Постанова № 36996267, 03.02.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2014
Номер справи
817/150/14
Номер документу
36996267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/150/14

03 лютого 2014 року 10год. 55хв. м. РівнеРівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Рибачок С.С. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: не з'явився,

відповідача: представник Брагіна О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області

про визнання протиправним та скасування наказу, стягнення коштів за недоотримане грошове забезпечення та недоотриману одноразову грошову допомогу

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с в частині встановлення йому премії в розмірі 10%, стягнення недоотриманого грошового забезпечення за вересень-жовтень 2013 року з урахуванням премії в розмірі 100%, стягнення суми недоотриманої одноразової грошової допомоги при звільненні з розрахунку грошового забезпечення з урахуванням премії в розмірі 100%.

До початку судового розгляду позивачем подано письмову заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просив суд визнати протиправним та скасувати наказ УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с в частині встановлення премії в розмірі 10%, стягнути недоотримане грошове забезпечення за вересень-жовтень 2013 року з урахуванням премії в розмірі 100% в сумі 6994,80 грн.; стягнути недоотриману одноразову грошову допомогу при звільненні з розрахунку грошового забезпечення з урахуванням премії в розмірі 100%, в сумі 43717, 50 грн. Усього просив стягнути 50712,30 грн.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом УМВС від 28.10.2013 № 339 о/с його звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, через хворобу. Вважає, що під час проходження служби наказом начальника УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с йому було безпідставно зменшено розмір грошового забезпечення під час перебування на лікарняному (зокрема, зменшено щомісячну премію), що потягнуло за собою суттєве зменшення розміру одноразової допомоги при звільненні, чим порушено його права.

До початку судового засідання позивач заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечив. В обґрунтування наданих заперечень зазначив, що розмір щомісячної премії позивачу був зменшений обґрунтовано, оскільки премія є факультативним видом грошового забезпечення і встановлення її розміру є виключними дискреційними повноваженнями начальника УМВС України в Рівненській області. На цій підставі просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов належить задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України з січня 1990 року.

Наказом начальника УМВС України в Рівненській області від 02.12.2011 № 250 о/с позивача призначено на посаду заступника начальника управління матеріального забезпечення - начальника відділу зв'язку УМВС України в Рівненській області.

Наказом начальника УМВС України в Рівненській області від 09.12.2011 №257 о/с позивачу була встановлена щомісячна премія в розмірі 100 % від грошового забезпечення, яку він отримував до жовтня 2013 року.

Наказом начальника УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с позивачу встановлена щомісячна премія в розмірі 10 % грошового забезпечення.

Наказом УМВС від 28.10.2013 № 339 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 «б» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, через хворобу.

Після звільнення позивачу виплачена одноразова грошова допомога при звільненні відповідно до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в сумі 53432, 50 грн.

Відповідно до листків непрацездатності та довідок про тимчасову непрацездатність, позивач безперервно перебував на лікарняному з 24.07.2013 по 29.10.2013.

Так, відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ № 650 від 12.08.2013 позивач перебував на стаціонарному лікуванні у лікарні УМВС України в Рівненській області з 24.07.2013 по 12.08.2013.

Відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність № 104 від 27.08.2013 перебував на стаціонарному лікуванні у Рівненській обласній клінічній лікарні з 13.08.2013 по 27.08.2013.

Відповідно до листка непрацездатності серії АГЖ № 198201 від 28.08.2013 перебував на амбулаторному лікуванні у Рівненському обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення з 28.08.2013 по 04.09.2013.

Відповідно до листка непрацездатності серії АГЖ № 198230 від 05.09.2013 перебував на амбулаторному лікуванні у Рівненському обласному спеціалізованому диспансері радіаційного захисту населення з 05.09.2013 по 23.09.2013.

Відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність № 693 від 30.09.2013 перебував на стаціонарному лікуванні у лікарні УМВС України в Рівненській області з 24.09.2013 по 30.09.2013.

Відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність № 760 від 02.10.2013 перебував на стаціонарному лікуванні у лікарні УМВС України в Рівненській області з 02.10.2013 по 14.10.2013.

Відповідно до довідки про тимчасову непрацездатність № 122 від 28.10.2013 перебував на стаціонарному лікуванні у Рівненській обласній клінічній лікарні з 15.10.2013 по 29.10.2013.

Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Умови та порядок проходження служби в органах внутрішніх справ України регламентується Законом України «Про міліцію», Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 № 114.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про міліцію» форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Форми та розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ встановлено Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова № 1294).

Відповідно до п.1 Постанови № 1294, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, премія є складовою частиною грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 2 Постанови № 1294 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, та іншими відповідними державними органами.

Наказом МВС України від 31.12.2007 N 499, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 р. за N 205/14896, «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» затверджено, серед іншого, Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. (надалі - Інструкція № 499).

Згідно з пп.2.16.2. Інструкції № 499, преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників підрозділів.

Наказом УМВС України в Рівненській області від 06.02.2013 № 160 затверджено Положення про преміювання осіб рядового і начальницького складу УМВС України в Рівненській області.(надалі - Положення № 160).

Відповідно до п.3.1. розділу 3 Положення № 160, преміювання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ здійснюється відповідно до їх особистого вкладу за загальними результатами роботи за місяць і визначається за такими показниками:

- виконання заходів, передбачених планами роботи Міністерства внутрішніх справ України, УМВС України в Рівненській області та підпорядкованому йому структурному підрозділу;

- виконавська дисципліна (виконання доручень Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, керівництва Міністерства внутрішніх справ України та УМВС України в Рівненській області);

- своєчасність та якість підготовки довідкових, аналітичних та інших матеріалів, що стосуються діяльності органів внутрішніх справ України;

- стан забезпечення безпеки громадян і громадського порядку, виявлення, запобігання, припинення та розкриття злочинів;

- службова дисципліна.

Умови зменшення або позбавлення розміру премії визначені розділом 4 Положення № 160.

Відповідно до п.4.1 Положення № 160, у разі несвоєчасного виконання та неналежної організації виконання в установлені строки завдань керівники галузевих служб і підрозділів УМВС України в Рівненській області мають право зменшувати розмір премії.

Згідно із п. 4.3 Положення № 160, зменшення розміру премії особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які не забезпечили своєчасного виконання покладених на них обов'язків, не виконали хоча б один з показників преміювання або допустили порушення службової дисципліни зазначаються в наказі начальника УМВС України в Рівненській області.

Відповідно до п. 4.4 Положення № 160, зменшення чи позбавлення розміру премії осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ в повному обсязі, в кожному окремому випадку оголошується в наказі начальником УМВС України в Рівненській області і повідомляється особам рядового і начальницького складу під розписку.

Суд зазначає, що в оскаржуваному наказі УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с не зазначено причин зменшення позивачу премії, а також не вказано, які саме з показників преміювання він не виконав, відповідачем не надано суду доказів ознайомлення позивача із оскаржуваним наказом.

Таким чином, суд приходить до висновку про порушення процедури зменшення грошового забезпечення, що визначена Інструкцією № 499 та Положенням № 160.

Крім того, відповідно до п. 3.2.1. Інструкції № 499, особам рядового і начальницького складу, що звільнені від служби через хворобу на підставі листків непрацездатності або перебувають у відпустці через хворобу, зберігається виплата грошового забезпечення в розмірі, одержуваному на день хвороби, але не більш ніж за чотири місяці, крім випадків, коли законодавством України передбачені більш тривалі строки перебування на лікуванні.

Відповідно до листків непрацездатності та довідок про тимчасову непрацездатність, позивач безперервно перебував на лікарняному з 24.07.2013 по 29.10.2013.

Отже, судом встановлено, що позивачу в порушення п.3.2.1. Інструкції № 499, зменшено розмір грошового забезпечення під час перебування на лікарняному.

Представником відповідача дана обставина не спростована, суду не надано переконливих пояснень про причини зменшення грошового забезпечення позивача під час перебування ним на лікарняному.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, наказ УМВС України в Рівненській області від 09.09.2013 № 283 о/с. в частині встановлення позивачу премії 10%, не відповідає вказаним критеріям правомірності, а тому є протиправним, необґрунтованим і таким, що прийнятий без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті наказу від 09.09.2013 № 283 о/с в частині встановлення позивачу премії в розмірі 10 %, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб, визначений чинним законодавством, а тому цей наказ в зазначеній частині належить до скасування.

Вирішуючи позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів, суд виходить з наступного.

Дійшовши висновку про неправомірне зменшення позивачу грошового забезпечення під час його перебування на лікарняному, суд вважає, що порушене право позивача підлягає відновленню шляхом стягнення на його користь з відповідача різниці недоотриманого грошового забезпечення за вересень-жовтень 2013 року, з урахуванням премії в розмірі 100%.

Крім того, відповідно до ст. 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року N 2262-XII, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Суд вважає, що оскільки премія позивачу була зменшена неправомірно, то розрахунок одноразової грошової матеріальної допомоги при звільненні, відповідно до вищезазначеного Закону, повинен бути здійснений із розрахунку місячного грошового забезпечення, з врахуванням попередньо встановленої премії - 100 %, а отже, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом стягнення з відповідача на його користь різниці недоотриманої матеріальної допомоги.

Відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Рівненській області від 27.01.2014 № 5/72, ОСОБА_2 виплачена одноразова грошова допомога при звільненні по ст.64 «б» (через хворобу) у відповідності до ст.9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 50% місячного грошового забезпечення (4274,60 грн.) за кожен календарний рік служби (25 років) в сумі 53432,50 грн. При звільненні зі служби при можливій премії в розмірі 100% сума одноразової грошової допомоги при звільненні склала б 97150,00 грн.

За період вересень-жовтень 2013 року позивачу виплачена премія в розмірі 10 % в сумі 777,20 грн. При можливій премії в розмірі 100 % було б виплачено 7772,00 грн.

Таким чином, на користь позивача з відповідача належить стягнути недоотримане грошове забезпечення за період вересень-жовтень 2013 року в сумі 6994,80 грн. (77772,00-777,2 грн.) та недоотриману одноразову грошову допомогу при звільненні в сумі 43717,50 грн. (97150,00 - 53432,50 грн). Усього до стягнення підлягає 50712,30 грн.

Позивач від сплати судового збору звільнений на підставі Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області від 09 вересня 2013 року №283 о/с в частині встановлення ОСОБА_2 премії в розмірі 10%.

Стягнути з управління Міністерства внутрішніх справ України в Рівненській області на користь ОСОБА_2 недоотримане грошове забезпечення за вересень-жовтень 2013 року, з урахуванням премії в розмірі 100%, в сумі 6994,80 грн. та недоотриману одноразову грошову допомогу при звільненні, з розрахунку грошового забезпечення з урахуванням премії в розмірі 100%, в сумі 43717,50 грн., а всього на загальну суму 50712,30 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Комшелюк Т.О.