РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" січня 2014 р. Справа № 924/950/13
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Тимошенко О.М.
судді Дужич С.П. ,
судді Огороднік К.М.
при секретарі Саган І.О.
за участю представників:
від позивача - Данилюк О.С.
від відповідача 1 - Лукіянчук О.М. ( довіреність № 49/07-43-188/2014 від 20.01.2014 р.), Процюк Ю.А. ( довіреність № 49/08-14-3213/2012 від 04.10.2010 р.)
від відповідача 2 - Ціпов І.М. ( довіреність № б/н від 17.01.2014 р.)
від третіх осіб - Веремюк Р.В. (відділ Держземагенства у Красилівському районі)
розглядаючи апеляційну скаргу відповідача ФГ "Тракт" на рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.13 р. у справі № 924/950/13
за позовом Прокурор Красилівського району м. Красилів
до Красилівської районної державної адміністрації Хмельницької області
до Фермерського господарства "Тракт"
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1:
- Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області
- відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області
про визнання незаконним та скасування розпорядження Красилівської РДА від 13.05.2008р. №243/2008-р, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №21 від 29.05.2009р.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 07.11.2013 року у справі № 924/950/13 (колегія в складі: головуючий суддя Муха М.Є., суддя Виноградова В.В., суддя Танасюк О.Є.) позов задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження Красилівської районної державної адміністрації від 13.05.2008 р. № 243/2008-р "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ФГ "Тракт". Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки № 21 від 29.05.2009 р., укладений між Красилівською районною державною адміністрацією та фермерським господарством "Тракт". Присуджено до стягнення з Красилівської районної державної адміністрації та фермерського господарства "Тракт" в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1147,00 грн. з кожного.
Мотивуючи прийняте рішення суд першої інстанції зазначив, що оспорюване розпорядження райдержадміністрації прийняте із перевищенням повноважень, оскільки земельну ділянку передано в оренду без виготовлення документації із землеустрою. Стосовно визнання недійсним договору оренди судом враховано, що державна реєстрація останнього проведена всупереч нормам законодавства, оскільки Михайловецька сільська рада не є органом, уповноваженим вести облік наявності земель державної власності та не здійснює проведення державної реєстрації договорів оренди землі.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить останнє скасувати з підстав порушенгня норм матеріального права та прийняти нове, яким в позові відмовити. В обгрунтування скарги зазначає, що суд в своєму рішенні посилається на норми законодавства, які всупили в дію пізніше ніж прийнято оскаржуване розпорядження та оспорюваний договір оренди. Вказує, що державна реєстрація договору оренди була проведена на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 2073 від 25.12.1998 р. "Про затвердження Порядку державної реєстрації договорів оренди землі", згідно положень якої факт державної реєстрації засвідчується гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав доводи апеляційної скарги та просить її задоволити.
Прокуратурою Красилівського району направлено до суду лист від 13.12.2013 р. № 117-58-13, згідно якого остання вважає рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.2013 р. законним і обгрунтованим, а доводи апелянта такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
В судовому засіданні представник прокуратури усно заперечив проти доводів апеляційної скарги.
Третя особа - Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області в поясненнях до апеляційної скарги зазначає, що рішення суду першої інстанції прийняте з урахуванням всіх фактичних обставин справи. Зокрема, оскаржуване розпорядження винесено з порушенням норм чинного законодавства, оскільки не було дотримано вимог ст. 123 Земельного кодексу України в частині, що стосується надання у користування земельної ділянки на підставі наявного дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою. Також договір оренди зареєстрований Михайловецькою сільською радою всупереч вимог ст. 125 Земельного кодексу України та ст.ст. 18-20 Закону України "Про оренду землі". При цьому зазначає, що державна реєстрація договорів оренди відповідно до наказу Державного комітету по земельних ресурсах № 43 від 04.05.1999 р. "Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі" здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
В судове засідання представник держінспекції не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Третя особа - відділ Держземагенства у Красилівському районі Хмельницької області у відзиві на апеляційну скаргу також вважає рішення суду першої інстанції законним і обгрунтованим. Зазначає, що реєстраційна справа ФГ "Тракт" не сформована та будь-які відомості чи записи реєстрації щодо неї відсутні. Також згідно актів прийому-передачі жодних документів для проведення державної реєстрації договору оренди до відділу не передавались. Технічна документація із землеустрою, що посвідчує право оренди на земельні ділянки в місцевому фонді документації із землеустрою відсутня. Відсутні також записи щодо укладеного договору оренди у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. Зазначене свідчить про неправомірність видачі оскаржуваного розпорядження та укладення договору оренди.
В судовому засіданні представник відділу Держземагенства підтримав викладені у відзиві заперечення.
Відповідач - Красилівська районна державна адміністрація Хмельницької області письмового відзиву на апеляційну скаргу не подала. В судовому засіданні представник відповідача усно відзначив, що оскаржуване розпорядження не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню, а договір оренди землі є недійсним. Доводи прокурора та третіх осіб у даному спорі вважає законними і обгрунтованими.
Розпорядженням голови Рівненського апеляційного господарського суду від 20.01.2014 р. внесено зміни до складу колегії суддів у справі № 924/950/13 в зв'язку з перебуванням у відпустці судді Коломис В.В. та визначено наступний її склад: головуючий суддя Тимошенко О.М., судді Огороднік К.М., Дужич С.П.
Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та відзиви на неї, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Красилівської районної державної адміністрації № 243/2008-р від 13.05.2008р. "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ФГ "Тракт" надано в оренду фермерському господарству "Тракт", для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не витребувані земельні частки (паї) померлих громадян, спадщина яких ще не оформлена, площею 236,76 га, терміном на 15 років, які знаходяться за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради, до оформлення спадкоємцями спадщини та отримання державних актів на право власності на земельну ділянку.
29.05.2009р. між Красилівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та фермерським господарством "Тракт" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 21 відповідно до п.1 якого орендодавець на підставі розпорядження голови Красилівської районної державної адміністрації № 243/2008-р від 13.05.2008р. надає, а орендар приймає в платне користування земельні ділянки (земельні частки (паї) померлих громадян, спадщина яких не оформлена) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради, Красилівського району Хмельницької області.
В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 236,76 га, у т.ч.: рілля - 159,22 га; сіножаті - 77,54 га.
Відповідно до акту передачі - прийому земельної ділянки, переданої у користування на умовах оренди передано згідно договору оренди та плану (схеми) земельної ділянки, що знаходяться за межами населених пунктів Михайловецької сільської ради, Красилівського району Хмельницької області рілля загальною площею 236,76 га (земельні частки (паї) померлих громадян, спадщина яких не оформлена).
Прокурор вважаючи, що розпорядження № 243/2008-р від 13.05.2008р. "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ФГ "Тракт" прийнято Красилівською райдержадміністрацією із перевищенням повноважень звернувся із позовом до суду про визнання його незаконним та скасування. Крім того, просить визнати недійсним укладений на його підставі договір оренди земельної ділянки № 21 від 29.05.2009р.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, прокурор зазначає, що при виданні оскаржуваного розпорядження Красилівською райдержадміністрацією не було дотримано вимог ст.ст. 123, 124 Земельного кодексу України (в редакції станом на 19.11.2012 року). Окрім цього, згідно ст. 13 Закону України "Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки можуть передаватися в оренду на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку. В порушення зазначеної норми в розпорядженні вказано строк оренди - 15 років.
Колегія суддів вважає наведене обгрунтування безпідставним з огляду на таке.
У вирішенні питання правомірності прийняття Красилівською райдержадміністрацією розпорядження № 243/2008-р від 13.05.2008р. "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ФГ "Тракт" слід керуватися законодавством, яке діяло на момент його прийняття. Натомість, мотивуючи порушення райдержадміністрацією норм Земельного кодексу України, прокурор посилається на положення кодексу в редакції станом на 19.11.2012 року, які не могли діяти станом на 13.05.2008 року (дата прийняття розпорядження), що суперечить ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому прокурором вказується порушення райдержадміністрацією вимог ст. 123 Земельного кодексу України, а саме - надання у користування земельної ділянки за відсутності технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Суд зазначає, що положення ст. 123 ЗК України (в редакції, яка діяла з 01.01.2008 р. по 04.06.2008 р.) регулювали порядок надання земельних ділянок в постійне користування. Відповідно до ст.ст. 92, 93 ЗК України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою. Оренда може бути короткостроковою - не більше 5 років та довгостроковою - не більше 50 років.
Оскільки предметом оскаржуваного розпорядження є надання в оренду земельних ділянок, положення статті 123 ЗК України в даному випадку не підлягають застосуванню.
Також судом відзначається, що норми ст. 124 Земельного кодексу України ( в редакції, яка діяла з 01.01.2008 р. по 04.06.2008 р.), яка регулює порядок передачі земельних ділянок в оренду, кореспондуються з нормами ст. 123 тільки у випадку передачі в оренду земельних ділянок із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову. Однак, таких випадків оскаржуване розпорядження не передбачає.
Наведене свідчить, що чинне на момент прийняття розпорядження законодавство, не встановлювало обов'язку з виготовлення проектів відведення земельних ділянок для прийняття рішень про надання земельних ділянок в оренду.
Відтак, посилання прокурора на порушення ст. 123 ЗК України при прийнятті оскаржуваного розпорядження є безпідставним.
Стосовно визначення в оскаржуваному розпорядженні строку передачі земельних часток (паїв) в оренду на 15 років, що на думку позивача є порушенням норм ст. 13 Закону України "Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", суд Враховує наступне. Вказане твердження не може бути підставою для скасування оскаржуваного розпорядження, оскільки з його тексту вбачається, що в оренду надаються земельні частки (паї) померлих громадян, спадщина яких ще не оформлена, терміном на 15 років до оформлення спадкоємцями спадщини та отримання державних актів на право власності на земельну ділянку. Таким чином, розпорядження визначає строк оренди відповідно до положень ст. 93 ЗК України, однак з обмеженнями відповідно до ст. 13 Закону України "Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)". Вказане свідчить про відсутність порушень при встановленні строку оренди.
За наведених обставин прокурором належним чином не обгрунтовано та не доведено підстав перевищення повноважень Красилівською райдержадміністрацією під час прийняття розпорядження № 243/2008-р від 13.05.2008р. "Про надання в оренду не витребуваних земельних часток (паїв) ФГ "Тракт". Тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки № 21 від 29.05.2009 р. суд зазначає слідуюче.
З огляду на не доведення перевищення повноважень Красилівською райдержадміністрацією під час прийняття розпорядження № 243/2008-р від 13.05.2008 р., суд вважає безпідставним твердження, що укладений на його підставі договір оренди земельної ділянки є недійсним в силу положень ст.ст. 203, 215 ЦК України.
Також колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що договір оренди належним чином не зареєстрований, оскільки Михайловецька сільська рада не є органом, який здійснює проведення державної реєстрації договорів оренди землі.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Водночас земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (частини перші статтей 79 та 79-1 Земельного кодексу України відповідно).
На відміну від земельної ділянки, земельна частка (пай) є умовною часткою земель, які належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам, розмір якої визначений в умовних кадастрових гектарах. Місцезнаходження та межі такої земельної частки (паю) не визначені.
Отже, земельна частка (пай) не є земельною ділянкою та не відноситься до об'єктів нерухомого майна, речові права щодо яких підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власниками земельних ділянок (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.
Також пунктом 5 Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» передбачено, що видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Враховуючи те, що в законодавстві відсутні положення, які б регулювали правовідносини, пов'язані з передачею нерозподіленого (не витребуваного) паю в оренду, слід застосовувати «аналогію закону». За своєю правою природою нерозподілений (не витребуваний) пай є земельним паєм. Відтак, до оренди нерозподілених (не витребуваних) паїв слід застосовувати подібне за змістом законодавство, що регулює оренду паю.
Відповідно до абзацу першого розділу ІХ «Перехідні положення» Закону України «Про оренду землі» громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення, місце розташування яких визначається з урахуванням вимог раціональної організації території і компактності землекористування, відповідно до цих сертифікатів з дотриманням вимог цього Закону.
Законодавство не містить вимог щодо наявності обов'язкових істотних умов у договорі оренди частки (паю) на відміну від договору оренди земельної ділянки (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»). А тому сторони можуть самі визначити у договорі, які умови вони вважають істотними.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв)" нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 р. № 119 (чинна на теперішній час) затверджено Порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), відповідно до п. 2 якого реєстрація договорів оренди проводиться виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю). Для реєстрації договору оренди орендодавець подає особисто або надсилає поштою до відповідного виконавчого комітету органу місцевого самоврядування договір оренди у двох примірниках та сертифікат на право на земельну частку (пай). Виконавчий комітет сільської, селищної, місської ради перевіряє у дводенний термін подані документи, реєструє або готує обгрунтований висновок про відмову в реєстрації. (п. 3 Порядку).
Із змісту оспорюваного договору від 29.05.2009 р. № 21 та виписки з книги реєстрації договорів оренди по Михайловецькій сільській раді слідує, що вказаний договір зареєстрований виконавчим комітетом Михайловецької сільської ради в книзі реєстрації договорів оренди під № 1 від 11.06.2009 р.
Наведене свідчить, що спірний договір належним чином зареєстрований у відповідності до діючого на момент його укладення законодавства. Також судом відмічається, що договір містить всі істотні умови, а відтак підстави для визнання його недійсним відсутні.
Таким чином в задоволенні цієї частини позову також слід відмовити.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.2013 року у справі № 924/950/13 прийняте при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення дл я справи та порушенні норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в позові.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу фермерського господарства "Тракт" від 20.11.2013 р. задоволити.
2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 07.11.2013 року у справі № 924/950/13 скасувати. Прийняти нове рішення.
В позові відмовити.
3. Постанову може бути оскаржено в касаційному порядку.
Головуючий суддя Тимошенко О.М.
Суддя Дужич С.П.
Суддя Огороднік К.М.