Постанова № 36853478, 13.01.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2014
Номер справи
803/29/14
Номер документу
36853478
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2014 року Справа № 803/29/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Кравчик В.В.,

за участю представників заявників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за поданням Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області (далі - Луцька ОДПІ) звернулася з поданням стосовно Державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат» (далі - ДП «Луцький СГК») про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Подання ґрунтується на тому, що посадовими особами Луцької ОДПІ 09 січня 2014 року здійснено вихід за місцезнаходженням ДП «Луцький СГК» (м. Луцьк, вул.. Ковельська, 67) для проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі.

Згідно п. 88.2 ст. 88 ПК України право податкової застави виникає згідно з цим кодексом та не потребує письмового оформлення. Відповідно до п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби.

Рішенням № 374 від 06.09.2011 року Луцькою ОДПІ описане майно в податкову заставу ДП «Луцький СГК» на суму 4 942 400, 04 грн.

Луцькою ОДПІ 09.01.2014 року було складено повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі №9, яке було пред'явлене за місцем знаходження відповідачу. Однак вручити його не вдалося у зв'язку з відсутністю посадових осіб ДП «Луцький СГК» та повідомленням охорони про те, що за адресою виходу, а саме: м. Луцьк, вул.. Ковельська, 67, знаходиться МПД ДП «Укрспирт», а місцезнаходження посадових осіб ДП «Луцький СГК» невідоме. Зазначені обставини зафіксовано в акті про неможливість ознайомлення з повідомленням про проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі від 09.01.2014 року.

Зазначені обставини Луцька ОДПІ розцінила як недопущення посадових осіб до проведення перевірки та на підставі п.94.2 ст.94 ПК України Луцькою ОДПІ 09.01.2014 року прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ДП «Луцький СГК».

На думку заявників обставини наведенні в поданні та надані ними письмові докази, підтверджують обґрунтованість застосування умовного адміністративного арешту майна ДП «Луцький СГК».

В судовому засіданні представники заявника подання підтримали та просили його задовольнити з підстав наведених у ньому.

ДП «Луцький СГК» в судове засідання представників не направило. Заперечень та пояснень не суду надало.

Відповідно до ч.8 ст.183-3 КАС України розгляд подання відбувається за участю органу державної податкової служби, митного органу, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Заслухавши пояснення представників заявника, дослідивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що подання підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Судом встановлено, що ДП «Луцький СГК» зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради народних депутатів 17.02.1993 року, реєстраційний номер 04051327. Перереєстровано: 20.10.1999 року, розпорядження №513-рв. ДП «Луцький СГК» перебуває на обліку як платник податків в Луцькій ОДПІ з 21.12.1995 року.

Відповідно до акту опису майна №23 від 06.09.2011 року Луцькою ОДПІ прийнято рішенням № 374 від 06.09.2011 року, яким описане майно в податкову заставу ДП «Луцький СГК» на суму 4 942 400, 04 грн.

Посадовими особами Луцької ОДПІ 09 січня 2014 року здійснено вихід за місцезнаходженням ДП «Луцький СГК» (м. Луцьк, вул.. Ковельська, 67) для проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі.

Луцькою ОДПІ 09.01.2014 року було складено повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі №9, яке було пред'явлене за місцем знаходження відповідачу. Однак вручити його не вдалося у зв'язку з відсутністю посадових осіб ДП «Луцький СГК» та повідомленням охорони про те, що за адресою виходу, а саме: м. Луцьк, вул.. Ковельська, 67, знаходиться МПД ДП «Укрспирт», а місцезнаходження посадових осіб ДП «Луцький СГК» невідоме. Зазначені обставини зафіксовано в акті про неможливість ознайомлення з повідомленням про проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі від 09.01.2014 року.

Також 09.01.2014 року податковим керуючим Луцької ОДПІ складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого в якому зафіксовано не допуск податкового керуючого до складення акту перевірки стану збереження майна, яке перебуває в податковій заставі через відсутність посадових осіб.

На підставі подання Управління оподаткування та контролю об'єктів і операцій та враховуючи обставини зафіксовані в акті №1 від 09.01.2014 року Луцькою ОДПІ 09.01.2014 року о 17 год. 00 хв. прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ДП «Луцький СГК».

Зазначене рішення прийняте на підставі 94.2.6 ст.94 Податкового кодексу України у зв'язку з відмовою платника податків від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

З'ясувавши обставини справи, дослідивши наявні у матеріалах справи докази суд приходить до висновку, що подання Луцької ОДПІ підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 75 ПК України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 16.1.13 пункту 16.1 статті 16 ПК України до обов'язків платників податків належить допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Наказом Міністерства фінансів України від 07.12.2012 року № 1298, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2012 року за № 2202/22514, затверджено Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (далі - Положення № 1298).

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 Положення № 1298 перевірка стану збереження майна платника податків проводиться у разі поширення на майно платника податків права податкової застави. Право на проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, надано органам державної податкової служби України в особі податкового керуючого.

Для проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 2.5 Положення № 1298).

Згідно з пунктами 3.1, 3.2 Положення № 1298 про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий попередньо повідомляє такого платника податків.

Безпосередньо при проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий пред'являє платнику податків такі документи: службове посвідчення працівника органу державної податкової служби; копію наказу органу державної податкової служби про призначення податковим керуючим такого платника податків; повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, підписане керівником органу державної податкової служби та зареєстроване у такому органі державної податкової служби.

Відповідно до пункту 3.8 Положення № 1298 у разі недотримання податковим керуючим вимог, передбачених цим Положенням, платник податків може не допустити податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, а також повідомити про факт порушення керівника відповідного органу державної податкової служби або оскаржити дії податкового керуючого відповідно до чинного законодавства.

Статтею 94 Податкового кодексу України визначено поняття, умови та порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Відповідно до підпункту 94.2.6 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення перевірки стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі.

У відповідності до пунктів 94.3, 94.4, 94.10 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону. Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником органу державної податкової служби, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення. Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 року №672 «Про утворення Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості» та наказу Мінагрополітики України від 14.10.2010 року №651 «Про реорганізацію державних підприємств спиртової промисловості» здійснюється реорганізація ДП «Луцький СГК» шляхом приєдання до ДП «Укрспирт». Згідно з листом Мінагрополітики України від 06.09.2013 року №37-27-3-15/17797 комісією з реорганізації не надано на затвердження органу управління загальний передавальний акт. Причиною затримки є неможливість передачі боргових зобов'язань з ДП «Луцький СГК» на ДП «Укрспирт». Таким чином, не завершення процедури реорганізації ДП «Луцький СГК» не є достатньою підставою для не допуску органу міндоходів і зборів з метою перевірки стану завершення заставного майна.

У випадку відсутності посадових осіб відповідач мав забезпечити наявність уповноваженого представника(ків) за місцем знаходження юридичної особи. В іншому випадку дії (бездіяльність) відповідача слід розцінювати як перешкоджання виконанню посадовими особами органу міндоходів і зборів повноважень, визначеним податковим законодавством, та уникнення виконання зобов'язань платника податків.

Статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі, зокрема, подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Як зазначив Вищий адміністративний суд України в листі від 02.02.2011 року № 149/11/13-11, перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.

Судом встановлено, що при проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковим органом було дотримано правила, встановлені Податковим кодексом України та Положенням № 1298, рішення від 09.01.2013 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків прийнято податковим органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом. Натомість відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо недопущення податкового керуючого до проведення перевірки стану збереження майна, що перебуває в податковій заставі.

З урахуванням встановлених судом обставин та п. п. 94.2.6, п. 94.5, п. 94.10 ст. 94 Податкового кодексу України суд приходить до висновку, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Волинській області правомірно застосовано умовний адміністративний арешт майна платника податків ДП «Луцький СГК», рішення від 09 січня 2014 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків є обґрунтованим, а відтак подання податкового органу підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 71, 160, 162, 163, 183-3, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст. ст. 16, 75, 94 Податкового кодексу України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити повністю.

Підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна Державного підприємства «Луцький спиртогорілчаний комбінат», накладеного рішенням Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області від 09 січня 2014 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 18 січня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий С.Ф. Костюкевич