Постанова № 36919726, 28.01.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
803/53/14
Номер документу
36919726
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2014 року Справа № 803/53/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю представників позивача Денісова С.П., Новосада М.О.,

представників відповідача Андріанова В.О., Євсєєва, С.В.,

представника третьої особи Кривчука В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Підприємства «ПІК» («Пошук, Ініціатива, Контакт») Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України», третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Державна фінансова інспекція у Волинській області (далі - позивач, фінінспекція) звернулася з адміністративним позовом до Підприємства «ПІК» («Пошук, Ініціатива, Контакт») Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» (далі - відповідач, Підприємство «ПІК») про стягнення до місцевого бюджету коштів у розмірі 12938,48 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.

Відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції у Волинській області на другий квартал 2013 року позивачем проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Волинської обласної Департаменту ЖКГ Волинської ОДА за період з 01.08.2011 року по 31.03.2013 року.

Ревізією встановлено ряд порушень законодавства, які відображені в акті ревізії від 08.07.2013 року №060-28/007. Зокрема, ревізією використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів, в тому числі зустрічною звіркою Підприємства «ПІК» встановлено, що відповідачем завищено вартість виконаних робіт по добудові класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району на загальну суму 11629,00 грн. внаслідок включення в акти форми №КБ-2в за листопад-грудень 2011 року вартості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій в кількостях більших, ніж рахуються по даних бухгалтерського обліку, на загальну суму 9637,55 грн. та списання окремих будівельних матеріалів за завищеними цінами на загальну суму 1991,45 грн.; по капітальному ремонту Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини Турійського району на загальну суму 1309,48 грн. внаслідок включення в акти форми №КБ-2в за жовтень 2012 року вартості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій в кількостях більших, ніж рахуються по даних бухгалтерського обліку.

З метою усунення порушень, виявлених ревізією, на адресу Департаменту ЖКГ Волинської ОДА було направлено лист-вимогу від 05.08.2013 року №03-060-13-15/4748.

Департамент ЖКГ Волинської ОДА листами від 06.09.2013 року №2710/6.1.4 та від 06.11.2013 року №3384/6.1.4 проінформував позивача про вжиті заходи та часткове усунення виявлених порушень на суму 48287,39 грн.

Однак, на час звернення позивача до суду, відповідачем не повернуто кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства в сумі 12938,48 грн., а тому позивач відповідно до пункту 8 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» просить стягнути з Підприємства «ПІК» на користь місцевого бюджету міста Луцька кошти в сумі 12938,48 грн., отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Ухвалою суду від 17.01.2014 року до участі в справі було залучено як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації (далі - Департамент ЖКГ Волинської ОДА).

В судовому засіданні представники позивача заявлений позов підтримали повністю з підстав, зазначених у позовній заяві, просили стягнути з Підприємства «ПІК» на користь місцевого бюджету міста Луцька кошти в сумі 12938,48 грн., отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Представники відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнали в повному обсязі, не заперечували проти його задоволення.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити. Додатково повідомив, що 27.08.2013 року Департаментом ЖКГ Волинської ОДА було надіслано на адресу відповідача претензію №2607/6.1.4 з вимогою щодо повернення коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, однак дана претензія залишена підприємством без належного реагування.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.

Статус, функції та правові основи діяльності державної фінансової інспекції України визначаються Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011 «Про Положення про Державну фінансову інспекцію України».

Відповідно до статті 2 Закону «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», підпункту 5 пункту 6 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року №499/2011, підпункту 6.5 пункту 6 Положення про державні фінансові інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, підпункту 6.5 пункту 6 Положення про державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03 жовтня 2011 року №1236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2011 року за №1212/19950, всі фінансові інспекції і їх структурні підрозділи - державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції, мають право здійснювати державний фінансовий контроль шляхом проведення інспектування у формі планових та позапланових ревізій фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ - місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державних фондів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установ і суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також підприємств, установ, організацій, які отримують кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують державне чи комунальне майно.

Судом встановлено, що Державною фінансовою інспекцією у Волинській області проведено з 08.04.2013 року по 08.07.2013 року планову ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту ЖКГ Волинської ОДА за період з 01.08.2011 року по 31.03.2013 року, про що складено акт ревізії від 08.07.2013 року №060-28/007 (а.с.5-9). В ході планової ревізії проведено зустрічну звірку в Підприємстві «ПІК» щодо документального підтвердження виду, обсягу виконаних робіт та стану розрахунків по виконаних роботах на замовлення Департаменту ЖКГ Волинської ОДА за період з 01.08.2011 року по 31.03.2013 року, за результатами якої складено довідку від 30.04.2013 року (а.с.10-15).

Ревізією використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію пріоритетів розвитку регіонів (КФК 150122), в тому числі зустрічною звіркою в Підприємстві «ПІК», встановлено ряд порушень чинного законодавства, а саме:

- завищення вартості виконаних робіт по добудові класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району на загальну суму 11629,00 грн. внаслідок включення в акти форми №КБ-2в за листопад-грудень 2011 року вартості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій в кількостях більших, ніж рахуються по даних бухгалтерського обліку, на загальну суму 9637,55 грн. та списання окремих будівельних матеріалів за завищеними цінами на загальну суму 1991,45 грн.;

- завищення вартості виконаних робіт по капітальному ремонту Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини Турійського району на загальну суму 1309,48 грн. внаслідок включення в акти форми №КБ-2в за жовтень 2012 року вартості будівельних матеріалів, виробів і конструкцій в кількостях більших, ніж рахуються по даних бухгалтерського обліку.

Висновки фінінспекції, викладені в акті ревізії від 08.07.2013 року №060-28/007, про завищення відповідачем вартості виконаних робіт по добудові класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району на 11629,00 грн., по капітальному ремонту Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини Турійського району на 1309,48 грн. ґрунтуються на досліджених при проведенні ревізії договорах, укладених між Головним управлінням містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської облдержадміністрації, як замовником, і Підприємством «ПІК», як підрядником, а саме:

- договір підряду №149278 від 14.09.2011 року (а.с.42-44), відповідно до умов якого підрядник зобов'язався виконати роботу за завданням замовника, а замовник зобов'язався прийняти і оплатити виконану роботу, склад та обсяги робіт визначалися на підставі проектно-кошторисної документації. Відповідно до пп.1.3 п.1 договору характером робіт, що виконувалися підрядником була добудова класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району;

- договір підряду № 2309 від 05.07.2012 року (а.с.39-41), відповідно до умов якого підрядник зобов'язався виконати роботу за завданням замовника, а замовник зобов'язався прийняти і оплатити виконану роботу, склад та обсяги робіт визначалися на підставі проектно-кошторисної документації. Відповідно до пп.1.3 п.1 договору характером робіт, що виконувалися підрядником був капітальний ремонт Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт.Луків Турійського району.

Як вбачається з акту ревізії від 08.07.2013 року № 060-28/007 та довідки зустрічної звірки від 30.04.2013 року при виконанні робіт з добудови класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району відповідачем завищено об'єм виконаних робіт в актах КБ-2в за листопад 2011 року на загальну суму 1991,45 грн., враховуючи транспортні та заготівельно-складські витрати. Також в актах КБ-2в та підсумкових відомостях ресурсів включено окремі будівельні матеріали, списання яких по ціні та кількості не підтверджено даними бухгалтерського обліку (актами на списання та оборотно-сальдовими відомостями) на суму 9637,55 грн.

При виконанні робіт з капітального ремонту Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини в смт.Луків Турійського району відповідачем завищено об'єми виконаних робіт по об'єкту внаслідок відображення в актах КБ-2в окремих будівельних матеріалів, списання яких по ціні та кількості не підтверджено даними бухгалтерського обліку (актами на списання та оборотно-сальдовими відомостями на суму 1309,48 грн.

Згідно висновків, викладених в акті ревізії від 08.07.2013 року № 060-28/007 (а.с.5-9), завищення вартості виконаних робіт допущено Підприємством «ПІК» внаслідок недотримання вимог п.3.3.10.1 «Порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється на території України» ДБН Д.1.1-1-2000, затвердженого наказом Держбуду України від 27.08.2000 року №174.

На підставі акту від 08.07.2013 року № 060-28/007 Державною фінансовою інспекцією у Волинській області винесено вимогу від 05.08.2013 року № 03-060-13-15/4748 про усунення порушень, виявлених ревізією (а.с.19-22), пунктом 5 якої зобов'язано Департамент ЖКГ Волинської ОДА відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з підрядниками, яка фактично утворилась в результаті завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 264142,07 грн., в тому числі: по ПП «Пошук. Ініціативи. Контакт» на загальну суму 12938,48 грн., а також провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт. Вказана вимога Департаментом ЖКГ Волинської ОДА не оскаржена та є чинною на момент розгляду справи.

Департаментом ЖКГ Волинської ОДА надіслано на адресу Підприємства «ПІК» претензію від 27.08.2013 року №2607/6.1.4 (а.с.46-47), якою поставлено вимогу щодо повернення коштів, отриманих без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, однак зазначена претензія залишена відповідачем без належного реагування.

Водночас, з приводу виконання вищезазначеної вимоги Департамент житлово-комунального господарства та будівництва листом від 06 вересня 2013 року №2710/6.1.4 повідомив, що не може звернутися до суду оскільки замовником робіт було Головне управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської обласної державної адміністрації, яке наразі ліквідовано, а замість нього створений департамент та Управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації. Крім того, у департаменту відсутні бюджетні призначення для сплати судових зборів (а.с.25-26).

Пунктом 8 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначено, що органу державного фінансового контролю надається право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Поняття «підконтрольні установи» визначено у частині першій статті 2 цього Закону та включає в себе міністерства та інші органи виконавчої влади, державні фонди, фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетні установи і суб'єкти господарювання державного сектору економіки, а також підприємства, установи та організації, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно.

Проаналізувавши вищезазначені норми законодавства суд дійшов висновку, що органи фінансової інспекції наділені правом на звернення до суду з позовними вимогами про стягнення коштів лише до підконтрольних установ, якими, зокрема, є підприємства, установи та організації, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів.

В свою чергу відповідно до пункту 38 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів це суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Системний аналіз частини першої статті 2, пункту 8 частини першої статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» у взаємозв'язку з пунктом 38 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України дає підстави суду дійти висновку, що суб'єкт господарювання, який отримав кошти від розпорядника бюджетних коштів є їх одержувачем, а тому в цій частині стає підконтрольною установою до якої можуть бути пред'явленні майнові вимоги з боку органів державного фінансового контролю.

В розглядуваному випадку Департамент ЖКГ Волинської ОДА утримується за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевого бюджету Волинської області, а, відтак, є розпорядником бюджетних коштів.

Отримавши від цього департамента (або бюджетної установи, що діяла до його створення) кошти на проведення ремонту дитячого садка в с.Марковичі та Луківської лікарняної амбулаторії, Підприємство «ПІК» набуло статус одержувача бюджетних коштів, тобто в цій частині стало підконтрольною Державній фінансовій інспекції у Волинській області.

Проаналізувавши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази, суд дійшов висновку, що відповідач внаслідок завищення вартості виконаних робіт по добудові класних кімнат до приміщення дитячого садка с.Марковичі Локачинського району та капітальному ремонту Луківської лікарняної амбулаторії загальної практики сімейної медицини Турійського району отримав без установлених законом підстав та з порушенням законодавства кошти на загальну суму 12938,48 грн., в добровільному порядку дані кошти не повернув, що спричинило невиконання п.5 вимоги Державної фінансової інспекції у Волинській області від 05.08.2013 року №03-060-13-15/4748, а тому позовні вимоги про стягнення з Підприємства «ПІК» коштів у сумі 12938,48 грн., отриманих без установлених законом підстав та з порушенням вимог законодавства, підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Підприємства «ПІК» («Пошук, Ініціатива, Контакт») Волинської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» (43016, м.Луцьк, вул.Кафедральна, 14, код ЄДРПОУ 13347739) на користь місцевого бюджету міста Луцька кошти в сумі 12938,48 грн. (дванадцять тисяч дев'ятсот тридцять вісім грн. 48 коп.), отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 03 лютого 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій