10.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 січня 2014 рокуЛуганськСправа № 812/9773/13-а
Луганський окружний адміністративний суд
у складі:
головуючого судді Тихонова І.В.,
при секретарі Лушниковій О.С.,
за участю:
представника позивача не прибув,
представника відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Антрацит" до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1465 від 30.07.2013 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 13383,40 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
25 листопада 2013 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому зазначив, що рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1465 від 30.07.2013 до Державного підприємства "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально-технічного забезпечення" застосовано штрафні санкцій у сумі 8755,33 грн. та нарахована пеня - 4628,07 грн. за період з 28.03.2013 по 31.05.2013.
Позивач вважає вказане рішення незаконним, тому що 14.03.2013 Державним підприємством "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу " Управління матеріально-технічного забезпечення " до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області подано звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2013 року, яким нараховано до сплати єдиного внеску у розмірі 87553,18 грн.
Платіжними дорученнями № 134 від 14.03.2013, №№ 171,185 від 29.03.2013, на загальну суму 87553,18 грн., ДП «Антрацит» сплачено єдиний внесок за лютий 2013 року, про що вказано у розділі зазначених платіжних доручень «призначення платежу». Однак, відповідачем по справі, сплачені суми єдиного внеску самостійно зараховано в рахунок погашення боргу, виникшего у попередні періоди.
Окрім того, зазначив, що ухвалою господарського суду Луганської області від 09.01.2013 у справі № 913/124/13-г порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Антрацит" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Зазначив, що рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1465 від 30.07.2013 про застосування до Державного підприємства "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу " Управління матеріально-технічного забезпечення " штрафних санкцій у сумі 8755,33 грн. та нарахування пені - 4628,07 грн. за період з 28.03.2013 по 31.05.2013 порушує вимоги ч.3 ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", відповідно до якої протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф,пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
У судове засідання представник позивача не прибув, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Про причини неприбуття суд не повідомним, правом щодо надання заперечень не скористався.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Антрацит" є юридичною особою та має у своєму складі Відокремлений підрозділ "Управління матеріально-технічного забезпечення" Державного підприємства "Антрацит" без права юридичної особи.
Державне підприємство "Антрацит" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області. Вказані факти сторонами у справі не оскаржуються.
14.03.2013 Державним підприємством "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально-технічного забезпечення" до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області подано звіт про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за лютий 2013 року, яким нараховано до сплати єдиного внеску у розмірі 87553,18 грн.(а.с.10-14).
Платіжними дорученнями № 134 від 14.03.2013, №№ 171,185 від 29.03.2013, на загальну суму 87553,18 грн., ДП «Антрацит» сплачено єдиний внесок за лютий 2013 року, про що вказано у розділі зазначених платіжних доручень «призначення платежу» (а.с. 10-14).
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1465 від 30.07.2013 до Державного підприємства "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально-технічного забезпечення" застосовано штрафні санкцій у сумі 8755,33 грн. та нарахована пеня - 4628,07 грн. за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період за період з 28.03.2013 по 31.05.2013. (а.с. 7).
Не погодившись із вищезазначеним рішенням позивач оскаржив його до Пенсійного фонду України.
Рішенням Пенсійного фонду України № 27494/03-10 від 16.10.2013 скарга Державного підприємства "Антрацит" на рішення Управління пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області № 1465 від 30.07.2013 залишена без розгляду (а.с. 8-9).
Суд не приймає до уваги посилання позивача про безпідставність залишення без розгляду Пенсійним фондом України зазначеної скарги, оскільки рішення Пенсійного фонду України № 27494/03-10 від 16.10.2013 не є предметом даного позову.
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій затримка у сплаті страхових внесків за період з 28.03.2013 по 31.05.2013 становить від 32 до 64 днів. (а.с. 7 зворотній бік)
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом № 2464-VI.
Згідно п.2 ч.1 ст.1 вищезазначеного Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У відповідності до ч.8 ст.9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до частини 11 статті 9 Закону № 2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною 12 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно частини 2 статті 25 Закону № 2464 у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Пунктом 2 частини 11 та частиною 10 статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст. 25 Закону № 2464).
Однак, судом встановлено, що ухвалою господарського суду Луганської області від 09.01.2013 у справі № 13-б/913/124/13-г за заявою ТОВ "Ставр" порушено провадження у справі про банкрутство ДП "Антрацит" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. (а.с. 18) На час розгляду судом даної справи провадження у справі про банкрутство ДП "Антрацит" не припинено.
Особливість цієї справи полягає у тому, що стосовно позивача порушено справу про банкрутство.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 № 2343-12 (далі - Закон № 2343) кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Порушення справи про банкрутство розділило цю заборгованість на два різновиди конкурсну та поточну заборгованість.
З огляду на зазначене починаючи з 9 січня 2013 року погашення конкурсної кредиторської заборгованості, яка виникла до порушення справи про банкрутство, здійснюється в межах процедури банкрутства, погашення поточної кредиторської заборгованості здійснюється за загальною процедурою.
Відповідно до частини 5 статті 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.
Частиною шостою статті 25 Закону № 2464 передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Враховуючи вищевказане для з'ясування питання щодо законності рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі № 1465 від 30.07.2013 необхідно встановити чи своєчасно та у повному обсязі Державним підприємством "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально-технічного забезпечення" сплачувався єдиний внесок за січень 2013 року - березень 2013 року.
Позивач відноситься до категорії гірничих підприємств, що підтверджено матеріалами справи та не оспорюється відповідачем, а тому граничним строком сплати самостійно нарахованого єдиного внеску є 28 число наступного місяця за звітним.
Як вбачається з постанови Луганського окружного адміністративного суду від 21.11.2013 у справі № 812/8086/23-а, залишеної без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.01.2013, судом під час розгляду справи щодо оскарження вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області № Ю-789 від 06.08.2013 про сплату боргу Державним підприємством "Антрацит" в особі відокремленого підрозділу "Управління матеріально-технічного забезпечення ", встановлено, що відповідно до звіту про суми нарахованого єдиного внеску відокремленого підрозділу «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит» за лютий 2013 року платником нарахована до сплати сума єдиного внеску в розмірі 87553,18 грн. Платіжними дорученнями № 134 від 14.03.2013 року на суму 17691,62 грн., № 185 від 29.03.2013 року на суму 69853,08 грн., № 171 від 29.03.2013 року на суму 8,48 грн., на загальну суму 87553,18 грн. позивачем сплачений єдиний внесок за лютий 2013 року, що зазначено у розділі «Призначення платежу». (а.с. 40-42)
Тобто, судовим рішенням, яке набрало законної сили встановлено, що відокремленим підрозділом ДП «Антрацит» єдиний внесок за лютий 2013 року сплачений своєчасно та у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Єдиний внесок, нарахований самостійно ВП «Управління матеріально-технічного забезпечення» ДП «Антрацит» за лютий 2013 року та відображений у відповідному звіті у сумі 5566446,58 грн.(а.с.10-14) також своєчасно та в повному обсязі сплачений на рахунки Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області, що підтверджено платіжними дорученнями № 134 від 14.03.2013, №№ 171,185 від 29.03.2013, на загальну суму 87553,18 грн (а.с. 15-17).
Відповідно до п. 7.2.2 Інструкції "Про прядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, розрахунок зазначеної фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи, що під час розгляду справи судом не встановлено порушень позивачем строків та повноти сплати єдиного внеску за спірний період суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та необхідність скасування рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі № 1465 від 30.07.2013.
Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Платіжним дорученням № 52 від 05.12.2013 підтверджено сплата ДП «Антрацит» судового збору у сумі 172,05 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства "Антрацит" до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області про скасування рішення №1465 від 30.07.2013 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 13383,40 грн., задовольнити повністю.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит та Антрацитівському районі Луганської області № 1465 від 30.07.2013 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути з Державного бюджету України (р/р 31213206784006) на користь Державного підприємства "Антрацит" (94613, Луганська область, м. Антрацит, вул. Ростовська, 38, код ЄДРПОУ 32226065) документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 172,05 грн. (сто сімдесят дві грн. 05 коп.).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 29 січня 2014 року.
Суддя І.В.Тихонов