ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
23 січня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/6700/13-а
Категорія: 6 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:
головуючого судді - Запорожана Д.В.,
судді - Яковлева Ю.В,
судді - Жука С.І.
при секретарі: Топор О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у справі за позовом комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» звернулося до суду з позовом до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправними дій щодо відмови у включенні до Реєстру паливно-енергетичного комплексу та зобов'язання розглянути питання про внесення КП «Теплопостачання міста Одеси» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу відповідно до процедури, передбаченої ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Свої позовні вимоги КП «Теплопостачання міста Одеси» обґрунтувало тим, що 16.07.2013 року КП «Теплопостачання міста Одеси» звернулось із заявою до розрахункового центру Державного підприємства «Енергоринок» Міністерства палива та вугільної промисловості України з проханням прийняти рішення про внесення позивача до Реєстру учасників процедури погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, у зв'язку із наявністю станом на 01.04.2013 року кредиторської заборгованості у розмірі 623 398,91 грн. та при наявності дебіторської заборгованості у розмірі 268 629,99 грн., які є непогашеними. Однак, листом від 30.08.2013 року № 204 відповідачем було відмовлено КП «Теплопостачання міста Одеси», у зв'язку з тим, що підстави для включення заявника до Реєстру відсутні, оскільки відповідно до вимог Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», Реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості формувався протягом місяця з дня набрання цим законом чинності, а строк прийому підтверджувальних документів закінчився 26.10.2005 року. Позивач вважає такі дії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України неправомірними, оскільки, чинним законодавством не передбачено такої підстави для відмови у включенні підприємства до Реєстру як пропуск строку подачі документів. На думку позивача, КП «Теплопостачання міста Одеси» підпадає під дію Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та за наявності такої заборгованості має бути включеним до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у задоволенні вищенаведеного позову було відмовлено.
В апеляційній скарзі КП «Теплопостачання міста Одеси» просить скасувати вищенаведену постанову, як таку, що прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права і прийняти нову постанову, якою задовольнити позов у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості даного позову та відсутності підстав для його задоволення.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
З матеріалів справи вбачається, що позивача було створено на підставі рішення Одеської міської ради від 27.06.2006 року № 101-V шляхом злиття КП «Одесатеплоенерго» та КП «Одестеплокомуненерго». Підприємство було зареєстровано 20.10.2006 року виконавчим комітетом Одеської міської ради, код ЄДРПОУ 34674102 (а.с. 13, 21-22).
Згідно статуту позивача, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 22.11.2011 року № 1535- V, підприємство створено з метою здійснення виробничо-технічної діяльності, спрямованої на надійне та безперебійне забезпечення споживачів тепловою енергією. Предметом діяльності підприємства, зокрема, є виробництво, передача, розподілення та реалізація теплової енергії (а.с. 14-20).
07.09.2012 року Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг комунальному підприємству «Теплопостачання міста Одеси» було видано: ліцензію на постачання теплової енергії серії АД № 041801 строком дії з 31.08.2012 року по 30.08.2017 року; ліцензію на транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами серії АД № 041800 строком дії з 31.08.2012 року по 30.08.2017 року; ліцензію на виробництво теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлювальних джерел енергії) серії АД № 041799 строком дії з 31.08.2012 року по 30.08.2017 року (а.с. 28, 29, 30).
Згідно документів бухгалтерської та фінансової звітності позивача, станом на 01.04.2013 року у підприємства існує дебіторська заборгованість у розмірі 268 629,99 грн. та кредиторська заборгованість у розмірі 623 398,91 грн. (а.с. 33-38).
16.07.2013 року КП «Теплопостачання міста Одеси» звернулось до Розрахункового центру ДП «Енергоринок» Міністерства палива та вугільної промисловості України із заявою про внесення підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (а.с. 10).
Листом № 204 від 30.08.2013 року керівником Розрахункового центру ДП «Енергоринок» Міністерства палива та вугільної промисловості України було повідомлено КП «Теплопостачання міста Одеси», що згідно листа Міністерства палива та вугільної промисловості України від 23.08.2013 року № 03/13-4662 підприємством пропущений строк подачі документів до розрахункового центру, передбачений пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», який сплинув ще 26.10.2005 року, а тому підстави для включення КП «Теплопостачання міста Одеси» до Реєстру відсутні (а.с. 9, 49).
Правовідносини, пов'язані з внесенням підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості (далі Реєстр) регулюються Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23.06.2005 року №2711-IV (далі Закон України № 2711-IV) із подальшими змінами та Порядком ведення реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, та користування його даними, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1163 від 07.12.2005 року (далі Порядок №1163).
Статтею 2 Закону України № 2711-IV визначено, що цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Згідно п. 1.8 ст. 1 Закону України № 2711-IV в редакції, що діє з 15.05.2013 року, розрахункова дата це дата, на яку кожним з учасників розрахунків фіксується сума кредиторської та дебіторської заборгованостей для погашення шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2011 року.
Згідно п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру, порядок ведення та користування даними якого визначається Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що для внесення до Реєстру підприємство паливно-енергетичного комплексу протягом одного місяця з дня набрання чинності цією статтею подає до розрахункового центру підтверджувальні документи, у тому числі: копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; копію установчих документів; копії наявних ліцензій; копію балансу підприємства та звіту про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період; довідку, складену підприємством у довільній формі, про обсяги та структуру дебіторської та кредиторської заборгованостей із зазначенням кредиторів, дебіторів, величини і видів заборгованості станом на розрахункову дату та за останній звітний період.
У разі наявності всіх необхідних підтверджувальних документів розрахунковий центр не має права відмовити підприємству паливно-енергетичного комплексу у включенні його до переліку, що подається на затвердження до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі (пп. 3.2.4).
Розрахунковий центр протягом десяти днів після закінчення терміну, встановленого для підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, для подачі підтверджувальних документів формує і подає до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, на затвердження перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (пп. 3.2.5).
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, протягом п'яти днів після надання розрахунковим центром переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, видає наказ про затвердження такого переліку. Наказ центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, є підставою для внесення до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, визначених переліком. Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (пп. 3.2.6).
Відповідно до п. 3.4 ст. 3 Закону України № 2711-IV процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2014 року.
Механізм формування, ведення та користування даними реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, права та обов'язки держателя реєстру, його адміністратора та користувачів, доступу до інформації, що міститься у ньому визначено у Порядку №1163.
Згідно п.п. 3, 4, 5 вказаного Порядку держателем реєстру є Мінпаливенерго, яке, зокрема, приймає рішення про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, що прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості (далі - перелік), а також про їх виключення з реєстру. Адміністратором реєстру є розрахунковий центр - підрозділ оптового постачальника електричної енергії - державного підприємства «Енергоринок», що забезпечує ведення та користування даними реєстру.
Відповідно до п. 9 Порядку № 1163 підприємство, орган управління якого прийняв рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає включенню до реєстру, для чого подає адміністратору реєстру заяву і такі документи: копію рішення органу управління підприємства щодо участі у процедурі погашення заборгованості; копії установчих документів; копії передбачених пунктом 1.1 статті 1 Закону ліцензій, отриманих підприємством до розрахункової дати; копії балансів підприємства на 31 грудня 2004 року та 30 червня 2005 року, звітів про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість за формою, що затверджується Держкомстатом; довідку про обсяги та структуру дебіторської і кредиторської заборгованості підприємства із зазначенням кредиторів, дебіторів, суми і видів заборгованості;
Згідно п.п. 10 та 12 Порядку № 1163 адміністратор зазначає в реєстрі дату подання уповноваженою особою заяви підприємства і підтвердних документів. Адміністратор реєстру протягом десяти днів після закінчення строку, встановленого для подання підприємствами підтвердних документів, формує перелік і подає його до Мінпаливенерго на розгляд. Про прийняття рішення щодо внесення або відмови у внесенні підприємства до переліку адміністратор реєстру письмово повідомляє підприємство із зазначенням у разі відмови її причин.
При цьому, п. 11 Порядку № 1163 визначено, що підставою для відмови у внесенні підприємства до переліку може бути: невідповідність підприємства, що подало підтвердні документи, вимогам пункту 1.1 статті 1 Закону; подання не всіх передбачених Законом документів, а також недотримання вимог оформлення поданих документів, передбачених цим Порядком; закінчення строку подання підтвердних документів.
Таким чином, із системного аналізу вищевикладених норм Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» та Порядку № 1163 витікає, що однією з підстав для відмови у включенні підприємства до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, є закінчення строку подачі пакету підтвердних документів, який встановлений пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 цього Закону та складає один місяць з дня набрання чинності цією статтею.
Зважаючи на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України № 2711-IV вказана стаття набрала чинності через два місяці з дня опублікування вказаного Закону, а саме з 26.09.2005 року, а отже строк подачі підприємствами енергетично-паливного комплексу до розрахункового центру підтверджувальних документів для прийняття участі у процедурі погашення заборгованості шляхом внесення до Реєстру відповідно закінчився 26.10.2005 року, суд вважає, що КП «Теплопостачання міста Одеси», звернувшись до відповідача у 2013 році, пропустило строк подачі підтвердних документів.
Представником позивача у судовому засіданні не було наведено жодних правових обґрунтувань або будь-яких пояснень щодо наявності у КП «Теплопостачання міста Одеси» права подавати до розрахункового центру підтвердні документи з метою включення до Реєстру та відповідно обов'язку Міністерства палива та вугільної промисловості України включити позивача до Реєстру, після сплину вказаного у пп. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України № 2711-IV терміну, навіть з урахуванням створення КП «Теплопостачання міста Одеси» у 2006 році шляхом злиття інших комунальних підприємств.
При цьому, посилання представника позивача на зміни, які були внесені до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», зокрема у 2013 року, суд в якості належних обґрунтувань позовних вимог до уваги не приймає, оскільки такі зміни стосувались лише перенесення розрахункової дати до 01.01.2011 року та пролонгації дії цього Закону до 01.01.2014 року, а норми, якими передбачено строк, протягом якого підприємство могло подати підтвердні документи для включення його до Реєстру, не змінювались. Крім того, на думку суду, вищезазначені зміни стосуються лише тих підприємств, що вже перебувають в Реєстрі та відповідно вже беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у Міністерства палива та вугільної промисловості України на час звернення до нього у липні 2013 році КП «Теплопостачання міста Одеси», а також станом на час розгляду справи правових підстав для включення позивача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу. Відповідач при прийнятті рішення щодо відмови у включенні КП «Теплопостачання міста Одеси» до зазначеного Реєстру діяв обґрунтовано та у відповідності до вимог чинного законодавства, позивачем належних та достатніх доказів неправомірності дій відповідача надано не було, у зв'язку з чим адміністративний позов КП «Теплопостачання міста Одеси» про визнання неправомірними зазначених дій відповідача та зобов'язання його розглянути питання про внесення КП «Теплопостачання міста Одеси» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу задоволенню не підлягає.
Отже, колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість даного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Частиною 1 ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги, колегія суддів, вважає не суттєвими та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року у справі за позовом комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправними дій щодо відмови у включенні до Реєстру паливно-енергетичного комплексу та зобов'язання розглянути питання про внесення КП «Теплопостачання міста Одеси» до Реєстру паливно-енергетичного комплексу відповідно до процедури, передбаченої ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвала у повному обсязі виготовлена 27 січня 2014 року
Головуючий /Д.В. Запорожан/
Судді /Ю.В. Яковлев/
/С.І. Жук/