Постанова № 36919724, 27.01.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2014
Номер справи
805/17794/13-а
Номер документу
36919724
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2014 року Справа № 805/17794/13-а

приміщення суду за адресою: м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -

В С Т А Н О В И В:

1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області звернулося до суду із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до посвідчення на проведення перевірки № 745 від 26 листопада 2013 р. у період з 28 листопада 2013 року по 29 листопада 2013 року посадовими особами 1 Державного пожежно-рятувального загону проведено позапланову перевірку приміщень магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Під час перевірки виявлено 24 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 16 створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо, зокрема, застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що про відкриття скороченого провадження суд виносить ухвалу, копія якої разом з копією позовної заяви та доданих до неї документів невідкладно надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу. В ухвалі в обов'язковому порядку зазначаються строк подання заперечення проти позову, порядок його подання, а також наслідки неподання такого заперечення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання такої ухвали та копій документів може подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову. Якщо справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, то заперечення проти позову чи заява про визнання позову мають бути подані безпосередньо до канцелярії суду.

Згідно з п. 2 ч. 5 зазначеної статті справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

Відповідач отримав копію ухвали про відкриття провадження 15.01.2014 року. У передбачений законодавством строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову відповідач не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ФОП ОСОБА_1 у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» розташованих за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знеструмлення та опечатуванням пристроїв відключення електропостачання підлягають задоволенню з наступних підстав.

1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради 06.07.2012 року, ідентифікаційний код юридичної особи - 38264656 (а.с.31-32).

Згідно пункту 1 та підпункту 63 пункту 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (далі -ГУ ДСНС України у Донецькій області), ГУ ДСНС України у Донецькій області є територіальним органом ДСНС України у Донецькій області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.

Наказом ДСНС України від 22.05.2013 року № 279 затверджено Положення про 1 Державний пожежно-рятувальний загін (далі - ДПРЗ-1) згідно п.1.3 якого ДПРЗ-1 підпорядковується ГУ ДСНС України у Донецькій області. Одним із основних завдань ДПРЗ-1 є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб на території відповідної адміністративної одиниці, проведення інших заходів, спрямованих на попередження виникнення надзвичайних ситуацій та пожеж, мінімізації їх наслідків.

Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;

звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади. їх територіальних органів державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим^ органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

1 Державним пожежно-рятувальним загоном видано посвідчення на проведення перевірки від 26 листопада 2013 р. за № 745 для проведення позапланової перевірки додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, ФОП ОСОБА_1 магазин «ІНФОРМАЦІЯ_1» розташованого за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7).

З 28 листопада 2013 року по 29 листопада 2013 року посадовими особами 1 Державного пожежно-рятувального загону проведено позапланову перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 стосовно дотримання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту. В ході проведення перевірки посадовими особами було виявлено шістнадцять порушень нормативно-правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей а саме:

- з'єднання, оконцевання електропроводів не виконано за допомогою пайки, зварювання, обпресування або затисків., чим порушено п 5.1.7 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не забезпечено евакуаційним освітленням у відповідності до вимог будівельних норм та правил коридори та сходову клітину, чим порушено п 4.3.8 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- евакуаційні виходи не позначено світловими покажчиками з написом «Вихід» білого 1 кольору на зеленому фоні, підключеними до джерел споживання евакуаційного висвітлення, чим порушено п 4.3.9 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не демонтовано приміщення під сходовою клітиною, що є порушенням п 4.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не виконано другі евакуаційні виходи з і торгівельної зали першого та другого поверху розосереджені з першими, що є порушенням р.1 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не забезпечено відділення приміщень де перебувають сходи від коридорів і інших приміщень протипожежними перегородками 1-го типу, що є порушенням р.1 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004, ДБН В 2.2-23-2009, ДБН В 1.1-7-2002;

- не демонтовано розсувні двері встановлені на шляху евакуації, (основний вихід), що є порушенням п 4.3.11 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не встановлено у пожеженебезпечних господарчих та технічних приміщення? (склади) сертифіковані протипожежні двері з межею вогнестійкості 2-го типу, що є порушенням п 4.2.4 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- приміщення не забезпечено, (доукомплектувати) первинними засобами пожежогасіння (сертифікованими вогнегасниками) згідно норм належності, що є порушенням п 6.4.8 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не виконано технічне обслуговування пожежних кранів на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів у спеціальному журналі, що є порушенням п 6.3.2.6 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- допускається використання пожежної сигналізації у несправному стані, (пожежний сповіщувач на кухні), що є порушенням п 6.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- допускається захаращення приміщення горючими матеріалами, (кухня), що є порушенням п 4.2.1 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не відділено приміщення торгівлі від офісних приміщень протипожежними перешкодами, що є порушенням р.1 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- допускається захаращення шляхів евакуації горючими матеріалами, що є порушенням п 4.3.1 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не заключено договір на технічне обслуговування АПС (автоматична пожежна сигналізація), що є порушенням п.6.1.1-6.1.3 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004;

- не виведено на пульт централізованого нагляду пожежної охорони сигнал від приймально-контрольного приладу УПС, що є порушенням п. 6.1.28 Правил пожежної безпеки в Україні НПАБ 01.001- 2004. (а.с. 8 - 14).

Відповідно до статті 1 Кодексу Цивільного захисту України встановлено, що Кодекс регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Згідно ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" держаний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19 жовтня 2004 року № 126, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 листопада 2004 р. за № 1410/10009, затверджено Правила пожежної безпеки в Україні.

Пунктом 1 Правил, визначено, що Правила пожежної безпеки в Україні (далі - Правила) є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами.

Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.

Відповідачем, не надано доказів усунення виявлених порушень в акті перевірки від 27 листопада 2013 року № 713.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Крім того, суд зазначає, що ст. 106 Кодексом адміністративного судочинства України та ст. 3 Законом України "Про судовий збір" передбачений обов'язок позивача сплатити судовий збір у належному розмірі під час подання адміністративного позову.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02 січня 2014 року судом задоволено клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі. На момент ухвалення рішення судовий збір залишається несплаченим.

Відповідно до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, судовий збір у розмірі 68,82 грн. підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, шляхом повного зупинення експлуатації приміщень магазину «ІНФОРМАЦІЯ_1» розташованих за адресою: АДРЕСА_1.

Стягнути з 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (код ЄДРПОУ 38264656) на користь Державного бюджету України (р/р 31217206784005, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО банку - 834016, ЄДРПОУ отримувача - 38034015) судовий збір у сумі 68 (шістдесят вісім) грн. 82 коп.

Постанова в частині застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з моменту отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова складена та підписана 27 січня 2014 року.

Суддя Лазарєв В.В.