Рішення № 36881469, 28.01.2014, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
913/3418/13
Номер документу
36881469
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВв, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

28 січня 2014 року Справа № 913/3418/13

Провадження №1пд/913/3418/13

За позовом прокурора Артемівського району м. Луганська в інтересах держави в особі позивача - Луганської міської ради

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси", м. Луганськ

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Зюбанова Н.М.

Секретар судового засідання Вороніна О.С.

В засіданні брали участь:

від позивача - Полякова О.В., довіреність від 28.08.2013 №01/13-31/5298/0/2-13;

від відповідача - Ткаченко В.В., довіреність від 26.01.2012 №3;

за участю прокурора прокуратури Артемівського району м. Луганська - Чекер Я.В.

Суть спору: про внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004 (державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108) до п. 8 розділу "Орендна плата" щодо розміру договірного коефіцієнту, п. 8.1. щодо розміру річної орендної плати, до п. 4 розділу "Об'єкт оренди" щодо розміру нормативної грошової оцінки землі та п. 13 розділу "Орендна плата" щодо відповідальності у вигляді пені за не внесення орендної плати у відповідні строки.

Відповідач у відзиві на позовну заяву за листом від 28.01.2014 проти задоволення позову заперечує частково, посилаючись на необгрунтованість вимог у частині п. 3, п. 4 прохальної частини позову.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора та представників сторін, суд дійшов до наступного.

Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Так, 30.06.2004 Луганською міською радою було прийнято рішення № 21/153 "Про передачу товариству з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" в оренду земельних ділянок під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: вул. А.Ліньова (біля будинку № 98-а) та під розміщені будівлі та споруди за адресою: вул. А.Ліньова, 98-а".

На підставі вказаного рішення 30.07.2004 між Луганською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси" було укладено договір оренди землі, зареєстрований у встановленому законом порядку 11.08.04 за № 5108, за умовами якого відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку під благоустрій території загальною площею 0,1196 га за адресою: вул. А.Ліньова (біля будинку № 98-а).

За змістом п. 7 договору земельна ділянка надана орендарю терміном на 49 років.

Пунктом 2.1 укладеного договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладання договору оренди землі, збільшеного на коефіцієнт 2,5.

У відповідності до п. 8.1 договору у редакції договору про внесення змін від 02.02.2005 сторони дійшли згоди, що на момент укладання договору річна орендна плата складає 1258 грн. 40 коп., а грошова оцінка земельної ділянки - 50336 грн. 25 коп. (п. 4 договору у редакції договору про внесення змін від 02.02.2005).

Як вбачається з матеріалів справи, в обгрунтування позову прокурор та позивач посилаються також на рішення Луганської міської ради від 23.10.2012 № 29/263, п. 4 якого, зокрема, внесено зміни до договору оренди землі від 30.07.2004 (державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108), а саме:

- викладено п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції - "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";

- доповнено п. 4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 658565 (шістсот п'ятдесят вісім тисяч п'ятсот шістдесят п'ять) грн. 44 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу ";

- доповнено п. 8.1 п. 8 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 19756 (дев'ятнадцять тисяч сімсот п'ятдесят шість) грн. 96 коп.".;

- викладено п. 13 розділу "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу".

З наведеного вбачається, що фактично предметом спору є внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004 у редакції змін за договором від 02.02.2005, проти чого відповідач не заперечує, виходячи зі змісту відзиву на позов.

Оцінивши доводи сторін та прокурора, обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Матеріалами справи підтверджено факт належного укладання договору оренди земельної ділянки від 30.07.2004, п. 31 якого передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується у судовому порядку.

Факт звернення з позовом прокурора в інтересах саме Луганської міської ради обумовлений тим, що згідно з п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією міської ради.

З матеріалів справи вбачається, що роботу у частині внесення змін до договору оренди земельної ділянки позивачем було розпочато у тому числі у зв'язку з набранням чинності з 01.01.11 Податковим кодексом України, яким зокрема врегульовано обчислення та сплата орендної плати за землю, а с а м е:

- розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288);

- ставка податку на земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274).

Відповідно до ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору /ст. 652 ЦК України/.

Як передбачено ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни /тарифи, ставки, тощо/, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земель ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.

Враховуючи вищевказане, розмір річної орендної плати за відповідну земельну ділянку позивач пропонує встановити у розмірі земельного податку із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3.

Визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки саме у розмірі 658565 грн. 44 коп. підтверджується даними Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки Управління Держкомзему у м. Луганську від 06.07.2010 № 6-3-14/3222 (арк. справи 17).

Розмір річної орендної плати у гривнях, який пропонується Луганською міською радою, згідно мети використання земельної ділянки визначається у сумі 19756 грн. 96 коп., що складає 3% від вказаної вище ціни земельної ділянки у сумі 658565 грн. 44 коп.

Тому суд дійшов висновку, що позивачем доведено обґрунтованість та під ставність внесення змін до п. 4, п. 8, п. 8.1 договору оренди землі.

Щодо редакції п. 13 розділу "Орендна плата" договору про відповідальність орендаря у вигляді пені у розмірі, передбаченому діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу, то таке визначення обґрунтоване тим, що за нормами п. 129.4 ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Таке визначення розміру пені суд не вважає порушенням цивільного законодавства, оскільки пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ не перевищує розмір подвійної облікової ставки НБУ та обраховується також у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання, що узгоджується з ч. 3 ст. 549 ЦК України.

Суд звертає увагу сторін на необхідність застосування при розгляді даної справи господарським судом на підставі ст. 11128 ГПК України рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 41/81пд від 04.07.11, у якій наголошується, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

У відповідності до ст. 653 ЦК України у разі зміни договору у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили.

За вказаних обставин вимоги прокурора підлягають повному задоволенню, зі стягненням з відповідача судового збору на користь держави, оскільки позов заявлено прокурором, який звільнений від його сплати у встановленому законом порядку.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85, 11128 ГПК України, суд

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 30.07.2004 (державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108) у редакції змін від 02.02.2005 (державна реєстрація від 5.03.2005 № 040540200011), укладеного між Луганською міською радою, ідент. код 26070794 та Товариством з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси", ідент. код 24049643, виклавши п. 8 розділу "Орендна плата" договору у новій редакції:

- "Річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) із застосуванням до нього договірного коефіцієнту 3";

- доповнити п. 4 розділу "Об'єкт оренди" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 658565 (шістсот п'ятдесят вісім тисяч п'ятсот шістдесят п'ять) грн. 44 коп. Після набрання чинності цим договором про внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну довідку орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу ";

- доповнити п. 8.1 п. 8 розділу "Орендна плата" договору новим абзацом наступного змісту: "На момент укладання цього договору про внесення змін до договору оренди землі від 30.07.2004, державна реєстрація від 11.08.2004 № 5108, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 19756 (дев'ятнадцять тисяч сімсот п'ятдесят шість) грн. 96 коп.".;

- викласти п. 13 розділу "Орендна плата" договору в новій редакції: "У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, Орендар повинен сплатити пеню за ставкою пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми орендної плати за кожен день прострочення платежу".

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Східні ресурси", м. Луганськ, вул. Павловская, б. 2В, ідент. код 24049643, в доход державного бюджету України на рахунок 31214206783006, отримувач УДКСУ у м. Луганську, код ОКПО 37991503, МФО 804013, банк отримувач ГУДКСУ у Луганській області, по коду класифікації доходів (ККД) 22030001, символ 206, назва Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) судовий збір у сумі 1147 грн. 00 коп., видати наказ ДПІ в Артемівському районі м. Луганська Головного управління Міндоходів у Луганській області після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складене 30.01.2014.

Суддя Н.М.Зюбанова