Постанова № 36857432, 17.12.2013, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2013
Номер справи
804/13957/13-а
Номер документу
36857432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2013 р. Справа № 804/13957/13-а Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю., розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих коштів у сумі 1 010, 17 грн., -

ВСТАНОВИВ:

23.10.2013 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих коштів у сумі 1 010, 17 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач перебувала на обліку у філії Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області як безробітна відповідно до наказу № НТ080723 від 23.07.2008 року. Останній була призначена та виплачувалась матеріальна допомога на випадок безробіття. Проте, в ході розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат ОСОБА_2 позивачем було виявлено, що така була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності у період з 23.07.2008 року по 09.10.2008 року. А це є порушенням умов реєстрації в центрі зайнятості, що і призвело до переплати особі допомоги по безробіттю в сумі - 1 010, 17 грн.

Просить суд: стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 37665169) незаконно отримані кошти у сумі - 1 010, 17 грн. (одна тисяча десять гривень сімнадцять копійок) на р/р - 37177001012647, ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ОКПО - 37665169, МФО - 805012.

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Від представника позивача надійшло письмове клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про час, дату та місце розгляду справи.

На підставі вимог ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1, ст. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (у відповідній чинній редакції) загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Страхування на випадок безробіття здійснюється за принципами:

- надання державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав;

- обов'язковості страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, фізичних осіб - підприємців, а також добровільності такого страхування громадянами України, які працюють за межами України, членами особистого селянського та фермерського господарства, якщо вони не є найманими працівниками;

- цільового використання коштів страхування на випадок безробіття;

- солідарності та субсидування;

- обов'язковості фінансування Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття витрат, пов'язаних з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг в обсягах, передбачених цим Законом;

- паритетності в управлінні страхуванням на випадок безробіття держави, представників застрахованих осіб та роботодавців;

- диференціації розмірів виплати допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу та тривалості безробіття;

- законодавчого визначення умов і порядку здійснення страхування на випадок безробіття.

Крім того, як передбачено ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Статтями 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (у відповідній чинній редакції) визначено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Право на допомогу по безробіттю зберігається у разі настання перерви страхового стажу з поважних причин, якщо особа протягом місяця після закінчення цієї перерви зареєструвалась в установленому порядку в державній службі зайнятості як безробітна. Поважними причинами є:

- навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, клінічній ординатурі, аспірантурі, докторантурі з денною формою навчання;

- строкова військова служба;

- здійснення догляду непрацюючою працездатною особою за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років, а також за пенсіонером, який за експертним медичним висновком потребує постійного стороннього догляду;

- інші поважні причини, передбачені законодавством України.

Застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу:

до 2 років - 50 відсотків;

від 2 до 6 років - 55 відсотків;

від 6 до 10 років - 60 відсотків;

понад 10 років - 70 відсотків.

Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру:

перші 90 календарних днів - 100 відсотків;

протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків;

у подальшому - 70 відсотків.

Так, аналіз матеріалів справи показує, що ОСОБА_2 у період з 23.07.2008 року по 09.10.2008 року перебувала на обліку в філії Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Згодом на підставі наказу Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 152 від 23.06.2011 року «Про надання статусу юридичної особи Інгулецькому та Тернівському районним центрам зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області» була проведена реорганізація Інгулецького районного центру зайнятості та філії Інгулецького районного центру зайнятості, що були структурними підрозділами Криворізького міського центру зайнятості шляхом злиття в Інгулецький районний центр зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та надання йому статусу юридичної особи.

23.07.2008 року наказом філії Інгулецького районного центру зайнятості № НТ080723 відповідачу було надано статус безробітного та відповідно до пп. 1.3, 4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» - призначено до виплати матеріальну допомогу на випадок безробіття.

У відповідності до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 року № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України - 12.03.2009 року за № 23215/248 (далі - Порядок), згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» філією Інгулецького районного центру зайнятості було проведено звірку даних, наданих відповідачем з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ОСОБА_2. Хід та результати проведеного розслідування були зафіксовані в акті № 133 від 21.09.2010 року. За результатами проведеного розслідування позивачем було встановлено, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 є зареєстрованою як фізична особа-підприємець з 16.05.2006 року, реєстрація такої не скасована.

Отже, враховуючи, що відповідачка не повідомила позивача про такий факт, з урахуванням того, що відсутні будь-які дані про припинення підприємницької діяльності у відповідності до вимог ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд приходить до висновку, що наявні ознаки надання неправдивих відомостей під час складення заяви про надання статусу безробітної - ОСОБА_2.

Відповідно до п. 8 вищевказаного Порядку, у разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до вимог чинного законодавства.

Тому, позивач звертається до суду за захистом порушених прав, інтересів із позовними вимогами про стягнення незаконно отриманої відповідачкою допомоги по безробіттю у сумі - 1 010, 17 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що загальна сума незаконно отриманої відповідачкою допомоги по безробіттю становить - 1 010, 17 грн. та залишається несплаченою.

Суд, приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що на час розгляду справи вказана сума коштів відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів їх сплати під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в особі Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих коштів у сумі 1 010, 17 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) на користь Інгулецького районного центру зайнятості м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (ідентифікаційний код юридичної особи - 37665169) незаконно отримані кошти у сумі - 1 010, 17 грн. (одна тисяча десять гривень сімнадцять копійок) на р/р - 37177001012647, ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, код ОКПО - 37665169, МФО - 805012.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко