ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
03.02.2014Справа № 901/274/14за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Керч Автономної Республіки Крим
до відповідача Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч»
про стягнення 363955,22 грн
Суддя Калініченко А.А.
представники:
від позивача - не з'явився
від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ: Управління Пенсійного фонду України в м. Керч Автономної Республіки Крим звернулось до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом до Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» про стягнення 363955,22 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем обов'язків зі сплати єдиного соціального внеску.
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 20 січня 2014 року порушено провадження у справі.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Про причини неявки не повідомив. Під час розгляду справи відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до пунктів 3.9.1, 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за матеріалами, наявними у справі.
Розглянувши матеріали справи, суд
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство «Жилавтосервіс-Керч» зареєстровано в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Керч Автономної Республіки Крим як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (реєстраційний номер - 0403-3268).
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 10.10.2011 порушено провадження у справі №5002-16/4304-2011 про банкрутство Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч».
Ухвалою Господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.11.2011 відносно боржника, Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» введено процедуру банкрутства - розпорядження майном боржника строком на шість місяців; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Єрьоменко Галину Володимирівну, яка має ліцензію серії АВ № 307253 від 26.02.2007.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 12.06.2012 продовжено строк розпорядження майном боржника - Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» та повноважень розпорядника майна Єрьоменко Г.В. на 6 місяців, тобто до 15.11.2012.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 15.11.2012 продовжено строк розпорядження майном боржника - Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» та повноважень розпорядника майна - арбітражного керуючого Єрьоменко Г.В. на три місяці, тобто до 15.02.2013.
Ухвалою господарського суду Автономної Республіки Крим від 02.07.2013 припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» припинено повноваження розпорядника майна Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» - арбітражного керуючого Єрьоменко Г.В. в процедурі розпорядження майном боржника; застосовано відносно боржника - Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч», ідентифікаційний код 36198330 - процедуру банкрутства - санацію (відновлення платоспроможності боржника) згідно Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» строком на 12 (дванадцять) місяців; призначено керуючим санацією боржника керівника Комунального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» - Кравченко Сергія Валентиновича; призначено розпорядником майна в процедурі санації боржника арбітражного керуючого Єрьоменко Галину Володимирівну.
18.01.2013 набрав чинності Закон України № 4212-VІ від 22.12.2011 «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Згідно з частиною 8 статті 23 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» поточні кредитори з вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство, можуть пред'явити такі вимоги після прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. До визнання боржника банкрутом спори боржника з кредиторами, які мають поточні вимоги до боржника, вирішуються шляхом їх розгляду у позовному проваджені господарським судом, у проваджені якого перебуває справа про банкрутство.
01.01.2011 набув чинності Закон України №2464-ІV «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до частини 3 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень якого - з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звіряння платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 1 Закону України № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до підпункту 7 пункту 1 статті Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - Пенсійний фонд - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Як визначено частиною 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
На підставі частини 1 статті 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Пункт 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлює, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та згідно частині 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Всупереч вимогам пункту 1 частини 2 статті 6, частині 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, пункту 4(2) Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 №2105, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №994/18289, відповідач не сплачує обов'язкових платежів з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у повному розмірі, у зв'язку з чим за ним виникла заборгованість у розмірі 363955,22 грн за березень 2013 року, що підтверджується звітом за додатком №4 за березень 2013 року, вимогою №Ю192/4 від 08.05.2013, яка отримана підприємством 08.05.2013 та визнана відповідачем, не оскаржена, тобто підлягає сплаті протягом десяті робочих днів (а.с. 14).
Згідно з частиною 1 статті 12 завданням Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 13 Пенсійний фонд та його територіальні органи мають права стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Несплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що стягується за позовною заявою, порушує права фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування в м. Керч Автономної Республіки Крим на користування і розпорядження засобами, з яких формується бюджет фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, і які прямують на фінансування виплати державних пенсій і інших соціальних виплат. Невчасна сплата грошових коштів платниками внесків веде до дефіциту засобів і може спричинити за собою невчасну виплату пенсій та інших соціальних виплат.
Як встановлено статтею 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі, зокрема (пункт 7), справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
Як визначає частина 9 статті 16 Господарського процесуального кодексу України справи у майнових спорах, передбачених пунктом 7 частини першої статті 12 цього Кодексу, розглядаються господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство.
При таких обставинах, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору покладається на відповідача.
У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 04 лютого 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 82-84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Комінального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Керч Автономної Республіки Крим заборгованість у розмірі 363955,22 грн.
3.Стягнути з Комінального підприємства «Жилавтосервіс-Керч» на користь Державного бюджету України 7279,10 грн судового збору.
4.Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.А. Калініченко