П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2014 р. № 820/12142/13-а
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.,
при секретарі судового засідання Тверитнікові О.О.,
за участі:
представника позивача Гужви М.В.
представника відповідача Соколая В.А., Усової С.П., Вовченка А.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес" до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Експрес" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, в якому просить суд скасувати рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 254-к від 12.11.2013 року "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у справі № 2/02-185-13.
В обґрунтування позову товариство зазначило, що 12.11.2013 року адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 254-к по справі №2/02-185-13 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу. Позивач вважає, що рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України є незаконним, безпідставним та необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судове засідання прибув, позов підтримав та просив суд задовольнити позов.
Відповідач, Харківське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про порушення законодавства України про захист економічної конкуренції та накладення штрафу № 254-к від 12.11.2013 року по справі №2/02-185-13 прийнятне на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Представники відповідача в судове засідання прибули, проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.08.2013 року адміністративна колегія Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розпорядженням № 212-к розпочала розгляд по справі № 2/02-185-13 за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 1 частини 2 статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у діях Товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес" (ідентифікаційний код 24659732), що полягають у зловживанні монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст.м. «Держпром») (а.с. 60-62).
12.11.2013 року адміністративною колегією Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийнято рішення № 254-к по справі № 2/02-185-13 про порушення законодавства України про захист економічної конкуренції та накладення штрафу, яким:
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Експрес" (ідентифікаційний код 24659732) за результатами 2012 року та станом на листопад 2013 року займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром") з часткою 100 відсотків;
- визнано, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Експрес" (ідентифікаційний код 24659732), встановивши економічно необґрунтований тариф на послуги з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром") за рахунок застосування завищених статей витрат та зменшеного обсягу перевезення пасажирів, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене пунктом 1 частини другої статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, шляхом встановлення таких цін реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром").
За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції на Товариство з обмеженою відповідальністю "Експрес" (ідентифікаційний код 24659732), був накладений штраф у розмірі 68000,00 грн. та зобов'язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Експрес" (ідентифікаційний код 24659732), у 30-денний термін з дня отримання надати на погодження до Департаменту транспорту Харківської міської ради економічно обґрунтований тариф на послугу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром").
Згідно положень статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" №2210-ІІ від 11.01.2001 року, економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.
Монополізація - досягнення суб'єктом господарювання монопольного (домінуючого) становища на ринку товару, підтримання або посилення цього становища.
Товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери).
Ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит і пропозиція.
Із зазначеними положеннями статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" кореспондують норми пункту 1.3 Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. № 49-р (надалі - Методика).
Судом встановлено, що ТОВ "Експрес" обслуговує 14 міських автобусних маршрутів загального користування на підставі договору про перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування м. Харкова від 15.12.2011р. №14-2011, укладеного з Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради (а.с. 41-44).
Перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром") ТОВ "Експрес" здійснює на підставі Паспорту міського автобусного маршруту регулярних перевезень № 270Е "Проспект Слави (Залютино) - ст. м. "Держпром", погодженого Державтоінспекцією 12.08.2011 року та затвердженого Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради 15.08.2011 року (а.с. 53-59).
На маршруті № 270Е (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром") ТОВ "Експрес" є єдиним перевізником, що має право здійснювати перевезення пасажирів за вказаним маршрутом.
Таким чином, у розумінні статті 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" ТОВ "Експрес" є суб'єктом господарювання, товаром є послуги з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром"), а товарним ринком - надання послуг з перевезення пасажирів автобусами, які працюють на міському маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром").
Згідно із пунктом 1.3 Методики, товарні межі ринку - товар (товарна група), сукупність схожих, однорідних предметів господарського обороту, в межах якої споживач за звичайних умов може перейти від споживання певного виду предметів господарського обороту до споживання іншого.
Територіальні (географічні) межі ринку - територія зі сферою взаємовідносин купівлі-продажу товару (групи товарів), в межах якої за звичайних умов споживач може легко задовольнити свій попит на певний товар і яка може бути, як правило, територією держави, області, району, міста тощо або їхніми частинами.
Часові межі ринку - час стабільності ринку, тобто період, протягом якого структура ринку, співвідношення попиту та пропозиції на ньому істотно не змінюються.
Таким чином, товарними межами ринку є послуги з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром"), який обслуговує ТОВ "Експрес" за результатами конкурсу.
Теторіальними (географічними) межами ринку є територія проходження автобусного маршруту загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром"), який обслуговує ТОВ "Експрес" за результатами конкурсу та відповідно до паспорту цього маршруту.
Часовими межами ринку визначено 2012 рік, тобто проміжок часу, протягом якого залишалась незмінною структура ринків, співвідношення попиту та пропозиції на них.
Відповідно до п. 5.1 Методики, товарні межі ринку визначаються шляхом формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого.
Отже, акти законодавства не містять вичерпного й установленого переліку товарних меж ринку, в тому числі закріплення територіальних меж ринку в межах адміністративно-територіальної одиниці. Межі ринку органами Антимонопольного комітету України визначаються в кожному випадку окремо із врахуванням сфери обороту товару, в даному випадку в межах території проходження Маршруту, який обслуговує Позивач за результатами конкурсу та відповідно до паспорту маршруту .
Згідно зі статтею 43 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. При цьому, об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).
Отже, законодавством про автомобільний транспорт передбачено закріплення конкретного автобусного маршруту загального користування за перевізником, який став переможцем конкурсу (у разі визначення маршруту об'єктом конкурсу).
За результатами конкурсу, який відбувся 14.12.2011 та на підставі договору від 15.12.2011 №14-2011, укладеного з Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради ТОВ "Експрес" надані виключні права на обслуговування маршруту № 270Е терміном на 5 років.
Бар'єрами вступу на ринок послуг з перевезення пасажирів на конкретному автобусному маршруті загального користування є адміністративні обмеження, які полягають у визначенні на конкурсних умовах перевізника, що обслуговуватиме певний автобусний маршрут загального користування. Фактично, конкуренція можлива лише на етапі проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування.
Виходячи з викладеного, пасажир не має можливості вибору перевізника на конкретному маршруті, у зв'язку з тим, що на кожному автобусному маршруті працює один перевізник, який є переможцем конкурсу.
Відтак для споживачів, які мають намір отримати послуги з перевезення з/до кінцевих зупинок на певному автобусному маршруті, транспортними засобами, що діють на інших маршрутах, які мають деякі ділянки маршрутів, що частково збігаються з відповідним автобусним маршрутом, існують бар'єри у вигляді додаткових витрат часу (пересадка з одного виду транспорту на інший) та коштів (плата за проїзд на кожному виду транспорту, що в цілому збільшує плату).
Враховуючи зазначене, Харківське обласне територіального відділення Антимонопольного комітету України встановило товарні та територіальні межі ринків у відповідності до вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Щодо доводів позивача щодо відсутності монопольного (домінуючого) становища на ринку надання послуг з перевезення з посиланням на те, що за подібними маршрутами перевезення здійснюється також іншими перевізниками, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
Відповідно до пункту 1.3 Методики, монопольне (домінуюче) становище суб'єкта господарювання - становище суб'єкта господарювання на ринку, яке дозволяє йому самостійно або разом з іншими суб'єктами господарювання визначати умови обороту товарів на ринку завдяки тому, що суб'єкт господарювання: не має на ринку товару жодного конкурента або не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин; є одним із двох чи більше суб'єктів господарювання, що діють на ринку товару, якщо між ними немає конкуренції або є незначна конкуренція, і при цьому вони (разом узяті), не мають на ринку товару жодного конкурента або не зазнають значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин. Зокрема, якщо суб'єкт господарювання є одним із таких суб'єктів господарювання, і при цьому зазначеним суб'єктам господарювання у складі не більше трьох належать найбільші частки на ринку, які у сукупності перевищують 50 відсотків; п'яти - 70 відсотків.
Позивачем не надано доказів, що інші перевізники здійснюють перевезення пасажирів за тим же маршрутом та у той самий час, що і позивач, а також доказів, що інші перевізники здійснюють перевезення пасажирів саме автобусами, які працюють у звичайному режимі руху на міському маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром").
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З огляду на вищевикладене та беручи до уваги, що позивач у 2012 році та станом на листопад 2013 року не зазнавав конкуренції на ринку послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром"), суд приходить до висновку, що ТОВ "Експрес" займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування № 270Е міста Харкова (початковий пункт на маршруті - Проспект Слави (Залютино), кінцевий пункт - ст. м. "Держпром").
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 13 цього Закону зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Частиною 3 статті 13 цього Закону передбачено, що зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Таким чином, суб'єкт господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару та, яким допущені зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що виразилися в діях чи бездіяльності та призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, несе відповідальність згідно з законом.
Щодо твердження позивача про непослідовність визначеної відповідачем кваліфікації тарифу, який застосовується при здійсненні перевезень пасажирів, суд зазначає.
Відповідно до статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг.
Згідно пункту 1.3 Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 17.11.2009 № 1175 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.11.2009 за № 1146/17162 (надалі - Методика розрахунку тарифів), регульований тариф - це тариф на Послуги, який відповідно до законодавства встановлюється (затверджується або погоджується) органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2.1 розділу 2 Договору №14-2011 від 15.11.2011 року Замовник (виконавчий орган - Департамент транспорту і зв'язку Харківської міської ради) узгоджує тариф на міському маршруті.
Отже, ТОВ "Експрес" погоджувало тариф на перевезення пасажирів по Маршруту з виконавчим органом - Департаментом транспорту і зв'язку Харківської міської ради.
Таким чином, тариф є регульованими та виконання Методики розрахунку тарифів для позивача є обов'язковим, а тому твердження позивача про те, що тариф є вільним (не регульованим) є хибним.
Судом встановлено, що з 2 липня 2013 року ТОВ "Експрес" підвищило вартість проїзду маршруті загального користування № 270Е міста Харкова, що працює у експресному режимі з 3,25 до 3,50 гривень.
Вартість проїзду у автобусному маршруті № 270Е міста Харкова "Проспект Слави (Залютино) - ст. м. "Держпром" встановлена ТОВ "Експрес" з 02.07.2013 року після погодження Департаментом транспорту Харківської міської ради на підставі економічного обґрунтування встановлення (змін) вартості проїзду на міському автобусному маршруті, затвердженого директором Товариства.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем допущено порушення, передбачені пунктом 1 частини 2 статті 13 та пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Відповідно до положень статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Враховуючи вище зазначене суд вважає, що оскаржуване рішення адміністративної колегії Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 254-к від 12.11.2013 року "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" у справі № 2/02-185-13 прийнято на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що передбачені законодавством України та з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Експрес" до Харківського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 28.01.2014 року.