262/8875/13-а
2-а/262/20/2014
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2014 року м. Донецьк
Пролетарський районний суд м.Донецька у складі
головуючої судді Кирилюк Н.А.
при секретарі Кузнецовій Н.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районої у м. Донецьку ради «про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»,
в с т а н о в и в:
19.12.2014 року позивачка звернулася до суду з даним позовом, в якому посилається на те, що вона має на утриманні малолітню дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. З 14.02.2012 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Пролетарської районної в м. Донецьку ради, та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 гривень. Вважає, що розмір виплаченої їй допомоги не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки є меншим за прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років. Позивач зверталась до відповідача із заявою про перерахунок допомоги в розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, з урахуванням фактично виплачених сум, однак отримала відмову в перерахунку. Вважає, що виплата їй допомоги на дитину у розмірі, що виплачувалася є такою що не відповідає вимогам ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатністю та витратами, зумовленими народженням та похованням". Просила визнати дій відповідача неправомірними, здійснити перерахунок та виплату їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 14.02.2012 року до дати винесення судового рішення по справі, з урахуванням фактично виплачених сум. Зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення. А також стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
Ухвалою суду позовні вимоги за період з 14.02.2012 по 18.06.2013 року залишені без розгляду.
У зв'язку з тим, що сторонами подано заяви про розгляд справи без їх участі, справа розглянута у письмовому провадженні на підставі наявних документів відповідно до ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги обгрунтовані з огляду на наступне.
Як встановлено у судовому засіданні позивачка перебуває на обліку в управлінні та отримує державну допомогупо догляду за дитиною до досягення нею трирічного віку на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, як особа, що застрахована у системі загальнообов'язкового страхування з 14.02.2012 по 20.12.2014 року. (а.с. 12).
У листопаді 2013 року позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради стосовно перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. На вищевказану заяву відповідач надав відповідь від 06.12.2013 року № К 109-5.1-6.2, в якій повідомив, що позивачу призначена допомога по догляду за дитиною у розмірі 130,00 грн., та у період з лютого 2012 по листопад 2013 року виплачується саме у такому розмірі (а.с. 10).
Вказані дії суд вважає такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністратвине судочинство суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції України та законфів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною радою України. У разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнарожному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають право забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.
Відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року ( в редакції Закону України про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення" змін до деяких законодавчих актів України » від 28 грудня 2007 року № І07-У1) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, та дорівнюється різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Ця норма Закону не визнана неконституційною та діє до теперішнього часу.
Стаття 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ( в редакції ЗУ від 18.01.2001 № 2240-Ш, що діє на момент звернення позивачки до відповідача) передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму встановленому законом.
З огляду на те, що в даний час існують дві норми однакової юридичної сили, положення яких протирічать одна одній, суд вважає, що має бути застосована норма Закону, що відповідає Контитуції України, тому позовні вимоги щодо перерахунку та виплати позивачці державної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку, як різниці між прожитковим мінімумом, що встановлений для дитини відповідного віку (972 грн.) та сплаченої суми допомоги за 6 місяців у розмірі 130,00 гривень, підлягають задоволенню за період з 19.06.2013 по 16.01.2014 року у разі наявності права на вказану допомогу, а саме дію Закону, що надає таке право та знаходження позивачці у відпустці до догляду за дитиною до досягення нею трирічного віку.
На підставі положень ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Позивачка при подачі позовної заяви сплатила судовий збір у розмірі 68,82 грн. (а.с.1). Оскільки відповідач відноситься до органів місцевого самоврядування на підставі положень ст.ст. 11, 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", тому з місцевого бюджету Пролетарського району на користь позивачки підлягають стягненню понесені судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 68,82 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 46, 152 Конституції України, ст.ст.2, 8, 9, 10, 11,12, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суд,
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районої у м. Донецьку ради «про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради щодо відмови в перерахунку і виплаті ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом, прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 19 червня 2013 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для відповідної категорії за період 19.06.2013 року по 16.01.2014 року включно з урахуванням сплачених сум.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Пролетарської районної у м. Донецьку ради подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Стягнути з місцевого бюджету Пролетарського району м. Донецька на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, понесені судові витрати по оплаті судового збору у розмірі 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки.
Допустити до негайного виконання рішення в частині перерахунку та виплаті державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду, прийняту у письмовому провадженні подається протягом 10 днів з дня її отримання через Пролетарський районний суд м.Донецька до Донецького апеляційного адміністративного суду з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи судом апеляційної інстанції.
Суддя Н.А.Кирилюк
16.01.2014