Головуючий у 1 інстанції - Бойко М.І.
Суддя-доповідач - Яманко В.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2014 року справа № 805/12068/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Яманко В. Г., суддів Казначеєва Е. Г., Васильєвої І. А., секретар судового засідання Карабан Т. М., за участю представників від позивача Кирадієва І. Г. за дов., відповідача Пропастіна В. М. за дов., третьої особи Беспалої О. О. за дов., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Донецької обласної державної адміністрації на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року у справі № 805/12068/13-а (суддя Бойко М. І.) за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів до публічного акціонерного товариства «Шахта імені О. Ф. Засядька», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Донецька обласна державна адміністрація, про стягнення простроченої заборгованості перед бюджетом, -
ВСТАНОВИВ:
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів (далі - СДПІ) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (т. 1 арк. спр. 2-4) до публічного акціонерного товариства «Шахта імені О. Ф. Засядька», третя особа - Донецька обласна державна адміністрація, про стягнення простроченої заборгованості перед бюджетом за кредитом з бюджету, а саме кошти резервного фонду Державного бюджету України, у сумі 5066000 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 24 грудня 2013 року (т. 2 арк. спр. 227-233) адміністративний позов СДПІ задоволено частково. Стягнуто з ПАТ «Шахта імені О. Ф. Засядька» на користь Донецької обласної державної адміністрації заборгованість перед бюджетом за кредитом з бюджету в сумі 318992 грн. 59 коп. В іншій частині позову відмовлено.
Донецька обласна державна адміністрація та СДПІ не погодилися з прийнятим судовим рішенням, подали апеляційні скарги (т. 3 арк. спр. 1-6, 18-21), в яких просили скасувати постанову суду першої інстанції та позов задовольнити в повному обсязі.
СДПІ в апеляційній скарзі зазначено, що в договорі відсутні застереження щодо виникнення обов'язку повернення підприємством бюджетних коштів в залежності від їх використання за призначенням чи ні, тому повернення бюджетних коштів повинно відбутися безумовно. Облдержадміністрація в апеляційній скарзі послалася на здійснену з моменту закінчення строку повернення кредиту претензійну роботу та дії з намагання змінити напрямок виділених бюджетних коштів в частині зазначення про їх надання на безповоротній основі, що не призвело до позитивного результату, тому незалежно від цільового використання коштів, на думку апелянта, вони підлягають поверненню.
В судовому засіданні представники апелянтів підтримали апеляційні скарги. Представник відповідача проти задоволення апеляційних скарг заперечував.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, встановила наступне.
Публічне акціонерне товариство «Шахта імені О.Ф. Засядька» є правонаступником прав та обов'язків орендного підприємства «Шахта імені О.Ф. Засядька».
З пояснень відповідача вбачається, що в період з 26 грудня 2007 року по 4 січня 2008 року на ОП «Шахта ім. О. Ф. Засядька» працювала тимчасова робоча комісія з розв'язання проблемних питань постраждалих та родин загиблих шахтарів внаслідок аварій, що сталися 17 листопада 2007 року, 1 та 2 грудня 2007 року. За результатами прийому тимчасовою робочою комісією членів сімей загиблих прийняте рішення про придбання житла та ремонт житлових приміщень деяких членів сімей загиблих за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету, яке знайшло відображення в протокольному рішенні Кабінету Міністрів України від 9 січня 2008 року. Відповідно до пункту 5 витягу з протоколу рішення Кабінету Міністрів України від 9 січня 2008 року було розроблено та прийнято Кабінетом Міністрів України від 9 січня 2008 року № 62-р «Про виділення коштів для придбання житла та ремонту житлових приміщень членів сімей загиблих шахтарів і гірничорятувальників унаслідок аварії на орендному підприємстві «Шахта імені О. Ф. Засядька» (т. 1 арк. спр. 23).
Згідно з розпорядженням від 9 січня 2008 року № 62-р виділено Донецькій обласній державній адміністрації на умовах повернення 5,066 млн. грн. та зобов'язано Міністерство фінансів України здійснити видатки за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету.
Як зазначили в судовому засіданні представники відповідача та апелянта - облдержадміністрації, після прийому членів сімей загиблих тимчасовою робочою комісією ні адміністрація орендного підприємства «Шахта ім. О.Ф. Засядька», ні профспілкові організації, що діяли на ОП «Шахта ім. О.Ф. Засядька» (Незалежна профспілка гірників України та Профспілка робітників вугільної промисловості), ні Донецька обласна державна адміністрація не були ініціаторами виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету для придбання житла та ремонту житлових приміщень членів сімей загиблих (арк. спр. 37-38). В постанові Кабінету Міністрів України № 6 від 9 січня 2008 року «Деякі питання соціального захисту членів сімей загиблих шахтарів та гірничорятувальників» (арк. спр. 42-43), яка, як зазначає облдержадміністрація, передувала прийняттю в цей же день розпорядження № 62-р, не зазначалося про звернення шахти чи облдержадміністрації з клопотаннями про виділення коштів з резервного фонду Державного бюджету для прийняття таких додаткових заходів з соціального забезпечення як ремонт та придбання житла сім'ям загиблих шахтарів, а вказано лише про необхідність облдержадміністрації провести обстеження умов проживання сімей загиблих шахтарів з метою визначення потреби в їх поліпшенні.
Пунктом 3 Положення про резервний фонд Кабінету Міністрів України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 22 лютого 1996 р. № 62/96-ВР, передбачено, що фінансування видатків з резервного фонду здійснюється за постановою Кабінету Міністрів України відповідно до обґрунтованого подання міністерств, відомств, інших органів державної виконавчої влади та висновку Міністерства фінансів України і Міністерства економіки України щодо економічної доцільності та ефективності фінансування видатків за рахунок резервного фонду.
Станом на час прийняття Кабінетом Міністрів України 9 січня 2008 року розпорядження № 62-р діяв Закон України «Про Кабінет Міністрів України» № 279-ІV від 16 травня 2008 року, за статтею 52 якого Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов Кабінету Міністрів України. Акти Кабінету Міністрів України з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань видаються у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Тобто, відповідно до пункту 3 Положення про резервний фонд Кабінету Міністрів України та статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» питання розпорядження коштами резервного фонду повинно було вирішуватися шляхом прийняття постанови, а не розпорядження, при цьому прийняте розпорядження від 9 січня 2008 року № 62-р не є нормативним актом в розумінні наведеної норми закону.
Пунктами 3, 6 Порядку фінансування робіт із запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій та їх наслідків, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 1999 р. № 140, фінансування заходів щодо запобігання виникненню та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій залежно від їх рівня здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства на основі затверджених планів робіт, програм. Проекти рішень Кабінету Міністрів України про виділення коштів з резервного фонду на ліквідацію надзвичайних ситуацій регіонального і державного рівнів за участю заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади готує і подає в установленому порядку центральний орган виконавчої влади, який у дорученні Кабінету Міністрів України визначено першим, на підставі відповідних клопотань Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, до яких додаються: висновки комісій Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій; акти, що підтверджують розміри завданих збитків; узагальнені кошториси витрат на проведення першочергових пошуково-рятувальних та інших невідкладних робіт. До зазначених матеріалів додаються висновки Мінекономіки і Мінфіну про економічну доцільність та ефективність фінансування, а також експертні висновки відповідних центральних органів виконавчої влади щодо поданої кошторисної документації.
Відповідно до пункту 5 Порядку підготовки і розгляду у Мінекономіки України матеріалів щодо виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 26 серпня 1997 року № 93, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 вересня 1997 р. за № 411/2215, визначати економічну доцільність та розмір виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України лише на підставі одного з таких документів: запиту Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій в областях та містах Києві і Севастополі, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади з проханням про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України; висновків обласних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій; актів, що підтверджують розміри завданих збитків; висновків Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики щодо кошторисної вартості проведення відбудовчих робіт відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1210 "Про Порядок здійснення контролю за визначенням вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій"; узагальненого кошторису на проведення першочергових аварійно-відновлювальних робіт; довідок від державної страхової компанії; довідок від обласних служб Держкомгідромету України (при надзвичайних ситуаціях, які викликані погодними стихіями); узагальненої довідки щодо участі у відшкодуванні збитків, завданих промисловості, сільському господарству, населенню, соціально-культурній сфері тощо за рахунок бюджетів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, області, району, міста, коштів підприємств, організацій, установ, страхових та інших коштів, що залучаються; довідок про затверджені обсяги місцевих і регіональних резервних фондів, що сформовані у відповідності до статті 2