Ухвала суду № 36853029, 21.01.2014, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2014
Номер справи
801/9308/13а
Номер документу
36853029
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 801/9308/13а

21.01.14 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Кобаля М.І. ,

Воробйової С.О.

секретар судового засідання Прищепа Н.С.

за участю сторін:

представник позивача, Судацького міського центру зайнятості - Юла Оксана Олександрівна, довіреність № 01-12/60 від 20.01.14

відповідач, ОСОБА_4, паспорт серії НОМЕР_1, виданий Судацьким МВ ГУ МВС України в Криму 16.06.2000 року - ,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 22.10.13 по справі № 801/9308/13а

за позовом Судацького міського центр зайнятості (вул. Леніна, буд. 44, м.Судак, Автономна Республіка Крим,98000)

до ОСОБА_4 (АДРЕСА_1)

про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Ольшанська Т.С.) від 22.10.13 у справі № 801/9308/13а адміністративний позов Судацького міського центр зайнятості до ОСОБА_4 про стягнення заборгованості, - задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_4 на користь Судацького міського центр зайнятості заборгованість в розмірі 21249,04 грн.

Не погодившись з даним рішенням суду, ОСОБА_4 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.10.13 та прийняти нове рішення по справі.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У судовому засіданні 21.01.2014 року відповідач доводи апеляційної скарги підтримав та просив скасувати постанову суду першої інстанції з ухваленням нового рішення по справі про відмову у задоволенні позовних вимог.

Представник позивача доводи апеляційної скарги не визнав та просив залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Позивач - Судацький міський центр зайнятості - 26.09.2013 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_4, в якому просить стягнути з відповідача на користь Судацького міського центру зайнятості 21249,04 грн., виплачених як допомога по безробіттю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в момент отримання статусу безробітної, викладено недостовірні відомості, на підставі яких в подальшому позивачем здійснювалось нарахування та виплачувалась матеріальна допомога по безробіттю за період з 12.02.2013 року по 22.07.2013 року, загальна суму якої склала 21249,04 грн.

Матеріалами справи встановлено, що 05.02.2013 року ОСОБА_4 звернулась до Судацького міського центр зайнятості з заявою щодо надання статусу безробітного, на підставі якої відповідачу надано статус безробітного, що підтверджується даними персональної картки № 012313020500001. (а.с. 11).

12.02.2013 року відповідачем до Судацького міського центру зайнятості подана заява про виплату допомоги по безробіттю, у зв'язку з чим здійснювалось нарахування та виплата допомоги по безробіттю з 12.02.2013 року по 22.07.2013 року, загальна сума якої склала 21249,04 грн. (а.с. 12).

Відповідно до акту підтвердження подання особою недостовірних відомостей (з вини особи) № 235 від 22.07.2013 року Судацького міського центр зайнятості встановлено, що 11.07.2013 року виявлено факт того, що ОСОБА_4 з 07.06.2000 року і по теперішній час перебуває на обліку в Державному реєстрі фізичних осіб Виконавчого комітету Судацької міської ради Автономної Республіки Крим як фізична особа-підприємець, тобто позивачем надано завідомо недостовірні данні, у зв'язку з чим сума незаконно виплаченої допомоги за період з 05.02.2013 року по 09.07.2013 року підлягає стягненню. (а.с. 17).

Листом Судацького міського центр зайнятості від 23.07.2013 року (вих.. № 443/01-12) відповідачу роз'яснено про зобов'язаність відшкодувати кошти, виплачені як допомогу по безробіттю та надано строк для повернення переплати допомоги по безробіттю - п'ятнадцять днів з моменту отримання копії наказу. (а.с. 22).

Зазначений лист отримано відповідачем 31.07.2013 року, що підтверджується поштовим повідомленням. (а.с. 23).

Закон України «Про зайнятість населення» № 5067-VI від 05.07.2012 року визначає правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», безробітним визнається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Статтею 3 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 1/98-ВР від 14.01.1998 року визначено, що право на забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням згідно з цими Основами мають застраховані громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено законодавством України, а також міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Статтею 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування передбачено одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування - у випадку безробіття.

Частиною першою статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ визначено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 року за № 915/5136 розроблений відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", визначає механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т. ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу.

Пунктом 1.3. Порядку визначено, що допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Відповідно до пункту 6.2. Порядку встановлено, що допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.

Частиною другою статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено обов'язок застрахованої особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, зобов'язана своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг.

Разом з тим, частиною третьою статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Відповідно до пункту 5.5. Порядку визначено, що виплата по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами);

Як вбачається з витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 перебуває в стані припинення з 04.04.2011 року, разом з тим, відомості про державну реєстрацію припинення відсутні.

Пунктом 6.14. зазначеного Порядку визначено, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.

На підставі викладеного, судова колегія встановила суму заборгованості в розмірі 21249,04 грн., яка підлягає стягненню з ОСОБА_4 на користь Судацького міського центр зайнятості, у зв'язку з тим, що позивач, нормами чинного законодавства, віднесений до категорії суб'єктів, яким виплата допомоги по безробіттю не передбачена.

Відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.10.13 по справі № 801/9308/13а - залишити без задоволення

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 22.10.13 по справі № 801/9308/13а - залишити без змін

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 січня 2014 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис М.І. Кобаль

підпис С.О. Воробйова

З оригіналом згідно

Головуючий суддя З.І.Курапова