Постанова № 36910520, 23.01.2014, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
812/191/14
Номер документу
36910520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 січня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/191/14

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Шембелян В.С.

при секретарі: Козловській А.О.

за участю сторін:

представника позивача: Семикоза С.М, Клиновського Д.В.,

представника відповідача: Щавинської Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97грн., -

ВСТАНОВИВ:

14 січня 2014 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ДП «Луганськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним № 1 382 120 0000 000520. Відповідач взятий на податковий облік, про що видана довідка від 30.01.2013 № 8/18-212. ВП «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» створено згідно з наказом ДП «Луганськвугілля» від 07.04.2003 року №3. Станом на 31.12.2013 року у відповідача лічиться податковий борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 20 368 277,97 грн., за звітні періоди вересень-листопад 2013 року у розмірі 20 368 277,97 грн. що виник з нарахованого, але не сплаченого єдиного внеску, згідно з ч.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» від 04.07.2013 № 406-VII, функції адміністрування єдиного внеску покладено на органи доходів і зборів. Так, УПФУ в Артемівському районі м.Луганська 01.10.2013 було передано до органу доходів і зборів картки облікових рахунків станом на 01.10.2013 підприємство мало від'ємне сальдо розрахунків з єдиного внеску (заборгованість) у сумі 20 610 591,86 грн. ( в тому числі несплачена пеня у розмірі 162 896,03 грн.) протягом жовтня-грудня місяців 2013 року підприємством сплачено суму єдиного внеску в розмірі 29 447 222,91 грн. Крім того у звітах ДП «Луганськвугілля» у звітах за вересень-листопад 2013 року було нараховано єдиний внесок у розмірі 29 204 909,02 грн., а саме: вересень 2013 - 9 835 726,25 грн., жовтень 2013 - 10 021 474,60 грн., листопад 2013 - 9 347 708,13 грн. Таким чином, станом на 31.12.13. сума заборгованості з єдиного внеску складає 20 368 277,97 грн. Позивачем на адресу відповідача було направлено вимоги: від 05.11.13. № 79, від 05.12.13 № 220-11, від 08.01.14. № 1., які було отримані відповідачем, ні в адміністративному, ні в судовому порядку ним не оскаржені. У зв'язку з несплатою відповідачем добровільно суми боргу, позивач просив стягнути з Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» податковий борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97грн.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просили стягнути з відповідача недоїмку зі сплати єдиного соціального внеску в розмірі 20 368 277,97грн.

Представник відповідача у судовому засіданні наявність податкової заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97грн. визнав у повному обсязі та вважає його таким, що підлягає задоволенню. Зазначив, що ДП «Луганськвугілля» є планово-збитковим підприємством, коштів від реалізації вугільної продукції не вистачає для оплати всіх необхідних випадків, в зв'язку с чим вважають, що податковий борг утворився з об'єктивних причин, однак підприємство не має можливості здійснити погашення податкового боргу одним платежем. У зв'язку з цим представник відповідача просив суд встановити порядок виконання судового рішення шляхом встановлення розстрочення терміну виконання погашення заборгованості на 84 місяці починаючи з лютого 2014 року по січень 2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 1000,00 грн., з лютого 2016 року по грудень 2020 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 339073,00 грн. зі сплатою останнього платежу у січні 2021 року у сумі 338970,97 грн.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач ДП «Луганськвугілля» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 09.04.2003 року за реєстраційним № 1 382 120 0000 000520. (а. с. 8), про що внесено запис до ЄДР підприємств та організацій України (а. с. 9). Відповідач взятий на податковий облік, про що видана довідка від 30.01.2013 № 8/18-212 (а.с.10).

Станом на 31.12.2013 року недоїмка відповідача по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з вересня 2013 по листопад 2013 року складає 20368277,97 грн. Зазначений борг підтверджується довідкою розрахунків по сплаті ЄСВ (а.с.52), обліковою карткою платника податків (а. с. 38-49), звітами за вересень 2013 року, жовтень 2013 року, листопад 2013 року (а.с.24-37).

Вищезазначена сума не була сплачена у встановлені ст..9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» терміни, у зв'язку з чим у ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля» станом на 31.12.13. лічиться недоїмка у розмірі 20368277,97 грн., що підтверджено актом звірки між органом доходів і зборів та відповідачем від 08.01.2014 року (а.с.50).

05.11.2013 року СДПІ з ОВП у м.Луганську МГУ МД Луганської області була винесена вимога про сплату боргу № Ю-7-У в розмірі 20314523,71 грн., яка була отримана уповноваженою особою підприємства 11.11.2013, про що свідчить підпис в рекомендованому повідомленні про отримання поштового відправлення (а. с. 20).

05.12.2013 року СДПІ з ОВП у м.Луганську МГУ МД Луганської області була винесена вимога про сплату боргу № Ю-220-11 в розмірі 21856151,39 грн., яка була отримана уповноваженою особою підприємства 09.12.2013, про що свідчить підпис в рекомендованому повідомленні про отримання поштового відправлення (а. с. 21 об.).

08.01.2014 року СДПІ з ОВП у м.Луганську МГУ МД Луганської області була винесена вимога про сплату боргу № Ю-1 в розмірі 20368277,97 грн., яка була отримана уповноваженою особою підприємства 09.01.2014 (а. с. 22).

Як було встановлено в судовому засіданні, відповідач суму боргу у встановленому законом порядку протягом 10 днів з дня отримання вимоги, не оскаржив, борг в повному обсязі не сплатив.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464), органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Відповідно до п. 3. ч. 1 ст. 14 Закону №2464, органи доходів і зборів зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 8 ст. 9 зазначеного Закону, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Відповідно до ст. 25 Закону №2464, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.

Як вбачається із матеріалів справи, заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до теперішнього часу в добровільному порядку відповідачем не сплачена, вимога про сплату боргу від 05.11.13. № 79, від 05.12.13. № 220-11, від 08.01.14. № 1 у встановленому законом порядку не оскаржена.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Суд вважає, що позов Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Відокремленого підрозділу «Шахтоуправління «Луганське» Державного підприємства «Луганськвугілля» про стягнення податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97грн. є доведеним та підлягає задоволенню.

Щодо клопотання представника відповідача про встановлення порядку та способу виконання рішення шляхом розстрочення сплати боргу строком на 84 місяці згідно наданого графіка, суд вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Матеріалами справи підтверджується, що фінансове становище відповідача на даний час не дає можливості сплатити податковий борг у розмірі 20 368 277,97 грн. одним платежем.

ДП «Луганськвугілля» є планово-збитковим підприємством, постійно працює в умовах гострого дефіциту оборотних засобів і знаходиться у скрутному фінансовому стані.

Заборгованість підприємства за електропостачання перед ДП «Регіональні електричні мережі» і станом на 01.11.13. складає 87,5 млн. грн., заборгованість за платежами до бюджету перевищує 14 млн.грн., заборгованість перед фондами соціального страхування 83,6 млн.грн. До такого положення підприємства призвела незбалансована цінова політика на вугільну продукцію впродовж останніх років, практичне повне відсутнє бюджетне фінансування технічного переобладнання підприємства. В зв'язку з відсутністю власних коштів і повною залежністю від надходження бюджетних коштів та коштів від ДП «Вугілля України» підприємство не має можливості своєчасно та в повному обсязі перерахувати кошти до бюджету, тому що повинен в першу чергу направляти кошти на виплату поточної заробітної плати та на підтримку технічного обладнання процесу добуту вугілля, на оплату за споживчу електроенергію. Для погашення заборгованості перед бюджетом, яка склалася за останні роки, підприємству необхідно збільшити добичу вугілля, ввести очисні забої, необхідні бюджетні кошти на закупівлю гірношахтного обладнання. При поліпшенні фінансового становища підприємства після підвищення ціни на вугілля, збільшення розмірів добуту вугілля, обсязів виробництва та своєчасної державної підтримки перечислення коштів до бюджету буде проводитись своєчасно.

Враховуючи, що представником ДП «Луганськвугілля» під час розгляду справи надано суду переконливі докази знаходження підприємства у скрутному фінансовому стані, а також того, що підприємство має можливість поліпшити свій фінансовий стан, з урахуванням клопотання представника відповідача та відсутністю заперечень з боку позивача, суд вважає за необхідне відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення ДП «Луганськвугілля» заборгованості на 84 місяці починаючи з лютого 2014 року по січень 2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 1000,00 грн., з лютого 2016 року по грудень 2020 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 339073,00 грн. зі сплатою останнього платежу у січні 2021 року у сумі 338970,97 грн.

Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено, що постанову у повному обсязі буде виготовлено та підписано 27.01.2014.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 6, 9, 13, 14 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158 - 163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів до Відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля" про стягнення податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках на загальну суму 20 368 277,97 грн. - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути кошти з Відокремленого підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля" (ідентифікаційний код 26410557, м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Бондаренка, 1) з рахунків в банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок сплати податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в розмірі 20 368 277 ( двадцять міліонів триста шістдесят вісім тисяч двісті сімдесят сім гривень) 97 копійок на розрахунковий рахунок 37195201002805 відкритий у ГУ ДКСУ в Луганській області, МФО 804013, код платежу 71010000, одержувач УДКСУ у м.Луганську і.к.37991503.

Встановити спосіб та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення Відокремленому підрозділу "Шахтоуправління "Луганське" Державного підприємства "Луганськвугілля" сплати в доход державного бюджету податкового боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в розмірі 20 368 277 на 84 місяці починаючи з лютого 2014 року по січень 2016 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 1000,00 грн., з лютого 2016 року по грудень 2020 року включно рівними частинами щомісячно в сумі 339073,00 грн. зі сплатою останнього платежу у січні 2021 року у сумі 338970,97 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 27 січня 2014 року.

Суддя В.С. Шембелян