Постанова № 36960586, 04.02.2014, Святошинський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.02.2014
Номер справи
759/20968/13-а
Номер документу
36960586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ун. № 759/20968/13-а

пр. № 2-а/759/73/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2014 року

суддя Святошинського районного суд м. Києва Мазур І.В, розглянувши у порядку скороченого письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом. Просив суд визнати протиправними дії Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату щодо обчислення йому одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби у зменшеному розмірі. Зобов'язати Міністерство оборони України та Київський міський військовий комісаріат провести йому перерахунок одноразової грошової допомоги як інваліду другої групи внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби в розмірі 54-місячного грошового забезпечення визначеному на день звільнення з військової служби , з урахуванням отриманих раніше виплат, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в сумі 244744грн.20коп. Стягнути з відповідачів на його користь зазначену суму.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідно до наказу Міністерства оборони України від 2.11.2006р. №1229 пункт №7 його було звільнено з військової служби в запас за п. 67, п.п. «б» за станом здоров'я, з правом носіння військової форми одягу. Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії КБ-1 за №016201 від 10.05.2007р., йому було встановлено третю групу інвалідності, внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 48249грн.60коп. 9.04.2013р. відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10ААА №805683 йому було встановлено 2 групу інвалідності. Для отримання належної йому одноразової грошової допомоги як інваліду 2 групи, він в установленому порядку звернувся до Київського міського військового комісаріату. У відповідь на заяву в листопаді 2013року на свій рахунок він отримав кошти в розмірі 6031грн.20коп., однак сума виплати в декілька разів є меншою, ніж на ту на яку він очікував. При цьому згідно постанови Кабінету Міністрів України №284 від 21.02.2007р. він має право на отримання грошової допомоги в розмірі 54 місячного грошового забезпечення в сумі 54280грн.80коп..

Представник відповідача Міністерства оборони України та представник відповідача Київського міського військового комісаріату заперечували проти задоволення позовної заяви, про що надали відповідні заперечення та просили суд відмовити позивачу в повному обсязі. При цьому посилалися на те, що одноразова грошова допомога ОСОБА_2 була обчислена з пунктом 3 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (каліцтва) або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися в 2006році і який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007року №284.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_2 був звільнений з військової служби в запас за пп. «б» п. 67 за станом здоров'я, з правом носіння військової форми одягу відповідно до наказу Міністерства оборони України від 2.11.2006 року за № 1229 (а.с.5).

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії КБ-1 за №016201 від 10.05.2007р., йому було встановлено третю групу інвалідності, внаслідок травми, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби та виплачено одноразову грошову допомогу в розмірі 48249грн.60коп. 9.04.2013р. відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10ААА №805683 йому було встановлено 2 групу інвалідності. (а.с.6-7).

Суд вбачає, що між подіями, пов'язаними з завданням шкоди здоров'ю ОСОБА_2 та моментом, коли проявилися і були встановлені наслідки завданої шкоди, минув певний проміжок часу. Такі правовідносини мають тривалий характер і для їх правової оцінки має застосовуватись закон, який є чинним на дату проявлення та встановлення наслідків завданої шкоди.

Згідно протоколу №3 від 23.08.2007р. засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби Міністерства оборони України ОСОБА_2 призначено одноразову грошову допомогу в розмірі 48 місячного грошового забезпечення в сумі 48249грн.60коп.

Згідно протоколу №5 від 22.05.2013р. засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби Міністерства оборони України ОСОБА_2 призначено одноразову грошову допомогу в розмірі різниці між 54 та 48 місячним грошовим забезпеченням в сумі 6031грн.20коп.

Частиною 2 ст.19 передбачено, що органи державної влади чи органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом п.1 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2007р. № 284, одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) призначається та виплачується у разі загибелі (смерті) під час виконання обов'язків військової служби військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту членам їх сімей або утриманцям у розмірі десятирічного грошового забезпечення загиблого (померлого) військовослужбовця за останньою посадою.

Відповідно до ст. 9 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 2 Порядку одноразова грошова допомога виплачується: військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, у розмірі 48-місячного грошового забезпечення - інвалідам III групи.

Відповідно до абз. 5 п. п. 4 п. 2 Порядку (в редакції на час існування спірних правовідносин) - грошове забезпечення визначається: для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених зі служби - на день звільнення, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років.

Враховуючи положення вищевказаних норм Порядку, відповідачем грошову допомогу позивачу було обчислено, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років без урахування положень ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Отже, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності II групи, застосуванню підлягає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а не постанова Кабінету Міністрів України № 499 від 28 травня 2008 року, яка звужує поняття грошового забезпечення, визначеного ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно п.3 Порядку особи, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності, подають передбачені Порядком документи за місцем проходження служби (зборів) або до військомату.

Відповідно до п.7 Порядку керівник уповноваженого органу, яким у даному випадку є Київський міський військовий комісаріат, подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів, яким є Міністерство оборони України, висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку. Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Враховуючи положення чинного законодавства України, встановлення позивачу інвалідності ІІ групи з 9.04.2013року, причиною якої була травма, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, встановлення судом того, що на позивача поширюються положення ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, яка набула чинності 01.01.2007, суд не погоджується з запереченням відповідачів.

Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Це означає, що в обов'язок позивача не входить доказування правомірності своїх дій, вони є правомірними, якщо відповідач не довів їх неправомірності допустимими законом доказами.

Право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з інвалідністю, що настала після звільнення з військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з її проходженням, починається саме з моменту настання підстав для отримання цієї допомоги, тобто, в даному випадку, саме з моменту настання інвалідності (2 група) 9.04.2013 року.

Відповідно до п. п. 2 п. 2 Порядку (в редакції яка діяла станом на 9.04.2013року) - військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності внаслідок виконання обов'язків військової служби виплачується одноразова грошова допомога інвалідам II групи у розмірі 54-місячного грошового забезпечення.

Отже, позивач має право на перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 54-місячного грошового забезпечення з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених статтею 9 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07 листопада 2007 року.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню і відповідно йому має бути виплачена різниця в розмірі одноразової грошової допомоги з врахуванням усіх видів грошового забезпечення, що визначені на день звільнення позивача з військової служби: посадового окладу - 1480грн., оклад за військовим званням, полковник - 135грн., надбавка за вислугу років 40% - 646грн. виконання особливо важливих завдань 50% - 1130грн.50коп., служба в умовах режимних обмежень 15% - 222грн., за науковий ступінь кандидата наук 15% - 222грн., за вчене звання доцента або с.н.с. 25% - 370грн., премія 90% - 1332грн.

Згідно ст. 94 КАС України понесені судом витрати по справі слід компенсувати за рахунок держави.

Керуючись ст.ст.7-14, 69, 71, 122, 158-163, 167 КАС України, ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату Міністерства оборони України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Міністерства оборони України, Київського міського військового комісаріату Міністерства оборони України щодо обчислення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, у зв'язку з настанням другої групи інвалідності, передбаченої ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у зменшеному розмірі - протиправними.

Зобов'язати Міністерство оборони України, Київський міський військовий комісаріат Міністерства оборони України провести перерахунок та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з настанням другої групи інвалідності, що настала внаслідок виконання обов'язків військової служби, яка передбачена ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у розмірі 54-місячного грошового забезпечення, що визначені на день звільнення з військової служби, а саме: посадового окладу - 1480грн., оклад за військовим званням, полковник - 135грн., надбавка за вислугу років 40% - 646грн. виконання особливо важливих завдань 50% - 1130грн.50коп., служба в умовах режимних обмежень 15% - 222грн., за науковий ступінь кандидата наук 15% - 222грн., за вчене звання доцента або с.н.с. 25% - 370грн., премія 90% - 1332грн з урахуванням отриманих раніше виплат.

В іншій частині позову відмовити.

Витрати по справі, понесені судом, компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання їх копій.

Суддя