ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 грудня 2013 року № 826/6557/13-а
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса»
про стягнення штрафу
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим (далі – Інспекція) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» (далі – ТОВ «Дієса») про стягнення штрафу у розмірі 136 000,00 грн. на підставі постанови №9 від 22.02.2013р., винесеного за результатами перевірки нехарчової продукції.
Ухвалою суду від 31.10.2013р. №826/6557/13-а провадження у справі було зупинено до набрання законної сили рішення у справі № 826/5142/13-а, предметом якої є визнання протиправним та скасування рішень та постанов про накладення штрафних санкцій № 2,3 від 29.01.2013р., №7 від 12.02.2013р., №17 від 14.03.2013р. та №9 від 22.02.2013р., яке є предметом даної справи.
Ухвалою суду від 31.10.2013р. №826/6557/13-а, задоволено клопотання позивача про поновлення провадження у справі у зв’язку з набранням законної сили рішенням у справі № 826/5142/13-а, справу призначено до судового засідання.
Відповідачем позовні вимоги заперечувалися з огляду на те, що постанова про накладення штрафних санкцій винесена неправомірно. Представник відповідача в судове засідання не з’явився, у зв’язку з чим справа, відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянута в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, спеціалістами Держспоживінспекції в АРК було проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції у ТОВ “ДІЄСА” магазин “Ельдорадо” (АРК, м. Сімферополь, вул. Кірова, 27), предметом якої була велика та дрібна побутова техніка, за результатами якої складено Акт перевірки характеристик продукції від 20.11.2012 р. № 00000031.
На підставі висновків вказаного акта перевірки Держспоживінспекцією в АРК були винесені рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів на 8 видів техніки №№ 2, 3 від 17.12.2012 р. щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони представлення продукції на ринку та приведення продукції у відповідність, з встановленими строками виконання. В результаті невиконання товариством винесених рішень №№ 2, 3 від 17.12.2012 р. Держспоживінспекцією в АРК були винесені рішення №4 від 17.12.2012р., №№5,6 від 18.01.2013р., рішення про внесення змін до рішення чи скасування рішення №№ 7,8 від 22.01.2013р. №9 від 11.02.2013р. , №13 від 21.02.2013р.
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України “Про захист прав споживачів” (надалі –Закон №1023), спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право перевіряти у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих суб'єкті.
Згідно з п.2 Положення про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 206 від 09.11.2011, основними завданнями Інспекцій є реалізація повноважень Держспоживінспекції України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів (крім Держспоживінспекції в Автономній Республіці Крим), рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд; накладення штрафів на суб'єктів господарювання, а також рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами за порушення прав споживачів у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п.1.4 Порядку проведення перевірок у суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якості продукції, додержання обов'язкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 07.03.2012 № 310 (далі – Порядок № 310), перевірки діяльності суб'єктів господарювання проводяться з метою контролю стану дотримання ними вимог законодавства про захист прав споживачів щодо якості та безпеки продукції, правил торгівлі та послуг, надання споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію. Органи у справах захисту прав споживачів здійснюють державний контроль стану дотримання суб'єктами господарювання вимог законодавства про захист прав споживачів шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Відповідно до ст.. 34 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», з метою контролю стану виконання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів органи ринкового нагляду проводять перевірки стану виконання суб’єктами господарювання цих рішень.
На підставі встановлених фактів невиконання рішень, наказу №52-о від 20.02.2013, та направлення на проведення перевірки від 20.02.2013 № 00000078, Держспоживінспекцією в АР Крим 20.02.2013 було проведено перевірку стану виконання суб’єктом господарювання – ТОВ «Дієса», магазин «Ельтдорадо» (АРК, м. Сімферополь, вул.. Кірова, 27) рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів
За результатами перевірки було складено акт перевірки від 20.02.2013р. №00000011, яким встановлено, що суб’єкт господарювання рішення №7,8 від 22.01.2013 не виконав, про що складено протокол про виявлення порушення №00000045 від 20.02.2013р. .
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», невиконання або неповного виконання вимог рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених у частині першій ст. 28 цього Закону, - розмірі двох тисяч п’ятсот до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі від п’ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
Пунктом 2 ч.4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються штрафні санкції у разі невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених у статті 29 цього Закону, - у розмірі від тисячі п'ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі від трьохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.
Держспоживінспекцією в АР Крим у зв’язку з невиконанням ТОВ «Дієса» вимог рішень від 22.01.2013р. №7,8 про вжиття обмежувальних заходів визначених у ст.. 28, та ст. 29 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та враховуючи те, що товариством у порядку ст. 45 вказаного Закону не доведено, не ним не було введено відповідну продукцію в обіг, інспекцією було винесено постанову №9 від 22.02.2013р. про накладання штрафу за порушення вимог п.п. 1,2 ч. 4 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у загальному розмірі 136 000,00грн.
Як вбачається з матеріалів справи, дана постанова про накладення штрафних санкцій від 22.02.2013р. №9, була оскаржена відповідачем у судовому порядку.
Так, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.06.2013 у справі № 826/5142/13-а позовну заяву ТОВ «Дієса» в частині позовних вимог про скасування постанов про накладання штрафних санкції №№ 2, 3 від 29.01.2013р., №7 від 12.02.2013р., №9 від 22.02.2013р. та № 17 від 14.3.2013р. залишено без розгляду.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2013 Ухвалу ОАС м. Києва від 05.06.2013 залишено без змін.
Відповідно до ч. 3, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження; постанова або ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Таким чином, ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 05.06.2013 у справі № 826/5142/13-а набрала законної сили.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Оскільки, постанова про накладення штрафних санкцій №9 від 22.02.2013р. у розмірі 136 000,00грн. не скасована, а, отже, є чинною на момент розгляду справи, тому є обов’язковою до виконання відповідачем.
У зв’язку з тим, що станом на момент розгляду справи штраф у розмірі 136 000,00грн. відповідачем не сплачений, суд вважає позовні вимоги Інспекції з питань захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Дієса» (03150, м.Київ, вул.. Червоноармійська, буд. 45; код ЄДРПОУ 36483471) штраф у розмірі 136 000 (сто тридцять шість тисяч) грн. 00 коп. до Державного бюджету України у м. Києві на р/р 31110106700007, МФО 820019, ОКПО38004897, 21081100.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства, та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян