Постанова № 36993776, 30.01.2014, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
822/4554/13-а
Номер документу
36993776
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/4554/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л. при секретаріПольовій В.Є. за участі:представників позивача - Кобилюх Т.А. за довіреністю №01/3 від 22.07.2013р. Стецюка Я.О. за довіреністю №02/3 від 16.01.2014р. представника відповідача - Ухатюка В.В. - директор розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Новоушицького районного будинку культури і мистецтв про застосування заходів реагування, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось в суд з позовом до Новоушицького районного центру кінообслуговування населення про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи шляхом опечатування вхідних дверей та відключення від джерел енергоживлення кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: смт.Нова Ушиця, вул.Подільська 10 та зобов'язання керівництва зупинити роботу до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки; зобов'язання негайно припинити роботу кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: вул.Подільська 10, смт.Нова Ушиця, Хмельницька обл., до усунення у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей; покладення контролю за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: вул. Подільська 10, смт.Нова Ушиця, Хмельницької обл. на Новоушицький районний сектор головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами проведеної позапланової перевірки території та приміщень кінотеатру "Юність" виявлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МНС України №126 від 19.10.2004, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 за №1480/10009 (далі - НАПБ А.01.001-2004), а саме:

- не обладнано усі приміщення автоматичною пожежною сигналізацією з послідуючим заключенням договору на технічне обслуговування зі спеціалізованою організацією (п.6.1.1-6.1.3 НАПБ А.01.001-04);

- не проведено виміри опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі (п.5.1.34 НАПБ А 01.001-04);

- з'єднання відгалуження, окінцювання жил проводів та кабелів електромереж не виконано за допомогою опресування, паяння, зварювання, або спеціальних затискачів (п.5.1.7 НАПБ А.01.001-200);

- недозабезпечено всі приміщення первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п.6.4.8 додаток 2 НАПБ А.01.001-2004);

- пожежні крани не укомплектовано пожежним рукавом однакового з ним діаметром та стволом (п.6.3.2.3 НАПБ А.01.001-2004);

- не проведено технічне обслуговування вогнегасників (п.6.4.18 НАПБ А.01.001-200);

- не проведено вогнезахисне просочення дерев'яних конструкцій горищного приміщення (п.4.2.6 НАПБ А.01.001-2004);

- будівлю кінотеатру "Юність" не обладнано пристроями блискавкозахисту (п.5.1.35 НАПБ А.01.001-2004).

Зазначає, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідно до п.12 ст.67 КЦЗ України, лише повне усунення порушень забезпечить належне функціонування кінотеатру "Юність" без загроз життю та здоров'ю людей.

Позивачем подано уточнення позовних вимог (вх.№2977 від 30.01.2014р.), відповідно до яких просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: смт.Нова Ушиця, вул.Подільська 10 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки. Дане уточнення приймається судом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.01.2014 року замінено первинного відповідача - Новоушицький районний центр кінообслуговування населення на належного відповідача - Новоушицький районний будинок культури і мистецтв (правонаступник Новоушицького районного центру кінообслуговування населення).

Представники позивача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримують та підтвердили обставини на які посилаються у позовній заяві, просять суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнає. В поданих письмових поясненнях (вх.№2981 від 30.01.2014р.) зазначає, що нежитлова будівля приміщення кінотеатру розташованого за адресою: Хмельницька обл., смт.Нова Ушиця, вул.Подільська10, передана на баланс Новоушицького районного будинку культури і мистецтв згідно акту приймання-передачі майна від 21.05.2013р.. В зв'язку з неможливістю експлуатації даного приміщення кінотеатру (потреба капітального ремонту глядацької зали, відсутність відповідної апаратури, місць для сидіння глядачів, засобів пожежної безпеки) функцію кінотеатру виконує районний будинок культури і мистецтв. З 21.05.2013 року приміщення глядацької зали кінотеатру опечатано дирекцією районного будинку культури і мистецтв, відключено електроенергію, припинено будь-яку діяльність пов'язану з перебуванням людей. Вказує, що кошти на проведення протипожежних заходів в приміщенні кінотеатру у бюджеті РБКМ на 2013 рік не передбачались, що унеможливило виконання припису №227 від 06.06.2013р. наданого Новоушицьким районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області. Зазначає, що відділу культури Новоушицької РДА та централізованій бухгалтерії, які являються розпорядниками коштів, дирекцією РБКМ подано лист-заявку до проекту бюджету на 2014р., в якому просить передбачити кошти на заходи пожежної безпеки в сумі 22000 грн..

Заслухавши представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що у період з 25.11.2013 року по 26.11.2013 року працівником Новоушицького районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області на підставі наказу №4 від 20.09.2013р. "Про проведення перевірок на IV-квартал 2013 року", посвідчення на перевірку №361 від 25.11.2013р. проведено позапланову перевірку територій та приміщень кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: вул.Подільська 10, смт.Нова Ушиця, Хмельницька обл. з метою перевірки виконання вимог припису №227 від 06.06.2013р. про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, складеного за результатами проведення планової перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб №269 від 06.06.2013 року.

Результати перевірки оформлені актом перевірки від 26.11.2013 року №326, примірник якого отримав відповідач 26.11.2013р.. У акті зазначені порушення вимог законодавства, які виявлені під час перевірки, зокрема:

- не обладнано приміщення установкою автоматичної пожежної сигналізації з послідуючим заключенням договору на її обслуговування та виведенням сигналів приймально-контрольного приладу на пульт централізованого спостереження (п.6.1.1-6.1.3 НАПБ А.01.001-04);

- не проведено вимір опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі (п.5.1.34 НАПБ А.01.001-04);

- не проведено з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів та кабелів виконаних за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (підтверджується до виконання з 10.03.2010р.) (п.5.1.7 НАПБ А.01.001-04);

- недозабезпечено всі приміщення первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п.6.4.8 додаток 2 НАПБ А.01.001-04);

- не укомплектовано пожежні крани пожежним рукавом однаковим з ним діаметра, стволами та з'єднувальними гайками однакового типу (п.6.3.2.3 НАПБ А.01.001-04);

- не проведено технічний огляд вогнегасників (п.6.4.18 НАПБ А.01.001-04);

- не проведено вогнезахисного просочення дерев'яних конструкцій горищного приміщення (п.4.2.6 НАПБ А.01.001-04);

- не встановлено пристрої блискавкозахисту (п.5.1.35 НАПБ А.01.001-04);

- не забезпечено приміщення відповідними знаками безпеки згідно з ІSO 6309:2007-Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір. (п.3.8 НАПБ А.01.001-04);

- не зазначено місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння (п.6.4.10 НАПБ А.01.001-04).

Вважаючи дані порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи кінотеатру "Юність".

Відповідно до ст.1 Закону України від 05.04.2007 року №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року №20/2013 (далі - Положення №20/2013), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр). ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб; внесення на розгляд Міністрові пропозицій щодо формування державної політики у відповідній сфері; реалізація в межах своєї компетенції державної політики у сфері волонтерської діяльності (п.3 Положення №20/2013).

Згідно пп.63 п.4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 року №3, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Пунктом 12 ч.1 ст.67 КЦЗ України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

В силу ч.2 ст.68 КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ст.70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону № 877-V повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Суд враховує, що не обладнання та несправність автоматичної пожежної сигналізації призводить до пізнього виявлення пожежі та інформування людей, які перебувають у будівлі, у зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

Не проведення виміру опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі, не використання з'єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів, кабелів за допомогою паяння, опресування або спеціальних затискачів та не встановлення пристроїв блискавкозахисту унеможливлює застосування освітлювальної та силової електромережі для безаварійної роботи або роботи в режимі короткого замкнення, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищення температур).

Не до забезпеченість всіх приміщень первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками), не своєчасне проходження технічного обслуговування наявних вогнегасників, відсутність пожежних рукавів у пожежних кранах, призводить до не можливості гасіння пожежі на її ранній стадії, що призведе до швидкого та безперешкодного розповсюдження до значних розмірів. Продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей, що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

Не проведення вогнезахисного просочення дерев'яних конструкцій горищного приміщення створює загрозу для безпечної евакуації людей з будівлі та призведуть до швидкого розповсюдження пожежі та завдання значних матеріальних збитків.

Оскільки встановлені під час перевірки порушення відповідачем вимог законодавства створюють загрозу життю та здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: смт.Нова Ушиця, вул.Подільська 10 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки слід задовольнити.

В силу ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 11, 12, 14, 69, 70, 71, 86, 94, 104, 158-163, 254, 256 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи кінотеатру "Юність", розташованого за адресою: смт.Нова Ушиця, вул.Подільська, 10 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

На підставі п.10 ч.1 ст.256 КАС України постанову суду допустити до негайного виконання.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 лютого 2014 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк