ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
05 лютого 2014 року № 813/962/14
м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сасевич О.М., перевіривши матеріали адміністративного позову Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, в.о. головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова ОСОБА_1 до ТзОВ «Лім-Ігор» магазин «Для тебе» про застосування заходів адміністративного примусу,-
В С Т А Н О В И В:
04 лютого 2014 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, в.о. головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова ОСОБА_1 до ТзОВ «Лім-Ігор» магазин «Для тебе» з вимогою тимчасово заборонити надання послуг з реалізації продукції в магазині «Для тебе» ТзОВ «Лім-Ігор» по вул.О.Степанівни, 50 до усунення порушень санітарного законодавства, вказаних у приписі Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області №761/08-02 від 01.10.2013 року.
Відповідно до вимог ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви, у тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Перевіривши матеріали позовної заяви, суддею встановлено, що таку подано без додержання вимог, визначених ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до частини 1 статті 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви.
При цьому, порядок звернення до адміністративних судів, порядок здійснення адміністративного судочинства тощо, визначений Кодексом адміністративного судочинства України.
Також статтею 47 Кодексу адміністративного судочинства України прямо визначений склад осіб, які беруть участь у справі, а саме: сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Згідно з ч.1 ст.50 Кодексу адміністративного судочинства України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Таким чином, необхідним є звернути увагу на те, що у позові зазначено таке найменування позивача, як «Залізничний відділ Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, в.о. головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова ОСОБА_1».
Зі змісту даного позову однозначно не зрозуміло, хто є позивачем, оскільки у позовній заяві одночасно вказано і державний орган, і його посадову особу (керівника).
Щодо відповідача, яким в позові зазначено ТзОВ «Лім-Ігор» магазин «Для тебе», то доцільним є наголосити, що позивач зобов'язаний чітко вказати повне найменування юридичної особи (відповідача за позовом) і її ідентифікаційний код.
Отже, позивачу слід визначити склад осіб, у тому числі встановивши їх статус, у відповідності до приписів Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог п.п.2, 3 ч.1 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є та ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що у порушення припису норм п.п.2, 3 ч.1 ст.106 КАС України таких даних позивачем не вказано, тому суд зобов'язаний вимагати, щоб відомості про обидві сторони та їх представників були якомога детальнішими та повними, оскільки це має важливе значення для повідомлення осіб, які беруть участь у справі для забезпечення їх явки у судове засідання.
Відповідно до пункту четвертого частини першої та частини другої статті 106 КАС України, у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Письмовими доказами є документи, які за змістом частини 2 статті 69, частини 4 статті 79, пункту 6 частини 1 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України подаються в оригіналах або належним чином засвідчених копіях.
Згідно п.5.27 ДСТУ 4163-2003 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів», відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Однак, у даному випадку копії тих документів, які долучені позивачем до позовної заяви належним чином не завірені, що унеможливлює їх використання у якості доказів в розумінні Глави 6 Розділу 1 КАС України.
Частиною 3 статті 106 КАС України передбачено, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
У той же час, всупереч вказаній нормі, позивачем не додано до позовної заяви її копії та копій усіх документів, що зазначені у додатку до неї.
Так, факт відсутності зазначених у додатку до позовної заяви копії позовної заяви та копій документів (для надіслання відповідачу) підтверджується актом Львівського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2014 року.
Згідно частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (із змінами і доповненнями).
Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», розмір мінімальної заробітної плати становить з 01.01.2014 року 1218 гривень.
Таким чином, за звернення до адміністративного суду із вказаною позовною вимогою, судовий збір складає 73,08 грн. (1 218,00 грн. * 0,06 = 73,08 грн.).
В той же час, позивачем до позовної заяви не додано належний документ про сплату судового збору у розмірах, що передбачені частиною 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір».
Одночасно із позовною заявою, позивач подав заяву про відстрочення сплати судового збору «у зв'язку з відсутністю затвердженого кошторису на 2014 рік».
Однак, оглянувши матеріали позовної заяви, вважаю, що клопотання про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, також суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
Так, відповідно до ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Закон України «Про судовий збір» встановлює вичерпний перелік тих, котрі звільнені від сплати судового збору. Зі змісту статті 5 вказаного Закону вбачається, що позивач не відноситься до суб'єктів, звільнених від сплати судового збору.
Загалом, умовою зменшення розміру, звільнення від сплати, відстрочення чи розстрочення сплати судових витрат є майновий стан сторони. У клопотанні сторона повинна навести обставини, які свідчать про те, що через майновий стан немає змоги сплатити судовий збір та підтвердити належними доказами.
Слід зауважити і те, що заяву від 30.01.2014 року №316/06 подано Головним управлінням Держсанепідемслужби у Львівській області, а не позивачем, що свідчить про відсутність підстав для її розгляду.
Крім того, у заяві також не зазначено, яку саме суму позивач просить суд відстрочити та не визначено строк, на який слід відстрочити сплату судового збору, що поряд з наведеним вище в цілому свідчить про відсутність обґрунтованих підстав для відстрочення сплати судового збору за подання цього позову.
Таким чином, позивачу, відповідно до Закону України «Про судовий збір» та у кореспонденції із положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», слід сплатити суму судового збору за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру за наступними реквізитами: код банку отримувача - 825014; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007594; отримувач коштів - УДКСУ у Залізничному районі міста Львова; рахунок отримувача 31217206784003; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу: за розгляд адміністративної справи за позовом _ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа). Дані реквізити рахунку розміщені на офіційному веб-сайті Львівського окружного адміністративного суду та на офіційному веб-сайті «Судова влада України».
Щодо самої процедури сплати судового збору, то необхідно зазначити, що судовий збір може сплачуватися як у безготівковій, так і в готівковій формі виключно через установи банків чи відділення зв'язку та справляється за місцем розгляду справи. Документом про сплату судового збору є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення. У разі коли сплата судового збору здійснюється шляхом перерахування коштів з рахунка вкладника, відкритого в установі банку, додається довідка, засвідчена підписом контролера та скріплена печаткою установи банку. При сплаті судового збору готівкою до документа, щодо якого вчинюється відповідна дія, додається оригінал квитанції кредитної установи, яка прийняла платіж, а при перерахуванні судового збору з рахунка платника - останній примірник платіжного доручення з написом (поміткою) кредитної установи такого змісту: «Зараховано в дохід бюджету ____ грн. (дата)». Цей напис скріплюється першим і другим підписами посадових осіб, відбитком печатки кредитної установи з відміткою дати виконання платіжного доручення.
Частинами 2-3 статті 56 КАС України передбачено, що представником може бути фізична особа, яка, відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу, має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.
Документи, що підтверджують повноваження представників закріплені ст.58 КАС України.
Згідно із ч.ч.1, 3 вищенаведеної статті Кодексу, повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи.
Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.
Так, подана до суду позовна заява підписана представником за довіреністю №2 від 22.01.2014 року в.о. начальника Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова ОСОБА_1 До адміністративного позову долучено копію довіреності №2 від 22.01.2014 року на представництво інтересів Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова за підписом начальника Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області - ОСОБА_2 Однак, з огляду на це, до позову не додано документів на підтвердження повноважень ОСОБА_2 як начальника Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, зокрема, належним чином завіреної копії наказу (розпорядження) про призначення на відповідну посаду.
Окрім цього, вбачається, що, згідно зазначеної довіреності, Головне управління Держсанепідемслужби у Львівській області, в особі начальника, головного державного санітарного лікаря Львівської області - ОСОБА_2, що діє на підставі Положення, уповноважує ОСОБА_1 передставляти інтереси Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова у справі №813/6343/13-а (876/14454/13) за апеляційною скаргою ПП «Будмонтаж» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 07.10.2013 року. Для виконання наданих повноважень ОСОБА_1 вправі користуватися усіма правами і обов'язками, які надаються КАС України особам, що беруть участь у справі.
Таким чином, довіреність №2 від 22.01.2014 року не містить повноважень представника на підписання позовної заяви та на звернення із даним позовом до Львівського окружного адміністративного суду.
У відповідності до положень ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Отже, вважаю, що вищенаведене унеможливлює вирішити питання про відкриття провадження у справі, а тому позовну заяву належить залишити без руху та встановити позивачу строк для усунення її недоліків.
При усуненні недоліків позовної заяви, яку залишено без руху позивачу необхідно врахувати вимоги глави 4 «Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень та поштових переказів», затверджених наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №1149 від 12.12.2007 року та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.12.2007 року за №1383/14650.
Керуючись ст.ст.106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
У Х В А Л И В :
Залишити без руху позовну заяву Залізничного відділу Львівського міського управління Головного управління Держсанепідемслужби у Львівській області, в.о. головного державного санітарного лікаря Залізничного району м.Львова ОСОБА_1 до ТзОВ «Лім-Ігор» магазин «Для тебе» про застосування заходів адміністративного примусу.
Позивачу усунути у строк включно до 14 лютого 2014 року недоліки позовної заяви, що зазначені у мотивувальній частині даної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення вказаних недоліків у строк до 14 лютого 2014 року включно, позовна заява, яку залишено без руху, підлягає поверненню.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Суддя Сасевич О.М.