ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Федорова Л.П.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
УХВАЛА
іменем України
"28" січня 2014 р. Справа № 1705/3263/2012
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Кузьменко Л.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "27" листопада 2013 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В серпні 2010 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради щодо відмови у відшкодуванні витрат понесених нею на самостійне лікування сина ОСОБА_4 та зобов'язати відповідача повернути понесені нею витрати в розмірі 7494,83 грн. Позов обґрунтовано тим, що її синові встановлено діагноз: лімфогранулематоз, змішано-клінічного варіанту 3-Б ст. Вказане захворювання безпосередньо пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. Вказує на те, що відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у разі пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду та зобов'язується її відшкодувати. Проте, звернувшись до УПСЗН Дубенської міськради, отримала відмову у відшкодуванні понесених витрат.
Постановою Дубенського міськрайонного суду Рівненської області в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою позов задовольнити.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися. Про час, дату та місце судового засідання повідомлені належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Від представника відповідача надійшло заперечення на апеляційну скаргу, в якій він просить відмовити в її задоволенні та розглядати справу без участі представника.
Суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження у відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_3 є матір'ю дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, який є постраждалим від наслідків Чорнобильської катастрофи, має інвалідність по захворюванню безпосередньо пов'язаному з наслідками Чорнобильської катастрофи.
09.03.2010 року позивач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради із заявою про повернення грошових коштів у розмірі 7494,83грн., які вона витратила на лікування сина ОСОБА_4
Листом за вих. № 12-К-10 від 22.03.2010 року УПСЗН Дубенської міськради відмовило в задоволенні заяви позивача про повернення коштів, витрачених на лікування сина. Відмова обґрунтована тим, що Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 року №955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення" та іншими нормативними актами не передбачено відшкодування витрат, самостійно понесених на лікування потерпілої від Чорнобильської катастрофи дитини.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Частиною 2 вказаної статті передбачено, що на державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги безплатне придбання ліків за рецептами лікарів.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим дітям та їх батькам надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги як безплатне придбання ліків за рецептами лікарів, а також безплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів та металів, прирівняних до них за вартістю, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я).
Порядок безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та безоплатного зубопротезування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян затверджений рішенням виконавчого комітету Дубенської міської Ради від 16.10.2009 року №677 "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Даний Порядок прийнятий на виконання Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанови КМУ України від 17.10.2008 року №955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення", розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 18.09.2009 року "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно п. 2.4, 2.5 Порядку питання забезпечення постраждалих лікарськими засобами одного найменування на суму 300-500 грн. вирішується лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, на суму понад 500 грн. лікарсько- консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу за погодженням головного лікаря. Ліки за безоплатними рецептами відпускаються тільки для амбулаторного лікування постраждалих. Відпуск цих медикаментів проводиться за місцем реєстрації вказаних осіб, за рецептами лікарів лікувально-профілактичного закладу, де постраждалий перебуває на обліку.
Вищепереліченими нормативними актами не передбачено такої пільги як відшкодування коштів витрачених на лікування.
Держава бере на себе зобов'язання щодо відшкодування шкоди, яка завдана здоров'ю її громадян. Але для цього статтями 17, 28 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено порядок організації медичного обстеження і оздоровлення осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі забезпечення медикаментами і медичним обладнанням медичних закладів, в яких проходять лікування постраждалі внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Як вищезазначено, відповідно до п.4 частини першої ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для потерпілих дітей та їх батьків передбачена пільга - "безплатне придбання ліків за рецептами лікарів". Пільга надається в лікувально-профілактичних медичних закладах, де потерпіла особа перебуває на обліку та обслуговується. Постраждала особа, або батьки, що представляють неповнолітню потерпілу внаслідок Чорнобильської катастрофи дитину, яка потребує лікування, звертаються до медичного закладу, де перебувають на обліку. В лікувальному закладі лікарі визначають необхідність надання медичної допомоги та виписують рецепти на ліки для амбулаторного лікування постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи особою. Тобто, придбання ліків громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проводиться за рецептами лікарів лікувально-профілактичного закладу для амбулаторного лікування в аптечних закладах безплатно.
Крім того, судом досліджено подані позивачем до відповідача епікризи та копії фіскальних чеків на придбання лікарських засобів, проте жодне з них не підтверджено рецептами лікаря. Лише за наявності рецепту, позивач повинна була звернутися до аптечного закладу та на умовах Порядку безоплатного забезпечення ліками для амбулаторного лікування та безоплатного зубопротезування постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян затверджений рішенням виконавчого комітету Дубенської міської Ради від 16.10.2009 року №677 "Про організацію забезпечення ліками громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" отримати лікарські засоби, які входять до затвердженого переліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність відмови відповідача у відшкодування витрат на лікування дитини, оскільки вказана пільга не передбачена чинним законодавством.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Дубенського міськрайонного суду Рівненської області від "27" листопада 2013 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.В. Кузьменко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1, 35600
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Дубенської міської ради вул. Кирила і Мефодія, 16, м. Дубно, Рівненська область, 35600