ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
УХВАЛА
про повернення клопотання про перегляд судового рішення
29 січня 2014 р.
Справа № 801/10123/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим Дудін С.О., розглянувши клопотання Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" Міністерства охорони здоров'я України про перегляд судового рішення у справі
за позовом Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в АР Крим
до Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" Міністерства охорони здоров'я України
про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної служби надзвичайних ситуацій України в АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.01.2014 р. адміністративний позов задоволено в повному обсязі, застосовано до Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" Міністерства охорони здоров'я України (вул. Радянська, 39, Сімеїз, м. Ялта, АР Крим, 98680, ідентифікаційний код 01995717) захід реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення роботи.
27.01.2014 р. до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від відповідача надійшло клопотання про перегляд зазначеної постанови (вх. № 2603/14/п), в якому відповідач зазначає факти, які, за його твердженням, не були досліджені судом під час розгляду справи та наводить обставини, які на його думку мають значення для вирішення спору. При цьому, спираючись на норми Кодексу адміністративного судочинства України, якими регламентовано порядок оскарження в апеляційному порядку рішень суду першої інстанції, відповідач в прохальній частині клопотання просить суд переглянути постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.01.2014 р., переглянути застосований захід реагування у сфері реагування у вигляді повного зупинення роботи та прийняти нове рішення, яким не буде зупинено роботу державного закладу та буде зобов’язано ГУ ДСНС України в АР Крим провести повторну перевірку Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" МОЗ України.
Суд зауважує, що умови та порядок перегляду судового рішення чітко визначені Кодексом адміністративного судочинства України та визначають дві можливі процедури для цього:
- інстанційний перегляд судового рішення (апеляційний, касаційний перегляд, а також перегляд судових рішень Верховним судом України);
- перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
При цьому інститут перегляду судових рішень у зв’язку з нововиявленими обставинами не є тотожнім інституту апеляційного оскарження судових рішень, на що вказують відповідні положення Розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, заявляючи вимогу про перегляд судового рішення, відповідач має чітко зазначити процедуру, яка на його думку має бути застосована при такому перегляді: чи то в порядку апеляційного перегляду, чи то в рамках перегляду за нововиявленими обставинами, враховуючи при цьому, що за нововиявленими обставинами, згідно статті 245 КАС України, може бути переглянуто лише судове рішення, яке набрало законної сили.
Суд звертає увагу на те, що в своєму клопотанні відповідач посилається на норми, закріплені у Главі 1 Розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України «Апеляційне провадження» (статті 184-189 КАС України), проте відповідний порядок дотриманий не був.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 185 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційний перегляд рішень суду першої інстанції, що не набрали чинності (законної сили), як процесуальна гарантія захисту прав і охоронюваних законом інтересів сторін, інших осіб, які брали участь у розгляді справ, зміцнення законності і виконання завдань адміністративного судочинства досягається реалізацією ними права на оскарження судових актів і перевіркою судом апеляційної інстанції їх законності і обґрунтованості шляхом повторного розгляду справи в межах доводів апеляційних скарг, з можливістю встановлювати нові факти, досліджувати нові докази, а також докази, які досліджувалися судом першої інстанції з порушенням встановленого порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 186 КАС України апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Отже, зацікавлена особа виражає свій намір щодо перегляду судового рішення в апеляційному порядку саме шляхом подання апеляційної скарги.
Судом апеляційної інстанції в адміністративних справах є апеляційний адміністративний суд, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться місцевий адміністративний суд (місцевий загальний суд як адміністративний суд чи окружний адміністративний суд), що ухвалив рішення. (ч. 1 ст. 184 КАС України).
При цьому, умови, порядок та строки апеляційного оскарження були детально роз'яснені представнику відповідача у судовому засіданні при винесенні постанови, а також зазначені в постанові суду, вступна та резолютивна частина якої були видані представнику відповідача 20.01.2014 р.
Не зважаючи на це, відповідачем намір перегляду судового рішення виражений в клопотанні, а не апеляційній скарзі, яке, до того ж, адресоване не суду апеляційної інстанції, а суду, який виніс судове рішення - Окружному адміністративному суду АР Крим, що суперечить встановленим КАС України правилам інстанційної підсудності, оскільки апеляційна скарга в даному випадку підлягає розгляду Севастопольським апеляційним адміністративним судом.
Так, згідно з частиною 2 статті 20 КАС України апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Однак, питання дій суду першої інстанції у випадку подання та адресування апеляційної скарги у формі клопотання про перегляд судового рішення саме до цього суду, а не до суду апеляційної інстанції, не врегульовано законом, у зв'язку з чим суд вважає за необхідне за аналогією застосувати положення статті 108 КАС України, пунктом 6 частини 3 якої передбачено, що позовна заява повертається позивачу, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Відповідно до абз. 19 ч. 4 ст. 160 КАС України окремим документом можуть викладатися також ухвали з інших питань, які вирішуються під час судового розгляду.
На підставі викладеного клопотання відповідача про перегляд судового рішення підлягає поверненню позивачу.
Керуючись п. 6 ч. 3 ст. 108, 160, 165 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання Державного закладу "Спеціалізований (спеціальний) санаторій "Юність" Міністерства охорони здоров'я України про перегляд Постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.01.2014 р. по справі № 801/10123/13-а повернути заявнику.
Копію ухвали надіслати Державному закладу «Спеціалізований (спеціальний) санаторій «Юність» Міністерства охорони здоров'я України (разом з матеріалами клопотання).
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної республіки Крим протягом 5 днів з дня її проголошення.
У разі розгляду справи у порядку письмового провадження або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Дудін С.О.