ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
28 січня 2014 року № 826/20064/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Політекструктура» до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання незаконними дій,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві про визнання незаконними дій, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач неправомірно провів зустрічну звірку, за результатами якої складено акт, оскільки позивач не отримував запиту про надання інформації.
В позовній заяві просить суд визнати протиправними дії ДПІ по проведенню перевірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року, зобов'язати ДПІ у Дарницькому районі м. Києва ДПС відновити відомості у інформаційних базах даних податкової служби по звітності товариства, що були змінені через складання акту за №491/26-51-22-05/38526422 від 27.11.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року, заборонити ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві вносити відповідні зміни до інформаційної бази даних «Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» на підставі інформації, викладеної в акті за №491/26-51-22-05/38526422 від 27.11.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року, заборонити ДПІ у Дарницькому районі ГУ у м. Києві використовувати інформацію, викладену в акті за №491/26-51-22-05/38526422 від 27.11.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року, зокрема, передавати та враховувати в результатах перевірок результатів проведеної зустрічної перевірки, до набрання законної сили рішенням суду у даній справі.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши наявні матеріали справи судом встановлено наступне.
Співробітниками ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки щодо підтвердження реального здійснення, товарності, фінансово-господарських операцій за період з 01.08.2013 року по 31.10.2013 року, за результатами яких складено акт від 27.11.13р. №484/26-51-22-05/38526422 про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ТОВ «Політекстура» за період діяльності з 01.06.2013 р. по 31.10.2013 р.
Відповідно до висновків даного акту кількість працюючих на підприємстві складає 1 особа, статутний фонд підприємства - 271200,00 грн., середньомісячний обсяг операцій складає більше 1 млн. грн., стан платника - 9, 22.11.2013 року направлено Ф.№2 щодо не знаходження ТОВ «Політекстура» за місцем реєстрації. За адресою реєстрації: 02088, м. Київ, вул. Автотранспортна, буд. 4, ТОВ «Політекстура» не знаходиться. Складено довідку ф.№2 щодо незнаходження ТОВ «Політекстура» за адресою реєстрації та передано до управління інформаційних технологій та обліку платників ДПІ у Дарницькому районі ГУ у м. Києві 22.11.2013 року. Встановлено ознаки фіктивності: місцезнаходження директора, головного бухгалтера та засновника ТОВ «Політекстура» гр. ОСОБА_1 не встановлено, опитати не вдалось можливим; відсутність у ТОВ «Політекстура» будь-яких основних засобів, відповідного персоналу, виробничих активів, офісних, складських та виробничих приміщень, транспортних засобів та інших умов для ведення господарської діяльності та нікчемності угод укладених між ТОВ «Політекстура» та підприємствами постачальниками та покупцями. Документи фінансово-господарської діяльності відсутні. Згідно з частиною 1, 5 ст.203, п. 1,2 ст.215, ст..228 Цивільного кодексу України. Зазначені угоди мають ознаки нікчемності.
Позивач, вважаючи висновки акту необґрунтованими та протиправними, а дії податкового органу щодо зміни відомостей, які містяться в податкових деклараціях в електронній базі даних такими, що порушують права суб'єкта господарювання, звернувся до суду їх захистом з даним позовом.
Порядок та умови проведення перевірок визначаються Податковим кодексом України та Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими наказом Державної податкової адміністрації від 22.04.2011, № 236.
Зокрема, Податковим кодексом України передбачено проведення зустрічних звірок (п.73.5 ст.73 ПК України) та камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок (ст.75 ПК України), які передбачають дотримання певної процедури їх проведення.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1232 від 27.12.2010 р., зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. (2.1. Методичних рекомендацій).
Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у т. ч. від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у т. ч. від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС (2.1. Методичних рекомендацій).
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що у разі відсутності в податкового органу інформації, яка необхідна для проведення зустрічної звірки, орган державної податкової служби повинен надіслати або вручити представнику суб'єкта господарювання офіційний запит про надання інформації та її документального підтвердження, і у разі отримання від суб'єкта господарювання необхідної інформації орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку, за результатами якої повинна складатися довідка, яка має бути вручена (надіслана) суб'єкту господарювання.
Відповідно до пп. 4.4 п. 4 Методичних рекомендацій, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Таким чином, орган державної податкової служби складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, лише на підставі встановлених фактів, що унеможливлюють проведення зустрічної звірки. Такими фактами можуть бути або зняття з обліку суб'єкта господарювання або відсутність суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).
До суду не надано жодних доказів, які б свідчили, що відповідачем вчинялись дії, передбачені чинним законодавством, щодо проведення зустрічної звірки позивача.
Також, як вбачається із акту від 27.11.13р. №484/26-51-22-05/38526422 перевірку проведено податковим органом на підставі висновку про результати відпрацювання ризикового платника податків оперативним підрозділом ГУ Міністерства доходів і зборів України, наданого службовою запискою №3313/7/26-51-7-03 від 22.11.2013 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що податковим органом запит до позивача щодо надання інформації та її документального підтвердження не надсилався, що є порушенням норм чинного законодавства.
Представник відповідача не надав суду належних доказів, які б підтверджували правомірність проведення зустрічної звірки та обґрунтованість висновків акту зустрічної звірки.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання з ДПІ у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити відомості у інформаційних базах даних податкової служби по звітності товариства, що були змінені через складання акту за №491/26-51-22-05/38526422 від 27.11.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року та заборону використовувати інформацію, викладену в акті за №491/26-51-22-05/38526422 від 27.11.2013 року про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року, суд зважає на наступне.
Згідно з приписами статті 72 Податкового кодексу України для інформаційно - аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків; органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю.
Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань (стаття 74 Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 16 Закону України «Про інформацію» податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень, належить до службової, тому, в силу статті 6 цього Закону, є інформацією з обмеженим доступом.
З метою удосконалення адміністрування податку на додану вартість, руйнування схем мінімізації податкових зобов'язань, ліквідації віртуального податкового кредиту з податку на додану вартість, повноти декларування податкових зобов'язань та забезпечення своєчасності відшкодування податку на додану вартість наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 "Про організацію взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів" затверджено Методичні рекомендації щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів.
Згідно з пунктом 2.21 вказаних Методичних рекомендацій підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з ІІДВ на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в АС "Аудит". По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з ГІДВ за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
З наведеного вбачається, що дані усіх актів перевірок (камеральних, документальних невиїзних, планових, позапланових) або довідок без виключень, що здійснювались посадовими особами Державної податкової служби, підлягають фіксації в інформаційній аналітичній системі АС "Аудит" незалежно від їх змісту. Зміст інформації, що міститься в актах або довідках, коригується по мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань. Інформація, унесена до інформаційних систем державної податкової служби, не визначає змісту прав та обов'язків платників податків, є службовою інформацією, яка використовується в інформаційно-аналітичних цілях з метою здійснення податкового контролю.
Унесення до інформаційно-аналітичних систем податкової інформації, незалежно від її позитивного чи негативного змісту, перевірка цієї інформації, є обов'язком податкового органу.
Суд зазначає, що автоматизована система створена для службового користування, у зв'язку з чим наявні в ній відомості не можуть порушувати прав та інтересів позивача.
Таким чином, внесення відповідачем змін до відомостей Автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» про результати перевірки не є діями, що порушують права платника податків.
Виходячи з викладеного, суд прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині внесення відповідачем змін до інформаційних баз, що адмініструються органами Державної податкової служби України.
Враховуючи те, що Державна податкова інспекція у Дарницькому районі ГУ Міндоходів у м. Києві не надала доказів правомірності проведення зустрічної звірки та обґрунтованості висновків викладених в акті, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 11, 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ДПІ по проведенню перевірки ТОВ «Політекстура» щодо документального підтвердження господарських операцій по придбанню та реалізації товару за період з 01.06.2013 року по 31.10.2013 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Є.В. Аблов