Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2014 року справа №812/5877/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді - доповідача Ястребової Л.В., суддів: Ляшенка Д.В., Чумака С.Ю.,
секретар Полторацька С.С.,
за участі:
представника позивача Романюк-Медейроз Т.М.,
представника відповідача Сорока Є.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2013 р. у справі № 812/5877/13-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, третя особа: Свердловська міська виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення № 24/538-04-02 від 12 червня 2013 року, -
В С Т А Н О В И В:
Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» звернулось до суду з позовом до відповідача, третя особа: Свердловська міська виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому позивач просив скасувати рішення № 24/538-04-02 від 12 червня 2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині стягнення з ВП «Шахта «ім. Я.М. Свердлова» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» суми неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 7974, 77 грн. та фінансової штрафної санкції - 3987,17 грн. - штраф 50 % від неправомірно витрачених страхових коштів.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Під час апеляційного розгляду представник позивача підтримала доводи апеляційної скарги, представник відповідача проти доводів апеляційної скарги заперечував.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що постанова суду підлягає скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в витратами зумовленим на поховання» загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в витратами зумовленим на поховання» допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з таких страхових випадків:
1) тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві;
2) необхідності догляду за хворою дитиною;
3) необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
4) догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
5) карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
6) тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
7) протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства;
8) санаторно-курортного лікування.
Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в витратами зумовленим на поховання» допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, виплачується Фондом застрахованим інвалідам, які працюють на підприємствах та в організаціях товариств УТОГ і УТОС, починаючи з першого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Застрахованим особам, які працюють на сезонних і тимчасових роботах, допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, надається не більш як за 75 календарних днів протягом календарного року. У разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, під час перебування у щорічній (основній чи додатковій) відпустці допомога надається у порядку та розмірах, установлених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в витратами зумовленим на поховання» допомога по тимчасовій непрацездатності не надається:
1) у разі одержання застрахованою особою травм або її захворювання при вчиненні нею злочину;
2) у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
3) за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
4) за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
5) у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
6) за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
Колегією суддів встановлено, що у період з 20 травня 2013 року по 24 травня 2013 року Свердловською виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» з питань використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальником на надання матеріальної допомоги та соціальних послуг застрахованим особам за період з 01 липня 2012 року по 01 квітня 2013 року (а. с. 26-34).
За результатами перевірки було складено акт № 82 від 24 травня 2013 року, яким встановлено, зокрема, випадок переводу виробничих травм в травми в побуті, а саме працівнику ОСОБА_4
12 червня 2013 року Свердловською міською виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі акта перевірки № 82 від 24 травня 2013 року було прийнято рішення № 24/538-04-02 про повернення Відокремленим підрозділом «Шахта ім. Я. М. Свердлова» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК «Свердловантрацит» коштів Фонду неправомірно витрачених коштів у сумі 13 005, 15 грн. та застосування фінансових санкцій у розмірі 6502, 58 грн. за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності (а. с. 21-22).
Із матеріалів справи вбачається, що згідно акту форми НТ № 93 про нещасний випадок невиробничого характеру від 12 вересня 2013 року (а. с. 43-44) ОСОБА_4 травмував ліву руку, отримавши травму під час ремонтування скутера сусіда.
11 вересня 2013 року заступником начальника дільниці, був складений акт розслідування нещасного випадку невиробничого характеру, який стався з працівником ОСОБА_4 09 вересня 2013 року (а. с. 46).
З листків непрацездатності № 947696, 547454, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що причиною непрацездатності ОСОБА_4 було отримання невиробничої травми (а. с. 52-55).
Відповідно до відповіді Свердловської центральної міської лікарні № 1 від 27 травня 2013 року за № 354, ОСОБА_4, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, звернувся до травмпункту 09 вересня 2012 року о 23 год. 15 хв., травма була отримана 09 вересня 2012 року о 22 год. 00 хв. (а. с. 56).
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 №2240 (надалі - Закон №2240) визначені основні правові засади, економічний механізм та організаційна структура загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. Дія цього Закону поширюється на осіб, що працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання, у фізичних осіб, та осіб, що забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.
Пунктом 3 частини 1 статті 28 цього Закону страховику надане право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.35 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Згідно до ч.2 ст.35 Закону №2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону №2240 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Тобто, наявність вказаного листа непрацездатності є єдиною умовою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Доводи відповідача, що на час отримання травми ОСОБА_4 знаходився у шахті, що зафіксовано у табелі робочого часу, наявність виправлень та розбіжностей у часі отримання травми в поясненнях ОСОБА_4, свідка та в акті розслідування, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки факт отримання виробничої травми підтверджується Актом про нещасний випадок на виробництві форми Н-1.
Висновки відповідача ґрунтується на припущеннях, при цьому відповідач обрав не той спосіб захисту. Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ ніким не оскаржувався та скасований. Отримання травми невиробничого характеру підтверджуються листками непрацездатності та поясненнями самого ОСОБА_4
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів робить висновок, що позивач при пред'явленні листа непрацездатності для оплати в Фонд соціального страхування з тимчасової втирати працездатності діяв правомірно та на підставі діючого законодавства.
Також, колегія суддів зазначає, що встановлене порушення порядку витрачання страхових коштів, що призвело до перевитрат коштів Фонду, відбулось не з вини позивача і, як наслідок, відповідач неправомірно застосував до нього штрафні санкції у розмірі 50% неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг.
Таким чином, у відповідача не було законних обґрунтованих підстав для винесення оскаржуваного рішення про нарахування штрафних санкцій позивачу.
Суд першої інстанції вірно встановив обставини справи та дійшов висновку про отримання ОСОБА_4 травми невиробничого характеру, проте помилково відмовив у задоволенні позовних вимог
За змістом частини 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд вірно застосував норми матеріального права, проте дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позову, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Повний текст постанови складений 29 січня 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 195-198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" - задовольнити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2013 р. у справі № 812/5877/13-а - скасувати.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДТЕК Свердловантрацит" - задовольнити.
Скасувати рішення № 24/538-04-02 від 12 червня 2013 року Свердловської міської виконавчої дирекції Луганської області відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності в частині стягнення з ВП «Шахта «ім. Я.М. Свердлова» Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит» суми неправомірно витрачених страхових коштів у розмірі 7974, 77 грн. та фінансової штрафної санкції - 3987,17 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Колегія суддів: Л.В.Ястребова
Д.В.Ляшенко
С.Ю.Чумак