Постанова № 36902187, 24.01.2014, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2014
Номер справи
805/17810/13-а
Номер документу
36902187
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2014 р. Справа №805/17810/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11год.51хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зеленова А.С.,

за участю:

секретаря Афанасьєва Д.Б.,

представника позивача Бєдак А.І.,

представника відповідача Дюжикова К.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП "Донвуглереструктуризація" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 та №2 у розмірі 1 495 798,33грн., -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП "Донвуглереструктуризація" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 та №2 у розмірі 1 495 798,33грн./а.с.2-3/.

Позов вмотивовано тим, що за період з 01.10.2013 по 01.12.2013 відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-ХІІ) по працівникам підприємства в розмірі 1 366 608,05 грн., яка підтверджується відповідними розрахунками.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 100 відсотків відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком.

За період з 01.10.2013 по 01.12.2013 відповідач має заборгованість з покриття фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-ХІІ) по працівникам підприємства в розмірі 129 190,28 грн., яка підтверджується відповідними розрахунками.

Відповідачеві у відповідності до Інструкції № 21-1 надсилалися повідомлення про фактичний розрахунок витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, але витрати відшкодовані не були.

Однак до теперішнього часу відповідач заборгованість не сплатив, тому позивач просить стягнути з нього суму боргу у розмірі 1 495 798,33грн. за списком №1 та № 2 за період з 01.10.2013 по 01.12.2013.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлений позов, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову, надав пояснення в яких зазначив, що державне підприємство "Донвуглереструктурізація" не є належним відповідачем. Зазначені пенсії назначені працівникам по пільговому стажу, який вони заробили на дійсних шахтах. Відповідно п. 6.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, передбачено, що у випадку ліквідації або зміни власника підприємства суми витрат на виплату та доставку пільгових пенсій Пенсійному фонду України вносять правонаступники. Однак, державне підприємство "Донвуглереструктурізація" не є правонаступником зазначених вугільних підприємств.

Відповідно до статуту відповідач створений з ціллю виконання некомерційної діяльності, а саме, для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств. Так, в п.3.9 статуту зазначено, що підприємство не є правонаступником прав та обов'язків підприємств, що ліквідуються /том 1 а.с.181/.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач - Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.

У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідач - державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Макіївської міської Ради 03.07.03., включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 32442610, діє на підставі статуту.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.

У відповідності до абз. 3 п. 6.1 вищезазначеної Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України у таких розмірах: 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році.

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за списком №2, має здійснюватися відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. 6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

Згідно п. 6.8 вищевказаної Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У відповідності до п. 6.3 Інструкції № 21-1 у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Позивач зазначає, що у відповідача як правонаступника шахт «Об'єднаної», «Донецької», «ш/у Торезьке», «3-біс», «ш/у Кіровське», «Московської», «Шахтарської», «Фомінської», «Зуївської», «Кіровської» зобов'язання щодо відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійному фонду з'явилась заборгованість у розмірі 4503332,13 грн.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 21.12.2000 року № 596 «Про ліквідацію Шахта „Фомінська" ДХК „Шахтарськантрацит" була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15.11.2001 року № 565 «Про ліквідацію ДВАТ „Шахта „Шахтарська" ДХК „Шахтарськантрапит" м. Шахтарськ була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 24.05.2001 року № 236 «Про ліквідацію державного підприємства Шахта „Об'єднана" м. Торез, була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 24.07.200! року № 341 «Про ліквідацію Шахти «Московська» ДХК «Шахтарськантрацит» м. Шахтарськ була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 2,1.12.2000 року № 590 «Про ліквідацію Державного підприємства Шахта №2 ш/у „Торезьке" ДХК «Торезанрацит» була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 21.12.2000 року № 591 Про ліквідацію Державного підприємства Шахта №43 ш/у «Торезьке» ДХК «Торезантрацит» була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 14.03.2002 року № 159 «Про ліквідацію Державного підприємства Шахта „Донецька" була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 15.04.2002 року № 221 «Про ліквідацію Державного підприємства Шахта «Кіровська» була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 07.03.2006 року № 165. „Про ліквідацію ДП Шахтоуправління «Зуївське» була ліквідована вказана шахта. Наказом Міністерства вугільної промисловості України віл 11.04.2.006 року №221 «Про припинення діяльності ДП Шахта «З- біс» була ліквідована вказана шахта. Цими наказами визначено, що компанія «Укрвуглересгруктуризація» призначена підприємством по виконанню робіт з фізичної ліквідації шахти.

Наказом Міністерства палива та енергетики України № 280 від 05 червня 2003 року "Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго" реорганізоване ДП "Укрвуглереструктуризація" шляхом злиття з іншим підприємством та створення на їх базі об'єднання "Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств" (Об'єднана дирекція "Укрвуглеторфреструктуризація"). У складі Об'єднаної дирекції "Укрвуглеторфреструктуризація" на базі структурних підрозділів створена "Донецька об'єднана дирекція" ДП "Укрвуглереструктуризація" - Державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 року № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" та припинено діяльність Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств ДП "Донвуглереструктуризація" та інших підприємств шляхом їх реорганізації - приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація".

Наказом Міністерства Вугільної Промисловості України № 99 від 02.04.10 "Про припинення діяльності ДП "Укрвуглеторфреструктуризація" припинено реорганізацію шляхом приєднання до ДП "Укрвуглеторфреструктуризація", ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", "Луганська обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", "Центрально-Західна Компанія "Вуглеторфреструктуризація".

Зазначені факти встановлені постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28.02.2011року по справі №2а/0570/2259/2011, яка набрала законної сили /том 1 а.с.196-202/.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Наказом ДП "Донвуглереструктурізація" № 15 від 30.06.10 на баланс Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт передано на баланс основні кошти шахт Московська, Шахтарська, ЦОФ "Сердитянська" які підлягають ліквідації та приймають участь у ліквідації.

Крім того, листом Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010року за № 1608/02/03-02 зазначено, що Кабінетом Міністрів України були прийняті Постанови про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств від 28.03.1997року за № 280 та від 19.09.2001року за № 1205, відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника.

Отже, шахти «Об'єднана», «Донецька», «ш/у Торезька», «3-біс», «ш/у Кіровська», «Московська», «Шахтарська», «Фомінська», «Зуївська», «Кіровська» у склад ДП "Донвуглереструктуризація" не входять.

До того ж, відповідач не є правонаступником зазначених вище шахт щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки Законом України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами" визначено порядок списання заборгованості збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, з метою скорочення видатків на ліквідацію таких підприємств.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 зазначеного Закону, заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках та зборах, передбачених Податковим кодексом України, інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України і по внесках до державних цільових фондів (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Відповідно до ст. 2 Закону № 1058-IV, заборгованість підприємств по внесках до Пенсійного фонду України погашається у першочерговому порядку перед задоволенням вимог інших кредиторів, у тому числі за рахунок реалізації майна таких підприємств.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1058-IV порядок ліквідації підприємств, на які поширюється дія цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості" від 27 серпня 1997 року № 939 визначені особливості ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, на які поширюється дія Закону України "Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до п. 5 даного Порядку рішення про ліквідацію підприємства приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Мінвуглепрому після узгодження в установленому порядку із заінтересованими органами виконавчої влади, в тому числі з обласними державними адміністраціями, пропозицій щодо ліквідації підприємства.

Відповідно до п. 6 Порядку, Мінвуглепром створює ліквідаційну комісію та визначає підприємство, яке виконуватиме роботи з фізичної ліквідації підприємства.

Пунктами 9, 10 Порядку визначено, що фізична ліквідація підприємства передбачає демонтаж обладнання, ліній електропередач і зв'язку, засипання стволів, шурфів, ліквідацію непридатних будівель, гірничих виробок та здійснення природоохоронних заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовід відливу, запобігання вибухам та викидам газу, гасіння та озеленення відвалів, проведення ре культиваційних робіт. Роботи з фізичної ліквідації підприємства здійснює підприємство, визначене Мінвуглепромом.

Згідно із Статутом відповідача /том 1 а.с. 182-184/, він створений з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності, а саме, для організації та контролю за виконанням заходів та робіт з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств.

До того ж, як вбачається з листів Міністерства вугільної промисловості України, ДП "Донвуглереструктуризація" та Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт, згідно наказів Мінвуглепрому та Міністерства палива та енергетики України підприємство "Укрвуглеторфреструктуризація", після реорганізації якого утворена ДП "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств", призначено як підприємство з проведення фізичної ліквідації шахт.

Також у вказано листах зазначено, що питання щодо відшкодування заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій Управлінню Пенсійного фонду України в місті Шахтарську Донецької області належить розглядати ліквідаційним комісіям шахт.

Таким чином, жоден наказ, а також письмові докази, надані суду протягом розгляду справи, не передбачають обов'язку державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" щодо відшкодування спірних фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та № 2, по підприємствах, щодо яких власником винесено рішення про ліквідацію.

Аналогічної позиції притримується і Вищій адміністративний суд України яка напрацьована за наслідками касаційного перегляду постанов суду із даними сторонами і з цього ж самого предмету розгляду по справам №К/9991/44550/11, №К/9991/44555/11 /том 1 а.с.200-202, том. 2 а.с.106-110/.

Інших доказів на підтвердження вищевказаної обставини позивачем суду надано не було.

Також суд вважає за доцільне зазначити, що шахти «Об'єднана», «Донецька», «ш/у Торезьке», «3-біс», «ш/у Кіровська», «Московська», «Шахтарська», «Фомінська», «Зуївська», «Кіровська» не є такими, що припинилися, оскільки згідно зі ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Відповідно до ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа є ліквідованою з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Виходячи із приписів ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення, тобто саме з моменту втрати юридичною особою цивільної правоздатності юридична особа є такою, що припинилася.

Частина 2 статті 104 та частина п'ята статті 111 Цивільного кодексу України пов'язують момент припинення юридичної особи (суб'єкта господарювання) з однією подією: внесенням до державного реєстру запису про припинення такої особи (суб'єкта господарювання).

Аналогічна позиція викладена й у нормах Господарського кодексу України.

До суду не надано доказів внесення запису до державного реєстру про припинення таких осіб. Проте, як наявні в матеріалах справи відомості з Інформаційно-ресурсного центру Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців свідчать про протилежне /том 2 а.с.111-124/.

Крім того, наказами Мінвуглепрому України № 103 від 27.03.2007 року та № 452 від 18.10.2007 року затверджені акти державних приймальних комісій про прийняття робіт з ліквідації шахт № 2 та № 43 шахтоуправління "Торезьке". Таким чином, ліквідація об'єктів вказаних підприємств завершена, на підставі чого вони не входять у склад ДП "Донвуглереструктуризація".

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позивачем не доведено, що у спірних правовідносинах належним відповідачем є державне підприємство "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств".

З огляду на наведене суд приходить до висновку про те, що відповідач не є правонаступником ліквідованих підприємств (шахт), щодо працівників яких територіальний орган Пенсійного фонду України здійснив витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Тому обов'язок відшкодування витрат на виплату і доставку таких пенсій у нього відсутній.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-163, 167, 254, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі до Державного підприємства "Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств" в особі Шахтарської виконавчої дирекції з ліквідації шахт ДП "Донвуглереструктуризація" про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №1 та №2 у розмірі 1 495 798,33грн. - відмовити.

Постанову прийнято у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 24.01.2014 року.

Повний текст постанови у відповідності з вимогами ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України складений та підписано 29.01.2014 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Зеленов А. С.