Ухвала суду № 36998239, 03.02.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2014
Номер справи
805/689/14
Номер документу
36998239
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про визнання причин пропуску строку

звернення до суду поважними

03 лютого 2014 р. Справа №805/689/14

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Дворникова М.С., за участю секретаря судового засідання Воловик Ю.В., позивача ОСОБА_1, представника відповідача Самойленка М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання головного управління юстиції у Харківській області про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління юстиції у Харківській області про визнання незаконним та скасування наказу від 18.09.2013 № 579/4, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління юстиції у Харківській області про визнання незаконним та скасування наказу від 18.09.2013 № 579/4 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Харківській області за прогул без поважних причин", поновлення на посаді головного спеціаліста відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції в Харківській області, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, починаючи з 23.05.2013 до моменту поновлення на посаді, та стягнення моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн.

У судовому засіданні, до початку розгляду справи по суті, представником відповідача заявлено клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

В обґрунтування цього клопотання відповідач зазначив, що позивач дізналася про порушення свого права - прийняття спірного наказу про звільнення - ще 19 вересня 2013 року, проте до суду звернулася тільки 10 січня 2014 року. Водночас, згідно з ч. 3 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Позивач проти клопотання заперечувала.

Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Згідно зі ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Поважні причини пропуску строку, в розумінні ст. 100 КАС України - це обставини, які не залежать від волі позивача, та через які він з об'єктивних причин не міг своєчасно звернутися до адміністративного суду.

З матеріалів справи суд вбачає, що у період з 20.09.2013 по 31.12.2013 позивач знаходилася на лікарняному (а.с. 24-27).

Ці обставини є поважними у розумінні ст. 100 КАС України.

Крім того, вирішуючи питання щодо можливості визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з гарантованого ч.2 ст.55 Конституції України права кожного на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Сам по собі інститут строку звернення до адміністративного має на меті полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищує їх достовірність і тим самим сприяє встановленню судом істини, а також забезпечує правову визначеність учасників спірних правовідносин. Іншими словами, обмеження строку реалізації права на судовий захист покликане передусім дисциплінувати учасників адміністративних правовідносин. Поряд з тим, право особи на судовий захист гарантується Конституцією України, а тому має пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, при вирішенні судом питання щодо надання можливості його реалізації особою, якій воно надано.

Таким чином, на переконання суду, наслідки пропуску строку звернення до адміністративного суду, підлягають застосуванню виключно у разі наявності сумніву у можливості встановлення об'єктивної істини по справі внаслідок значного спливу часу.

Приймаючи до уваги наведені обставини, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача та вважає за можливе визнати поважними причини пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду із зазначеними вище вимогами.

Керуючись ст.ст.99, 100, 160, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.У задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду відмовити.

2.Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду ОСОБА_1 з позовом до Головного управління юстиції у Харківській області про визнання незаконним та скасування наказу від 18.09.2013 № 579/4, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди.

3.Повний текст ухвали складено 03 лютого 2014 року.

4.Ухвала оскарженню окремо не підлягає і набирає законної сили з моменту постановлення.

Суддя Дворников М.С.