Справа № 434/8302/13-а
Провадження № 2а/434/31/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 січня 2014 року Артемівський районний суд м. Луганська
у складі головуючого судді Труфанової М.О
при секретарі Тишакової О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луганська адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок,
В С Т А Н О В И В
Позивачка просить суд визнати неправомірними дії Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради щодо відмови перерахувати та виплатити їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 14.04.2013 року по день винесення постанови, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини віком до 6-ти років за період з 14.04.2013 року по день винесення постанови, посилаючись на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 року в позивачки народилася дитина ОСОБА_3, у зв'язку з чим позивачці як незастрахованій особі призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. щомісячно. Позивачка вважає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначена в заниженому розмірі, з 01.01.2011 року виплата державної допомоги повинна проводитися у розмірах передбачених Законами № 2811-ХІІ та 2240-ІІІ, що змусило її звернутися за захистом своїх порушених прав до суду.
Представник відповідача позов не визнав, в своїх письмових запереченнях суду пояснив, що згідно п. 22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. В межах своїх повноважень на підставі особистої заяви позивача Департамент призначив допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн.
Крім того, позивачкою пропущений строк для звернення до суду за захистом своїх прав за період з 01.01.2013 року.
Представник третьої особи позов не визнав, суду пояснив, що перерахунок та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється з рахунків Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради, і органи Державної казначейської служби України не мають можливості та повноважень втручатися в діяльність Департаменту з питань праці та соціального захисту населення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника третьої особи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивачка є матір'ю дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача з 01.01.2013 року до досягнення дитиною трирічного віку та отримує грошову допомогу у розмірі 130 грн.
Ст.46 Конституції України передбачено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
До 01 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107-УІ "Про Державний бюджет України на 2008 рік" та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" /далі - Закон № 107-УІ/ - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку регулювалися Законом України від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» /далі-Закон № 2811-ХІІ/, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування /стаття 13/ та Законом України від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ /далі Закон № 2240-ІІІ/, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.
Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, ст.15 Закону № 2811-ХІІ встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст.43 Закону № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-УІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ, зокрема, до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію було поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 /далі рішення № 10-рп/2008/ визнано неконституційними низку положень Закону № 107-УІ, в тому числі п.25 розділу ІІ Закону № 107-УІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-УІ було передбачено, що розділ ІІ цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ані іншими Законами не встановлювалось на 2011, 2012, 2013 роки інший, ніж у Законах № 2811-ХІІ та № 2240-ІІІ розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 01.01.2011 року регулюються Законами № 2811-ХІІ та 2240-ІІІ, а Положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 року в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може.
Таким чином з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги у розмірах, передбачених Законами № 2811-ХІІ та № 2240-ІІІ.
Правові норми Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» у часі прийняти пізніше за ст.43 Закону № 2240-ІІІ, повністю узгоджуються з іншими нормативними актами, які визначають порядок сплати допомоги і джерела фінансування цих виплат, а тому враховуючи, що функції виплати допомоги по догляду за дитиною визначена як державна, суд вважає необхідним в даному випадку застосовувати і щодо застрахованих і щодо незастрахованих осіб положення про розмір спірної допомоги, які визначені лише ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачем призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ч.1ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в редакції Закону № 107-УІ, тобто у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Проте, відповідно до Прикінцевих положень закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», розділ ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким викладена зазначена редакція ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діяла по 31.12.2008 року.
Судом встановлено, що спір виник щодо виплати допомоги на дитину особі, яка не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального закону /яким є Закон № 2811-ХІІ/ відповідно до ст.15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Таким чином, станом на день звернення позивачки до відповідача із заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, частина 1 статті 15 Закону діє в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, тобто позивачка має право на таку допомогу з 14.04.2013 року до дати досягнення дочкою трирічного віку, з урахуванням фактичних виплат.
На підставі ст.ст. Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", керуючись ст.ст. 6, 14, 158-162, 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В
Позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради, третя особа Управління Державної казначейської служби України у м. Луганську Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок задовольнити.
Визнати протиправними дії Департаменту з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14 квітня 2013 року по 13.01.2014 року, з урахуванням фактичних виплат.
Зобов'язати Департамент з питань праці та соціального захисту населення Луганської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату за рахунок коштів Держбюджету державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 14.04.2013 року по 13.01.2014 року, з урахуванням фактичних виплат на період дії ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі скарги через Артемівський районний суд м. Луганська протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Труфанова М.О.