КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
04116 м.Київ, вул. Шолуденка, 1 (044) 230-06-58
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" січня 2014 р. Справа№ 904/7090/13
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Корсакової Г.В.
суддів: Ільєнок Т.В.
Коротун О.М.
при секретарі судового засідання - Натха М.С.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Васютович О.В. - за довіреністю
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" на рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 (дата складання рішення 04.11.2013р.)
по справі №904/7090/13 (суддя Любченко М.О.)
за позовом Дніпродзержинської міської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду міста Києва від 30.10.2013 задоволено позовні вимоги Дніпродзержинської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" про внесення змін до Договору №02106 від 18.03.2005 оренди земельної ділянки. Внесено зміни до п.1.4 Договору №02106 від 18.03.2005 оренди земельної ділянки, що укладений між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Восток", виклавши його в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21.02.2013р. становить 2265960,66 грн." Внесено зміни до п.3.1 Договору №02106 від 18.03.2005 оренди земельної ділянки, що укладений між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Восток", виклавши його в наступній редакції: "Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 67 978,83 грн./рік без ПДВ, що становить 5664,90 грн./місяць без ПДВ, а з урахуванням пільги - у розмірі 30 590,46 грн./рік без ПДВ, що становить 2549,21 грн./місяць, яка застосовується на умовах, визначених рішенням №475-24/VI від 25.06.2012 Дніпродзержинської міської ради "Про плату за землю". Стягнуто з відповідача на користь позивача 1147 грн. судового збору.
Не погоджуючись із винесеним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Восток" звернулось до Київського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог Дніпродзержинської міської ради.
Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального права та неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи. На думку скаржника, позовні вимоги стосовно зміни грошової оцінки земельної ділянки станом на 22.02.2013, тобто до набранням рішенням законної сили, суперечать ч. 3 ст. 653 ЦК України, якою визначено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 11.12.2013 у справі №904/7090/13 у складі колегії суддів: головуючий суддя - Корсакова Г.В., судді - Ільєнок Т.В., Коротун О.М. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" на рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 прийнято до провадження та призначено до розгляду на 20.01.2014 року.
16.01.2014 через відділ документального забезпечення суду від представника позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін, також позивач просить розглянути справу без участі представника Дніпродзержинської міської ради.
У судове засідання 20.01.2014 представник відповідача з'явився, представник позивача не з'явився.
Судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу по суті за відсутності представника позивача, явка якого в судове засідання обов'язковою не визнавалась.
Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просив її задовольнити, рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог позивача.
Статтею 101 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у процесі перегляду справи апеляційний господарський суд за наявними у справі і додатково поданими доказами повторно розглядає справу. Апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно із ст. 99 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд, переглядаючи рішення в апеляційному порядку, користується правами, наданими суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представника відповідача, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів Київського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Дніпродзержинської міської ради №480-17/IV від 28.01.2005, 11.03.2005 між Дніпродзержинською міською радою (Орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Восток" (Орендар, відповідач) укладено Договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,3530 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 34, згідно з планом земельної ділянки, що додається (п. 1.1 Договору).
Відповідно до п. 1.3 Договору цільове призначення земельної ділянки: роздрібна торгівля та комерційні послуги.
Згідно з п. 1.4 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього Договору становить 745 109,62 грн.
Пунктом 2.1 Договору передбачено, що його укладено на строк до 28.01.2015 року.
Відповідно до п. 3.1 Договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 14 902,20 грн./рік, що становить 1241,85 грн./міс, і вноситься на рахунок місцевого бюджету.
При цьому, в п. 3.3 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі, внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Пунктом 8.1 Договору сторони погодили, що зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін.
Відповідно до п. 8.6 Договору, у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди, його дострокового розірвання на вимогу зацікавленої сторони та інші спори вирішуються у судовому порядку.
Договір оренди земельної ділянки від 11.03.2005 зареєстровано 18.03.2005 за №02106.
За актом приймання-передачі від 18.03.2005, що підписаний та скріплений печатками позивача та віповідача, земельну ділянку площею 0,3530 га передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Восток".
15.12.2010 Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №07-02/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», пунктом 1 якого вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ, виконану приватним підприємством «Лада» та ввести її в дію з 01.07.2011 року. Пунктом 5 вказаного рішення доручено Управлінню земельних відносин міської ради забезпечити застосування нової нормативної грошової оцінки м. Дніпродзержинська згідно з п. 1 цього рішення при укладанні договорів оренди земельних ділянок та перегляді річної орендної плати за землю в чинних договорах.
Вказане рішення на виконання вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" оприлюднено шляхом опублікування його в газеті "Відомості" №116-08/VI від 27.05.2011 року.
06.06.2011 між сторонами укладено Додаткову угоду №2875 до Договору оренди земельної ділянки, що зареєстрований 18.03.2005 за №02106, якою викладено пп. 1.4, 3.1 Договору в наступній редакції: "1.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.02.2005 становить 745 109,62 грн. 3.1. Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 22 353,36 грн./рік без ПДВ, що становить 1862,78 грн./міс без ПДВ, і вноситься на рахунок місцевого бюджету".
Зі змісту витягу №53 від 22.02.2013 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що виданий відділом Держземагенства у місті Дніпродзержинську Дніпропетровської області, вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Петровського, 34, площею 0,3530 га (економіко-планувальна зона №34), користувачем якої є Товариство з обмеженою відповідальністю "Восток", станом на 21.02.2013 становить 2 265 960,66 грн.
25.06.2012 Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення №475-24/VI "Про плату за землю", п.п. 1, 2 якого встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку, а також вирішено застосовувати прийняті коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року.
Крім того, пунктом 3 вказаного рішення Дніпродзержинської міської ради було встановлено з 01.07.2012 по 31.12.2013 пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету.
Пунктами 4, 7 рішення ради від 25.06.2012 вирішено визначати розмір орендної плати у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням, та доручено орендарям земельних ділянок привести договори оренди землі у відповідність до цього рішення, звернувшись до Управління земельних відносин міської ради.
Як вбачається з додатку до рішення №475-24/VI від 25.06.2012 "Про плату за землю" для економіко-планувальної зони №34 платникам, що використовують земельні ділянки за комерційним призначенням, встановлено пільгу на рівні 55%.
Зазначене вище рішення Дніпродзержинської міської ради на виконання вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" було оприлюднено шляхом опублікування його в газеті "Відомості" від 25.07.2012 року.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, листом вих.№07-08/409 від 04.06.2013 позивач повідомив відповідача про необхідність термінового приведення Договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 18.05.2005 за №02106, у відповідність до чинного законодавства та рішень Дніпродзержинської міської ради, у зв'язку з затвердженням нової нормативної грошової оцінки земель та коефіцієнтів для розрахунку орендної плати з урахуванням пільг. Вказаний лист було отримано відповідачем 11.06.2013, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №5192501417143.
Доказів надання відповіді на отриманий лист відповідачем суду не надано.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За приписами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" із змінами, внесеними згідно з Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" від 2 грудня 2010 року N 2756 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
01.01.2011 набрав чинності Податковий кодекс України, пункт 288.5.1 п.288.5 ст.288 якого передбачає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
За змістом ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч.1 та абз.1 ч.2 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
В абз. четвертому п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" зазначено, що статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Таким чином, з дня набрання чинності Податковим кодексом України виникли підстави для перегляду розміру орендної плати за землю, а враховуючи наведені вище положення ст. 651 ЦК України та ст. 30 Закону України "Про оренду землі" - і підстави для внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Частиною першою ст.13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Пунктом "а" ч.1 ст.12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Частиною першою ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Пункт 34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
З зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VI "Про плату за землю", встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада, на рівні трикратного розміру земельного податку, а також вирішено застосовувати прийняті коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року; встановлено з 01.07.2012 по 31.12.2013 пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету; вирішено визначати розмір орендної плати у співвідношенні до земельного податку з урахуванням пільги, встановленої цим рішенням, та доручено орендарям земельних ділянок привести договори оренди землі у відповідність до цього рішення, звернувшись до Управління земельних відносин міської ради.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч.1 ст.73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Абзацом першим п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Рішення Дніпродзержинської міської ради від 25.06.2012 №475-24/VI не скасовано у встановленому порядку, а тому є обов'язковим до виконання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про наявність підстав для внесення змін до пунктів 1.4 та 3.1 Договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 18.03.2005 за №02106.
Також колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що позивачем помилково зазначено, що нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 2 265 960,66 грн. станом на 22.02.2013, оскільки згідно з витягом №53 від 22.02.2013 з технічної документації оцінку було проведено станом на 21.02.2013 року. Крім того, правомірним є висновок місцевого господарського суду щодо необхідності зазначення в п. 3.1 Договору розмір щомісячного платежу з орендної плати, який складає 5664,90 грн. (2549,21 грн. - з урахуванням пільги).
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правомірно задовольнив вимоги позивача щодо внесення змін до п. 1.4 та 3.1 Договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого 18.03.2005 за №02106.
Щодо доводів апеляційної скарги про те, що позовні вимоги стосовно зміни грошової оцінки земельної ділянки станом на 22.02.2013, тобто до набранням рішенням законної сили, суперечать ч. 3 ст. 653 ЦК України, колегія суддів зазначає наступне.
Вносячи зміни п. 1.4 Договору, місцевий господарський суд виклав його у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21.02.2013 становить 2265960,66 грн.». Визначена у вказаному пункті дата, 21.02.2013, є датою, станом на яку згідно витягу №53 від 22.02.2013 з технічної документації, проведена нормативна грошова оцінка земельної ділянки, а не датою внесення змін до Договору. За імперативним правилом, передбаченим ч. 3 ст. 653 ЦК України, якщо зміна або розірвання договору відбувається в судовому порядку, зобов'язання вважається зміненим або припиненим з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія дійшла висновку, що місцевим господарським судом було надано належну оцінку поданим доказам, у повному обсязі з'ясовано обставини справи, які мають значення для справи, а також вірно застосовано норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" - без задоволення.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Київський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Восток" на рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 у справі №904/7090/13 залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду міста Києва від 30.10.2013 у справі №904/7090/13 залишити без змін.
3. Матеріали справи №904/7090/13 повернути до господарського суду міста Києва.
Головуючий суддя Г.В. Корсакова
Судді Т.В. Ільєнок
О.М. Коротун