ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
____________
УХВАЛА
29 січня 2014 р. Справа № 821/196/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову у справі за позовною заявою ліквідатора обласного комунального медико-фармацептичного підприємства "Херсоноблфармація" Пояркова Володимира Олександровича до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи - обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради про скасування рішень,
встановив:
Ліквідатор обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація" Поярков Володимир Олександрович (далі - позивач, ОКМФП "Херсоноблфармація") звернувся до суду із адміністративним позовом до Херсонської обласної ради (далі - відповідач), за участю третьої особи - обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради (далі - третя особа), в якому просить скасувати рішення Херсонської обласної ради від 13.11.2013 р. № 901 "Про надання права оперативного управління та передачу у державну власність нерухомого майна спільної власності територіальних громад області " та від 13.11.2013 р. № 909 "Про відчуження об'єкта спільної власності територіальних громад області - приміщення аптеки № 65 за адресою: м. Херсон, вулиця Комкова, будинок 75".
До позовної заяви позивачем додано клопотання про забезпечення позову шляхом заборони відповідачу вчиняти будь-які дії щодо розпорядження нерухомим та індивідуально визначеним майном, перелік якого встановлено рішенням Херсонської обласної ради від 13.11.2013 р. № 901.
Необхідність вжиття заходів забезпечення позову ліквідатор підприємства обгрунтовував тим, що рішенням господарського суду Херсонської області від 22.08.2013 р. ОКМФП "Херсоноблфармація" визнане банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Рішенням від 13.11.2013 р. № 901 відповідач надав право оперативного управління та передав у державну власність нерухоме майно, яке фактично належить на праві повного господарського відання ОКМФП "Херсоноблфармація". Як стверджує позивач, підставою для вжиття заходів забезпечення позову є очевидність ознак протиправності спірних рішень, оскільки відповідач не має права відчужувати майно, яке належить ОКМФП "Херсоноблфармація" у спосіб прийняття незаконних рішень.
Херсонською обласною радою надіслано заперечення проти вжиття заходів забезпечення позову, зі змісту якого слідує, що нерухоме майно, яке спірними рішеннями передається у власність держави, є спільною власністю територіальних громад області, право на яке зареєстроване у встановлено законодавством порядку. Також відповідач зазначає, що у процесі реорганізації комунальних аптек області об'єкти, які зазначені у рішенні обласної ради від 13.11.2013 р. № 901, до статутного фонду ОКМФП "Херсоноблфармація" не передавались.
Представниками сторін та третьої особи до суду надіслано заяви про розгляд клопотання про забезпечення позову за їх відсутності.
Зважаючи на приписи ч. 4 ст. 122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дане клопотання в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Херсонської обласної ради від 13.11.2013 р. № 901 комунальній установі з капітального будівництва та експлуатації Херсонської обласної ради надано право оперативного управління нерухомим майном таких об'єктів:
- аптеки № 1 загальною площею 152,4 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Суворова, буд. 57 ;
- аптеки № 65 загальною площею 348,3 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Комкова, буд. 75;
- майна аптечного кіоску загальною площею 52,9 кв.м., що розташований за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, смт. Комишани, вул. Нижня, буд. 77;
- аптеки № 114 загальною площею 198,7 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. І. Кулика, буд. 135;
- аптеки загальною площею 107,9 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., смт. Наддніпрянське, вулиця без назви, буд. 7;
- аптеки № 130 загальною площею 116,0 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Айвазовського, буд. 5-а;
- аптеки № 139 загальною площею 539,6 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Миру, буд. 43;
- аптеки № 125 загальною площею 463,6 кв.м., що розташована за адресою: Херсонська обл., м. Херсон, вул. Залаегерсег, буд. 5.
Пунктом 3 вказаного рішення передбачено керівникам обласного комунального підприємства "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради та комунальної установи з капітального будівництва та експлуатації Херсонської обласної ради здійснити заходи щодо прийняття-передачі вказаного майна.
Рішенням ХVIII сесії шостого скликання Херсонської обласної ради від 04.10.2012 р. № 579 "Про передачу права господарського відання" припинено право господарського відання нерухомим та індивідуально визначеним майном міжлікарняної аптеки № 125 м. Херсона, розташованим за адресою: м. Херсон, вул. Залегерсег, 5, філії обласного комунального медико-фармацевтичного підприємства "Херсоноблфармація". Відповідно до пункту 2 вказаного рішення право господарського відання нерухомим та індивідуально визначеним майном міжлікарняної аптеки № 125 м. Херсона, розташованим за адресою: м. Херсон, вул. Зала Егерсег, 5, надано обласному комунальному підприємству "Ліки Херсонщини" Херсонської обласної ради.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.11.2013 р. у справі № 821/3870/13-а скасовано рішення ХVІІІ сесії шостого скликання Херсонської обласної ради від 04.10.2012 р. № 579 "Про передачу права господарського відання". Дана постанова не набрала законної сили у зв'язку із її оскарженням у апеляційному порядку.
Отже, посилання позивача на ту обставину, що існує рішення суду, яким скасовано рішення Херсонської обласної ради від 04.10.2012 р. № 579 щодо позбавлення ОКМФП "Херсоноблфармація" права господарського відання на нерухоме майно є безпідставним.
Відповідно до статті 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії (ч. 3 ст.117 КАС України).
Як встановлено частиною першою статті 117 КАС України, підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, законодавець визначив, що заходи забезпечення позову можуть бути вжиті судом у разі існування небезпеки заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, відновлення яких у майбутньому потребує докладання значних зусиль та витрат або буде неможливим, а також у разі очевидності ознак протиправності рішення.
Беручи до уваги ті обставини, що позивачем не надано належних доказів існування права розпорядження нерухомим та індивідуально визначеним майном аптек № 1, 65, 114, 130, 139 та 125, тобто об'єктів, які визначені спірним рішенням, суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що рішення Херсонської обласної ради від 13.11.2013 р. № 901 та від 13.11.2013 р. № 909 є такими, що мають ознаки протиправності.
Отже, позивачем не наведено таких обставин, які б були підставою для вжиття судом заходів забезпечення позову, передбачених ст. 117 КАС України.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 122 КАС України, суд, -
ухвалив:
Відмовити ліквідатору обласного комунального медико-фармацептичного підприємства "Херсоноблфармація" Пояркову Володимиру Олександровичу в задоволенні клопотання про вжиття заходів забезпечення позову.
Копії ухвали направити сторонам.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.