Постанова № 36885913, 29.01.2014, Донецький апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.01.2014
Номер справи
913/2808/13
Номер документу
36885913
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

донецький апеляційний господарський суд

Постанова

Іменем України

28.01.2014 справа №913/2808/13

Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: суддів:Ушенко Л.В. Дучал Н.М., Склярук О.І.при секретарі судового засідання:Федоріщевій І.О.за участю представників сторін: прокурор - Кучер А.Ю., посвідчення №004334 від 19.09.2012р.; від позивача - не з'явився; від відповідача (скаржника) - не з'явився; розглянувши апеляційну скаргуПриватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськ на рішення господарського судуЛуганської області від21.11.2013р.(повний текст підписано 26.11.2013р.)у справі№913/2808/13 (суддя Семендяєва І.В.)за позовомПрокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської радидо Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськпро внесення змін до договору оренди землі від 01.08.2005, державна реєстрація від 20.09.2005 №040540200409

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Жовтневого району м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськ про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 01.08.2005р., укладеного між Луганською міською радою та ЗАТ «Лугцентрокуз» та посвідченого приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області 16.08.2005р. за № 2585, шляхом викладення його в новій редакції. Датою внесення змін прокурор просив вважати дату набрання чинності рішення суду.

Рішенням господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у справі №913/2808/13 задоволено позовні вимоги прокурора в повному обсязі. Внесено зміни до п. 9 договору оренди землі від 01.08.2005р., укладеного між Луганською міською радою та ЗАТ «Лугцентрокуз» та посвідченого приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області 16.08.2005р. за № 2585, державна реєстрація від 20.09.2005р. за №040540200409, шляхом викладення його в наступній редакції: «Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 3». Датою внесення змін є дата набрання чинності вказаного рішення суду.

Рішення суду мотивовано доведеністю прокурором та позивачем наявності підстав для внесення змін до договору оренди землі в зв'язку із зміною коефіцієнту нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.

Не погодившись з прийнятим рішенням, Приватне акціонерне товариство «Лугцентрокуз», м. Луганськ звернулося до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. та прийняти нове рішення у даній справі про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення. На думку скаржника, місцевий господарський суд повинен був зупинити провадження у даній справі до розгляду Жовтневим районним судом м.Луганська справи №2а/435/330/13 за адміністративним позовом ПАТ «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» до Луганської міської ради та Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій, скасування рішення Луганської міської ради №35/36 від 27.06.2013р. «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 роки, та завершений звітний період 2012 року» та рішення Луганської міської ради №36/29 від 28.08.2013р. «Про деякі питання щодо внесення змін у договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в частині збільшення розміру орендної плати, з урахуванням рішення Луганської міської ради від 27.05.2011р. №9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську», в яких розмір річної орендної плати складає менше трикратного розміру земельного податку», скасування довідки Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розрахунку розміру орендної плати на 2013 рік. Скаржник також зазначає про відсутність законних підстав для внесення змін до договору оренди земельної ділянки саме за рішенням суду, оскільки договір може бути змінено або розірвано лише при наявності підстав, визначених ст. 651 ЦК України. Крім того, на думку скаржника, діючим законодавством не встановлено обов'язку сторін змінювати умови договору оренди землі щодо розмірів орендної плати у разі зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом.

Розпорядженням в.о. голови Донецького апеляційного господарського суду від 16.12.2013р. для розгляду апеляційної скарги сформовано колегію суддів у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Богатир К.В., суддя Склярук О.І.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 16.12.2013р. порушено апеляційне провадження у справі №913/2808/13, розгляд апеляційної скарги призначено на 28.01.2014р.

Через канцелярію суду від позивача - Луганської міської ради надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскільки вважає викладені в ній доводи необґрунтованими, а рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у даній справі - без змін, оскільки вважає його законним та обґрунтованим.

Розпорядженням в.о. голови суду від 28.01.2014р., в зв'язку з відпусткою члена колегії судді Богатиря К.В., змінено склад колегії суддів та сформовано її у складі: головуючий - суддя Ушенко Л.В., члени колегії: суддя Дучал Н.М., суддя Склярук О.І.

В судовому засіданні 28.01.2014р. прокурор заперечив проти апеляційної скарги, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у даній справі залишити без змін, оскільки вважає його законним та обґрунтованим.

Представники позивача та відповідача (скаржника) в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.

Ухвалою Донецького апеляційного господарського суду від 16.12.2013р. явка представників позивача та відповідача (скаржника) не була визнана обов'язковою.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представників позивача та відповідача (скаржника) за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ст. 101 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішень місцевого господарського суду в повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши скаржника та прокурора, судова колегія встановила наступне.

01.08.2005р. між Луганською міською радою (далі - орендодавець) та ЗАТ «Лугцентрокуз», правонаступником якого є ПрАТ «Лугцентрокуз» (далі - орендар), був укладений договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу Луганської області 16.08.2005р. за № 2585, державна реєстрація від 20.09.2005р. за №040540200409.

Відповідно до п.п. 1, 2 договору, орендодавець, на підставі рішення Луганської міської ради №32/248 від 19.04.2005р., надав в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1351га під будівництво та розміщення будівлі прохідної, гідротехнічної споруди та благоустрій прилеглої території, яка знаходиться за адресою: м.Луганськ, вул. Фрунзе (біля будинку №111-а).

На земельній ділянці розташована огорожа, яка перебуває на балансі орендаря, наявні зелені насадження. На земельній ділянці присутні інженерні комунікації: лінія газопроводу, лінія каналізації, лінія високої напруги (п. 3 договору).

Пунктом 4 договору встановлено, що земельна ділянка була передана в оренду разом з розташованим на ній колектором.

Згідно із п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 171260,87грн.

Договір укладено строком до 19.04.2054р.

Відповідно до п. 9 договору, розмір річної орендної плати дорівнює розміру земельного податку (річного) збільшеного на коефіцієнт 2,5. Річна орендна плата сплачується на підставі довідки, яка видається Управлінням Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин.

Згідно із п. 13 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі, зокрема, зміни розмірів податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі у наслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.

Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови (п.16 договору).

Пунктом 32 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

16.08.2005р. між сторонами був укладений договір про внесення змін та доповнень до договору оренди землі від 01.08.2005р., яким, зокрема, були внесені зміни до п. 9 договору та викладено його у наступній редакції: « 9. Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до даного договору та є його невід'ємною частино.

9.1. На момент укладання договору розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складає 4281,53грн.».

27.05.2011р. Луганською міською радою було прийнято рішення №9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську», яким затверджений порядок встановлення розміру орендної плати за землю при передачі земельних ділянко в оренду та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати в залежності від видів діяльності, які здійснюються на земельній ділянці.

Пунктом 1 зазначеного рішення міської ради визначено, що прийняття Луганською міською радою рішень про передачу фізичним та юридичним особам в оренду земельних ділянок та при внесенні змін до вказаних рішень та до договорів оренди землі щодо зміни розміру річної орендної плати, розмір річної орендної плати за земельну ділянку встановлюється у цих рішеннях та договорах оренди землі у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнта залежно від мети використання земельної ділянки, яка (мета) та які (договірні коефіцієнти) зазначені у додатку до цього рішення. При цьому розмір річної орендної плати за будь-яку земельну ділянку повинен бути не меншим ніж трикратний розмір земельного податку за цю земельну ділянку, який передбачений Податковим кодексом України, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

Згідно до додатку до вказаного рішення, загальний розмір договірного коефіцієнту до розміру земельного податку становить « 3».

Дане рішення було оприлюднено у Луганській міській щотижневій громадсько-політичній газеті «Жизнь Луганска» №23(1095) від 01.06.2011р. та на сайті Луганського міського голови та Луганської міської ради.

У зв'язку з необхідністю приведення договору оренди землі від 01.08.2005р. у відповідність до вимог чинного законодавства та рішення Луганської міської ради №9/12 від 27.05.2011р., Луганська міська рада звернулась до ПрАТ «Лугцентрокуз» з листом №01/03-13/7029/0/2-12 від 20.11.2012р. з пропозицією щодо внесення змін до договору в частині визначення розміру орендної плати. До договору було додано примірник проекту договору про внесення змін до договору оренди землі.

Відповідач листом №13 від 04.01.2013р. надав Луганській міській раді відповідь на вказану пропозицію, в якому зазначили про невідповідність проекту договору про внесення змін до договору оренди землі від 01.08.2005р. діючому законодавства України та про відмову від його підписання.

У зв'язку з відмовою відповідача від внесення змін до договору оренди землі, Прокурора Жовтневого району м. Луганська в інтересах Луганської міської ради звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськ про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 01.08.2005р., в судовому порядку, шляхом викладення його в новій редакції, що і є предметом спору у даній справі.

Перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та правильність їх юридичної оцінки, застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськ не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у справі №913/2808/13 підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст. 15 зазначеного Закону).

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Аналогічні положення закріплені в ч. 4 ст. 188 Господарського кодексу України, в якій визначено, що у разі недосягнення сторонами згоди щодо зміни (розірвання) договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Таким чином, нормами законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

В договорі оренди (п. 13) передбачені випадки перегляду розміру орендної плати, зокрема, у разі зміни розмірів податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі у наслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.

Стаття 21 Закону України «Про оренду землі» (в редакції, яка існувала на час виникнення спірних правовідносин) закріплювала, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно ст. 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною і є обов'язковим платежем, відповідно до Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для внесення змін до договору оренди землі від 01.08.2005р. є зміни в законодавстві щодо розміру орендної плати та встановлення рішенням Луганської міської ради №9/12 від 27.05.2011р. договірних коефіцієнтів з урахуванням функціонального використання земельних ділянок, які застосовуються для обчислення розміру орендної плати за землю.

Згідно із ч. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, в тому числі, переданих у приватну власність) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

До виключної компетенції міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин в межах міста (п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Згідно із ч. 1 ст. 59 зазначеного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти міської ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 79 зазначеного Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Луганської міської ради №9/12 від 27.05.2011р. є регуляторним актом, воно було оприлюднене в передбаченому законом порядку, воно не скасоване, не визнане недійсним, отже, дане рішення є чинним і є підставою для перегляду розміру орендної плати та внесення змін до договору оренди землі стосовно розміру орендної плати.

Зазначена правова позиція узгоджується із п. 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», в якому, зокрема, зазначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Колегія суддів зазначає, що розмір орендної плати залежить від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка в даному випадку для орендованої земельної ділянки не змінилась, та від проценту (коефіцієнту) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, який встановлюється в залежності від виду цільового використання землі.

Цільове призначення земельної ділянки, яка була передана в оренду відповідачу за спірним договором оренди землі є: під будівництво та розміщення будівлі прохідної, гідротехнічної споруди та благоустрій прилеглої території.

Відповідно до п.п. 288.5.1, 288.5.2 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно додатку до рішення Луганської міської ради №9/12 від 27.05.2011р., розмір договірного коефіцієнту до розміру земельного податку, виходячи із цільового використання земельної ділянки, наданої відповідачу, становить « 3».

З урахуванням викладеного, апеляційна інстанція погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимог прокурора та позивача щодо внесення змін до п.9 договору оренди землі від 01.08.2005р. щодо розміру договірного коефіцієнта, який використовується при розрахунку орендної плати.

Судом першої інстанції обґрунтовано не прийняті до уваги, і не прийняті апеляційною інстанцією за тих же підстав, доводи відповідача відносно того, що рішення міської ради не може стосуватися раніш укладених договорів та що чинне законодавство та договір не містить таких підстав для внесення змін до договору оренди землі, як зміни граничних розмірів орендної плати, встановлених законом.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що внесені у спірний договір оренди землі зміни не будуть мати зворотної дії в часі, оскільки почнуть діяти лише з моменту набрання рішенням суду законної сили (ст. 653 ЦК України).

Судова колегія, також, вважає обґрунтованою відмову суду першої інстанції в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі до вирішення адміністративної справи №435/10290/13-а, що розглядається Жовтневим районним судом міста Луганська, з адміністративним позовом ПАТ «Лугцентрокуз ім. С.С. Монятовського» до Луганської міської ради та Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій, скасування рішення Луганської міської ради №35/36 від 27.06.2013р. «Про деякі питання щодо розгляду акту ревізії фінансово-господарської діяльності Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів за 2010-2011 роки, та завершений звітний період 2012 року» та рішення Луганської міської ради №36/29 від 28.08.2013р. «Про деякі питання щодо внесення змін у договори, що посвідчують право користування земельними ділянками, в частині збільшення розміру орендної плати, з урахуванням рішення Луганської міської ради від 27.05.2011р. №9/12 «Про деякі питання щодо орендної плати за землю у м. Луганську», в яких розмір річної орендної плати складає менше трикратного розміру земельного податку», скасування довідки Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про розмір нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розрахунку розміру орендної плати на 2013 рік, оскільки зазначені рішення Луганської міської ради №35/36 від 27.06.2013р. та №36/29 від 28.08.2013р. не є підставою позову у даній справі.

Крім того, у відповідності до ст. 651 ЦК України, зміни у договір вносяться тільки за згодою сторін, шляхом укладання додаткової угоди, або за рішенням суду.

Також, не має значення для вирішення спору у даній справі оскарження відповідачем в адміністративному позові до Жовтневого районного суду міста Луганська довідок про розмір нормативної грошової оцінки землі, виданих відповідачу Управлінням Луганської міської ради на 2013 рік, оскільки вказані довідки стосуються, перш за все, грошової оцінки землі, яка в даній справі не є предметом спору, оскільки зміни до договору оренди землі пов'язані із зміною договірного коефіцієнту, а не розміру грошової оцінки землі.

З огляду на вищевикладене, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно з'ясовані усі обставини, що мають значення для справи, висновки суду відповідають обставинам справи, норми матеріального та процесуального права місцевим господарським судом застосовані правильно, тому апеляційна скарга Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м. Луганськ є такою, що не підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у справі №913/2808/13 підлягає залишенню без змін.

Судові витрати за розгляд апеляційної скарги, відповідно до ст. 49 ГПК України, покласти на скаржника.

Керуючись ст.ст. 91, 99, 101, 102, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Донецький апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Лугцентрокуз», м.Луганськ на рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у справі №913/2808/13 - залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Луганської області від 21.11.2013р. у справі №913/2808/13 - залишити без змін.

3. Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України через Донецький апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня її прийняття.

Головуючий Л.В. Ушенко

Судді Н.М. Дучал

О.І. Склярук

Повний текст постанови складено та підписано 29 січня 2014 року.

Надруковано: 8 прим.

1 прим. -скаржнику;

1 прим. - прокурору ЖР м.Луганська;

1 прим. - прокуратурі ЛО;

1 прим. - прокуратурі ДО;

1 прим. - позивачу;

1 прим. - ГСЛО

1 прим. - у справу;

1 прим. - ДАГС