Постанова № 37005601, 27.01.2014, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2014
Номер справи
2а-0770/3621/12
Номер документу
37005601
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2014 рокум. Ужгород№ 2a-0770/3621/12

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Рейті С.І.

при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.

за участю представників

позивача: Данканич О.В. (довіреність від 05.02.2013 року № 07-25/3)

відповідача: Мошак І.І. (голова селищної ради)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Закарпатській області в інтересах держави до Чинадіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 27 січня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 3 лютого 2014 року.

Контрольно-ревізійне управління в Закарпатській області (далі - КРУ в Закарпатській області) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою (а.с.4-12) до голови Чинадіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області (далі - відповідач, Чинадіївська селищна рада), яким просить зобов'язати голову Чинадіївської селищної ради виконати вимогу Контрольно-ревізійного відділу в Іршавському районі (далы - КРВ в Іршавському районі) від 26.01.2010 року № 07-11/09 в частині: вжиття заходів по забезпеченню недоотриманої орендної плати за оренду приміщення в сумі 2718,17 грн., вжити заходів щодо забезпечення зайво виплачених бюджетних коштів по завищенню вартості та обсягів ремонтно-будівельних робіт в сумі 98340,06 грн.

Ухвалою суду від 25.03.2013 року (а.с.172-173) замінено позивача - Контрольно-ревізійне управління в Закарпатській області на його правонаступника - Державну фінансову інспекцію у Закарпатській області (далі - позивач, Держфінінспекція у Закарпатській області).

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведеною контрольно-ревізійним відділом в Іршавському районі ревізією фінансово-господарської діяльності Чинадіївської селищної ради та установ, що фінансуються з бюджету селищної ради за період з 01.01.2007 року по 30.09.2009 року виявлено ряд порушень законодавства, про що складено акт від 19.01.2010 року № 07-18/02. З метою забезпечення усунення виявлених порушень та у відповідності до ст.ст. 10,15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», 26.01.2010 року начальником відділу прийнято Вимогу про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією, вимога голові Чинадіївської селищної ради та вказаною вимогою зобов'язано відповідача усунути порушення, виявлені проведеною ревізією. Вимога КРВ в Іршавському районі є законною, законні вимоги є обов'язковими для виконання, в той-же час, вимога відповідачем не виконана, у зв'язку з чим КРУ в Закарпатській області звертається до суду з позовом про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень.

В судовому засіданні 18.06.2013 року представником позивача подано заяву про зменшення позовних вимог (а.с.188-196), якою просить: зобов'язати голову Чинадіївської селищної ради виконати п.5 Вимоги від 26.01.2010 року № 07-11/09 в частині: 1) забезпечити відшкодування завищення вартості та обсягів ремонтно-будівельних робіт в сумі 77689,16 грн.; 2) забезпечити надходження недоотриманої орендної плати за оренду приміщень в сумі 2000 грн.

В судовому засіданні представник позивача уточнений (зменшений) адміністративний позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про зменшення позовних вимог, просить його задовольнити в повному обсязі.

Відповідач надав письмове заперечення проти позову (лист Чинадіївської селищної ради від 04.01.2013 року № 02-17/17, а.с.103), а також копії про проведену роботу виконкомом селищної ради по виконанню вимоги КРВ в Іршавському районі від 26.01.2010 року № 07-11/09, а тому, позов вважають безпідставним.

Крім того, 23.09.2013 року селищним головою Чинадіївської селищної ради подано заперечення проти позову (лист Чинадіївської селищної ради від 20.09.2013 року № 02-17/997, а.с. 230-233), згідно яких з вимогами Держфінінспекції у Закарпатській області не згоден, вважає їх необґрунтованими та такими що суперечать нормам господарського та цивільного законодавства, оскільки, відшкодування може проводитись лише винною особою та при наявності повного складу цивільного правопорушення, в свою чергу, зобов'язання до проведення позовної роботи відносно ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» неможливе, оскільки дане підприємство ліквідовано.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного:

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, відповідно до п.1.3.1 плану роботи на ІV квартал 2009 року КРВ в Іршавському районі, проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Чинадіївської селищної ради та установ, що фінансуються з бюджету селищної ради за період з 01.01.2007 року по 30.09.2009 року, про що складено акт від 19.01.2010 року № 07-18/02 (а.с. 49-96).

Листом КРВ в Іршавському районі від 26.01.2010 року за № 07-11/09 (а.с.97-98) голові Чинадіївської селищної ради Мошак І.І. направлено вимогу про усунення порушень та недоліків, виявлених ревізією, в тому числі пунктів вимоги, які є предметом даного адміністративного позову, а саме: забезпечити в установленому порядку відшкодування в доходи селищного бюджету коштів в загальній сумі 101058,23 грн., а саме: 1) суму завищення вартості та обсягів ремонтно-будівельних робіт в сумі 98340,06 грн., 2) забезпечити в установленому порядку надходження недоотриманої орендної плати за оренду приміщень в сумі 2718,17 грн.

Даною вимогою зазначено про обов'язковість її виконання, та запропоновано подати письмову інформацію про вжиті заходи та виконання вимог КРВ в Іршавському районі в строк до 26.02.2010 року.

У зв'язку з невиконанням відповідачем вимоги КРВ в Іршавському районі від 26.01.2010 року за № 07-11/09, позивач звернувся до суду з позовом, яким просить зобов'язати відповідача виконати вимогу КРВ в Іршавському районі.

Статус державної фінансової інспекції в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.2003 року № 2939 (назва згідно Закону України від 16.10.2012 року № 5463 - VI, станом на час проведення перевірки та винесення вимоги - Закон України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні», надалі по тексту в редакції Закону станом на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон 2939). Статтею 3 Закону 2939 встановлено, що державна фінансова інспекція у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Головним завданням державної фінансової інспекції є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували в період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків та запобігання їм у подальшому (ч.1 ст. 2 Закону 2939).

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування (ч.2 ст. 2 Закону 2939), інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно довідки з ЄДРПОУ Чинадіївська селищна рада є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства. КРВ в м. Іршавському районі проведено інспектування у формі ревізії, результати якої викладено в акті від 19.01.2010 року за № 07-18/02, та згідно якого виявлено факти порушення законодавства.

Відповідно до п.10 ст.10 Закону 2939 органу державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Наказом Головного Контрольно - ревізійного управління України від 03.03.2008 року за № 113 затверджено Методичні рекомендації щодо реалізації матеріалів ревізій по окремих видах порушень, та пунктами 2.1.1., 3.1.1, 3.2.1, 3.3.1 передбачено право органів ДКРС звернення до суду з позовною заявою в інтересах держави, у відповідності до п.10 ст. 10 Закону 2939, як заходи з реалізації матеріалів ревізії.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, актом КРВ в Іршавському районі від 19 січня 2010 року за № 07-18/02, ревізією виявлено порушення на загальну суму 101058,23 грн., які полягають у наступному (в частині, що є предметом розгляду в межах адміністративної справи):

- за період з 01.01.2009р. по 30.09.2010р. не відображено нарахування та сплату орендної плати, чим порушено п.1,3,5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (у зв'язку з не нарахуванням орендної плати Чинадіївською селищною радою протягом січня-вересня 2009 року недоотримано доходів на загальну суму 2842,53 грн., в процесі ревізії частково відшкодовані кошти в сумі 124,36 грн.);

- за період з 01.01.2007р. по 30.09.2009р. встановлено завищення вартості будівельних робіт на загальну суму 98624,06 грн., в т.ч., за 2007 р. - 63348,71 грн., за 2008 р. - 23712,38 грн., за 9 міс. 2009р. - 11562,97 грн., чим порушено вимоги п.3.3.10.1, 3.2.10 та 3.3.10.3, 4.2 ДБН Д.1.1-1-2000 Правил визначення вартості будівництва.

Ревізією стану розрахункової дисципліни та виконання господарських угод Чинадіївською селищною радою встановлено, що згідно договору оренди нерухомого майна, що є комунальною власністю селища від 31.12.2005 року за № 6 укладеного селищною радою Чинадієво в особі голови Мошак I.I. (орендодавець) з одного боку та КП Центральна районна аптека № 4 м. Мукачево (орендар) в особі завідуючого Погоріляк В.В., орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно приміщення аптеки № 37 смт. Чинадієво, вул. Волошина, 125 площею 139,26 кв.м., що знаходиться на балансі селищної ради вартість якого визначено згідно з актом оцінки та становить 21043 грн. та акту від 31.12.2005 року передачі нерухомого майна аптеки в смт. Чинадієво, вул. Волошина, 125. Майно передається в оренду з метою реалізації медикаментів. Пунктом 5.1 даного договору передбачено, що розмір орендної плати за всі об'єкти, що орендується, в цілому складає 35,07 грн. (без ПДВ) за 1 місяць плюс індекс інфляції, виходячи із ставки 2 % по договору. Пунктом 5.2 договору передбачено, що орендна плата сплачується в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Орендодавця наперед не пізніше 5 числа кожного місяця.

За даними бухгалтерського обліку селищної ради за період 2007-2008 року поступило коштів від оренди приміщення в сумі 1561,05 грн.

До ревізії представлено свідоцтво про право власності на нерухоме майно № 198521 від 03.06.2006 року виданого Мукачівською районною радою на нежиле приміщення, будівля за адресою: Мукачівський район, смт. Чинадієво, вул. Волошина (вул. Леніна), буд. 125, загальною площею 112,8 кв.м., власником являється Чинадіївська територіальна громада селища та Звіт про оцінку нежитлової будівлі площею 112,8 кв.м. з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Чинадієво, вул. Волошина, 125, виготовлений ТОВ «Бізнес-Консалтинг» Встановлена експертна вартість об'єкта оцінки становить - 242658,00 грн. (без ПДВ).

Враховуючи зміну експертної оцінки нерухомого майна укладено новий договір оренди від 02.02.2009 року де п. 1.1. передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно нежитлове приміщення - цільове використання - аптека, площею 112,8 кв. м., вартість якого визначено згідно з актом оцінки ( експертною оцінкою) і становить 242658,00 гривень. Пунктом 3.6 договору визначено зобов'язання Орендаря по сплаті орендної плати у розмірі 404,43 грн. за місяць до 20 числа.

За період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року не відображено нарахування та сплату орендної плати, чим порушено п.1,3,5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.2.2. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.

В порушення п. 3.5. ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» не проведено нарахування орендної плати, а також в порушення п.1 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п.13 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 p. N 786 «Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна» Чинадіївською селищною радою розмір орендної плати не корегувався на індекс інфляції. В процесі ревізії зроблено донарахування орендної плати із врахуванням індексу інфляції за період з 01.01.2009р. по 30.09.2009 р. в загальній сумі 3382,70 гривень.

До ревізії представлені банківські виписки про надходження коштів від оренди приміщення від 30.06.2009 року в сумі 355,69 грн. та 30.09.2009 року в розмірі 184,48 грн.

У зв'язку з ненарахуванням орендної плати Чинадіївською селищною радою протягом січня-вересня 2009 року недоотримано доходів на загальну суму 2842,53 грн., однак, в процесі ревізії частково відшкодовані кошти в сумі 124,36 грн.

Ревізію використання коштів на капітальне будівництво, реконструкцію та ремонт встановлено, що у періоді який підлягав ревізії, будівельні (ремонтні) роботи здійснювались по наступних КФКВ: 150101 «Капітальні вкладення», 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг», 10204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу», 00203 «Благоустрій міст», 250404 «Інші видатки», 200200 «Охорона і раціональне використання земель», 070201 «Загальноосвітні школи», 080600 «Фельдшерсько-акушерські пункти», 080101 «Лікарні», 010116 «Органи місцевого самоврядування», 070101 «Дошкільні заклади освіти».

Згідно даних звітів про використання загального та спеціального фондів кошторису установи по вищезазначених КФК (форма №2м, №4м) за ревізійний період касові та фактичні видатки на будівельні роботи складають 3968820,94 гривень.

Документами, які підтверджують в ревізійному періоді обсяги фактичних видатків є первинні документи - акти приймання виконаних робіт форми № КБ-2в та довідки про вартість виконаних підрядних робіт і витрат форми № КБ-3, акти здачі-приймання проектних та пошукових робіт.

У зв'язку із значним обсягом виконання робіт по реконструкції, капітальному та поточному ремонту в ході ревізії проведено три зустрічних звірки з питань документального і фактичного дослідження виду, обсягів операцій, проведених між Чинадіївською селищною радою та Приватним підприємцем ОСОБА_5, Мукачівської філією ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» та ТОВ «Мендоса».

За результатами зустрічних звірок встановлено, що облік витрат ТОВ «Мендоса» та Мукачівської філією ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» відображається на субрахунках та рахунках синтетичного обліку в сукупності по всіх об'єктах будівництва (а також інших робіт і послуг) без розподілу по об'єктах витрат, за винятком витрат будівельних матеріалів, тоді як згідно з вимогами п.4 Розділу 1 Методичних рекомендацій з формування собівартості монтажних робіт, затверджених наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури від 16.02.2004 року № 30, бухгалтерський облік витрат, що включаються до собівартості будівельно-монтажних робіт, здійснюється за об'єктами витрат. Об'єктами витрат згідно з цими вимогами можуть бути окремі види будівельно-монтажних робіт або об'єкти будівництва.

У зв'язку з цим, звірку даних щодо внесення в акти виконаних підрядних робіт проведено лише по статті вартість матеріалів, виробів та конструкцій.

При співставленні видів та кількості матеріалів по ТОВ «Мендоса», включених у підсумкову відомість до акту приймання виконаних робіт за жовтень 2007 року по об'єкту «Капітальний ремонт зовнішнього фасаду клубу смт. Чинадієво» на суму 49992,20 грн. з даними звіту на списання встановлено, що по даних субрахунку 205 «Будівельні матеріали», які використано по даному об'єкту, не значиться списання матеріалів на зазначений об'єкт на суму 199,70 грн. (з врахування ПДВ - 239 64 грн.); за жовтень 2008 року по об'єкту «Капітальний ремонт клубу смт. Чинадієво» на суму 78999,60 грн. не значиться списання матеріалів на зазначений об'єкт на суму 172,63 грн. (з врахування ПДВ - 207,16 грн.); за грудень 2008 року було виконано робіт на суму 155450,00 грн., не значиться списання матеріалів на зазначений об'єкт на суму 4561,26 грн. (з врахування ПДВ - 5473,52 грн.); за березень 2009 року по об'єкту «Реконструкція клубу смт. Чинадієво» на суму 74182,00 грн. не значиться списання матеріалів на зазначений об'єкт на суму 7453,20 грн. (з врахування ПДВ - 8943,84 грн.).

В результаті проведеної зустрічної звірки встановлено, що за даними бухгалтерського обліку не значаться витрати, які включено в акти виконаних підрядних робіт на загальну суму 14864,16 грн., витрати не підтверджено первинними документами, тоді як згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

За результатами зустрічних звірок у Мукачівській філії ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» згідно пред'явлених до зустрічної звірки Актів приймання виконаних робіт (форма КБ-2в) та Довідок про вартість виконаних підрядних робіт (форма 3 - КБ) за березень, червень 2007 року, травень, вересень, листопад 2008 року та серпень 2009 року по Чинадіївській селищній раді всього по актах на суму 290913,00 грн.

В акти приймання виконаних підрядних робіт включено до розділу V «Інші супутні витрати» - витрати по перевезенню працівників будівельно-монтажних організацій автомобільним транспортом (1.5%) в загальній сумі 2479,90 грн., товарно-транспортні накладні відсутні, списання по даних бухгалтерського обліку ПММ по підвезенню також, тобто, зайво включено у вартість виконаних робіт кошти в сумі 2479,90 грн.

Таким чином, при виконанні підрядних робіт в період з березня 2007 р. по серпень 2009 р. Мукачівською філією ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» завищено вартість виконаних і оплачених робіт на суму 2479,90 грн., чим допущено порушення ДБН Д 1. 1. 1.-1-2000 Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Держбуду № 174 від 27.08.2000 року та п.8 ст. 9 Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», які повністю оплачені Чинадіївською селищною радою, в тому числі: за березень, червень 2007 року - 284,07 грн.; за травень, вересень, листопад 2008 року - 1367,70 грн.; за серпень 2009 року - 828,13 грн.

Вжитими заходами в ході зустрічної звірки Мукачівською філією ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» кошти в сумі 284,00 грн. частково відшкодовано по платіжному дорученню № 101 від 10.12.2009 року.

В ході ревізії за результатами зустрічної звірки проведеної у ВАТ «Закарпаттягазбуд» встановлено включення до актів приймання виконаних підрядних робіт (ф.КБ-2в) по будівництву газопостачання по вулицях с. Глинянці (смт. Чинадієво) за жовтень 2007 року, жовтень 2008 року та березень 2009 року, вартості інших супутніх витрат у відповідності до вимог Правил визначення вартості будівництва ДБН Д 1.1-1-2000 встановлено, що по об'єкту «Будівництво вуличної газової мережі вул. Крилова, Фрунзе, Галана, Гайдана, Горького» за жовтень 2008 року фактичні витрати на інші супутні витрати не підтверджено первинними документами, тоді як згідно п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. В результаті чого встановлено відхилення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 2370,00 грн.

Ревізією дотримання вимог чинного законодавства при укладанні контрактів (договорів) виявлено окремі порушення. Так, в договорі від 07.02.2007 року за № 2 укладеного з Мукачівською філією ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» на виконання робіт по об'єкту «Капітальний ремонт по вул. Зелена в смт.Чинадієво Мукачівського району» вартість робіт складає 104400,00 гривень. Ревізією встановлено, що в порушення п. 5 ст. 318 Глави 33 Капітальне будівництво Господарського кодексу України договором підряду не обговорено права та обов'язки сторін; порядок прийняття об'єкта; умови про дефекти та гарантійні строки; страхування ризиків, урегулювання спорів; фінансові гарантії.

В ході проведення ревізії правильності визначення вартості будівельних (ремонтних) робіт встановлено завищення вартості робіт на загальну суму 62825,00 грн., а саме: підрядною організацією ТОВ «Мендоса» на суму - 11667,00 грн., підрядною організацією Мукачівська філія ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» на суму 50478,00 гривень.

Контрольними обмірами встановлено, що підрядною організацією ТОВ «Мендоса» фактично не поштукатурено поверхні стін фасаду, чим порушено п.8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і призвело до збитків на загальну суму 680,00 грн.

Ревізією правильності визначення вартості будівництва ТОВ «Мендоса» встановлено, що сума загально - виробничих витрат, що включена в акти приймання виконаних робіт, розрахованої у відповідності до величини усереднених відсоткових коефіцієнтів, наведених в додатку 3 і 4 до ДБН Д. 1.1-1-2000, для визначення загально-виробничих витрат.

Однак не враховано вимоги п.4.1.1. ДБН Д 1.1-1-200, додатку до листа Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 7/7-630 від 09.07.2002 року та не застосовано понижуючі коефіцієнти до І та ІІІ блоків загально-виробничих витрат, як для підрядних організацій, що не мають у своєму складі відокремлених виробничих структурних підрозділів. В результаті чого завищено вартість робіт з реконструкції даху на суму 6882 гривень.

Проведеною перевіркою контрольних обмірів встановлено включення у акти приймання виконаних підрядних робіт витрат, що фактично не було проведено, з улаштування слухових вікон в кількості 4 шт. та з улаштування облагородження покрівель снігоутримувачами в кількості 90.0 м.п. та по витратах з улаштування облагороджень на фасадах (зовнішні підвіконня, пояски, балкони та ін.), включаючи водостічні труби з виготовленням елементів труб, не виконані роботи з улаштування покриття зовнішніх підвіконь, поясків, балконів.

В результаті завищення робіт з реконструкції даху 2-х поверхового будинку по вул. Мічуріна, 9, смт. Чинадієво становить 7412,00 грн.

В результаті порушення ТОВ «Мендоса» вимог п.4.1.1 ДБН Д.1.1-1-2000, включенням у акти приймання виконаних підрядних робіт форми КБ - 2В витрат, які фактично не понесені, призвело до завищення вартості робіт з улаштування робіт шатрового даху 2-х поверхового будинку по вул. Мічуріна, смт. Чинадієво на суму 14294,00 грн.

Проведеною ревізією правильності визначення вартості будівництва по реконструкції даху 5-й поверхового будинку в с. Синяк встановлено, що в порушення Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» внесено підрядником ФОП ОСОБА_6 у акти форми КБ-2в фіксований податок та включення у Акт форми КБ-2в № 1 за вересень 2009 р. адміністративних витрат на загальну суму 1791,00 гривень.

Таким чином, в ході ревізії використання коштів на виконання будівельних (ремонтних) робіт Чинадіївською селищною радою та установ, що фінансуються з бюджету селищної ради за період з 01.01.2007 року по 30.09.2009 року шляхом перевірки правильності застосування розцінок, усереднених показників розміру кошторисного прибутку, адміністративних витрат, інших супутніх витрат, включених в акти форми № КБ-2в та доведення контрольних обмірів встановлено завищення вартості робіт на загальну суму 98624,06 грн., в т.ч., за 2007 р. - 63348,71 грн., 2008 р. - 23712,38 грн., 9 міс. 2009 р. - 11562,97 грн., чим порушено вимоги п.3.3.10.1, 3.2.10 та 3.3.10.3, 4.2 ДБН Д.1.1-1-2000 Правила визначення вартості будівництва та п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Завищення вартості виконаних підрядних робіт встановлено наступними підрядними організаціями: Мукачівська філія ВАТ «Ужгородське ШБУ - 58» на суму 52957,90 грн.; ТОВ «Мендоса» на суму 41505,16 грн.; ПП ОСОБА_6 на суму 1791,00 грн.; ВАТ «Закарпаттягазбуд» на суму 2370,00 грн.

Враховуючи те, що по даних бухгалтерського обліку відділу оплата за виконані роботи проведена в повному обсязі, внаслідок встановленого завищення вартості будівельних (ремонтних) робіт зайво сплачено бюджетні кошти по КФК 150101 «Капітальні вкладення» КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» на суму 12586,64 грн., КЕКВ 2123 «Капітальне будівництво» на суму 2370,00 грн., КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів» на суму 15344,66 грн., КЕКВ 2141 «Реконструкція житлового фонду» на суму 16085,00 грн., КФК 170703 «Видатки на проведення робіт, пов'язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом і утриманням автомобільних доріг» КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» на суму 31786,90 грн. та завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 98624,06 гривень.

Відповідно до п.7 ст.10 Закону 2939, державній контрольно-ревізійній службі, в тому числі контрольно-ревізійним управлінням в областях, надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, а при невиконанні вимог - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.10 ст.10 Закону 2939).

Рішенням Господарського суду Закарпатської області від 12 червня 2012 року (справа № 5008/391/2012, головуючий - суддя Швед С.Б., а.с.114-116) за позовом Чинадіївської селищної ради до ТОВ «Мендоса» - позов задоволено частково та стягнуто з ТОВ «Мендоса» на користь Чинадіївської селищної ради суму 15544,16 грн. переплати бюджетних коштів за підрядні роботи. Разом з тим, вказаним рішенням встановлено, що висновки ревізії щодо завищення обсягів виконаних робіт на суму 11667,00 грн. по облаштуванню дерев'яних інвентарних об риштувань не підтверджені належними обмірами площі робіт та відповідними професійними розрахунками, тому у задоволенні позовних вимог у цій частині відмовлено (рішення суду набрало законної сили).

Діючим законодавством передбачено можливість звернення до суду як за позовом органу ДКРС у відповідності до п. 10 ст.10 Закону2939, так і за позовом розпорядника бюджетних коштів до одержувача цих коштів з приводу виконання ним адміністративного договору, згідно п. 3 ч. 1 ст. 17 КАС України.

Згідно ч. ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, в яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Крім того, як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, зокрема, виписками із банку, ПП ОСОБА_6 відшкодовано 1791,00 грн. в дохід селищної ради, ВАТ «Закарпаттягазбуд» відшкодовано 2370,00 грн., ТОВ «Мендоса» відшкодовано 14294,00 грн., ВАТ «Ужгородське ШБУ-58» - 2479,90 грн.

Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративній справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких суду встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі. Належними є доказами, які містять інформацію щодо предмету доказування (ч. 1 ст. 70 КАС України).

Вимога КРВ в Іршавському районі від 26.01.2010 року за № 07-11/09 відповідачем виконана частково, виявлені ревізією порушення законодавства відповідачем усунуто не в повному обсязі, вказана вимога є законною (не скасована та не оскаржена відповідачем ні в порядку, передбаченому ст. 13 Закону 2939, ні в судовому порядку) та є обов'язковою для виконання.

За наведених обставин, вимоги позову Державної фінансової інспекції в Закарпатській області до Чинадіївської селищної ради Мукачівського району про зобов'язання виконати вимогу щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства підлягає до часткового задоволення.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивачем доведено правомірність звернення до суду з позовом, доведено правомірність вимог щодо усунення виявлених ревізією фінансових порушень, вимоги позову є обгрунтованими, підтверджені матеріалами справи та ґрунтуються на вимогах закону, відповідачем не спростовані та підлягають до задоволення.

У відповідності до ч. ч. 2, 4 ст. 94 КАС України, судові витрати у справі не стягуються.

Керуючись ст. ст. 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державної фінансової інспекції в Закарпатській області в інтересах держави до Чинадіївської селищної ради Мукачівського району Закарпатської області про зобов'язання виконати вимогу - задовольнити частково.

2. Зобов'язати Чинадіївську селищну раду (Закарпатська область, Мукачівський район, смт. Чинадійово, вул. Волошина, 41 код 04350719) виконати вимогу Контрольно-ревізійного відділу в Іршавському районі від 26 січня 2010 року № 07-11/09 в частині:

Забезпечити в установленому порядку відшкодування в доходи селищного бюджету коштів в загальній сумі 52478,00 грн., а саме:

- суму завищення вартості та обсягів ремонтно - будівельних робіт у сумі 50478,00 грн..;

- забезпечити в установленому порядку надходження недоотриманої орендної плати за оренду приміщень в сумі 2000,00 грн.

3. В задоволенні позову в іншій частині позовних вимог - відмовити.

4. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).

Суддя С.І. Рейті