Постанова № 36918873, 23.01.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
826/20633/13-а
Номер документу
36918873
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1Вн. № 1/376

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 січня 2014 року 15:33 № 826/20633/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., при секретарі судового засідання Висоцькій Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.10.2013 № 0000853910, за участі представників сторін:

представник позивача Галака О.В.;

представник позивача Коломієць Н.М.;

представник позивача Топало Р.В.;

представник відповідача Манікало І.М.,

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 23 січня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ВСТАНОВИВ:

Підприємство з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (далі - позивач, ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі - відповідач, Межрегіональне ГУ Міндоходів - ЦО з обслуговування ВП) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.10.2013 № 0000853910 (далі - ППР № 0000853910).

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.12.2013 відкрито провадження в адміністративній справі № 826/20633/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.12.2013 закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 826/20633/13-а і призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просили задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях до адміністративного позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

У період з 09.09.2013 по 27.09.2013 Межрегіональним ГУ Міндоходів - ЦО з обслуговування ВП було проведено позапланову невиїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог чинного законодавства з повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за землю за період з 01.01.2011 по 31.08.2013, за результатами якої складено акт від 03.10.2013 № 1181/39-10/23744453 (далі - Акт перевірки).

Відповідач дійшов до висновку про порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України), внаслідок чого згідно з пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 глави 4 розділу ІІ ПК України, відповідно до п. 123.1 ст. 123 розділу ІІ ПК України, п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на підставі Акта перевірки відповідачем прийнято ППР № 0000853910, відповідно до якого позивачу було збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 1 292 522,39 грн. (за основним платежем - 1 074 303,49 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 218 218,90 грн.).

Підставою для збільшення позивачу суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб було заниження позивачем суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 3 043 880,96 грн., в т.ч. за 2011 рік на суму 1 141 455,38 грн., за 2012 рік на суму 1 141 455,38 грн., за період з 01.01.2013 по 31.08.2013 на суму 760 970,20 грн.

Позивач не погодився з висновками Акта перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням, тому звернувся до суду.

Разом з тим, оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає позов таким, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що за період з 01.01.2011 по 31.08.2013 ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" було платником орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Між Київською міською державною адміністрацією та ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" (Землекористувач) було 19.03.1999 укладено договір на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди загальною площею 0,2220 га (кадастровий номер 80 000 000 00:85:391:0007) на Боричевому узвозі, 10 в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 19.03.2019 (договір зареєстрований у Київській міській державній адміністрації, про що у книзі договорів на право тимчасового користування землею вчинено запис від 19.03.1999 за № 85-5-00025).

Між Київською міською радою (Орендодавець) та ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" (Орендар) було 01.03.2004 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 2 969,00 кв.м. (кадастровий номер 80 000 000 00:85:178:0011) по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 26.04.2017 (договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис від 16.03.2004 за № 85-6-00108).

Між Київською міською радою (Орендодавець) та ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" (Орендар) було 01.03.2004 укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 760,00 кв.м. у межах червоних ліній (кадастровий номер 80 000 000 00:85:178:0014) по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 15.03.2017 (договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис від 16.03.2004 за № 85-6-00109).

Зазначені земельні ділянки відносяться до земель житлової та громадської забудови.

Згідно підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень ПК України з урахуванням критеріїв, які визначені у розділі XIII "Плата за землю".

Згідно пункту 288.2 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 ПК України).

Відповідно до статті 271 ПК України базою оподаткування плати за землю є - нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII "Плата за землю".

Статтею 274 ПК України передбачено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Згідно пункту 288.4 статті 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, але річна сума платежу, відповідно до підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Кодексу.

Таким чином, річна сума платежу орендної плати за землю не може бути меншою розміру, визначеного підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України, а саме трикратного розміру земельного податку.

Оскільки плату за землю у формі орендної плати за землі комунальної та державної власності віднесено Верховною Радою України до загальнодержавних податків і зборів згідно переліку статті 9 ПК України, логічним завершенням аналізу наведених правових норм є висновок про те, що розмір орендної плати за вказані ділянки є нормативно-регульованою ціною із визначеними мінімальною та максимальною межами. Тобто, починаючи з 01.01.2011, на адміністрування орендної плати та відносини, що виникають при оренді земельної ділянки комунальної та державної власності, поширюються приписи ПК України з усіма правилами обрахування орендної плати та наслідками недотримання порядку нарахування та справляння даного обов'язкового платежу.

Відтак, мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим КМДА у книзі договорів на право тимчасового користування землею 19.03.1999 за № 85-5-00025, для ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" становить 3 відсотки (528 070,29 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 становила 17 602 343,29 грн.

Мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00108, для ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" становить 3 відсотки (242 760,26 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 становила 8 092 008,75 грн.

Мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00109, для ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" становить 3 відсотки (62 141,39 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 становила 2 071 379,81 грн.

При цьому, перевіркою повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за землю державної та комунальної власності за період з 01.01.2011 по 31.08.2013 ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" встановлено та не заперечувалося позивачем наступне:

- податкове зобов'язання по тимчасовому довгостроковому користуванню землею державної та комунальної власності на умовах оренди визначено суб'єктом господарювання у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки в розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на Боричевому узвозі, 10 в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований КМДА у книзі договорів на право тимчасового користування землею 19.03.1999 за № 85-5-00025);

- податкове зобов'язання по оренді земельної ділянки державної та комунальної власності визначено суб'єктом господарювання у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки в розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00108);

- податкове зобов'язання по оренді земельної ділянки державної та комунальної власності визначено суб'єктом господарювання у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки в розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00109).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про заниження позивачем суми податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 3 043 880,96 грн., в т.ч. за 2011 рік на суму 1 141 455,38 грн., за 2012 рік на суму 1 141 455,38 грн., за період з 01.01.2013 по 31.08.2013 на суму 760 970,20 грн.

Суд критично ставиться до посилання позивача на умови договорів, якими передбачені інші суми оплати за оренду землі. Позивачем в даній справі умови договорів не змінювались та не порушувались, проте незалежно від визначеного в даному випадку розміру орендної плати за договорами, він не може бути нижчим, ніж встановлений чинним законодавством.

Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 04.12.2013 К/9991/58704/12 (колегія суддів у складі головуючого Приходько І.В., суддів Бухтіярової І.О., Костенка М.І.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.10.2013 К/800/10746/13 (колегія суддів у складі головуючого Моторного О.А., суддів Бухтіярової І.О., Кошіля В.В.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2013 К/9991/87034/11 (колегія суддів у складі головуючого Островича С.Е., суддів Степашка О.І., Федорова М.О.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 01.07.2013 К/9991/66259/12 (колегія суддів у складі головуючого Кошіля В.В., суддів Борисенко І.В., Моторного О.А.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 28.10.2013 К/9991/61718/12 (колегія суддів у складі головуючого Моторного О.А., суддів Борисенко І.В., Кошіля В.В.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 14.11.2013 К/9991/54866/12 (колегія суддів у складі головуючого Васильченко Н.В., суддів Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 09.12.2013 К/9991/51082/12 (колегія суддів у складі головуючого Моторного О.А., суддів Борисенко І.В., Кошіля В.В.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23.10.2013 К/9991/15442/12 (колегія суддів у складі головуючого Лосєва А.М., суддів Бившевої Л.І., Шипуліної Т.М.), ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25.06.2013 К/800/19896/13 (колегія суддів у складі головуючого Маринчак Н.Є., суддів Костенка М.І., Рибченка А.О.).

Крім цього, суд звертає увагу на той факт, що в рішеннях Київської міської ради від 26.04.2012 № 559/7896 (Т. 1, арк. 59 - 60) та від 15.03.2012 № 367/7704 (Т. 1, арк. 61 - 62), якими позивачу поновлено договори оренди земельної ділянки по вул. Вишгородській, 33-а у Подільському районі м. Києва від 16.03.2004 № 85-6-00108 та № 85-6-00109, у пункті 3 чітко вказано, що розмір річної орендної плати, визначеної у вказаних договорах, підлягає приведенню у відповідність до норм законодавства, що позивачем вчинено не було.

Відтак, позивачеві правомірно донараховано суму обов'язкового платежу з орендної плати з юридичних осіб, оскільки мінімальний розмір плати за землю чітко визначений ПК України, а обов'язок контролювати повноту та своєчасність надходження таких платежів покладений саме на відповідача.

Таким чином, висновки відповідача про порушення позивачем пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України є обґрунтованими, а оскаржуване ППР № 0000853910 прийнятим в межах повноважень і в спосіб, передбачений діючим законодавством України.

Враховуючи все вищевикладене у своїй сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПІІ "МакДональдз Юкрейн Лтд" не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Відмовити у задоволенні позову підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" повністю.

2. Стягнути з підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" решту суми судового збору у розмірі 4 129,20 грн. (чотири тисячі сто двадцять дев'ять грн. 20 коп.) на розрахунковий рахунок № 31218206784007 у ГУ ДКСУ у місті Києві, код 38004897, МФО 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова