Постанова № 36906953, 29.01.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
820/8525/13-а
Номер документу
36906953
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

"29" січня 2014 р. № 820/8525/13-а

Харківський окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Спірідонова М.О.

за участю секретаря судового засідання Шевченко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі, ОСОБА_1, ОСОБА_2, звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, в якому просять суд:

1. Визнати відмову начальника Головного управління охорони здоров'я Харків ської обласної державної адміністрації Галацана О.В. у задоволенні запиту ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 07.03.2013 р. вх. №Я-563 з посиланням на відсутність цієї інформації у статис тичній звітності протиправною;

2. Визнати відмову начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації Галацана О.В. у задоволенні запиту ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 07.03.2013 р. вх. №Я-564 з посиланням на відсутність цієї інформації у статис тичній звітності протиправною;

3. Зобов'язати Галацана О.В., який обіймає посаду директора Департаменту охо рони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації який є правона ступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної дер жавної адміністрації відповідно до Положення про Департамент охорони здо ров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпоря дженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 29.01.2013 р. № 23 надати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 інформацію, що запитувалася в інформаційному запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-563;

4. Зобов'язати Галацана О .В., який обіймає посаду директора Департаменту охо рони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, який є правона ступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної дер жавної адміністрації відповідно до Положення про Департамент охорони здо ров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпоря дженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 29.01.2013 p. № 23 надати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 інформацію, що запитувалася в інформаційному запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-564;

5. Визнати, що в наданій ОСОБА_2 та ОСОБА_1 письмовій відповіді від 13.03.2013 р. №Я-563-07 за підписом начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської об ласної державної адміністрації Галацана О.В. відмова у наданні запитуваної нами інформації у запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-563 надана із порушенням вимог п.п. 1, 4 ч. 4 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформа ції", оскільки у ній не зазначений порядок оскарження відмови і не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;

6. Визнати, що в наданій ОСОБА_2 та ОСОБА_1 письмовій відповіді від 13.03.2013 р. №Я-564-07 за підписом начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської об ласної державної адміністрації Галацана О.В. відмова у наданні запитуваної нами інформації у запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-564 надана із порушенням вимог п.п. 1, 4 ч. 4 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки у ній не зазначений порядок оскарження відмови і не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;

7. Стягнути з Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, який є правонаступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації відповідно до Положення про Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 29.01.2013 року № 23 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 34,41 грн.

В обґрунтування позову вказано, що дії начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації Галацана О.В. щодо ненадання повної відповіді на запити позивачів є неправомірними.

Позивач та його представник в судове засідання з'явилися, позовні вимоги підтримали у повному обсязі, та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання з'явився, щодо задоволення позову заперечував у повному обсязі, посилаючись на те, що позов є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що 07.03.2013 p. позивачі подали до Головного управління охорони здоров'я Харківсь кої обласної державної адміністрації інформаційні запити від 07.03.2013 р. вх. №Я- та від 07.03.2013 р. вх. №Я-564.

Відповідно до розпорядження голови Харківської обласної державної адмініс трації від 21.08.2012 р. № 514 "Про структуру обласної державної адміністрації" Го ловне управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації бу ло перейменовано в Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації.

Згідно Положенню про Департамент охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Харківської облас ної державної адміністрації від 29.01.2013 р. № 23 Департамент є правонаступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністра ції та управління фармації і фармацевтичної промисловості Харківської обласної державної адміністрації.

В зазначених вище інформаційному запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-563 позивачі просили на дати інформацію про те, скільки надійшло до Головного управління охорони здоро в'я Харківської обласної державної адміністрації за період 2006-2012 p.p.:

1. письмових звернень громадян з інформацією про будь-які порушення ме дичними працівниками чинного законодавства;

2. усних звернень громадян з інформацією про будь-які порушення медич ними працівниками чинного законодавства;

2.1 скільки з цих звернень були задоволені повністю;

2.2 скільки з цих звернень були задоволені частково;

2.3 скільки з цих звернень отримали відмову у задоволенні.

В інформаційному запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-564 позивачі просили надати ін формацію про те, скільки надійшло до Головного управління охорони здоров'я Хар ківської обласної державної адміністрації за період 2006-2012 p.p.:

1. письмових звернень громадян з інформацією про ненадання їм письмо вих відповідей на їх письмові та усні звернення до Головного у правлін ня охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації;

2. письмових звернень громадян з інформацією про несвоєчасне; надання їм письмових відповідей на їх письмові та усні звернення до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адмініст рації;

3. письмових звернень громадян з інформацією про надання їм неповних письмових відповідей на їх письмові і усні звернення до Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адмініст рації;

4. письмових звернень громадян з інформацією про надання їм письмових відповідей від Головного управління охорони здоров'я Харківської об ласної державної адміністрації, в яких неправдиво викладені факти;

5. повторних письмових звернень громадян у зв'язку з їх незадоволенням прийнятим Головним управлінням охорони здоров'я Харківської облас ної державної адміністрації рішенням за їх письмовими і усними зверненнями.

На вище зазначені інформаційні запити позивачі отримали відповіді від 13.03.2013 р. вих. №Я-563-07 та від 13.03.2013 р. вих. №Я-564-07 за підписами начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації Галацана О.В.. Зазначеними листами позивачам було відмовлено в наданні запиту ваної інформації з посиланням на її відсутність у статистичних звітах, які затвердже ні чинними наказами Міністерства охорони здоров'я України.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Що стосується позовних вимог позивача, а саме: визнання відмови начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації Галацана О.В. у задоволенні запитів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 07.03.2013 р. вх. №Я-563, вх. №Я-564 з посиланням на відсутність цієї інформації у статистичній звітності протиправною та визнання, що в наданій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 письмових відповідях від 13.03.2013 р. №Я-563-07, №Я-564-07 за підписом начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації Галацана О.В. відмова у наданні запитуваної позивачами інформації у запитах від 07.03.2013 р. вх. №Я-563, вх. №Я-564 надана із порушенням вимог п.п. 1, 4 ч. 4 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки у ній не зазначений порядок оскарження відмови і не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації то в цій частині позов підлягає задоволенню.

Згідно положень ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі Закону) яка регламентує підстави відмова та відстрочка в задоволенні запиту на інформацію, а саме:

1. Розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

2. Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

3. Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

4. У відмові в задоволенні запиту на інформацію має бути зазначено:

1) прізвище, ім'я, по батькові та посаду особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації;

2) дату відмови;

3) мотивовану підставу відмови;

4) порядок оскарження відмови;

5) підпис.

5. Відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.

Суд аналізуючи зміст відповідей відповідача від 13.03.2013 р. вих. №Я-563-07 та від 13.03.2013 р. вих. №Я-564-07 на інформаційні запити позивача зазначає, що не зазначений порядок оскарження відмови в задоволенні запиту, не зазначені прізвище, ім'я, по ба тькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації, що є порушення вимог ст. 22 КАС України.

Що стосується посилання відповідача на ту обставину, що «запитаної інформації немає у статистичних звітах, які затверджені чинними наказами Міністерства охорони здоров'я України» то зазначене посилання суд вважає безпідставним та необґрунтованим оскільки згідно положень ч. 3 ст. 22 Закону розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.

Крім цього суд зазначає, що положеннями ст. 1 Закону зазначено, що «Публічна інформація - відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом".

Відповідно до ст.3 Закону "Право на доступ до публічної інформації гарантується... обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом".

Згідно п.2 ч.1 ст.5 Закону "Доступ до інформації забезпечується шляхом... надання інформації за запитами на інформацію".

Відповідно до п.п.17,19 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 р. № 887, якою затверджено Типове положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації "структурний підрозділ відповідно до визначених галузевих повноважень розглядає в установленому законодавством порядку звернення громадян", "забезпечує доступ до публічної інформації, розпорядником якої він є", "готує самостійно або разом з іншими структурними підрозділами інформаційні та аналітичні матеріали для подання голові місцевої держадміністрації"

Згідно п.4 Положення про Головне управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 14.04.2011 № 163 "Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує у визначений законом термін розгляд звернень громадян та їх об'єднань, здійснює контроль за цією роботою в закладах охорони здоров'я"

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. N 348 "Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації" (далі - Інструкція) "Усі пропозиції, заяви і скарги, що надійшли, повинні прийматися та централізовано реєструватися у день їх надходження на реєстраційно-контрольних картах, придатних для оброблення персональними комп'ютерами (додаток N 1), або в журналах (додаток N 2)... Облік особистого прийому громадян ведеться на картках, у журналах (додаток N3) або за допомогою електронно-обчислювальної техніки".

"Письмові пропозиції, заяви і скарги, подані на особистому прийомі, також: підлягають централізованій реєстрації на реєстраційно-контрольних картках, придатних для оброблення персональними комп'ютерами, або в журналах (додатки NH2)".

"Автоматизовані реєстрація пропозицій, заяв і скарг та облік особистого прийому громадян здійснюються з реєстраційно-контрольних форм шляхом введення в персональний комп'ютер таких елементів: дата надходження звернення; ... порушені питання - короткий зміст;... прийняті рішення.

Автоматизована реєстрація обліку особистого прийому громадян шляхом прямого введення в персональний комп'ютер здійснюється за допомогою таких елемен тів: дата прийому;... Порушені питання - короткий зміст;... прийняті рішення, дата одержання відповіді".

"У процесі автоматизованої реєстрації формується банк реєстраційних даних. Автоматизовані банки даних забезпечують користувача інформацією про всі доку менти і їх місцезнаходження за допомогою виведення інформації на екран комп'ютера, а у разі потреби-на принтер".

Відповідно до п. 6. Інструкції "У разі коли за результатами розгляду пропозицій, заяв і скарг даються письмові та усні відповіді робиться відповідний запис у реєстраційно-контрольних формах та у документах справи на вільному від тексту місці останнього аркуша (крім місця, призначеного для підшивки) або в окремій довідці".

Відповідно до п. 7. Інструкції "Посадові особи, які ведуть діловодство за пропозиціями, заявами і скаргами, щороку до 15 січня готують для керівників організацій матеріали для аналізу й узагальнення у формі аналітичних довідок. Аналітичні довідки поточного характеру складаються в міру потреби".

Згідно п. 9. Інструкції "Організації зберігають пропозиції, заяви і скарги для надання довідок і використання їх в інших цілях ".

Отже, одним з обов'язків Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації є розгляд звернень громадян та їх реєстрація із зазначенням дати надходження звернень, змісту порушених питань, прийнятих рішень.

Таким чином суд приходить до висновку, що Головне управління охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації як суб'єкт владних повноважень, повинно реєструвати звернення громадян під час виконання своїх обов'язків, створюючи базу даних, тому відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації", де зазначено, що "Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом", є розпорядником інформації на підставі Закону "Про доступ до публічної інформації".

Що стосується позовних вимог позивача, а саме: зобов'язання Галацана О.В., який обіймає посаду директора Департаменту охо рони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації який є правонаступником Головного управління охорони здоров'я Харківської обласної дер жавної адміністрації відповідно до Положення про Департамент охорони здо ров'я Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпоря дженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 29.01.2013 р. № 23 надати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 інформацію, що запитувалася в інформаційному запиті від 07.03.2013 р. вх. №Я-563 та від 07.03.2013 р. вх. №Я-564, то в цій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки під час судового засідання, відповідачем в залі суду були надані відповіді від 15.01.2014 року № Я-5564-07, № Я-563-07 на інформаційні запити позивачів від 07.03.2013 р. вх. №Я-563 та від 07.03.2013 р. вх. №Я-564 з зазначенням інформації, яка запитувалась позивачами.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 4, 7, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Департаменту охорони здоров'я Харківської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати відмову начальника Головного управління охорони здоров'я Харків ської обласної державної адміністрації Галацана О.В. у задоволенні запитів ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 07.03.2013 р. вх. №Я-563, вх. №Я-564 з посиланням на відсутність цієї інформації у статис тичній звітності протиправною.

Визнати, що в наданій ОСОБА_1 та ОСОБА_2 письмових відповідях від 13.03.2013 р. №Я-563-07, №Я-564-07 за підписом начальника Головного управління охорони здоров'я Харківської об ласної державної адміністрації Галацана О.В. відмова у наданні запитуваної позивачами інформації у запитах від 07.03.2013 р. вх. №Я-563, вх. №Я-564 надана із порушенням вимог п.п. 1, 4 ч. 4 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформа ції", оскільки у ній не зазначений порядок оскарження відмови і не зазначені прізвище, ім'я, по батькові та посада особи, відповідальної за розгляд запиту розпорядником інформації.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 17,20 (сімнадцять гривень двадцять копійок).

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови виготовлено 31 січня 2014 року

Суддя Спірідонов М.О.