Ухвала суду № 36926401, 29.01.2014, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
421/2760/13-а
Номер документу
36926401
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Русанова Т.Т.

Суддя-доповідач - Гайдар А.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2014 року справа №421/2760/13-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Гайдар А.В.

судді: Ханова Р.Ф., Яковенко М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 04 грудня 2013 року по адміністративній справі № 421/2760/13-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області про визнання дій протиправними та покладення обов'язку достроково призначити пенсію як дружині військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Первомайського міського суду Луганської області від 04 грудня 2013 року по адміністративній справі № 421/2760/13-а позовні вимоги - задоволено. Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області у достроковому призначенні пенсії за віком ОСОБА_2. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області призначити ОСОБА_2 достроково пенсію за віком, як дружині військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, з 01 червня 2013 року. (арк.справи 120-123)

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на незаконність та необґрунтованість постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову. (арк.справи 131-133).

Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі з 30.05.1977 року. (арк.справи 8) ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. ОСОБА_2 згідно з записами у трудовій книжці має трудовий стаж більше 35 років. (арк.справи 15-19)

За життя ОСОБА_3 згідно з висновком обласної МСЕК №1 при повторному огляді 27.03.2001 р. був визнаний інвалідом 2- ї групи безстроково, причина інвалідності захворювання, пов'язане з виконанням обов1язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Зв'язок захворювання ОСОБА_3 з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС був встановлений ще у 1994 р. Луганською регіональною міжвідомчою експертною радою.

Як вбачається із копії довідки військової частини 15731 від 28.07.1989 р. № 2820/45, ОСОБА_3, призваний на збори Первомайським РВК, виконував службові обов'язки у військовій частині № 2820/45 в період з 25.04.1989 по 28.07.1989 , дев'яносто п'ять днів. Згідно зі ст. 72 Закону СРСР про загальний військовий обовязок за весь період зборів за ним зберігається по основному місцю роботи середній заробіток, який підлягає виплаті на підставі даних відповідного військкомату. (арк.справи 13).

Згідно з довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 29.09.2000 р. № 51/1/12495 ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 25.04.1989 по 28.07. 1989, виїздив у зону № 1 , с.м.т. Полісське та інш., зазначена отримана доза опромінення , в документах військової частини зазначена отримана сума добових грошей. (арк.справи10)

Згідно з довідкою Обласної МСЕК № 1 причина смерті ОСОБА_3 пов'язана з захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (арк.справи12)

07.06.2013 р. позивач звернулась до УПФУ в м. Первомайську Луганської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як дружині військовослужбовця, який помер 05.05.2006 р.

14.06.2013 р. УПФУ м. Первомайська надало їй роз'яснення, що військовозобов'язані можуть бути призвані на збори, але в цей час вони не набувають статусу військовослужбовців, а залишаються військовозобов'язаними. Окрім того, 22.12.2008 року Донецьким апеляційним адміністративним судом було винесено рішення, яким ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог про призначення пенсії як дружині військовослужбовця відмовлено. (арк.справи7)

Згідно з приміткою до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, і особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Пунктом 3 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що, тимчасово, до прийняття відповідного закону: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

У цих випадках розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього закону і фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом «в» ст. 30 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» передбачено, що право на пенсію по втраті годувальника, мають зокрема дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули, померли чи пропали безвісти в період проходження служби або померли після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію не раніш як за 5 років до досягнення пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або якщо вони є інвалідами.

Цим же Законом встановлено, що відповідне зниження пенсійного віку жінкам, установлене абзацом першим цього пункту, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Згідно з пунктом «г» частини 1 ст. 3 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені цим Законом для військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей, поширюються також (якщо не передбачено інше) на військовозобов'язаних, призваних на навчальні, спеціальні або перевірочні збори, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, що їх вони дістали при виконанні службових обов'язків у період проходження цих зборів, та членів їх сімей.

Таким чином, померлий ОСОБА_3 дійсно не відноситься до категорії військовослужбовців, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», однак, норма ст..10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є спеціальною нормою стосовно спірних правовідносин, тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що померлий чоловік позивача прирівняний до категорії військовослужбовців згідно вищезазначеної примітки до ст..10 даного Закону, оскільки виконував службові обов'язки у період проходження військових зборів, будучі військовозобов'язаним.

Оскільки ОСОБА_2 є дружиною ОСОБА_3, (що не взяла повторний шлюб) військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, досягла 50-ти річного віку, має стаж роботи не менше 20-ти років, що підтверджується матеріалами справи, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо визнання рішення УПФУ в м. Первомайську про відмову в призначенні дострокової пенсії ОСОБА_2 протиправним, та зобов'язання відповідача призначити дострокову пенсію ОСОБА_2, як дружині військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність здійснити захист порушеного права позивача та задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Доводи апеляційної скарги не спростовують правильність прийнятого судом першої інстанції рішення.

Керуючись статтями 2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську Луганської області на постанову Первомайського міського суду Луганської області від 04 грудня 2013 року по адміністративній справі № 421/2760/13-а - залишити без задоволення.

Постанову Первомайського міського суду Луганської області від 04 грудня 2013 року по адміністративній справі № 421/2760/13-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя А.В.Гайдар

Судді Р.Ф.Ханова

М.М.Яковенко