Постанова № 36907338, 30.01.2014, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
30.01.2014
Номер справи
913/2807/13
Номер документу
36907338
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

28.01.2014 справа №913/2807/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів :

Головуючого:Кододової О.В.суддівАгапова О.Л. Гези Т.Д.при секретарі Коломієць С.О. За участю представників сторін: від позивача - не з»явився від відповідача - не з»явився за участю прокуратури - Русланова Г.М. прокурор відділу прокуратури Донецької областіРозглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ на рішення господарського судуЛуганської області від 25 листопада 2013року (повний текст складений та підписаний 02.12.2013р.)у справі№913/2807/13 (суддя Зюбанова Н.М.)за позовомПрокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради до Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.ВСТАНОВИВ:

Прокурор Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради звернувся з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ про внесення змін до договору оренди землі від 01.08.2005року, державна реєстрація 20.09.2005р. № 040540200408, укладеного між Луганською міською радою, ідент. код 26070794 та Закритим акціонерним товариством "Лукцентрокуз", м. Луганськ, ідент. код 13392898, виклавши п. 8 договору оренди землі у новій редакції: "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3".

Рішенням господарського суду Луганської області від 25 листопада 2013року (повний текст складений та підписаний 02.12.2013р.) у справі №913/2807/13 позовні вимоги задоволено повністю.

Рішення суду мотивоване тим, що з матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки орендодавцем було розпочато у тому числі у зв'язку з набранням чинності з 01.01.2011 Податковим кодексом України, яким, зокрема, врегульовано обчислення орендної плати за землю, а саме: розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288).

Місцевий господарський суд також зазначив, що як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Тому суд дійшов висновку, що прокурором доведено обґрунтованість та підставність внесення змін до п. 8 договору оренди землі.

В спорюваному рішенні господарський суд зазначив, що також звертається увага сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.2011, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі судом відхилено, оскільки факт оцінки Жовтневим районним судом м. Луганська законності вказаного рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/36 не впливає на наявність за даним спором правових підстав для підвищення орендної плати, які встановлені судом, про що вказано вище. Зміст позовної заяви свідчить, що у якості підстав позову прокурор взагалі не зазначає оспорюване відповідачем рішення.

Відповідач - Приватне акціонерне товариство «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ, не погодившись з рішенням господарського суду, звернувся з апеляційною скаргою про скасування рішення місцевого суду та прийняття нового рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити. Скаржник зазначає, що справа №913/2807/13 не могла бути розглянута до розгляду пов»язаної з нею іншої справи, яка розглядається Жовтневим районним судом №2а/435/330/13 за позовом ПАТ «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського» до Луганської міської ради та Департаменту Луганської міської ради до вирішення цієї справи, оскільки предметом спору цих справ є внесенння змін до договору оренди земельної ділянки в частині розміру земельного податку.

Апелянт у скарзі зазначає, що у даному випадку остаточні правовідносини оренди виникли між позивачем і відповідачем у 2005році, а тому на них неможливо розповсюдити дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» з огляду на наведені приписи Конституції України. Таким чином, положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до частин 4 та 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» можуть і повинні бути застосовані до орендних відносин, які виникають після набрання ним чинності, тобто до договорів ( і, відповідно, розмірів орендної плати), які укладаються після набрання чинності зазначеним законом. Діюче законодавство не містить приписів щодо обов'язковості зміни або перегляду узгодженої у відповідних договорах орендної плати і положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до частин 4 та 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі». Зазначені приписи законодавства також підтверджують, що положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо внесення змін до ч.4 та 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі» не можуть бути застосовані до обов'язку сплачувати узгоджену договором орендну плату у коефіцієнті 2,5, який виник, як зазначалось, у 2005році.

Апелянт зазначає, що до спірних правовідносин законом не встановлено обов'язку орендаря та орендодавця змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати до 3% від грошової оцінки землі у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом.

Прокуратура Жовтневого району м. Луганська через канцелярію суду надав відзив на апеляційну скаргу (вхід.№02-48/830/14 від 29.01.2014року) у якому просить залишити апеляційну скаргу без задоволення.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу (вхід №02-48/208/14 від 15.01.2014року) просить рішення господарського суду Луганської області залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Прокурор у судовому засіданні підтримав заперечення Луганської міської ради та просив залишити рішення місцевого господарського суду без змін.

Сторони не скористалися правом участі представників в судовому засіданні апеляційної інстанції, у відповідності до ст. 98 Господарського процесуального кодексу України про час і місце судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення. Сторони не скористалися своїм правом на участь у судовому засіданні. Згідно зі ст. 75,99 ГПК України, скаргу розглянуто за наявними матеріалами, які є достатніми для розгляду апеляційної скарги.

Згідно з положеннями ст.101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

У відповідності до п.п. 2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом та змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами (ст.ст. 42, ст.43 Господарського процесуального кодексу України).

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, Донецьким апеляційним господарським судом встановлено:

19.04.2005року Луганською міською радою було прийняте рішення № 32/248 "Про передачу закритому акціонерному товариству "Лугцентрокуз" в оренду земельних ділянок за адресою: вул. Фрунзе (біля будинку № 111-а) під будівництво та розміщення будівель, споруд та благоустрій прилеглої території".

На підставі вказаного рішення 01.08.2005року між Луганською міською радою (позивачем) та Закритим акціонерним товариством "Лугцентрокуз" (відповідачем, який змінив тип товариства) було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому законом порядку 20.09.2005р. за № 040540200408, за умовами якого відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення будівлі офісу, гідротехнічної споруди та благоустрій прилеглої території, загальною площею 0,7033 га за адресою: м. Луганськ, вул. Фрунзе (біля будинку № 111-а).

За змістом п. 7 договору останній укладено до 19.04.2054р.

Пунктом 8 укладеного договору передбачено, що розмір річної орендної плати дорівнює розміру земельного податку (річного), збільшеного на коефіцієнт 2,5.

Відповідно до п. 4 договору сторони дійшли згоди, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 891545 грн. 28 коп.

Пунктом 12 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Рішенням Луганської міської ради від 27.05.2011року №9/12 вирішено визначити, що при прийнятті Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та у договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення, при цьому розмір річної орендної плати за будь-яку земельну ділянку повинен бути не меншим ніж трикратний розмір земельного податку за цю земельну ділянку, який (розмір земельного податку) передбачений Податковим кодексом України, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

Відповідно до п.2 зазначеного рішення, у договорах оренди землі, які будуть укладатися на підставі рішень Луганської міської ради про передачу земельних ділянок в оренду; що були прийняті до набрання чинності п.1 цього рішення, річна орендна плата у відсотках від грошової оцінки земельної ділянки або як коефіцієнт від земельного податку зазначається особою, уповноваженою відповідно до вимог діючого законодавства на їх укладання та підписання договорів оренди землі, у розмірах, передбачених вказаними рішеннями Луганської міської ради.

Відповідно до матеріалів справи позивач з питанням про внесення змін до договору (відповідача) не звертався.

Рішенням Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/36 "Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 роки та завершений звітний період 2012 року" вирішено:

- вважати зміненими договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в частині збільшення розміру річної орендної плати, з урахуванням рішення Луганської міської ради від 27.05.2011 № 9/12 "Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську", в яких розмір річної орендної плати складає менше трикратного розміру земельного податку щодо земельних ділянок, відносно яких Луганською міською радою прийняті рішення, але землекористувачами не укладені та незареєстровані договори про внесення змін до договорів (додаток № 1);

- доручити Управлінню Луганської міської ради з питань земельних ресурсів підготувати та направити нові довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати землекористувачам, з якими укладені договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в яких розмір річної орендної плати менш ніж трикратний розмір земельного податку.

Згідно довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013рік, виданої Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, розмір нормативної грошової оцінки землі, яка використовується відповідачем складає 811921,89грн./га.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, Донецький апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, за наступних підстав.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України „Про оренду землі").

Відповідно до статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону).

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ст. 18 Закону України „Про оцінку земель").

Нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у договорі, укладеному між сторонами, а тому у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. (п.14.1.136 ст.14 Податкового кодексу України)

П. 288.4 - 288.5.1 ст. 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою : для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно ст. 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Законом визначено, що зміна розміру грошової оцінки землі має наслідком зміну земельного податку щодо відповідних земельних ділянок, а тому наявні передбачені договором умови, при яких його зміна є обов'язковою для сторін.

Зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки автоматично змінює розмір орендної плати.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Як вже зазначалося, згідно довідки про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунку орендної плати на 2013рік, виданої Управлінням Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, розмір нормативної грошової оцінки землі, яка використовується відповідачем складає 811921,89грн./га. (а.с.77)

Пунктом 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .

Відповідно до ст. 30 Закону України „Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 06.12.2010року у справі №2-1/10068-2008.

Частиною 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін у договірному порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Таким чином Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 03.06.2008року № 309-VІ внесені зміни до частин четвертої та п'ятої статті 21 Закону України «Про оренду землі» передбачено можливість внесення змін у договір оренди щодо зміни розміру орендної плати .

Одночасно норми матеріального і процесуального права не передбачають будь-яких санкцій за недодержання підприємством (організацією) відповідного порядку внесення змін до господарського договору чи його розірвання.

Верховним Судом України з посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002року у справі №1-2/2002 зазначалося, що недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 господарського кодексу України, щодо обов'язку надіслання іншої стороні пропозиції стосовно внесення змін до договору (розірвання договору) при виникненні такої необхідності не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача.

Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що відсутність доказів надсилання іншій стороні пропозицій про внесення змін до договору, в разі виникнення такої необхідності не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом подання позову до відповідача.

Колегією суддів зазначається, що внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством (постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).

Крім того, судова колегія зазначає, що постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" в п.2.19 роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

На час вирішення спору рішення Луганської міської ради, яким затверджено розміри орендної плати земельної ділянки певного функціонального призначення та встановлено коефіцієнти, які використовуються при розрахунку орендної плати, недійсним не визнано та не скасовано у встановленому законом порядку, тобто є чинним.

На підставі вищевикладеного позивач вправі вимагати від відповідача внесення відповідних змін до договору оренди. Відтак апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ є необґрунтованою та підстав для її задоволення не вбачається, як і для скасування рішення господарського суду Луганської області у справі №913/2807/13 від 25.11.2013року (повний текст складено та підписано 02.12.2013року).

Судова колегія погоджується зі ствердженням місцевого господарського суду, що факт оцінки Жовтневим районним судом м. Луганська в рамках справи №435/10290/13-а за адміністративним позовом ПАТ «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» до Луганської міської ради, Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів з вимогами у т.ч. про скасування рішення Луганської міської ради від 27.06.2013 № 35/36 «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 роки, та завершений звітний період 2012 року» в частині п.п. 1.1, п. 1 та п.п. 2.1, п. 2 його резолютивної частини щодо внесення змін до відповідних договорів оренди землі, законності вказаного рішення не впливає на наявність за даним спором правових підстав для підвищення орендної плати, які встановлені судом, про що вказано вище. Крім того, як правильно зазначив місцевий господарський суд, зміст позовної заяви свідчить, що у якості підстав позову прокурор взагалі не зазначає оспорюване відповідачем рішення.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами ст. 34 Господарського процесуального Кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відтак вимоги апелянта, викладені в апеляційній скарзі не обґрунтовані, не доведені належними та допустимими доказами в розумінні ст.33, ст.34 Господарського процесуального кодексу України та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що рішення господарського суду Луганської області у справі №913/2807/13 від 25.11.2013року (повний текст складено та підписано 02.12.2013року) слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ без задоволення.

Результати апеляційного провадження у справі №913/2807/13 оголошені в судовому засіданні.

Судові витрати відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на скаржника.

Керуючись ст. ст. 49, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз ім. С.С.Монятовського», м. Луганськ на рішення господарського суду Луганської області у справі №913/2807/13 від 25.11.2013року (повний текст складено та підписано 02.12.2013року) - залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Луганської області у справі №913/2807/13 від 25.11.2013року (повний текст складено та підписано 02.12.2013року) - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.

Головуючий Кододова О.В.

Судді: Агапов О.Л.

Геза Т.Д.

Надруковано 7 екз.: 1-позивачу, 1-відповідачу,1 - прокурору Артемівського р-ну м. Луганську, 1 - прокурору Дон.обл., 1-у справу, 1-ДАГС, 1-ГСЛО .