Постанова № 36995770, 29.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
801/7891/13-а
Номер документу
36995770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ПРЕДСТАВНИЦТВО ДУП "МЦ" - "САНАТОРИЙ ПОНИЗОВКА"
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 801/7891/13-а

29.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Санакоєвої М.А.,

суддів Омельченка В. А. ,

Цикуренка А.С.

секретар судового засідання Даніліна К.В.

за участю сторін:

представник позивача в особі Представництва "ДУП""Медицинский центр"-"Санаторий "Понизовка"- Кирилов Сергій Олександрович, довіреність № 153 дійсна до 07.08.14

розглянувши апеляційну скаргу Міністерства охорони здоров'я України на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Пакет Т.В. ) від 09.10.13 у справі № 801/7891/13-а

за позовом Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" (Большой Спасоглинищевський пров. буд. 3. стр. 5, Москва, 101000)

в особі Представництва "ДУП" "Медицинский центр"-"Санаторий "Понизовка" (вул. Приморська, буд. 10,Понизівка,Ялта, місто, Автономна Республіка Крим,98689)

до Міністерства охорони здоров'я України (вул. Грушевського ,7,Київ 21,01021)

про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Державне унітарне підприємство міста Москви «Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви» в особі Представництва «ДУП Медицинский центр» - «Санаторий Понизовка» звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправною відмову Міністерства охорони здоров'я України у видачі ліцензії Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви " на здійснення медичної практики строком дії з 20.05.2013 року у відокремленому підрозділі Представництва "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка", що викладено у протоколі ліцензійної комісії №25 від 25.06.2013 року, зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.10.13 позовні вимоги Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" в особі Представництва "ДУП" "Медицинский центр"-"Санаторий "Понизовка" до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправною відмову та спонукання до виконання певних дій- задоволені.

Визнано протиправною відмову Міністерства охорони здоров'я України у видачі ліцензії Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви " на здійснення медичної практики строком дії з 20.05.2013 року у відокремленому підрозділі Представництва "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка", що викладено у протоколі ліцензійної комісії №25 від 25.06.2013 року.

Зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" в особі Представництва "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" судовий збір у розмірі 34,41 грн., шляхом їх безспірного списання з розрахункових рахунків Міністерства охорони здоров'я України.

Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення по справі, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В судовому засіданні 29.01.2014 представник позивача в особі Представництва "ДУП" "Медицинский центр"-"Санаторий "Понизовка" проти задоволення апеляційної скарги заперечував.

Інші сторони не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно.

Згідно з частиною четвертою статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що генеральним директором ДУП "Медицинский центр" 06 вересня 2007 року було затверджено Положення про представництво "Санаторий "Понизовка" Державного унітарного підприємства міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" на території України, відповідно до якого "Санаторий "Понизовка" є відокремленим підрозділом (а.с.31-37).

Представництво "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" зареєстровано як представництво іноземного підприємства Міністерством економіки України (а.с.27), внесено до Єдиного державного реєстру підприємств, установ та організацій України, має ідентифікаційний код 05354151, що підтверджується довідкою з ЄДРПОУ серії АБ№672786 від 09.01.2013 року (а.с.28).

Згідно зі ст.10 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» № 1775-III (далі: Закон № 1775-III), суб'єкт господарювання, який має намір провадити певний вид господарської діяльності, що ліцензується, особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до відповідного органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії. У заяві про видачу ліцензії повинні міститися такі дані: 1) відомості про суб'єкта господарювання - заявника: найменування, місцезнаходження, банківські реквізити, ідентифікаційний код - для юридичної особи; прізвище, ім'я, по батькові, дані паспорта громадянина України (серія, номер паспорта, ким і коли виданий, місце проживання), ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів - для фізичної особи; 2) вид господарської діяльності вказаний згідно з частиною третьою статті 9 цього Закону (повністю або частково), на провадження якого заявник має намір одержати ліцензію.

У разі наявності у заявника - юридичної особи філій, інших відокремлених підрозділів, за місцем яких буде провадитися заявлена діяльність, а у заявника - фізичної особи - підприємця місць провадження заявленої діяльності у заяві зазначається їх місцезнаходження.

Для окремих видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, до заяви про видачу ліцензії також додаються документи, вичерпний перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування.

Органу ліцензування забороняється вимагати від суб'єктів господарювання інші документи, не вказані у цьому Законі, крім документів, передбачених частиною п'ятою цієї статті.

Нормами ст. 11 Закону № 1775-III передбачено, що орган ліцензування приймає рішення про видачу ліцензії або про відмову у її видачі у строк не пізніше ніж десять робочих днів з дати надходження заяви про видачу ліцензії та документів, що додаються до заяви, якщо спеціальним законом, що регулює відносини у певних сферах господарської діяльності, не передбачений інший строк видачі ліцензії на окремі види діяльності.

Повідомлення про прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову у видачі ліцензії надсилається (видається) заявникові в письмовій формі протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення. У рішенні про відмову у видачі ліцензії зазначаються підстави такої відмови.

Підставами для прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії є:

недостовірність даних у документах, поданих заявником, для отримання ліцензії;

невідповідність заявника згідно з поданими документами ліцензійним умовам, встановленим для виду господарської діяльності, зазначеного в заяві про видачу ліцензії.

Постановою Кабінету Міністрів України № 756 від 04.07.2001 року затверджений перелік документів, які додаються до заяви про видачу ліцензії для окремого виду господарської діяльності ( далі - Перелік № 756).

Так, згідно з п.20 Переліку № 756, для отримання ліцензій за таким видом господарської діяльності, як медична практика додаються:

-засвідчена в установленому порядку копія висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, видана за місцем провадження діяльності, про відповідність наявних приміщень вимогам санітарних норм і правил щодо здійснення медичної практики

-відомості за підписом заявника - суб'єкта господарювання (за формою, встановленою ліцензійними умовами) про:

-стан матеріально-технічної бази, необхідної для провадження відповідного виду господарської діяльності;

-наявність нормативно-правових документів, у тому числі нормативних документів з питань стандартизації, необхідних для провадження відповідного виду господарської діяльності;

-наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня та стажу роботи за спеціальністю, необхідного для провадження відповідного виду господарської діяльності.

Матеріалами справи встановлено, що позивач, реалізуючі свої господарські повноваження через своє представництво отримував Ліцензію в Міністерстві охорони здоров'я України на медичну практику, яка видавалась на ім'я Представництва "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка", зокрема, ліцензію серії АВ №417423, видану на підставі рішення про видачу ліцензії від 19.05.2008 року №15 зі строком дії з 19.05.2008 року до 19.05.2013 року (а.с.10).

У зв'язку з закінченням терміну дії вищезазначеної ліцензії позивач подав заяву про видачу ліцензії на медичну практику з додатками за описом, згідно п.20 Переліку № 756.

25 червня 2013 року відповідач за вих. №10396 направив на адресу позивача повідомлення про прийняття рішення про відмову у видачі ліцензії на провадження господарської діяльності суб'єкту господарювання, яке було прийнято за наслідками розгляду заяви позивача (реєстраційне досьє 12.06.2013 року №1206-М) та документів, що додані до неї, Ліцензійною комісією МОЗ України (протокол від 20.06.2013 року №25) (а.с.9).

Підставою для відмови у видачі ліцензії на здійснення медичної практики, як вбачається з вказаного вище листа начальника управління контролю якості медичних послуг від 25.06.2013 року, було невідповідність заявника Ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з медичної практики, а саме: відсутні відомості про суб'єкта господарювання в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Статтею 1 Закону № 1775-ІІІ передбачено, що суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа незалежно від її організаційно-правової форми та форми власності, яка провадить господарську діяльність, крім органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також фізична особа - підприємець, а також інвестор, у тому числі іноземний, що є стороною угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України "Про угоди про розподіл продукції", його підрядник, субпідрядник, постачальник та інший контрагент, що виконує роботи, передбачені угодою про розподіл продукції, на основі договорів з інвестором.

Суб'єктами господарювання, відповідно до ст.55 Господарського кодексу України, визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючі господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

До суб'єктів господарювання, в розумінні п.1 ч.2 ст.55 Господарського кодексу України, відносяться: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Як встановлено ст.117 Господарського кодексу України, діяльність філій, представництв та інших відокремлених підрозділів підприємств, утворених за законодавством інших держав, здійснюється на території України відповідно до законодавства України.

Ліцензування певних видів господарської діяльності є засобом державного регулювання у сфері господарювання, спрямованим на забезпечення єдиної державної політики у цій сфері та захист економічних і соціальних інтересів держави, суспільства та окремих споживачів.

Ліцензія - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання - ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов. Відносини, пов'язані з ліцензуванням певних видів господарської діяльності, регулюються законом.

Законом № 1775-III визначено види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлюється державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.

Провадження господарської діяльності в галузі охорони здоров'я, яка відповідно до закону підлягає ліцензуванню, дозволяється лише за наявності ліцензії. Медична практика відноситься до видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (ст.17 Основ законодавства України про охорону здоров'я та п.20 ч.3 ст.9 Закону № 1775-III).

Згідно з п.1.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України № 49 від 02.02.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 лютого 2011 року за №171/18909 (далі - Ліцензійні умови), дія цих Ліцензійних умов поширюється на всіх суб'єктів господарювання, що зареєстровані в установленому порядку, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять господарську діяльність з медичної практики.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що правовий статус позивача, як іноземної юридичної особи відповідає змісту поняття "суб'єкт господарювання", що зареєстрований в установленому законодавством порядку, оскільки іншого способу здійснення позивачем господарської діяльності на території України, ніж через свій відокремлений підрозділ, законодавством України не передбачено, а представництво "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" зареєстровано на території України у встановленому законодавством порядку, що підтверджується матеріалами справи.

Також, слід звернути увагу, що ані Основи законодавства України про охорону здоров'я, ані інші акти законодавства України не містять заборони або обмежень щодо здійснення господарської діяльності з медичної практики іноземними юридичними особами.

Зокрема, слід зазначити, що п.1.2. Ліцензійних умов є загальним положенням, що відтворює приписи Законів України про те, що виконання цих умов є обов'язковим для всіх суб'єктів господарювання, що здійснюють медичну практику.

Відповідно до п.1.3. Ліцензійних умов, термін "медична практика" у цих Ліцензійних умовах має таке значення - вид господарської діяльності у сфері охорони здоров'я, який провадиться закладами охорони здоров'я та фізичними особами - підприємцями, які відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, з метою надання видів медичної допомоги, визначених законом, та медичного обслуговування.

Медична практика провадиться суб'єктами господарювання на підставі ліцензії за умови виконання кваліфікаційних, організаційних, інших спеціальних вимог, встановлених цими Ліцензійними умовами (п.п.2.2. Ліцензійних умов).

Кваліфікаційні, організаційні та інші спеціальні вимоги провадження медичної практики встановлені спеціальними нормами Ліцензійних умов, зокрема розділами II - IV.

Отже, посилання відповідача на невідповідність Ліцензійним умовам без зазначення конкретного пункту умов, що порушуються, є безпідставним.

На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмову Міністерства охорони здоров'я України у видачі ліцензії Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" на здійснення медичної практики строком дії з 20.05.2013 року у відокремленому підрозділі Представництва "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка", що викладено у протоколі ліцензійної комісії №25 від 25.06.2013 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Міністерство охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Перевірка доцільності та прийняття рішення за суб'єкта владних повноважень (зокрема шляхом зобов'язання його прийняти відповідне рішення) переступає компетенцію адміністративного суду і виходить за межі завдання адміністративного судочинства.

Отже, під дискреційним повноваженням суд розуміє таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

А відтак, у суду відсутні повноваження на втручання в діяльність відповідача та привласнення його функцій, зокрема, у сфері видачі ліцензії на здійснення медичної практики.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Міністерство охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр" - "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа є необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Постанова суду у цієї частині не відповідає вищевказаним нормам процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у цієї частині.

Керуючись ст.195, ст.196, п.3 ч.1ст.198, п.1, п.4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст.207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Міністерства охорони здоров'я України - задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.10.13 у справі № 801/7891/13-а у частині задоволених позовних вимог про зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа - скасувати.

Прийняти у цієї частині нову постанову: у задоволенні позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України видати Державному унітарному підприємству міста Москви "Медичний центр Управління справами Мера та Уряду Москви" ліцензію для здійснення медичної практики відокремленим підрозділом "ДУП "Медицинский центр"- "Санаторий "Понизовка" за медичними спеціальностями: терапія, педіатрія, отоларингологія, терапевтична стоматологія, фізіотерапія, функціональна діагностика, дієтологія, лікувальна фізкультура, клінічна лабораторна діагностика, сестринська справа - відмовити.

В решті постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.10.13 у справі № 801/7891/13-а залишити без змін.

Постанова набирає законну силу з моменту проголошення.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 03 лютого 2014 р.

Головуючий суддя підпис М.А.Санакоєва

Судді підпис В.А.Омельченко

підпис А.С. Цикуренко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя М.А.Санакоєва