Постанова № 36985812, 22.01.2014, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.01.2014
Номер справи
818/8787/13-а
Номер документу
36985812
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 січня 2014 р. 15:28 Справа № 818/8787/13-a

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Кліщенка В.О.,

представника позивача - Зюзя Є.О.,

представника відповідача - Проценко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Сумська обласна організація Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України (далі - позивач) звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - відповідач) про скасування рішення від 18.11.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем проведена позапланова перевірка Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України з питань законності отримання, видачі та використання путівки на санаторно-курортне лікування за рахунок коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, за результатами якої складено акт від 01.11.2013. На підставі вказаного акту відповідач прийняв рішення про повернення Сумською обласною організацією ВФСТ «Колос» АПК України неправомірно використаних коштів та застосування штрафних санкцій у загальному розмірі 7 509, 75 грн.

Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, посилаючись на підпункт г) пункту 3.6 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, відповідно до якого позапланова перевірка проводиться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності виявлення під час перевірки в іншого страхувальника фактів, що свідчать про порушення вимог законодавства, які вплинули або можуть вплинути на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних виплат. Позивачу такі факти порушень вимог законодавства представлені не були, тому, на його думку, підстав для позапланової перевірки не було, у зв'язку з чим позивач просить рішення про повернення коштів скасувати.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що перевіркою законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Сумській обласній організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України встановлено порушення позивачем п. 4.1. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12 та п. 3.1.3 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 23.06.2013 № 25, а саме - прийняття комісією загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням ВФСТ „Колос" рішення про виділення санаторно-курортної путівки за відсутності медичних показань застрахованих осіб, підтверджуючих необхідність лікування (оздоровлення).

Враховуючи зазначене, відповідач вважає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності законним та обґрунтованим.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З 30.10.2013 по 31.10.2013 на підставі наказу виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.10.2013 № 339-ОД (а.с. 35) та направлення від 30.10.2013 № 412 (а.с. 36) посадовими особами відповідача проведено позапланову перевірку законності витрачання коштів бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Сумській обласній організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України, за результатами якої складено акт від 01.11.2013 № 05-08-15/54 (а.с. 13-15).

Перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 4.1, 4.11, 4.14 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12 та п.п. 1.3, 1.4, 3.1.3 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 23.06.2008 № 25.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким зобов'язано Сумську обласну організацію Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України повернути Фонду неправомірно використані кошти у розмірі 5006, 50 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 2 503, 25 грн. (а.с. 7).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 3.1.3. Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням від 23.06.2008 № 25 (далі - Положення від 23.06.2008 № 25) комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про виділення путівок до санаторіїв та (або) санаторіїв-профілакторіїв застрахованим особам і членам їх сімей (а також особам, які навчаються у вищих навчальних закладах) на підставі особистої заяви, медичних довідок, підтверджуючих необхідність лікування (оздоровлення), розмір часткової оплати за путівки на санаторно-курортне лікування, виділення путівок до дитячих оздоровчих закладів, надання соціальних послуг із позашкільного обслуговування з дітьми застрахованих осіб і передає їх роботодавцю для видачі путівок та здійснення розрахунків тощо.

Згідно п. 4.1. Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.02.2009 № 12 (далі - Постанова від 25.09.2009 № 12) рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма N 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.12.99 N 302 "Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)".

Як встановлено з матеріалів справи, комісією загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням ВФСТ „Колос", відповідно до протоколу комісії від 30.09.2013 №1 (а.с. 43-44) прийняте рішення про виділення санаторно-курортної путівки до оздоровниці ТОВ Закарпатський оздоровчий комплекс „ Сонячний " № 000186 з 13.10.2013 року на 21 день вартістю 6 258, 00 грн. (а.с. 37) застрахованим особам ВФСТ „Колос" ОСОБА_1 та ОСОБА_3 згідно заяв застрахованих осіб про надання путівки від 30.09.2013 (а.с. 41, 42) та медичних довідок від 07.10.2013 № 170/6700 та № 170/6699 (а.с. 39, 40). Путівка отримана на підставі накладної від 30.09.2013 № 1107 (а.с. 31).

Тобто, комісія прийняла рішення, не розглядаючи медичні показання застрахованих осіб підтверджуючих необхідність лікування (оздоровлення), а лише на підставі заяв застрахованих осіб написаних в день отримання комісією путівки в робочому органі Фонду, що суперечить вимогам п. 4.1 Постанови від 25.09.2009 № 12.

Крім того, відповідно до пункту 1.4 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 № 25 комісія із соціального страхування підприємства створюється при чисельності застрахованих осіб понад 15 працюючих за наймом. При чисельності на підприємстві застрахованих осіб 15 і менше на загальних зборах працівників обирається уповноважений із соціального страхування підприємства. Уповноважений здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення.

Як встановлено судом, фактична середньооблікова чисельність працюючих у позивача становить 6 осіб.

За таких обставин, прийняття рішення про виділення санаторно-курортної путівки Комісією із соціального страхування за відсутності 15 працюючих на підприємстві є таким, що суперечить пунктам 1.4 та 3.1.3 Положення від 23.06.2008 № 25.

Згідно із п. 4.14. Постанови від 25.09.2009 № 12 за відсутності квитанції до прибуткового касового ордера або квитанції про часткову оплату вартості путівки застрахованій особі путівка не видається.

Як встановлено з відповіді санаторно-курортного закладу від 30.10.2013 № 121 (а.с. 32) на запит виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.10.2013 № 01-20-05/2496 (а.с. 33) путівка застрахованим особам видана 30.09.2013, а часткова оплата вартості путівки в сумі 1 251, 50 грн. сплачена до ФСС з ТВП 01.10.2013 згідно квитанції № ПН425 (а.с. 30).

За таких обставин, перевіркою позивача правомірно встановлено, що путівка видана за відсутності квитанції про часткову оплату вартості путівки, що є порушенням п. 4.14. Постанови від 25.09.2009 № 12.

Відповідно до п. 4.11 Постанови від 25.09.2009 № 12 комісією (уповноваженим) із соціального страхування приймається рішення про поділ путівки для спільного санаторно-курортного лікування застрахованої особи та члена її сім'ї, що працює (дружини або чоловіка, які перебувають у шлюбі), у тому числі на іншому підприємстві (застрахованої особи), або її дитини віком від 4 до 18 років, застрахованої особи та члена її сім'ї, який навчається у вищому навчальному закладі з денною формою навчання, а також для двох застрахованих осіб, що працюють на одному підприємстві, за умови попереднього отримання письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу і терміну лікування кожної особи не менше 12 діб.

Як встановлено судом, до перевірки надано запит до оздоровниці про розподіл путівки (а.с. 34) де зазначено, що згода санаторно-курортного закладу отримана 13.10.2013 (в перший день оздоровлення) на додатку до відповіді на запит до санаторно-курортного закладу дата погодження розподілу відсутня. До книги обліку вихідної документації страхувальника запит про розподіл путівки не занесено.

Отже, комісією, всупереч вимогам п. 4.11 Постанови від 25.09.2009 № 12, було прийнято рішення про розподіл путівки за відсутності письмового погодження адміністрації санаторно-курортного закладу.

Відповідно до пункту 6.1 Постанови від 25.09.2009 № 12 Виконавча дирекція Фонду, виконавчі дирекції відділень Фонду, районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду, комісії (уповноважені) із соціального страхування здійснюють контроль за розподілом, обліком, зберіганням, видачею, використанням путівок здійсненням часткової оплати за путівки та звітністю по путівках.

Згідно із пунктом 6.2 Постанови від 25.09.2009 № 12 сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратиами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240 страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Позивачем у ході розгляду даної справи вищевказані порушення спростовані не були, натомість, в обгрунтування позовних вимог позивач послався на відсутність підстав для проведення відповідачем позапланової перевірки.

Згідно п.п. 2, 6 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 № 2240 страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; накладати фінансової санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження від 22.12.2010 № 29 (далі - Інструкція від 22.12.2010 № 29) встановлено порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.

Як встановлено судом із наказу виконавчої дирекції Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 30.10.2013 № 339-ОД, позапланова перевірка позивача призначена відповідно до пп. г) п. 3.6 Інструкції від 22.12.2010 № 29.

Згідно із пп. г) п. 3.6 Інструкції від 22.12.2010 № 29 позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника у разі виявлення під час перевірки в іншого страхувальника фактів, що свідчать про порушення вимог законодавства, які вплинули або можуть вплинути на виплату матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

В обгрунтування підстав для проведення перевірки, представник відповідача надав суду акт про результати перевірки цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в Міській дитячо-юнацькій спортивній школі Сумської обласної організації ВФСТ "Колос" за період з 01.10.2011 по 31.12.2011 від 2 лютого 2012 року № 05-10-08/3 (а.с. 49-53).

Суд зауважує, що суто формальні порушення щодо порядку проведення перевірки, які позивач вважає підставою для скасування спірного рішення, не можуть бути достатньою підставою для скасування рішення відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за умов доведеності фактів порушення особою, що перевіряється, норм законодавства.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Сумської обласної організації Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства "Колос" АПК України до Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення Сумського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 18.11.2013 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Повний текст постанови складений та підписаний 27.01.2014.