Постанова № 36852623, 23.01.2014, Центрально-Міський районний суд м. Горлівки

Дата ухвалення
23.01.2014
Номер справи
253/14512/13-а
Номер документу
36852623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

23.01.2014 Суддя: Лук'янова О. В.

Справа № 253/14512/13-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

23 січня 2014 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області в складі : головуючого судді Лук'янової О.В.,

при секретарі Туболець К.С.,

розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в місті Горлівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрально - Міського управленні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про оскарження дій та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача. Згідно з розпорядженням управління їй було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 гривень на місяць, як особі застрахованій у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Вважає, що вказаний розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень - жовтень 2013 року не відповідає чинному законодавству та незаконно занижений відповідачем. Просить визнати протиправною бездіяльність Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо не нарахування та невиплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень - жовтень 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно. Зобов'язати Центрально-Міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити нарахування їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень - жовтень 2013року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років щомісячно. Стягнути з Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради на її користь допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень - жовтень 2013 року в сумі 4236,00 гривень та суму судового збору в розмірі 68,82 гривень.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надала заяву в якій просила справу розглянути у її відсутність та позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник Центрально - Міського управленні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради в судове засідання не з'явився, надав в судове засідання заперечення проти позову, просив справу розглянути у його відсутність, в задоволенні позовних вимог відмовити.

Головне управління державного казначейства України в Донецькій області було належним чином повідомлене про дату, час та місце, розгляду справи, в судове засідання представник не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_1 від 16.04.2013.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України 2811-Х11 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Тобто, Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

При цьому, з аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

До ст.15 Закону № 2811-ХІІ вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими законами.

Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону № 2811-ХІІ викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р." Розділ І цього Закону набирає чинності з 01.01.2008р. і діє по 31.12.2008р. Отже, з 1.01.2009р. ст.15 Закону №281 XII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік установлено, що у 2009 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовані правовідносини у 2010р. ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п. 22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри соціальних виплат, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України на основі і на виконання Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, однак, що ані Законом України "Про державний бюджет України на 2012 рік", ані Законом України "Про державний бюджет України на 2013 рік" не було встановлено, що положення статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на відповідні роки. Відповідно і Кабінет Міністрів України відповідних постанов з цього питання на 2012 та 2013 роки не приймав.

Таким чином, відповідач, виплачуючи позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", діяв неправомірно та з порушенням вимог законодавства.

Така правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 21.08.2011 року по справі № К/9991/33496/12 та в постанові Верховного Суду України від 25.12.2012 року.

Згідно з ч. 2 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок та виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з червня 2013 р. по жовтень 2013р.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 69-71, 159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Центрально - Міського управленні праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради, третя особа Головне управління державного казначейства України в Донецькій області про оскарження дій та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Центрально-Міського управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради щодо не нарахування та невиплати, щомісячно, ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень - жовтень 2013 року в розмірі прожиткового мінімуму на дитину віком до 6 років.

Зобов'язати Центрально-міське управління праці та соціального захисту населення Горлівської міської ради здійснити перерахунок та виплату за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01 червня 2013 року по 31 жовтня 2013 року з урахуванням фактично виплачених сум.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 68,82 гривень

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в Донецький Адміністративний Апеляційний суд через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: О. В. Лук'янова