Ухвала суду № 36853211, 23.01.2014, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
5026/1138/2012
Номер документу
36853211
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

23 січня 2014 року Справа № 05/5026/1138/2012

Господарський суд Черкаської області в особі судді Шумка В.В., при секретарі судового засідання Бульбі Н.О., за участю ліквідатора Ярмолінського Ю.В., представника Черкаської обласної ради - Денжанської О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про банкрутство комунального підприємства «Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту» Черкаської обласної ради, -

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 02 серпня 2012 року порушено провадження у справі про банкрутство комунального підприємства «Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту» Черкаської обласної ради (суддя Швидкий В.А.).

Провадження у цій справі порушено судом згідно з положеннями ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якими встановлено особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

Згідно з частиною першою розділу Х Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 22.12.2011 р., провадження у цій судовій справі здійснюється згідно з положеннями Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013 р.

16.08.2012 р. господарський суд постановив визнати боржника банкрутом, відкрив процедуру його ліквідації, ліквідатором банкрута призначив арбітражного керуючого Ярмолінського Юрія Васильовича.

27.02.2013 р. на розгляд суду надійшла заява ліквідатора банкрута Ярмолінського Ю.В., в якій просить:

- скасувати рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 №14-6/VI в частині п.п. 1,2 п. 1 (щодо передачі майна з балансу позивача) нерухомого майна: склад з прибудовою площею 778 кв.м., адміністративне приміщення площею 84 кв.м., огорожа території площею 295,3 кв.м. , що розташоване за адресою: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35;

- встановити відсутність у Черкаської обласної ради компетенції щодо розпорядженням майном комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту", яке знаходиться за адресою : 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35;

- визнати за комунальним підприємством "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" право повного господарського відання на нерухоме майно первісною вартістю 102 400,00 грн., залишковою вартістю 55900,00 грн., а саме: склад з прибудовою площею 778 кв.м., адміністративне приміщення площею 84 кв.м., огорожа території площею 295,3 кв.м., що розташоване за адресою: 18018, Черкаська обл., м. Черкаси, Соснівський район, провул. Комунальний, буд.35.

За наслідками розгляду цієї заяви місцевий господарський суд у її задоволенні відмовив (ухвала місцевого господарського суду від 18.06.2013 р.).

За наслідками розгляду апеляційної скарги комунального підприємства «Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту» Черкаської обласної ради в особі ліквідатора Ярмолінського Ю.В. Київський апеляційний господарський суд прийняв постанову, якою цю скаргу залишив без задоволення, ухвалу місцевого господарського суду від 18.06.2013 р. - без змін.

Вищий господарський суд України, розглянувши касаційну скаргу комунального підприємства «Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту» Черкаської обласної ради в особі ліквідатора Ярмолінського Ю.В. вказану постанову апеляційного суду від 10.09.2013 р. та ухвалу господарського суду Черкаської області від 18.06.2013 р. скасував, справу передав на новий розгляд до місцевого господарського суду.

За наслідками автоматизованого розподілу справ, здійсненого згідно з положеннями ст. 21 ГПК України, справу розподілено для подальшого розгляду суддею господарського суду Черкаської області Шумком В.В.

Розгляд заяви ліквідатора був призначений судом на 19.12.2013 р. та відкладений за заявою відповідача на 23.01.2014 р.

У засіданні суду ліквідатор заяву підтримав з викладених у ній та додаткових письмових поясненнях до неї підстав та мотивів.

Відповідач надав суду письмові заперечення на заяву, які полягають у тому, що рішення обласної ради від 06.04.2012 р. №14-6/VI "Про передачу та списання майна обласної комунальної власності" прийнято згідно з чинним законодавством уповноваженим на те органом, тому підстави для його скасування відсутні.

Представник відповідача у засіданні суду ці заперечення та їх обґрунтування підтримав.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін суд дійшов висновку, що позов задоволенню судом не підлягає з таких підстав та мотивів.

Провадження у справі про банкрутство боржника - Комунального підприємства «Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту» Черкаської обласної ради порушено та здійснюється господарським судом згідно з положеннями ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якими встановлено особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

Вказаною статтею не передбачено застосування судових процедур, направлених на відновлення платоспроможності боржника (розпорядження майном, санація, мирова угода), встановлених ст. 4 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Цією нормою закону визначено підстави та порядок ліквідації боржника, що ліквідується власником, у судовій процедурі банкрутства.

Згідно з ч. 1 вказаної статті Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Таким чином, згідно з вказаною нормою Закону, визначальними обставинами порушення господарським судом справи про банкрутство такого боржника є прийняття власником рішення про ліквідацію боржника та недостатність майна боржника для задоволення вимог кредиторів, встановлена в процедурі досудової ліквідації боржника.

Матеріали справи містять рішення Черкаської обласної ради від 06.04.2012 р. № 14-8/VI "Про припинення діяльності комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" Черкаської обласної ради, розпорядження цієї ж ради від 30.07.2012 р. №157-р "Про затвердження проміжного ліквідаційного балансу комунального підприємства "Черкаське обласне підприємство з забезпечення діяльності установ соціального захисту" Черкаської обласної ради, проміжний ліквідаційний баланс боржника, затверджений цим же розпорядженням ради та інші докази здійснення ліквідації боржника за рішенням власника.

Головою ліквідаційної комісії боржника доведено, а господарським судом при порушенні провадження у справі про банкрутство боржника встановлено відсутність майна та коштів боржника для задоволення вимог кредиторів у процедурі досудової ліквідації боржника.

Наявність саме цих обставин явилась підставою порушення господарським судом справи про банкрутство боржника, та визнання його банкрутом.

Згідно з заявою, яка розглядається судом, ліквідатор Ярмолінський Ю.В. просить суд скасувати рішення Черкаської обласної ради "Про передачу та списання майна обласної комунальної власності" в частині передачі нерухомого майна з балансу позивача (перелік у заяві), встановити відсутність у відповідача компетенції щодо розпорядження вказаним майном та визнати за підприємством-банкрутом право повного господарського володіння цим майном.

Слід зазначити, що господарський суд вирішує у межах розгляду справи про банкрутство спори, безпосередньо пов'язані із здійсненням провадження в такій справі, в тому числі про: визнання недійсними правочинів; визнання права власності на майно боржника; оскарження результатів аукціону з продажу майна боржника тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, за винятком об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, до комунальної власності відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатор з дня свого призначення здійснює повноваження передбачені даним законом, зокрема має право, подавати до господарського суду заяви про визнання недійсними угод боржника, з підстав, передбачених ч. 10 ст. 17 цього Закону.

Згідно ч. 10 ст. 17 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" керуючий санацією в трьохмісячний строк з дня прийняття рішення про санацію має право відмовитися від виконання договорів боржника, укладених до порушення провадження у справі про банкрутство, не виконаних повністю або частково, якщо: виконання договору завдає збитків боржнику; договір є довгостроковим (понад один рік) або розрахованим на одержання позитивних результатів для боржника в довгостроковій перспективі, крім випадків випуску продукції з технологічним циклом, більшим за строки санації боржника; виконання договору створює умови, що перешкоджають відновленню платоспроможності боржника.

Саме на ці норми вказаних статей Закону посилається ліквідатор в обґрунтування звернення до господарського суду з заявою для розгляду її в провадженні у справі про банкрутство

Суд зазначає, що рішення Черкаської обласної ради про ліквідацію боржника, рішення про передачу майна обласної комунальної власності, скасування якого є однією із вимог ліквідатора, не є угодами, укладеними боржником, у розумінні ст. ст. 17, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Боржник вказаних рішень не оскаржував.

В основу заяви боржника до суду про його банкрутство та рішень господарського суду стосовно банкрутства боржника за нормами ст. 51 Закону покладено наявність саме рішень про ліквідацію боржника власником.

Статті 17, 25 Закону є спеціальними для застосування. Ці статті не містять положень про право звернення ліквідатора до суду, про визнання недійсними рішень органів влади та місцевого самоврядування в провадженні у справі про банкрутство.

Вимоги про скасування рішення обласної ради, встановлення відсутності компетенції обласної ради щодо розпорядження комунальним майном та визнання у зв'язку з цим права господарського відання боржником (банкрутом) на нерухоме майно заявлені ліквідатором поза межами його повноважень, встановлених ст. ст. 17, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", на які посилається ліквідатор.

Тому підстави для задоволення господарським судом цих вимог в провадженні у справі про банкрутство боржника відсутні.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 5, 17, 24, 25 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції до 19.01.2013 р., ст. 86 ГПК України -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ліквідатора відмовити.

Суддя Шумко В.В.