Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 лютого 2014 року Справа № 805/476/14
приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Грищенко Є.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Шахта 17-17 «біс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з перевезення працівників підйомною установкою Ц2х1,5 по допоміжному похилу пласта H7, у зв’язку із загрозою життю людей, -
ВСТАНОВИВ:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Шахта 17-17 «біс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з перевезення працівників підйомною установкою Ц2х1,5 по допоміжному похилу пласта H7, у зв’язку із загрозою життю людей.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що під час планової перевірки об’єкта суб’єкта господарювання ДП «Шахта 17-17 біс», розташованого за адресою: 83011,м. Донецьк, вул. Кірова, зокрема, допоміжного похилу пласта Н7 горизонту 575м. на предмет дотримання вимог діючих нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлено 11 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю та здоров’ю людей. У зв’язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, посилаючись на приписи п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі – Положення № 826) позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом повного зупинення робіт з перевезення працівників підйомною установкою Ц2 х1,5 по допоміжному похилу пласта H7, у зв’язку із загрозою життю людей.
Згідно із ухвалою суду від 10 січня 2014 року розгляд справи здійснюється у порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі відповідно до вимог ч. 5 ст. 183-2 КАС України.
17 січня 2014 року відповідачу надсилалась копія зазначеної ухвали, яка отримана відповідачем 21.01.2014р., про що свідчить відповідна відмітка на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.26). У десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів відповідач заперечення проти позову до суду або заяву про визнання позову не надав.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість вирішити справу в порядку скороченого провадження.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.
Відповідно до направлення на перевірку, яке виписано на підставі наказу від 21.11.2013 року № 23 позивачем проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також ведення робіт, пов’язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини на об’єкті ДП «Шахта № 17-17 «біс» за адресою: 83011, м. Донецьк, вул. за наслідками якої складено відповідний акт.
Згідно висновків акту перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) від 25.12.2013 року № 025-13/48 (а.с. 20-22), зокрема, допоміжного ухилу Н7 горизонту 575м, позивачем виявлено 11 порушень нормативно-правових актів з охорони праві, з яких 2, на думку позивача, створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме:
- не виконано чергове повторне випробування канату підбомної установки. (порушення п. 12 гл.12 розд. VII «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10)
- не надано рішення про продовження терміну служби пасажирської вагонетки ВЛН1-15Г підйомної установки та регламент технічних оглядів на продовжений термін її служби. (порушення п. 6 гл. 1 розд. VII «Правил безпеки у вугільних шахтах» НПАОП 10.0-1.01-10).
Акт перевірки відповідачем підписано без зауважень.
Враховуючи зазначене та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей, позивач, на підставі п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України, позивач звернувся до суду позовом.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону «Про охорону праці» 14.10.1992 № 2694-XII (далі – Закон № 2694) охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 цього Закону умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці (ч. 1 ст. 13 Закону № 2694).
При цьому, нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання (ст. 27 Закону № 2694).
Встановлення порядку безпечного ведення гірничих робіт і використання гірничошахтного, транспортного та електротехнічного обладнання, провітрювання та протиаварійного захисту гірничих виробок, забезпечення пилогазового режиму, виробничої санітарії та охорони праці визначено, Правилами безпеки у вугільних шахтах, що затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62.
Відповідно до п.6 гл. 1 розділу VI цих Правил, після 5 років експлуатації пасажирські вагонетки та їх парашутні пристрої підлягають обстеженню експертною організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду України на початок (продовження) виконання роботи підвищеної небезпеки, у порядку, встановленому постановою КМУ від 26.05.2004 N 687 для визначення можливості їх подальшої експлуатації.
Рішення про продовження терміну служби вагонеток до 2 років приймається спеціальною комісією під керівництвом головного механіка шахти на підставі позитивного висновку експертної організації. При цьому кількість обстежень не обмежується, якщо технічний стан пасажирських вагонеток дозволяє їх подальшу експлуатацію, а загальний термін експлуатації не перевищує 15 років.
Відповідно до п.12 гл. 12 розділу VI цих Правил, канати експлуатаційних і прохідницьких підйомних установок, що випробувані до навішування, мають повторно випробовуватися (за винятком: підйомних шестисталкових канатів з органічним осердям у вертикальних стволах, на людських, вантажно-людських і вантажних підйомах у похилих виробках з кутом нахилу понад 60°, що перевіряються приладами інструментального контролю, допущеними до застосування Держгірпромнаглядом України, відповідно до постанови КМУ від 26.05.2004 N 687, канатів в установках з одноканатними і багатоканатними шківами тертя та канатів для підвішування помостів) у такий термін:
а) через кожні 6 місяців - на людських і вантажно-людських підйомних установках, а також для прохідницьких люльок;
б) через 12 місяців після навішування і згодом через кожні 6 місяців - на вантажних, аварійно-ремонтних і пересувних підйомних установках, а також для рятувальних драбин;
в) через 6 місяців після навішування, а згодом через кожні 3 місяці - підйомні багатосталкові неоцинковані канати, що мало крутяться (вантажні і вантажно-людські), а також канати вантажно-людських підйомів у похилих виробках з кутом нахилу до 30°.
Термін повторних випробувань канатів обчислюється з моменту їх навішування.
Канати, що використовуються для підвішування рятувальних драбин і прохідницьких люльок, можуть періодично не випробовуватися, якщо вони перевіряються приладами інструментального контролю, які пройшли експертне обстеження відповідно до вимог постанови КМУ від 26.05.2004 N 687 і відповідають даним таблиці 10 додатка 11 до цих Правил.
Шестисталкові підйомні канати барабанних людських, вантажно-людських і вантажних підйомних установок із жорсткими посадочними пристроями підлягають перепанцируванню в причіпних пристроях не рідше ніж через 6 місяців.
Інструментальний контроль обривів дротів проводиться експертною організацією і оформлюється у вигляді експертного висновку.
Порушення відповідачем зазначених вимог Закону України «Про охорону праці» та Правил безпеки у вугільних шахтах, підтверджується актом перевірки від 25.12.2013 року № 025-13/48, що підписані відповідачем без заперечень.
За правилами п. 1.4. розділу І Положення № 826 заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження).
Згідно з п. 2.26. розділу ІІ цього Положення право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників.
Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків (абз. 5 п. 1.4 розділу І Положення № 826).
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у редакції, яка діє з 01.07.2013, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Оскільки виявлені позивачем порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працівників, які працюють на ДП «Шахта № 17-17 «біс», суд приходить про задоволення позовних вимог Територіального управління державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості у повному обсязі.
Одночасно, суд вважає за необхідне роз’яснити відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Враховуючи, що судом була надана відстрочка позивачу по сплаті судового збору до прийняття рішення по справі та керуючись ч. 4 ст. 94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 73, 08 грн.
Приймаючи до уваги викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області в особі Донецько-Макіївської державної регіональної гірничотехнічної інспекції у вугільній промисловості до Державного підприємства «Шахта 17-17 «біс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення робіт з перевезення працівників підйомною установкою Ц2х1,5 по допоміжному похилу пласта H7, у зв’язку із загрозою життю людей – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Шахта 17-17 «біс» (місце розташування: 83011, м. Донецьк, вул. Кірова) шляхом повного зупинення робіт з перевезення працівників підйомною установкою Ц2х1,5 по допоміжному похилу пласта H7, у зв’язку із загрозою життю людей.
Стягнути з Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області на користь Державного бюджету України (отримувач - Держбюджет Калінінського р-ну м. Донецька, р/р 31217206784005, банк отримувач - ГУКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015, призначення платежу «Судовий збір, код 35099148, п. 3.1») суму судового збору за подачу адміністративного позову у розмірі 73,08 грн.
Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України він має право подати заяву про скасування цих заходів реагування, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.
Постанова прийнята в порядку скороченого провадження 4 лютого 2014 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Грищенко Є.І.