Постанова № 36994407, 28.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
801/8445/13-а
Номер документу
36994407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

Справа № 801/8445/13-а

28.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Дугаренко О.В.,

суддів Омельченка В. А. ,

Мунтян О.І.

розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи № 801/8445/13-а за апеляційною скаргою Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Кисельова О.М. ) від 30.10.13

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" (Полтавська, 5-б,м.Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)

до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим (вул. Курортна, 57,м.Саки,Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500)

про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.13 адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення- задоволено частково: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим від 19.08.2013 року №0001282200, у задоволенні іншої частини позову відмовлено, стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" з Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору у розмірі 374,48 грн., шляхом списання органами Державного казначейства з відповідних рахунків відповідача.

Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.13, ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У судове засідання 28.01.2014 сторони, їх представники не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені в встановленому законом порядку.

Суд, керуючись положеннями пункту 2 частини першої статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнав за можливе перейти до письмового провадження по справі.

При апеляційному перегляді справи встановлено, що 19.08.2013 відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення №0001282200, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю юридичних осіб за основним платежем в сумі 29957,85 грн. та нараховано штрафні санкції в сумі 7489,46 грн. (а.с.93).

Підставою прийняття спірного повідомлення-рішення став акт від 02.08.2013 № 17/22-00/33187955 позапланової виїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2012, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.12.2012.

Перевіркою встановлені порушення позивачем: п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового Кодексу України в результаті чого занижено TOB «Укрморекосервіс» правильності обчислення, своєчасності та повноти перерахування до бюджету орендної плати за землю за 2011 рік та 2012 рік у сумі 29 957,85 грн., а саме: за 2011 рік у сумі 12 826,85грн. та за 2012 рік у сумі 17 131,00грн.

З матеріалів справи вбачається, що 08.09.2005 між орендодавцем Сакською міською радою АР Крим та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" було укладено договір оренди земельної ділянки, за яким орендодавець надає, а орендар приймає у володіння та в користування земельну ділянку, кадастровий номер 0111400000000010009, загальною площею 19225 кв.м., що знаходиться за адресою: Україна, АР Крим, м. Саки, вул. Полтавська, 5б у відповідності з планом земельної ділянки.

Згідно до пункту 2.3.1 вказаного договору суму орендної плати за землю встановлено у розмірі 23839,00 грн. на рік, грошова оцінка земельної ділянки склала 1136966,50 грн. Орендна плата вноситься орендарем не пізніше 15 числа наступного за звітним місяцем, поточного року.

21 серпня 2012 року у Сакській міській раді АР Крим зареєстровано додаткову угоду до вказаного договору оренди, якою пункт 2.3.1 договору оренди викладено в наступній редакції: орендна плата за використання земельної ділянки, кадастровий номер 0111400000000010009, розташованої за адресою: вул. Полтавська, 5б, вноситься в грошовій формі на спеціальний бюджетний рахунок та її розмір складає 4% від нормативної грошової оцінки 110313,05 грн. на рік, відповідно 9192,75 грн. на місяць.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно з п.288.2 ст.288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Відповідно до п.288.3 ст.288 ПК України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Нарахування орендної плати, зарахування її до бюджету здійснюється відповідно до вимог ст.ст.285-287 ПК України.

Відповідно до п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду ( п 288.3 ст. 288).

Згідно п. 288.4 ст. 288 зазначеного кодексу розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Як зазначено у пп.288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

не може перевищувати (пп.288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Кодексу):

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом;

в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно до вимог ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Таким чином, для позивача у договорі оренди землі від 08.09.2005 року було визначено розмір орендної плати, який при цьому згідно п. 2.3.2 договору підлягав щомісячному коригуванню на діючий у попередньому місяці індекс інфляції та міг переглядатися один раз на рік у разі підвищення цін на тарифи, у тому числі інфляційних процесів ( п.2.3.3 договору).

08.02.2012 рішенням 15-ї сесії 6-го скликання Сакської міської ради № 40, зокрема, відповідно до Податкового кодексу України, було затверджено технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель, розташованих у межах м. Саки.

Керуючись цим рішенням, позивачем та Сакською міською радою було визначено орендну плату за використання земельної ділянки кадастровий номер 0111400000000010009, розташованої за адресою: вул. Полтавська, 5б, у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки 110313,05 грн. на рік, відповідно 9192,75 грн. на місяць.

При цьому грошова оцінка земельної ділянки, з урахуванням індексації, згідно до довідки від 02.07.2012 року, виданої міськрайоним управлінням Держкомзему у м. Саки та Сакському районі складала 2 757 826, 25 грн.

За таких обставин, умови договору оренди, укладеного 08.09.2005 між орендодавцем Сакською міською радою АР Крим та орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" в частині визначення розміру орендної плати не могли суперечити Податковому кодексу України, і відповідно умови цього договору, які було змінено, не суперечили Податковому кодексу України.

При таких обставинах справи судова колегія не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення суду першої інстанції.

Але судова колегія вважає необхідним змінити постанову суду першої інстанції в частині розподілу судових витрат у відповідності із положеннями статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Таким чином, понесені позивачем судові витрати суд присуджує на користь позивача з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 195, 197, 198, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Сакської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.13 у справі № 801/8445/13-а залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.13 у справі № 801/8445/13-а змінити.

Викласти п. 4 резолютивної частини постанови в наступній редакції: "Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрморекосервіс" (ЄДРПОУ 33187955, вул. Полтавська, 5-б, м.Саки, Сакський район, Автономна Республіка Крим,96500) 374,48 грн. (триста сімдесят чотири грн. сорок вісім коп.) судових витрат".

В іншій частині постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.10.13 у справі № 801/8445/13-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Постанову може бути оскаржено до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя підпис О.В.Дугаренко

Судді підпис В.А.Омельченко

підпис О.І. Мунтян

З оригіналом згідно

Головуючий суддя О.В.Дугаренко