ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/7186/13-а
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Опошнян І.О.,
представника позивача - Дудецької С.М.,
відповідача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
19 грудня 2013 року Полтавський районний центр зайнятості /надалі - позивач/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 /надалі - відповідач; ОСОБА_2/ про стягнення коштів у сумі 5596 грн. 47 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період перебування на обліку у Полтавському районному центрі зайнятості з 04.01.2013 по 16.07.2013 як безробітного ОСОБА_2 одночасно був зареєстрований як фізична особа-підприємець, чим порушив вимоги Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Полтавському районному центрі зайнятості відповідач незаконно отримав матеріальну допомогу по безробіттю в розмірі 5596 грн. 47 коп., яка відповідачем у добровільному порядку не повернута, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
11 січня 2014 року до суду надійшли письмові заперечення проти позову, в яких відповідач пояснює, що у розумінні вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" він не зареєстрований як фізична особа-підприємець, оскільки відомості про його реєстрацію не внесені до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Зазначає, що лист Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції від 05.08.2012 № 10-35/520, що адресований т.в.о. начальника Полтавського РВ УМВС України в Полтавській області, не є належним доказом у справі.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач та представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, просили відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 6 статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.
Пунктом 1 частини 2 статті 16 цього Закону передбачено, що кошти бюджету Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 71 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Положення про Полтавський районний центр зайнятості /а.с. 10/ Полтавський районний центр зайнятості є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у Полтавському районі.
Судом встановлено, що 04.01.2013 ОСОБА_2 звернувся до Полтавського районного центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю /а.с. 15/.
У поданій заяві ОСОБА_2 зокрема зазначив, що не зареєстрований як фізична особа-підприємець.
Наказом Полтавського районного центру зайнятості від 08.01.2013 № НТ130108 відповідачу надано статус безробітного з 04.01.2013. Наказом Полтавського районного центру зайнятості від 11.01.2013 № НТ130111 ОСОБА_2 призначено допомогу по безробіттю /а.с. 19/.
Із персональної картки ОСОБА_2 вбачається, що відповідач знятий з обліку в Полтавському районному центрі зайнятості 16.07.2013 на підставі наказу від 16.07.2013 № НТ130716 у зв'язку заявою безробітного про відмову від послуг Полтавського районного центру зайнятості /а.с. 20/.
Відповідно до довідки Полтавського районного центру зайнятості від 28.08.2013 № 1061 за період з 04.01.2013 по 16.07.2013 відповідачем отримано допомогу по безробіттю в сумі 5596 грн. 47 коп. /а.с. 17/.
На підставі листа Реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції від 05.08.2013 № 10-35/520 /а.с. 16/ Полтавським районним центром зайнятості встановлено, що ОСОБА_2 був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа та станом на 04.01.2013 не припинив підприємницьку діяльність, а відтак, не мав права на отримання статусу безробітного та матеріального забезпечення на випадок безробіття, про що складено акт розслідування страхових випадки та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 22 від 02.09.2013 /а.с. 21/.
Спеціальним законом, що визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Так, згідно статті 6 цього Закону право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.
Частиною 1 статті 7 цього Закону встановлено, що видами забезпечення за цим Законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Статтею 1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Отже, особи які мають статус суб'єкта підприємницької діяльності, незалежно від того, чи отримують вони дохід чи ні, не можуть належати до осіб, що мають статус безробітного, адже підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, був зареєстрований як фізична особа - підприємець 20.03.1997, відомості про фізичну особу-підприємця включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 17.12.2013, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /а.с. 59-60/.
Зазначеним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців спростовано доходи відповідача про те, що відомості про його реєстрацію не включені до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Таким чином, 04.01.2013 при зверненні до Полтавського районного центру зайнятості з письмовими заявами про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, ОСОБА_2 не повідомив позивача про те, що зареєстрований як фізична особа - підприємець та власним підписом у заяві ствердив те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець /а.с. 15/.
З огляду на викладене, відповідачем безпідставно отримано допомогу по безробіттю за період з 04.01.2013 по 16.07.2013 в сумі 5596 грн. 47 коп. /а.с. 17/.
Відповідно до пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 /надалі - Порядок/, встановлено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом.
Полтавським районним центром зайнятості на підставі акту перевірки від 02.09.2013 № 22 прийнято наказ № 83 від 02.09.2013 "Про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_2" /а.с. 18/, копія якого надіслана відповідачу разом з письмовою претензією про повернення коштів № 607 від 09.09.2013 /а.с. 62-63/, які отримані відповідачем 11.09.2013 /а.с. 33,34/.
Із пояснень представника відповідача у судовому засіданні встановлено, що відповідачем не оскаржувалося до суду рішення про повернення допомоги по безробіттю. Відповідачем кошти у добровільному порядку на розрахунковий рахунок позивача не перераховано.
Відповідно до пункту 8 Порядку у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
З огляду на викладене, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Полтавського районного центру зайнятості (ідентифікаційний код 21061448) кошти у розмірі 5596 грн. 47 коп. (п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто шість гривень сорок сім копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено 31 січня 2014 року.
Суддя С.С. Сич