Ухвала суду № 36949624, 14.10.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2013
Номер справи
575вр-13/2а-13814/08/0470
Номер документу
36949624
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

14 жовтня 2013 р. Справа № 575вр-13/2а-13814/08/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіТурлакової Н. В. розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2009р. адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, додатковою постановою від 22 лютого 2011 року було внесено виправлення та абз. 3 резолютивної частини постанови від 07 вересня 2009р. було викладено в новій редакції: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбаченого ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року; зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст..28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2010р. та ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2011р. апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області залишено без задоволення, постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2009р. та додаткову постанову від 22 лютого 2011 року залишено без змін.

22.04.2011р. позивачу направлено виконавчий лист за заявою про видачу виконавчого листа по справі №2а-13814/08/0470.

08 жовтня 2013 року до суду надійшло подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, в якому заявник просить змінити спосіб і порядок виконання постанови суду на підставі якої видано виконавчий лист №2а-13814/08/0470 від 22.04.11р., що видав Дніпропетровський окружний адміністративний суд, із «зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» на «стягнути з управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 676,62 грн.».

В обґрунтування поданого подання заявник зазначає, що в силу діючого законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету. Здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливе лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Представник заявника до суду не з'явився, надіслав клопотання про розгляд заяви без його участі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином.

Ухвалою суду від 14.10.2013р. відповідно до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України заяву призначено до розгляду в порядку письмового провадження на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч.2 вищенаведеної статті, суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.

Відповідно до Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено, що у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2009р. у справі №2а-13814/09/0470, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2010р., позовні вимоги задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача щодо не нарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно, розрахованої виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007р., зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно, розрахованої виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007р., в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Додатковою постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2011р., яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 28.09.2011р., у справі №2а-13814/09/0470 доповнено резолютивну частину постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2009р. у справі №2а-13814/09/0470 та абзац 3 резолютивної частини викладено в наступній редакції: «Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. включно, розрахованої виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007р. відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до постанови про відкриття виконавчого провадження від 14.08.2013р. №39331424 відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №2а-13814/08/0470 від 22.04.2011р. про зобов'язання управління Пенсійного фонду України Верхньодніпровського району Дніпропетровської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із Листом №7103/08-14 від 03.09.2013р. управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про виконання постанови державного виконавця щодо виконавчого листа по справі №2а-13814/08/0470 ОСОБА_3 здійснено перерахунок за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровсьокому районі Дніпропетровської області не являється розпорядником коштів, а фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, тому повне виконання рішення суду неможливе.

Відповідно до Листа Управління пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області від 20.09.2013р. №7541/08-14 про виконання постанови державного виконавця управлінням Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом ОСОБА_3 було нараховано 676,62 грн.

Відповідно до ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», який встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження» та особливості їх виконання визначено порядок виконання рішень суду про стягнення коштів з державного органу, а саме: виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (п.1 Порядку).

Як встановлено п.3 Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів

Відповідно до Інформаційного листа Вищого адміністративного суду України №846/12/13-13 від 13.06.2013р., суди повинні враховувати, що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання судового рішення неможливим. Таким чином, зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, унеможливлюють їх виконання. Така обставина є підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат. Така зміна можлива лише у разі виконання боржником зобов'язальної частини рішення про нарахування соціальних виплат. При цьому адміністративний суд повинен виходити з розміру заборгованості боржника перед стягувачем, що виникла під час виконання судового рішення.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину неможливості виплатити кошти за рішенням суду, суд не приймає до уваги.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини по справі Кечко проти України "... якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. (Органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань)"

Із наведеного випливає, що виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливе лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разу відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Виходячи з положень Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та приписів Порядку затвердженого на виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрі України від 03 серпня 2011 року № 845, органи Казначейства на теперішній час не мають повноважень для зобов'язання іншого органу вчинити певні дії та можливості прийняти до виконання виконавчий документ без зазначення порядку його стягнення, оскільки вони не наділені повноваженнями робити їх перерахунок.

Кінцевим результатом виконання судового рішення по цій справі є виплата позивачеві коштів державним органом, що підпадає під компетенцію Державної казначейської служби України, тобто стягнення відповідних сум за рішенням суду.

Суд вважає, що з огляду на положення Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання постанови суду є неможливим без зміни способу її виконання, а саме шляхом стягнення суми нарахованої за рішенням суду.

За таких обставин самостійне зарахування управлінням Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст..28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим.

Враховуючи зазначене, факту часткового виконання боржником зобов'язальної частини рішення в частині проведення нарахування суми, присудженої судом до виплати позивачу ОСОБА_3, а також з урахуванням того, що зазначене питання порушено саме в процесі примусового виконання рішення суду та має на меті захист прав та законних інтересів позивача (стягувача), суд приходить до висновку про необхідність задоволення подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160, 165, 263 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Подання Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Дніпропетровській області в особі відділу примусового виконання рішень про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення по адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Змінити спосіб виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2009р. у справі №2а-13814/09/0470.

Визнати належним спосіб виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.09.2009р. у справі №2а-13814/09/0470 шляхом стягнення з управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 підвищення до пенсії передбачене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, розрахованого виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат у липні-грудні 2007 року, відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Н.В. Турлакова