Рішення № 36978929, 30.01.2014, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
923/1789/13
Номер документу
36978929
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб-сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2014 р. Справа № 923/1789/13

Господарський суд Херсонської області у складі судді Нікітенка С.В., при секретарі Гапоновій К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом прокурора Генічеського району Херсонської області в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації, м. Генічеськ Херсонської області

до дочірнього підприємства "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-

збагачувальний комбінат", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області

про визнання недійсним договору про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07.05.2010р.

За участю прокурора - Ахременко О.Д., посвідчення № 019816 від 19.08.2013р.;

представників сторін:

від позивача - не прибув;

від відповідача - не прибув.

Суть спору: прокурор Генічеського району Херсонської області звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Генічеської районної державної адміністрації, в якому просить визнати недійсним договір від 07.05.2010р. на виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією (позивач) та дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (відповідач), та зобов'язати дочірнє підприємство "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" повернути Генічеській районній державній адміністрації по акту приймання-передачі земельні ділянки - об'єкт благоустрою: пляжні території орієнтовною площею 2 га та зелені зони орієнтовною площею 2,5 га та 1,4 га відповідно до план-схеми.

Позовні вимоги обґрунтовано посиланнями на умови договору про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07.05.2010р., положення ст.ст. 2, 18, 29, 64 ГПК України та ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру".

Позивач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання 30.01.2014р. не прибув, але 28.01.2014р. надіслав заяву, в якій просить розглянути справу без участі представника, у зв'язку з обмеженим фінансуванням на відрядження.

Крім того, з надісланої 14.01.2014р. заяви вбачається, що позивач підтримує вимоги прокурора, оскільки розпорядження голови районної державної адміністрації від 26.11.2009 року за № 861 "Про благоустрій територій району", на підставі якого було укладено договір про виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07.05.2010р., скасовано розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації від 01.09.2010р. за № 733. Також позивач зазначав, що районна державна адміністрація при укладенні вищезазначеного договору не мала наміру щодо приховання договору оренди земельної ділянки.

Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання 30.01.2014р. також не прибув, але 29.01.2014р. надіслав відзив на позовну заяву з додатками, в якому зазначає, що позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення позову.

За таких обставин, за висновками суду, наявних у матеріалах справи доказів достатньо для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення, а неявка позивача та відповідача не перешкоджає вирішенню справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, суд

в с т а н о в и в:

Матеріали справи свідчать, що проведеною перевіркою прокуратури Генічеського району Херсонської області встановлено, що на підставі розпорядження голови Генічеської районної державної адміністрації від 26.11.2009р. за № 861 "Про благоустрій рекреаційних територій району", 06.05.2010р. проведено конкурс з відбору балансоутримувачів з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів району, за результатами якого за дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" закріплено пляжні території та зелені зони, прилеглі до бази відпочинку "Стрілкове" та ДОТ "Альбатрос".

В подальшому, 07.05.2010р. між Генічеською районною державною адміністрацією (замовник) та дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (балансоутримувач) був укладений договір на виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою - пляжні території та зелені зони, визначені планом-схемою, яка є невід'ємною частиною цього договору.

Згідно умов п. 2.1. договору сторони визначили, що відповідач (балансоутримувач) утримує об'єкт благоустрою із розташованими на ньому елементами благоустрою, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим об'єктом і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законодавством, а позивач (замовник) зобов'язується у рамках своїх повноважень затвердити проект благоустрою та надавати балансоутримувачу інформацію та документи, обумовлені відповідними нормативними актами, що регулюють відносини у сфері благоустрою.

Крім того, п. 3.2. договору передбачено забезпечити дочірньому підприємству "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" пріоритетне право у використанні закріпленої території, шляхом надання йому права на розміщення малих архітектурних форм, некапітальних пунктів дрібно-роздрібної торговельної мережі, інших будівель та споруд, рекламних носів тощо, а також вжити заходів з припинення на закріпленій за балансоутримувачем території протиправних дій третіх осіб, таких, як стихійна торгівля, розміщення без погодження об'єктів інших суб'єктів господарювання.

Укладено цей договір, як вбачається із Преамбули договору, на підставі результатів конкурсного відбору осіб (балансоутримувачів) з утримання об'єктів благоустрою рекреаційних територій за межами населених пунктів.

Таким чином, при укладанні вказаного договору сторони не могли посилатись на Закон України "Про благоустрій населених пунктів", оскільки п.1 цього Закону передбачено, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, тобто він розповсюджує свою дію лише на об'єкти благоустрою в межах населених пунктів.

Господарський суд погоджується з позицією прокурора Генічеського району, що договір на виконання робіт з утримання об’єкта благоустрою, укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат", містить обов'язкові ознаки договору оренди землі. А саме, вищевказаним договором Генічеську районну державну адміністрацію зобов'язано передати дочірньому підприємству "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат", під розміщення об'єкту благоустрою, земельні ділянки - пляжні території орієнтовною площею 2 га та зелені зони орієнтовною площею 2,5 га та 1,4 га, відповідно до плану-схеми.

Відповідно до п.2.12 Постанови Пленуму ВГСУ № 11 від 29.05.2013р., якщо в законі не передбачено вид договору, то господарюючі суб’єкти вправі самостійно визначати свої взаємовідносини через договори, що містять елементи різних договорів, і навіть таких, що не передбачені чинним законодавством, але оптимально регулюють їх права і обов’язки. У таких випадках господарському суду необхідно дати оцінку усім умовам договору, з’ясувати законність застосування актів законодавства, елементи яких складають зміст договору та обставини їх виконання, і, приймаючи рішення, застосувати законодавство, яке відповідає умовам договору та діям сторін й вирішити питання щодо законності частин договору за правилами, що стосуються визнання правочинів недійсними.

Вивченням умов договору встановлено, що оскаржуваний договір містить умови договору підряду - надання послуг з утримання території, та договору оренди земельної ділянки - користування земельної ділянки, на якій розташований пляж для здійснення комерційної діяльності.

Оскільки укладання оскаржуваного договору в частині надання послуг по утриманню території пляжу з порушенням норм чинного законодавства встановлено, господарський суд досліджує законність договору в частині надання відповідачу права користування земельною ділянкою.

Оскільки земельна ділянка, на якій розташований пляж, що став об'єктом оренди, розташований в рекреаційній зоні за межами населеного пункту, то при його укладанні сторонами не дотриманий порядок надання земельних ділянок в оренду, встановлений ст.ст.116, 120, 123, 125 Земельного кодексу України.

Так, згідно ст.19 Конституції України, ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування, його посадові особи повинні діяти тільки на підставі та в межах повноважень і засобами, які передбачені Конституцією та Законами України. Відповідно з ч.1 ст.3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Порядок надання земельної ділянки юридичній особі здійснюється відповідно до ст.12, ч.2 ст.116, ст.ст. 120, 123, 125 ЗК України.

Приписами ч.2 ст.116 ЗК України встановлено, що набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно з ч.1 ст.123 ЗК України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою або технічної документацій з землеустрою щодо складання документа, який посвідчує право користування земельною ділянкою.

У абзаці 3 частини 1 статті 1 Закону України "Про землеустрій" наведено визначення терміну "документація з землеустрою", відповідно до якого - це затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Процедура надання земельних ділянок встановлена у ч.ч. 2-11 ст.123 Земельного кодексу України, яка безпосередньо включає необхідність подачі клопотання до місцевої ради або районної державної адміністрації разом із документами, передбаченими ст.151 ЗК України, розробку проекту відведення земельної ділянки, узгодженого із контролюючими органами, отримання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи, отримання рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору є:

- об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); (Абзац другий частини першої статті 15 в редакції Закону № 3613-VI ( 3613-17 ) від 07.07.2011);

- строк дії договору оренди;

- орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

- умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

- умови збереження стану об'єкта оренди;

- умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

- умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

- існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

- визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

- відповідальність сторін;

- умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є:

- план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

- кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

- акт приймання-передачі об'єкта оренди;

- проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом. {Абзац шостий частини четвертої статті 15 із змінами, внесеними згідно із Законом N 509-VI ( 509-17 ) від 16.09.2008р.}

У разі, якщо договором оренди землі передбачається здійснити заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, які знаходяться у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, які перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).

Оскаржуваний договір в частині надання відповідачу земельної ділянки не містить всіх істотних умов, що передбачені вказаною статтею, а тому повинен бути в цій частині визнаний недійсним.

З урахуванням викладеного позов в частині визнання недійсним договору на виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07.05.2010р., укладений між Генічеською районною державною адміністрацією та дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" підлягає задоволенню.

Прокурор також просить зобов'язати дочірнє підприємство "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" повернути Генічеській райдержадміністрації по акту приймання-передачі земельні ділянки - об'єкт благоустрою: пляжні території орієнтовною площею 2 га та зелені зони орієнтовною площею 2,5 га та 1,4 га відповідно до план-схеми, які прилеглі до бази відпочинку "Стрілкове" та ДОТ "Альбатрос".

Відповідно до ст.125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. (Стаття 125 в редакції Закону N 1066-VI ( 1066-17 ) від 05.03.2009).

Стаття 126 ЗК України передбачає, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Крім того, відповідачем не надано доказів того, що у нього є в наявності правоустановчий договір на право користування спірною земельною ділянкою та його право землекористування зареєстровано в установленому чинним законодавством порядку, а тому у нього відсутні підстави для користування цією земельною ділянкою та позов в цій частині підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач, як зазначено у його відзиві, позовні вимоги визнає у повному обсязі та не заперечує проти їх задоволення, а наявні в матеріалах справи документи свідчать про безспірність та обґрунтованість позовних вимог.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором вимоги документально підтверджені, а отже такі, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини судового рішення і повідомлено прокурору про дату складання повного рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір на виконання робіт з утримання об'єкта благоустрою від 07.05.2010р., укладений між Генічеською районною державною адміністрацією (75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Леніна, буд. 5, код ЄДРПОУ - 24103822) та дочірнім підприємством "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Федоренка, буд. 1-а, код ЄДРПОУ - 35028460).

3. Зобов’язати дочірнє підприємство "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Федоренка, буд. 1-а, код ЄДРПОУ - 35028460) повернути Генічеській районній державній адміністрації (75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Леніна, буд. 5, код ЄДРПОУ - 24103822) по акту приймання-передачі земельні ділянки - об'єкти благоустрою: пляжні території орієнтовною площею 2 га та зелені зони орієнтовною площею 2,5 га та 1,4 га, відповідно до план-схеми.

4. Стягнути з дочірнього підприємства "Єдиний оздоровчий комплекс" ВАТ "Центральний гірничо-збагачувальний комбінат" (50083, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Тернівський район, вул. Федоренка, буд. 1-а, код ЄДРПОУ - 35028460) в доход спеціального фонду державного бюджету (р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО - 852010, код ЄДРПОУ - 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код - 03500045) - 1147,00 грн. судового збору.

5. Стягнути з Генічеської районної державної адміністрації (75500, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Леніна, буд. 5, код ЄДРПОУ - 24103822) в доход спеціального фонду державного бюджету (р/р № 31215206783002 в ГУДКСУ у Херсонській області, МФО - 852010, код ЄДРПОУ - 37959779, одержувач УДКСУ у місті Херсоні, призначення платежу - судовий збір, код - 03500045) - 1147,00 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 04.02.2014р.

Суддя С.В. Нікітенко