Рішення № 36890657, 18.12.2013, Корабельний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
18.12.2013
Номер справи
488/5183/13-ц
Номер документу
36890657
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

Справа № 488/5183/13-ц

Провадження № 2/488/1917/2013 р.

РІШЕННЯ

Іменем України

18.12.2013 року м. Миколаїв

Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:

головуючої по справі судді - Селіщевої Л.І..,

при секретарі судового засідання - Жарліковій Д.О.,

за участю прокурора - Кучеренко Д.С.,

представника позивача - Тонконог Н.М.,

за участю відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заявою прокурора Корабельного району м. Миколаєва в інтересах держави в особі Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації до ОСОБА_3 про повернення безпідставно одержаних грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2013 року прокурор в інтересах держави в особі Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації звернувся до суду із вказаною позовною заявою про повернення безпідставно одержаних грошових коштів, повязаних із навчанням ОСОБА_3 в Державному навчальному закладі Вище професійне училище № 7 м. Миколаїв в розмірі - 1 656 гривень.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що прокуратурою Корабельного району м. Миколаєва було проведено перевірку додержання вказаним навчальним закладом законодавства про професійно-технічну освіту під час прийому громадян до училища та виплату їм стипендій і матеріальної допомоги.

В результаті перевірки були виявлені порушення зазначених вимог законодавства, та було встановлено, що 27.08.2010 ОСОБА_3, яка за рахунок коштів державного бюджету вже здобула у ВПУ № 7 первинну професійну підготовку за професією Оператор компютерного набору; секретар керівника (організації, підприємства, установи) та отримала освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікований робітник, повторно поступила на безоплатне навчання до училища для оволодіння іншою робітничою професією Соціальний робітник. Таким чином, при повторному вступі у 2010 році до ВПУ № 7 ОСОБА_3 умисно, з метою оволодіння іншою професією за рахунок коштів державного бюджету та отримання стипендії вказала у заяві про вступ, що у 2005 році вона закінчила Миколаївську загальноосвітню школу № 49, та надала до приймальної комісії свідоцтво про повну загальну середню освіту, приховавши тим самим факт наявності у неї первинної професійної підготовки.

За період повторного навчання (з 01.11.2010 до 30.06.2011) ОСОБА_3 отримала стипендій на загальну суму 1 600 грн., матеріальну допомогу на загальну суму 20 грн. та індексацію грошових доходів на загальну суму 36 грн., а всього на загальну суму - 1 656 гривень, на отримання яких вона не мала права. А тому безпідставно одержані відповідачем грошові кошти підлягають поверненню до обласного бюджету, головним розпорядником коштів якого є Департамент освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в заяві та просила стягнути з відповідача 1 796 гривень.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги не визнала з підстав викладених у своїх запереченнях.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши докази по справі, знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 3 Закону України Про професійно-технічну освіту професійно-технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також допрофесійну підготовку, перепідготовку, підвищення їх кваліфікації.

Первинна професійна підготовка це здобуття професійно-технічної освіти особами, які раніше не мали робітничої професії, або спеціальності іншого освітньо-кваліфікаційного рівня, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації, необхідний для продуктивної професійної діяльності.

Перепідготовка робітників це професійно-технічне навчання, спрямоване на оволодіння іншою професією робітниками, які здобули первинну професійну підготовку.

Згідно із ч. 2 ст. 50 Закону України Про професійно-технічну освіту фінансування професійної підготовки кваліфікованих робітників у державних або комунальних професійно-технічних навчальних закладах, у межах обсягів державного замовлення, здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 51 Закону України Про професійно-технічну освіту, абз. 2 п. 36 постанови Кабінету Міністрів України № 1240 від 05.08.1998, п. 7.3 наказу Міністерства освіти і науки України № 225 від 20.06.2000 передбачено, що перепідготовка робітників здійснюється за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб.

В ході проведеної прокуратурою Корабельного району м. Миколаєва перевірки Державного навчального закладу „Вище професійне училище № 7 м. Миколаїв" були виявлені порушення зазначених вимог законодавства.

А саме - було встановлено, що 27.08.2010 ОСОБА_3, яка за рахунок коштів державного бюджету вже здобула у ВПУ № 7 первинну професійну підготовку за професією Оператор компютерного набору; секретар керівника (організації, підприємства, установи) та отримала освітньо-кваліфікаційний рівень кваліфікований робітник, повторно поступила на безоплатне навчання до училища для оволодіння іншою робітничою професією Соціальний робітник, що підтверджується наказами про зарахування та відрахування відповідача з училища.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України Про професійно-технічну освіту прийом громадян до професійно-технічних навчальних закладів здійснюється в порядку, встановленому навчальним закладом на підставі типових правил прийому до професійно-технічних навчальних закладів, що затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері професійно-технічної освіти.

Пунктом 3.1 правил прийому до ВПУ № 7 на 2010-2011 навчальний рік, розроблених на підставі наказу Міністерства освіти і науки України № 441 від 06.06.2006, передбачалось, що вступники повинні подати особисто заяву про вступ до професійно-технічного навчального закладу із зазначенням обраної професії (спеціальності) та спеціалізації, форми навчання, місця проживання та необхідності працевлаштування після закінчення навчання, до якої додати документ про освіту (оригінал або його завірену копію).

Таким чином, при повторному вступі у 2010 році до ВПУ № 7 ОСОБА_3 умисно, з метою оволодіння іншою професією за рахунок коштів державного бюджету та отримання стипендії вказала у заяві про вступ, що вона у 2005 році закінчила Миколаївську загальноосвітню школу № 49, та надала до приймальної комісії свідоцтво про повну загальну середню освіту, приховавши тим самим факт наявності у неї первинної професійної підготовки.

На підставі поданої заяви та рішення приймальної комісії ВПУ № 7 (протокол № 1 від 20.08.2010) ОСОБА_3 зарахована до складу учнів, прийнятих на навчання за державним замовленням. За період повторного навчання (з 01.11.2010 до 30.06.2011) ОСОБА_3 отримала стипендій на загальну суму 1 600 грн., матеріальну допомогу на загальну суму 20 грн. та індексацію грошових доходів на загальну суму 36 грн., що підтверджується довідкою ВПУ № 7.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України Про професійно-технічну освіту учень, слухач професійно-технічного навчального закладу, крім прав, передбачених Законом України Про освіту, має право на матеріальне забезпечення в період навчання на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Порядок призначення та виплати стипендій регламентовано постановою Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004.

Згідно з п. 4 зазначеної постанови стипендії призначаються учням денної форми навчання за результатами навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах та виявленою при цьому успішністю.

Пунктом 7 указаної постанови передбачено, що з метою підвищення життєвого рівня та заохочення за успіхи у навчанні, участь у громадській, спортивній і науковій діяльності навчальний заклад 10 % коштів, передбачених для виплати стипендій, використовує для надання учням, студентам, курсантам, клінічним ординаторам і аспірантам, які навчаються за державним замовленням, матеріальної допомоги та заохочення.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України Про професійно-технічну освіту учнем професійно-технічного навчального закладу є випускник основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахований до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами професійно-технічної освіти.

Слухач професійно-технічного навчального закладу це особа, зарахована до цього закладу на навчання за програмами курсової підготовки, перепідготовки чи підвищення кваліфікації.

Аналіз зазначених положень законодавства свідчить, що стипендія та матеріальна допомога виплачуються на умовах і в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, лише учням, тобто випускникам основної або старшої загальноосвітньої школи, зарахованим до професійно-технічного навчального закладу на навчання за програмами первинної професійної підготовки.

Водночас, призначення та виплата ОСОБА_3, яка в училищі вже здобула первинну професійну підготовку та в розумінні ст. 36 Закону України Про професійно-технічну освіту мала статус слухача училища, стипендій, матеріальної допомоги та проведення індексації її грошових доходів здійснено за відсутності підстав, передбачених п. 4, 7 постанови Кабінету Міністрів України № 882 від 12.07.2004, внаслідок чого остання неправомірно одержала грошові кошти у сумі 1 656 грн.

Згідно із ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобовязана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до п.п. д п. 2 ч. 1 ст. 90 Бюджетного кодексу України до видатків, які здійснюються з бюджету Автономної Республіки Крим і обласних бюджетів, належать видатки на заклади професійно-технічної освіти державної та комунальної форми власності, що враховані при визначенні міжбюджетних трансфертів державного бюджету на відповідний рік.

Таким чином, безпідставно одержані ОСОБА_3 грошові кошти у сумі 1 656 грн. підлягають поверненню до обласного бюджету, головним розпорядником коштів якого є Департамент освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 229,40 гривень в звязку з тим, що позивач був звільнений від його сплати при зверненні до суду із даним позовом.

Керуючись ст.ст.10,11,88,197,208,210,212-213,214-215,218 ЦПК, ст.1212 ЦК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), на користь Департаменту освіти, науки та молоді Миколаївської обласної державної адміністрації (рр № 31415544700001 ГУ ДКСУ у Миколаївській області, МФО 826013, ЄДРПОУ 37992030, КБКД 24060300 „Інші надходження " - обласний бюджет Миколаївської області) безпідставно одержані грошові кошти в сумі - 1 656 гривень.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судовий збір в розмірі 229,40 гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з моменту його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Л.І. Селіщева