ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 817/4380/13-а
22 січня 2014 року 16год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Комшелюк Т.О. за участю секретаря судового засідання Лукащик Ю.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідача: представник Прокопюк Р.А.,
третіх осіб: не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_3
до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, ОСОБА_5,
про скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про скасування рішення про реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1, та за ОСОБА_5 на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення суду на підставі якого за ОСОБА_4 та за ОСОБА_5 зареєстроване право власності по 1/2 квартири АДРЕСА_1, скасоване судом касаційної інстанції, а, відтак, вважає, що існують правові підстави для скасування відповідних рішень державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про державну реєстрацію прав на вказаний об'єкт нерухомості.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів його безпідставності. Вказав, що, по-перше, право власності на 1/2 квартири АДРЕСА_1, зареєстроване лише за ОСОБА_4, по-друге, рішення про державну реєстрацію прав за ОСОБА_4 прийняте на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і, по-третє, Рівненським окружним адміністративним судом вже розглядався аналогічний спір між тими самими сторонами за наслідками якого була постановлена ухвала про закриття провадження.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, у судове засідання не з'явилися, про день, час та місце судового розгляду були повідомлені належним чином.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов належить задовольнити частково, виходячи з наступного.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою КМ України від 22.06.2011 р. № 703 (надалі - Порядок № 703), та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Статтею 15 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначений наступний порядок проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Законодавством встановлено, що державній реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
В ст. 19 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» наведено перелік документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, на підставі яких здійснюється державна реєстрація. Зокрема, відповідно до п. 5 цієї статті таким документом є рішення суду, що набрало законної сили.
Судом встановлено, що 8 травня 2008 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 був укладений договір дарування, посвідчений приватним нотаріусом за реєстровим №1349, відповідно до якого ОСОБА_3 отримав у власність квартиру АДРЕСА_1.
Рішенням Рівненського міського суду Рівненської області від 27 липня 2012 року, залишеним без змін ухвалою апеляційного суду Рівненської області від 16 листопада 2012 року, визнано недійсним вищевказаний договір дарування, що укладений між ОСОБА_5 та ОСОБА_3, визнано квартиру АДРЕСА_1 спільною сумісною власністю ОСОБА_4 та ОСОБА_5, визнано за ОСОБА_4 право приватної власності на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
З урахуванням вищевказаного судового рішення відповідачем було прийнято рішення про реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
Разом з тим, ухвалою судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 12 червня 2013 року рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 27 липня 2012 року та ухвалу апеляційного суду Рівненської області від 16 листопада 2012 року скасовано, а справу направлено на новий судовий розгляд.
Відповідно до ст. 349 ЦПК України Рішення і ухвала суду касаційної інстанції набирають законної сили з моменту їх оголошення. З моменту оголошення рішення або ухвали судом касаційної інстанції скасовані рішення та ухвали суду першої або апеляційної інстанції втрачають законну силу.
Згідно з п. 2.6 Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 р. № 3502/5, для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у п. 2.3 цього розділу.
Пунктом 41 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011 р. № 1141, передбачено, що Державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав про скасування державної реєстрації прав у разі скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Із аналізу вказаних норм вбачається, що скасування запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно можливе лише на підставі рішення суду про скасування такого рішення.
На думку суду, скасування судового рішення, яке було підставою для проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, є достатньою підставою для скасування відповідного рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав.
Враховуючи вищенаведене, рішення Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1, належить скасувати.
В свою чергу, під час судового розгляду справи судом встановлено, що Реєстраційною службою Рівненського міського управління юстиції Рівненської області рішення про реєстрацію права власності за ОСОБА_5 1/2 квартири АДРЕСА_1, не приймалося, а відтак, - відсутні підстави для задоволення позову в частині скасування такого рішення.
Щодо посилань представника відповідача стосовно того, що є ухвала суду про закриття провадження у справі з аналогічного спору між тими самими сторонами, то суд зазначає, що ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.10.2013 року на підставі п.1 ч.1 ст. 157 КАС України закрито провадження у справі №817/2623/13-а за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_4, про зобов'язання відповідача скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1 та ОСОБА_5 на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
Натомість, предметом спору адміністративної справи №817/4380/13-а є скасування рішень суб'єкта владних повноважень про державну реєстрацію прав, а не зобов'язання вчинення певних дій.
Враховуючи вищенаведене, позов ОСОБА_3 належить до задоволення в частині, що стосується вимог про скасування рішення Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України документально підтверджені судові витрати присуджуються на користь позивача з Державного бюджету в пропорційній задоволеним позовним вимогам частині.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про реєстрацію права власності за ОСОБА_4 на 1/2 квартири АДРЕСА_1.
В решті позовних вимог відмовити.
Присудити на користь позивача - ОСОБА_3 із Державного бюджету судовий збір у розмірі 34,41 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Комшелюк Т.О.