Постанова № 36905436, 19.09.2013, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.09.2013
Номер справи
801/5938/13-а
Номер документу
36905436
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

19 вересня 2013 р. 15:50 Справа №801/5938/13-а

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі судового засідання Захаровій М.В.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, та представника відповідача Темпер О.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

за позовом ОСОБА_3 ОСОБА_4

до Республіканського комітету по земельних ресурсах АР Крим, Відділу Держземагентства в Білогірському районі АР Крим, Білогірської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання незаконними дій та спонукання до виконання певних дій.

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом (з урахуванням змін та уточнень) до відповідачів з вимогами про визнання дій незаконними, спонукати підготовити та видати проект рішення про надання дозволу на розробку землевпорядної документації на земельні ділянки з земель КСП ім. Мічуріна, відповідно до плану та схеми розпаювання земель резерву, які розташовані за межами населеного пункту АДРЕСА_1 дільниці НОМЕР_1,НОМЕР_2 в розмірі 1 га для сільськогосподарського використання, зобов'язання Відділ Держземагентства в Білогірському районі АР Крим та Реском по земельних ресурсах АРК прийняти участь у розробці та погодженні землевпорядної документації на підставі проекту рішення про надання дозволу на розробку землевпорядної документації, зобов'язання встановити винних осіб в порушенні прав позивачів та притягти їх до дисциплінарної відповідальності, стягнення моральної шкоди у розмірі 10000 грн.

Позов мотивовано вчиненням відповідачами протиправних дій відносно прав позивачів на отримання земель запасу для сільськогосподарського використання, на яке вони мають право відповідно до вимог земельного законодавства. Відповідачі у наслідку не належної реалізації своїх владних повноважень щодо вказаних прав позивачів, спричинили маральні страждання, які позивачами оцінені у розмірі 10000 грн., що у сукупності потягнуло звернення до суду.

Ухвалою суду від 19.09.13 позивачів звільнено від сплати судового збору, у зв'язку зі статусом багатодітної родини та недостатності коштів на оплату збору.

Під час розгляду справи представники позивачів на задоволені позову наполягали, вважали доведеною протиправність з боку відповідачів стосовно не дотримання норм законодавства, яке діяло до 01.01.13 та дозволяло вирішити питання про отримання позивачами сільгосп земель.

Позивачі до суду не прибули, надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, на позові наполягали.

Представник Білогірської РДА проти позову заперечував, надав докази на обґрунтування своїх заперечень, вказавши на відсутність правових підстав для задоволення позову.

Представник Рескому по земельних ресурсах АРК будучи присутнім раніше у суді вказав, що з їх боку будь-яких дій (бездіяльності ) не вчинено, так як у період першого півріччя 2013 року на території автономії не було визначено органу з повноваженнями вирішувати земельні відносини з наданням земель для сільськогосподарського використання. Реском не наділений такими повноваженнями, тому у позові слід відмовити. Згодом надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник Відділу Держземагентства в Білогірському районі до суду не прибув, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Враховуючи обізнаність неприбувших сторін про розгляд справи та наявні клопотання про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за можливе розглянути справу, на підставі наявних доказів.

Заслухав пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, не знаходить підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

По справі встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 25.09.12 звернулися до Білогірської РДА із заявами про отримання дозволів на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для сільськогосподарського використання, розташованих за межами населеного пункту АДРЕСА_1 дільниці НОМЕР_1,НОМЕР_2 у розмірах по 1 га.

Відповідно до протоколу №16 від 22.10.12 засідання комісії Білогірської РДА з підготовки рішень пов'язаних з наданням земельних ділянок на території Білогірського району пунктом 8 вирішено за наслідками розгляду вказаних заяв позивачів, направити їх до відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури для визначення місця розташування запланованих для відведення земельних ділянок схемі планування території АРК та можливості відведення з урахуванням передбаченого розширення меж населених пунктів. Про що позивачів було повідомлено РДА відповідним листом від 24.10.12.

26.10.12 документи позивачів направлено для виконання до відділу регіонального розвитку Білогірської РДА.

30.10.12 відділ регіонального розвитку повідомив Білогірську РДА про неможливість надання необхідних висновків щодо вказаних земель, у зв'язку з відсутністю покладених обов'язків з цього приводу на відповідну особу відділу.

29.11.12 від позивачів до Білогірської РДА надійшло звернення щодо надання інформації про вирішення їх заяв від 25.09.12.

05.12.12 Білогірською РДА надано позивачам листа про неможливість проведення погодження відділом регіонального розвитку та повідомлення додатково з цього питання.

28.12.12 до Білогірської РДА надійшов лист відділу регіонального розвитку про неможливість надання висновків відносно позивачів з причини відсутності детального плану територій Білогірського району. Про що в цей ж день позивачів було повідомлено.

Білогірською РДА 29.12.12 направлений лист на адресу позивачів з інформацією про неможливість вирішення порушеного питання, так як картографічні матеріали не містять місце розташування витребуваних земельних ділянок.

Згодом, 05.02.13 Білогірською РДА складений лист на адресу позивачів про розгляд їх звернень щодо вирішення питання про надання земельних ділянок для сільськогосподарського використання та повідомлено про відсутність передбачених законодавством повноважень у РДА для вирішення цього питання, у зв'язку зі змінами до ст.122 ЗК України з 01.01.13.

В свою чергу, позивачі звернулися 05.02.13 з відповідними заявами до відділу Держземагентства в Білогірському районі про вирішення питання про надання їм земельних ділянок для сільськогосподарського використання. На яке листом від 18.02.13 позивачів сповіщено про відсутність повноважень у Відділу щодо вирішення питання про передачу земель сільськогосподарського призначення, відповідно до наказу Держземагентства України від 13.02.13 №650.

Реском по земельних ресурсах АРК листом від 17.04.13 повідомив позивачів про відсутність компетенції у територіальних органів Держземагенства в АРК в частині вирішення питання надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

Не вирішення відповідачами питання про надання позивачам земельних ділянок сільськогосподарського призначення, стало підставою для звернення до суду.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України (далі ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено ч.2 ст. 3 ЗК України.

Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних положень ЗК України, який був чинним на момент звернення позивача до Білогірської районної державної адміністрації з заявою щодо надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки, та був виключений з 01.01.2013 року згідно із Законом України від 06.09.2012 р. N 5245-VI, що набрав чинності, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Таким чином, відповідач є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, відповідно до ЗК України в редакції на момент звернення позивача з заявою, був наділений повноваженнями розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Білогірського району АР Крим.

Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки у власність проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 118 ЗК України (у редакції, що діяла на момент звернення позивача із заявою до РДА), громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.

Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації".

Так, відповідно до положень статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Отже, Білогірська РДА отримавши 25.09.12 заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про надання дозволу на складання проекту землеустрою повинна у місячний строк розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.

Однак, як свідчать матеріали справи Білогірська РДА була позбавлена можливості вирішити поставлене питання позивачами та прийняти рішення, у зв'язку з відсутністю детального плану територій Білогірського району.

Стаття 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначає, у разі відсутності детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону, передача земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняються.

Білогірською РДА листом від 24.10.12 позивачів було сповіщено про це у встановлені законодавством строк, що перешкоджало відповідачу прийняти відповідне рішення. Дана обставина прийнята судом, як поважна.

Слід зазначити, що відповідно до п.12 Перехідних положень ЗК України (в редакції до 01.01.13) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

У відповідності до вимог ч.4 ст.122 ЗК України (в редакції до 01.01.13) обласні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім земельних ділянок із земель державної власності сільськогосподарського використання; ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі гоню), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.

Так як положення ч.4 ст. 122 ЗК України з 01.01.13 наділили повноваженнями центральний орган виконавчої влади з земельних відносин та його територіальні органи щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення, тому такі повноваження у Білогірської РДА у цей період були відсутні.

Крім цього, відповідно до положення про Республіканський комітет по земельних ресурсах АРК, затвердженого постановою Ради міністрів АРК №200 від 25.10.10 Реском є республіканським органом виконавчої влади АРК з питань земельних ресурсів.

Відповідно до вказаного Положення даний відповідач не наділений повноваженнями щодо розробки та погодження землевпорядної документації.

В свою чергу, згідно положень наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.01.13 №40, на який посилалися позивачі в обґрунтування позову, не наділяли територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів України, повноваженнями розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення на території АР Крим.

Лише, змінами до наказу Міністерство аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Положення про Управління (Відділ) Держземагентства у районі» N258 від 10.05.2012р., внесеними наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №435 від 22.07.13, відділи Держземагентства у районах наділено повноваженнями передачі відповідно до закону земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб у межах району на території АР Крим (пункт 4.27 Положення).

Отже, посилання позивачів на наявність відповідних повноважень у Республіканського комітету по земельних ресурсах АРК, Відділу Держземагентства в Білогірському районі та Білогірської РДА на передачу їм земель сільгосп призначення, після 01.01.13 є безпідставними.

З досліджених фактичних обставин та оцінених доказів по справі вбачається, що права позивачів на отримання земельних ділянок сільськогосподарського використання з боку відповідачів не порушені. Для позитивного вирішення цього питання, позивачі не позбавленні права на звернення до відділу Держземагентства в Білогірському районі відповідно до вимог діючого законодавства.

Враховуючи висновок суду про доведеність відповідачами правомірності поведінки щодо прав позивачів, позовні вимоги стосовно зобов'язання відповідачів: встановити винних осіб в порушенні прав позивачів та притягнення до дисциплінарної відповідальності, а також стягнення моральної шкоди у розмірі 10000 грн., не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.

Стаття 71 КАС України передбачає обовязок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ході розгляду справи відповідачі довели, що діяли неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, в тому числі щодо прав та інтересів позивачів.

Таким чином, враховуючи викладені підстави щодо відсутності протиправності в діях відповідачів у правовідносинах з позивачами, суд не вбачає правових підстав для задоволення позову ОСОБА_3 та ОСОБА_4, у якому слід відмовити повністю.

Постанову складено повністю та підписано 24.09.13.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.94,160-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Латинін Ю.А.