Постанова № 36859374, 28.01.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2014
Номер справи
820/332/14
Номер документу
36859374
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2014 р. № 820/332/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Заічко О.В.,

при секретарі судового засідання Демченко В.В.,

представники сторін - не прибули,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області, з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача надміру виплачену соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10788,85 грн.

В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Рішенням управління від 23.04.2012 року № 983 їй було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї. Загальна сума виплаченої допомоги за цей період склала 10135,37 грн. В липні 2012 року проведена перевірка особової справи відповідача щодо правильності нарахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та достовірності задекларованих доходів з жовтня 2009 р. по березень 2012 р. В ході звірки даних декларації про отримані доходи ОСОБА_1 та членів її сім'ї з даними Державної податкової інспекції було з'ясовано, що відповідачка вказала недостовірну інформацію про свій дохід. Також в ході перевірки було з'ясовано, що ОСОБА_1 неодноразово зверталась за призначенням соціальної допомоги та постійно подавала недостовірні дані про отримані доходи. ОСОБА_1 було проінформовано про порушення і вручено повідомлення від 05.09.2012 року № 05/1754 щодо повернення надміру виплачених коштів, банківські реквізити управління та встановлені строки повернення надміру виплачених коштів, враховуючи матеріальне становище родини. Відповідачці було надіслане повідомлення від 01.08.2013 р. № 05-13/1523, в якому зазначено строк повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яке нею було отримане 09.08.2013 р., але до цього часу не повернула надміру виплачені кошти.

У судове засідання, призначене на 28 січня 2014 року, позивач, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, не прибув. Через канцелярію суду 27.01.2014 р. направив клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи, про причини своєї неявки до суду не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за його відсутності до суду не надавав. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання.

Таким чином, враховуючи положення ч.4 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін, за наявними в ній доказами, в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. Таким чином, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.04.2012 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації (далі - управління) із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. До заяви була подана декларація про отримані доходи усіх членів сім'ї за період з 01 жовтня 2011 року по 31 березня 2012 року. Рішенням управління від 23.04.2012 року № 983 їй було призначено державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї. Загальна сума нарахованої допомоги з 01.04.2012 р. по 30.09.2012 р. склала 14527,14 грн. Загальна сума виплаченої допомоги за цей період склала 10135,37 грн.

Позивач зазначає, що виплата цієї допомоги проводилась через відділення ПриватБанку.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 стаття 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 01 червня 2000 року N 1768-III, із змінами та доповненнями, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

У відповідності до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Приписами ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Порядок) визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до положень пункту 3 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначення і виплата соціальної допомоги здійснюється управліннями праці та соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, структурними підрозділами з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - органи праці та соціального захисту населення) за місцем реєстрації уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї.

Згідно зі статтею 13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Зазначена норма міститься також в Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, пунктом 27 якого встановлено, що контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Судом встановлено, що в липні 2012 року, на підставі Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, фахівцем позивача була зроблена перевірка особової справи ОСОБА_1 щодо правильності нарахування державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та достовірності задекларованих доходів з жовтня 2009 р. по березень 2012 року.

В ході звірки даних декларації про отримані доходи ОСОБА_1 та членів її сім'ї з даними Державної податкової інспекції було з'ясовано, що відповідачка вказала недостовірну інформацію про свій дохід. Також в ході перевірки було з'ясовано, що ОСОБА_1 неодноразово зверталась за призначенням соціальної допомоги та постійно подавала недостовірні дані про отримані доходи. В наслідок чого була зроблена перевірка про отримані нею доходи за кілька попередніх років.

Позивач зазначає, що ОСОБА_1 в 2010, 2011 та 2012 роках отримувала дохід від здачі земельного паю в оренду в ПСП «Маяк». Після отримання довідок з ПСП «Маяк» про суму доходу отриманого від здачі земельного паю в оренду за 2009, 2010 та 2011 роки, ОСОБА_1, було зроблено перерахунок отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в результаті чого сума переплати вищевказаної допомоги склала 6006,74 грн.

Відповідача було проінформовано про порушення і вручено повідомлення від 05.09.2012 року № 05/1754 щодо повернення надміру виплачених коштів, банківські реквізити управління та встановлено строки повернення надміру виплачених коштів, враховуючи матеріальне становище родини.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем 05.09.2012 року було написано власноруч зобов'язання, щодо, повернення надміру виплачених коштів протягом року, тобто до 05 вересня 2013 року (а.с. 16).

Згідно з пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям рішення органу праці та соціального захисту населення про призначення соціальної допомоги чи про відмову в її наданні може бути оскаржено до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Інформації щодо оскарження відповідачем рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не надано.

Натомість, з матеріалів справи вбачається, що починаючи з листопада 2012 року відповідачем було повернуто на рахунок позивача кошти в загальній сумі 500 грн. (квитанція №248 від 19.11.2012 року на суму 200 грн., квитанція № 365 від 18.12.2012 року на суму, 200 грн. та квитанція № 138 від 18.01.2013 року на суму 100 грн.).

Крім того, ОСОБА_1 було повідомлено про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно п. 12 постанови КМУ від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» та можливість призначення їй ще зазначеної допомоги на наступний термін не раніше, ніж через 6 місяців після проведення перерахунку.

З матеріалів справи вбачається, що в лютому 2013 року ОСОБА_1 звернулася до управління з новою заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим ім'ям. Її заява була розглянута та винесене позитивне рішення від 04.03.2013 року № 583 про призначення допомоги, починаючи з 01.02.2013 року по 31.07.2013 року в розмірі 1638,83 грн. щомісячно. Загальна сума нарахованої допомоги за цей період склала 9832,98 грн.

Між тим, в період призначеної допомоги відповідач не повертала надміру раніш виплачених їй коштів, а тому, відділом контролю за призначенням та виплатою пенсій, субсидій, соціальних виплат та допомог управління було направлене подання від 18.02.2013 року до відділу грошових виплат та компенсацій управління стосовно утримання з ОСОБА_1 не повернутої раніше державної допомоги.

Станом на 31.07.2013 року сума повернутої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям склала 4550,87 грн. Сума, яку залишилось повернути ОСОБА_1 до управління становила 955,87 грн.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України "Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям" державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку); з'ясовано, що малозабезпечена сім'я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму); у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї (крім сімей, що складаються лише з дітей та осіб, які досягли 65-річного віку або є інвалідами I та II групи, та сімей, в яких є діти-інваліди) є земельна ділянка площею понад 0,6 га, крім випадків, коли така земельна ділянка з незалежних від сім'ї причин не приносить дохід.

З матеріалів справи вбачається, що в липні 2013 року позивачем було зроблено запит до Вовчанської об'єднаної Державної податкової інспекції стосовно отриманих доходів ОСОБА_1 та її чоловіком ОСОБА_2 з серпня 2012 року по січень 2013 року. При перевірці отриманих даних із задекларованими доходами виявлено розбіжності, а саме: в поданій ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, відповідачем не задекларовано отримані нею заробітну плату та чоловіком спадщину. Сума спадщини складає 62352,50 грн. та заробітна плата - 1751,10 грн.

Враховуючи нові обставини, а саме: подання недостовірних відомостей, що впливають на встановлення права та розмір державної соціальної допомоги, відповідачку було проінформовано телефоном про виявлені порушення.

Позивач зазначає, що відповідачка з'явилася до управління та надала особисто підтверджуючі документи про отримання спадщини чоловіком, а саме: державний акт на право приватної власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, свідоцтво про право на спадщину за законом та витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (вхідний № 708/05 від 16.07.2013 року). Від факту, приховування спадщини відповідачка відмовилась.

З урахуванням отриманих документів (грошової оцінки спадкової землі) та довідки про заробітну плату позивачем було зроблено перерахунок отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" та винесено рішення від 23.07.2013р. № 2762 про відмову в призначенні державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім'ї перевищує прожитковий мінімум сім'ї.

Після перерахунку ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, то призначена раніше допомога по рішенню від 04.03.2013 №583 в сумі 9832,98 грн. вважається не дійсною.

Отже, відповідач неправомірно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 5282,11 грн. та повинна її повернути разом з попередньо не повернутою сумою у розмірі 5506,74 грн., оскільки утримання, які були зроблені в сумі 4550,87 грн. також є недійсними.

Таким чином, загальна сума, яка підлягає поверненню до державного бюджету ОСОБА_1, складає 10788,85 грн.

Згідно пункту 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до положень пункту 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Судом з'ясовано, що відповідачці 05.08.2013 року було надіслане повідомлення від 01.08.2013 р. № 05-13/1523, в якому зазначено строк повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, було отримане ОСОБА_1 09.08.2013 р., але до цього часу відповідачем надміру виплачені кошти не повернуті.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, сума боргу відповідача у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям становить 10788,85 грн.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту вжиття всіх необхідних заходів для працевлаштування на товаристві інвалідів, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 128, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1) виплачені надміру кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 10788,85 (десять тисяч сімсот вісімдесят вісім) грн. 85 коп. та перерахувати на р/р 35417015000599, МФО 851011, УДКСУ в Харківській області, код отримувача 03196682), призначення платежу: повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям .

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Заічко О.В.