Постанова № 36939303, 28.01.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
804/634/14
Номер документу
36939303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 р. Справа № 804/634/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер" до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про скасування податкової вимоги № 12-15 від 16.10.2013 р., -

ВСТАНОВИВ:

11.01.2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, в якій просить скасувати податкову вимогу №12-15 від 16.10.2013 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підставою для винесення податкової вимоги є заборгованість по сплаті орендних платежів по договорам землі, яка є неузгодженою. Крім того, зобов'язання позивача по сплаті за договорами оренди землі є припиненими в силу приписів земельного законодавства.

У судове засідання сторони не прибули, про дату, час та місце судового засідання сторони повідомлені належним чином.

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 08.07.2010 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лідер» (орендар) та Запорізькою міською радою (орендодавець) укладено договір оренди землі, згідно якого орендодавець відповідно до рішення сорокової сесії п'ятого скликання Запорізької міської ради №113/17 від 19.05.2010 р. надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування торговельного комплексу, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 51. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1374 га. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: будівлі і забудови орендаря. Договір укладається строком до 18.07.2016 р. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 32987,94 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року.

Зазначена земельна ділянка передана орендарю, про що свідчить акт приймання-передачі, який міститься у справі.

Додатковою угодою до договору оренди землі від 30.07.2010 р. №041026101868 внесено зміни до договору оренди землі від 08.07.2010 р. в частині орендної плати за землю, а саме: орендна плата встановлена у розмірі 14844,57 грн., що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2010 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати за 2010 рік, згідно рішення Запорізької міської ради №6 від 19.11.2008 р. та Запорізької обласної ради №7 від 27.11.2008 р.

06.03.2012 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лідер» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Південна реєстраційна компанія» (покупець) укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна, відповідно до якого продавець передав у власність (продав) покупцеві, а покупець прийняв у власність (купив) нерухоме майно - торговельний комплекс, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 51, що розташований на земельній ділянці площею 0,1374 кв.м., крім того на земельній ділянці розташовано: навіс Б, навіс В, навіс Г, паркан №1, та зобов'язується сплатити за нього продавцю грошову суму в розмірі і порядку, що передбачені цим договором. У договорі також зазначено, що земельна ділянка площею 0,1374 кв.м. знаходиться у користуванні продавця на підставі договору оренди землі від 08.07.2010 р., укладеного Запорізькою міською радою.

Після продажу об'єктів нерухомого майна Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» подало до Запорізької міської ради лист про згоду на вилучення земельної ділянки по вул. Перспективна, 51, у відповідь на який Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради листом №1085 від 16.04.2013 р. повідомило, що для вирішення цього питання необхідно подати до управління копії договору оренди землі, документів, які підтверджують відчуження майна, завірені належним чином, довідку державної податкової інспекції у Заводському районі про відсутність заборгованості по орендній платі за запитувану земельну ділянку та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

02.09.2013 р. листом №02/09/-13 Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» звернулось до Запорізької міської ради, в якому зазначило, що у зв'язку з тим, що фактичне користування земельною ділянкою та розташованими на ній об'єктами нерухомого майна здійснює новий власник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Південна реєстраційна компанія», Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» добровільно відмовилось від права користування земельною ділянкою та має законне право на дострокове розірвання договору оренди землі не чекаючи укладення новим власником об'єктів нерухомого майна з міською радою договору оренди землі.

Запорізька міська рада листом від 30.09.2013 р. №13145/02-32/03 відповіла Товариству з обмеженою відповідальністю «Лідер», що вилучення земельної ділянки та припинення дії договору оренди є наслідком виконання дій по припиненню права на землю. Припинення договору оренди земельної ділянки передбачає процедуру аналогічну процедур укладення договору оренди землі, визначену законодавством. Таким чином, для розгляду питання припинення права користування земельною ділянкою по вул. Перспективна, 51 підприємству необхідно подати до Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради рішення про відведення зазначеної земельної ділянки, договір оренди землі, довідку державної податкової інспекції про відсутність заборгованості по орендній платі за земельну ділянку та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

04.11.2013 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» отримало від Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області податкову вимогу №12-15 від 16.10.2013 р., якою повідомлено підприємство про те, що станом на 15.10.2013 р. з орендної плати з юридичних осіб в останнього рахується податковий борг в сумі 2748,89 грн.

Не погодившись з податковою вимогою №12-15 від 16.10.2013 р., Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» подало до Головного управління Міндоходів у Запорізькій області та Міністерства доходів і зборів України скарги, які рішеннями від 20.11.2013 р. та 27.12.2013 р. відповідно залишені без задоволення.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Орендна плата передбачена ст. 288 Податкового кодексу України, зокрема підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди.

Згідно п. п. 287.1, 287.6 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

У разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами, у тому числі зазначеними у пунктах 276.1, 276.4 статті 276, податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

Перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду також закріплений ст. 120 Земельного кодексу України, згідно ч. 2 якої якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Крім того, за змістом ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Позивачем до суду надана копія рішення господарського суду Запорізької області від 09.01.2014 р. у справі №908/3662/13, яким розірвано договір оренди землі від 08.07.2010 р., укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лідер» та Запорізькою міською радою. Рішення не набрало законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Приймаючи до уваги, що рішення господарського суду Запорізької області від 09.01.2014 р. у справі №908/3662/13 не набрало законної сили, договір оренди землі від 08.07.2010 р., укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю «Лідер» та Запорізькою міською радою не є розірваним, а отже є діючим.

Як зазначалось вище, підставою для нарахування спірної орендної плати за земельну ділянку став діючий договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - це письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Проаналізувавши викладене, суд звертає увагу, що податковий борг Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер» з орендної плати з юридичних осіб в сумі 2748,89 грн. виник в результаті несплати в установлені законом строки плати за земельну ділянку по вул. Перспективна, 51, договір оренди якої укладено останнім з Запорізькою міською радою 08.07.2010 р. та не розірваний на час розгляду справи, а тому підприємство повинно сплачувати орендну плату за орендовану земельну ділянку до моменту набуття законної сили рішенням господарського суду Запорізької області від 09.01.2014 р. у справі №908/3662/13 про розірвання договору оренди землі від 08.07.2010 р.

Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи, що податкова вимога Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області №12-15 від 16.10.2013 р. з орендної плати з юридичних осіб на суму 2748,89 грн. сформована правомірно, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Лідер» на момент розгляду справи є орендарем земельної ділянки площею 0,1374 кв.м. по вул. Перспективна, 51 у м. Запоріжжі, суд не має підстав для задоволення позовних вимог і тому відмовляє у задоволенні адміністративного позову.

Також відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову:

- майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати;

- немайнового майнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

З огляду на те, що позовні вимоги в даному випадку є майновими і позивач повинен сплатити за подання до адміністративного суду адміністративного позову судовий збір у розмірі 1827,00 грн., що становить 1,5 розміру мінімальної заробітної плати, а сплатив лише 10% - 182,70 грн., тому суд стягує з позивача 1644,30 грн. (1827,00 грн. - 182,70 грн).

Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер» до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про скасування податкової вимоги №12-15 від 16.10.2013 р. - відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лідер» (ЄДРПОУ 23945128) решту суми судового збору у розмірі 1644,30 грн. (отримувач: УДКСУ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ (отримувача) 37989253, рахунок: 31210206784008, банк: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО: 805012, код бюджетної класифікації доходів 22030001, призначення платежу - судовий збір за позовом).

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський