ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2014 року м. Київ К/9991/29056/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2011 року у справі № 2а-900/10/1670 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області звернулась із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про зобов'язання допустити посадових осіб позивача до проведення перевірки і надати всі необхідні для її проведення матеріали.
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області обґрунтовані тим, що відповідач є суб'єктом господарювання з високим ступенем ризику, перевірки порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) якими повинні здійснюватись щорічно. Недопущення посадовими особами відповідача контролюючого органу до проведення перевірки суперечить вимогам чинного законодавства.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2011 року, позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області задоволено. Зобов'язано ВАТ «Полтаваобленерго» допустити посадових осіб позивача до проведення перевірки та надати всі необхідні для проведення перевірки документи.
При прийнятті рішення суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про правомірність дій контролюючого органу щодо намірів здійснення планового заходу відносно відповідача та безпідставність недопущення суб'єктом господарювання посадових осіб Державної інспекції до проведення планової перевірки.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ПАТ «Полтаваобленерго» звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області відмовити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі повідомлення від 13.02.2010р. про проведення планової перевірки Державна інспекція з контролю за цінами в Полтавській області намагалася 02.03.2010р. здійснити планову перевірку ВАТ «Полтаваобленерго», за результатами якої складено акт № 1 від 02.03.2010р. про недопуск до перевірки.
У матеріалах адміністративної справи знаходиться лист ВАТ «Полтаваобленерго» від 26.02.2010р. № 01-3/1690 на адресу позивача про відсутність підстав для допуску посадових осіб інспекції, оскільки контролюючим органом не визначено переліку питань для здійснення заходів державного нагляду на виконання ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», внаслідок чого суб'єкт господарювання підлягає державному нагляду (контролю) не частіше одного разу на п'ять років.
Відповідно до п. 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 «Питання Державної інспекції з контролю за цінами», Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Як встановлено судами, Планом роботи Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області на І квартал 2010 року заплановано проведення перевірки дотримання порядку формування та застосування тарифів на електричну енергію за складовими витратами і плати за перекачування реактивної енергії на ВАТ «Полтаваобленерго».
Крім того, ч. 4 ст. 5 Закону передбачено, що органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю). Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку. Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
На виконання вимог ч. 4 ст. 5 вказаного Закону контролюючим органом 16.02.2010р. на поштову адресу відповідача надіслано повідомлення від 13.02.2010р. про проведення 01.03.2010р. планового заходу, яке згідно повідомлення про вручення поштового відправлення отримано відповідачем 18.02.2010р., тобто за десять днів до дня здійснення планового заходу.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ВАТ «Полтаваобленерго» належить до суб'єктів природних монополій у сфері передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на підставі Переліку суб'єктів монополій Полтавської області, затвердженого розпорядженням голови Полтавського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 20.06.2008р. № 01/04.
Орган державного нагляду (контролю) визначає у віднесеній до його відання сфері критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності. З урахуванням значення прийнятного ризику для життєдіяльності всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним. Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю). Критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від здійснення господарської діяльності і періодичність проведення планових заходів, затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням органу державного нагляду (контролю). Залежно від ступеня ризику органом державного нагляду (контролю) визначаються переліки питань для здійснення планових заходів, які затверджуються його наказом (ч. 2 ст. 5 Закону).
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2008р. № 483 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності і визначається періодичність проведення планових заходів, пов'язаних з державним наглядом (контролем) за додержанням порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів)» визначено, що до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику можуть бути віднесені, зокрема, ті, що є суб'єктами природних монополій.
На підставі п. 5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України Планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) за додержанням суб'єктами господарювання порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів), здійснюються з такою періодичністю: з високим ступенем ризику - один раз на рік; з середнім ступенем ризику - один раз на два роки.
Отже, враховуючи положення ч. 2 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2008р. № 483 ВАТ «Полтаваобленерго» є суб'єктом господарювання з високим ступенем ризику, у зв'язку з чим планові заходи, пов'язані з державним наглядом (контролем) щодо нього могли здійснюватись з періодичністю раз на рік.
Таким чином, під час призначення планового заходу суб'єкта господарювання контролюючим органом було дотримано вимоги щодо періодичності здійснення перевірок суб'єктів з високим ступенем ризику, щодо передбачення перевірки у квартальному плані роботи на І квартал 2010 року, а також направлено письмове повідомлення № 28 від 13.02.2010р. про проведення планової перевірки, як того вимагає законодавство у сфері державного нагляду (контролю) за господарською діяльністю суб'єктів господарювання.
Права суб'єкта господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) викладені у ст. 10 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», зокрема, це право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення державного нагляду (контролю), якщо: - він здійснюється з порушенням вимог щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю), передбачених законом; - посадова особа органу державного нагляду (контролю) не надала копії документів, передбачених цим Законом, або якщо надані документи не відповідають вимогам цього Закону.
Статтею 11 вказаного Закону передбачено обов'язки суб'єкта господарювання під час здійснення контролюючим органом державного нагляду (контролю), зокрема, це допуск посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом, а також надання документів, зразків продукції, пояснень, довідок, відомостей, матеріалів з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується відсутність підстав для відмови відповідача у допуску контролюючого органу до проведення планового заходу, отже, вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Полтавській області щодо зобов'язання допустити посадових осіб позивача до проведення перевірки і надати всі необхідні для її проведення матеріали є законними та ґрунтуються на положеннях ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Згідно з ч. 12 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.12.2000р. № 1819 Держцінінспекція має право звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Полтаваобленерго» відхилити, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: