Постанова № 3688808, 15.04.2009, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2009
Номер справи
2а-1562/09/2170
Номер документу
3688808
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

u

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 15 квітня 2009 р.

Справа № 2-а-1562/09/2170 Кат. 6.11  

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якова В.В.,

при секретарі: Вуйцик О.Г.,

за участю представника позивача -ОСОБА_1

відповідача:ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

 Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до ПП "Дитячий спортивно - оздоровчий центр "Олімпієць"

про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в загальному розмірі 3273 грн. 20 коп.,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом про стягнення з приватного підприємства Дитячий спортивно-оздоровчий центр Олімпієць(відповідач) 2596 грн. 16 коп. штрафних санкцій та 677 грн. 04 коп. пені. У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просить суд позов задовольнити. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачені штрафні санкції у розмірі та порядку, передбаченому статтею 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за невиконання у 2007 році нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, передбаченого ст. 19 цього Закону. Виходячи з чисельності штатних працівників, відповідач мав створити одне робоче місце для інваліда, але свого обовязку не виконав.

Представник відповідача проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволені з підстав того, що на підприємстві було створено робоче місце для інваліда, але інваліди на підприємство не звертались та не направлялись до відповідача органами працевлаштування, що підтверджується листами Генічеського райцентру зайнятості № 79 від 18.03.07, № 63 від 04.03.06, інформація про вакантні робочі місця була розміщена підприємством в газеті Из рук в руки. Відповідач постійно інформує Генічеський райцентр зайнятості про вакантні місця для інвалідів, оскільки дитячий спортивно-оздоровчий центр знаходиться саме в Генічеському районі с. Стрілкове. Відповідач посилається на те, що без наявності конкретного інваліда та без виконання взаємних обовязків роботодавця та органу працевлаштування щодо направлення інваліда на роботу, відсутність факту працевлаштування інваліда не є правопорушенням, оскільки відсутній субєкт працевлаштування, немає складу правопорушення. Керівника приватного підприємства було притягнуто до адміністративної відповідальності за ненадання позивачу звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік, тому застосування санкцій за не створення одного робочого місця для інваліда є подвійною відповідальністю, що протирічить ст. 61 Конституції.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими за наступних підстав.

 Згідно зі статтею 8 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів . Пунктом 11 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 N 1767, передбачено, що у разі несплати підприємствами, установами організаціями, які не забезпечують нормативу робочих місць, штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду соціального захисту інвалідів вживають заходів щодо їх стягнення в судовому порядку.

Частиною 2 статті 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності. Згідно частини 6 статті 20 Закону фінансування заходів щодо соціальної, трудової, фізкультурно-спортивної та професійної реабілітації інвалідів, надання позик на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, забезпечення інвалідів технічними реабілітаційними засобами, оплата навчання та перекваліфікація здійснюється Фондом України соціального захисту інвалідів. Згідно з частиною першою статті 19 Закону для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств (об'єднань), установ і організацій (незалежно від форм власності і господарювання), де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною 1 статті 19 вказаного Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, незайняте інвалідом. Штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Згідно із ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів. Підприємства, установи і організації, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством. Відповідно до ст. 18, 181 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів. Рішення про визнання інваліда безробітним і взяття його на облік для працевлаштування приймається центром зайнятості за місцем проживання інваліда на підставі поданих ним рекомендації МСЕК та інших передбачених законодавством документів. Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань. Отже, законодавство України обов'язок з працевлаштування інвалідів покладає на орган державної влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів, але цьому мають передувати певні дії підприємств, установ і організацій зі створення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування інвалідів. Згідно пунктом 1.2 затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 6 липня 1998 р. N 244 Інструкції щодо заповнення державної статистичної звітності за формами N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках" і N 4-ПН "Звіт про вивільнення працівників" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності і господарювання та відомчої підпорядкованості, щомісячно в повному обсязі подають державній службі зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою N 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках".

З матеріалів справи вбачається, що відповідач не подавав у 2007 році до Херсонського міського центу зайнятості або Генічеського районного центру зайнятості звітів про наявність вакансії для працевлаштування інваліда. Подання відповідного звіту до центру зайнятості було б належним підтвердженням наявності на підприємстві створеного та введеного в дію місця для працевлаштування інваліда. Копія листа відповідача від 12.02.07 до Генічеського районного центру зайнятості з проханням направити на сезонну роботу інваліда 3-ї групи, відповідь райцентру зайнятості про те, що на обліку у центрі зайнятості інвалідів з с. Стрілкове не перебуває не є доказом виконання відповідачем своїх обовязків щодо офіційного та постійного повідомлення органу зайнятості про наявність робочого місця для інваліда в 2007 році. Також суд не приймає до уваги друкування відповідачем повідомлення в газеті, оскільки зміст такої обяви суду не повідомлено. Процедуру подання інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів центру зайнятості визначено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування. Цим Порядком передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом, а також звітують Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування).

Оскільки відповідач інвалідів у своєму штаті не мав, службі зайнятості та позивачу в 2007 році не повідомляв про вакантні робочі місця для інвалідів в установленій законодавством формі, то суд стягує з відповідача штрафні санкції згідно зі статтею 20 Закону N 875-XII в сумі 2596 грн. 16 коп. ( половина середньорічної заробітної плати штатного працівника у 2007 році). Відповідно до частини другої статті 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк, в даному випадку розмір пені складає не 677 грн. 04 коп. за період 17.04.07 -26.01.09, а 297 грн. за період 17.04.08 -26.01.09.

Доводи відповідача про притягнення до подвійної відповідальності за одне й те ж порушення суд вважає необґрунтованим, оскільки притягнення керівника приватного підприємства до адміністративної відповідальності за ненадання позивачу звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2007 рік, не є тотожним відповідальності підприємства за не створення робочого місця для інваліда.

Судові витрати за цим позовом не стягуються. В судовому засіданні оголошено вступна та резолютивну частини постанови та повідомлено про день і час виготовлення повного тексту постанови.

Керуючись ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив :

 Позов задовольнити частково. Стягнути з приватного підприємства Дитячий спортивно-оздоровчий центр Олімпієць(м. Херсон, пр. 200 років Херсона, 37, кВ. 7) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (м. Херсон, пров. 40 років Жовтня, 5а, одержувач коштів УДК у м. Херсоні код 24104230 банк ГУДКУ по Херсонській області МФО 852010 р\рах. 31219230700002 код платежу 50070000,01) 2596 грн. 16 коп. адміністративно-госпдарських санкцій та 297 грн грн. коп. пені .

В решті позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Хом'якова В.В.